Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Terminator Sorunsalı  (Okunma sayısı 16268 defa)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Terminator Sorunsalı
« : Haziran 30, 2011, 01:45:17 ÖS »
Yaw, Erdinç uzun zamandır kafamdaki soruyu vitrin başlığında gündeme getirdi.

Şimdi ben Assault termileri 1 kere denedim ve acaip yanıldım. Bomba gibi duruyorlar ama düşman avoid edebildi mi bittin. SM kafasına göre çok tek yönlü kalıyorlar.

Bu bağlamda ben standart termi squad'ı kullanmayı tercih eder gibiyim. Standart squad'ın bir +'sıda Termi armourdan gelen relentless kuralınını kullanabilmeleri. Yane heavy silahlarla dahi koşup, sıkıp, assult edebiliyorlar.

Storm bolter zaten assult 2 ama cyclone missile launcher ve assault cannon heavy. Yane relentless özelliğinin +'sını almak için bu 2 silahtan birini termilere vermek lazım, zaten üniteye çok şey katıyorlar bence.

Bu 2'si arasında assult cannon cyclone'a göre bence daha ağır basıyor, model olarakda açık ara daha güzel ayrıca. Bir de +5 verip termilerden birine chain fist vermek de iyi fikir, araçlara D8+2d6 çakıyor.

Şimdi asssault cannon + 1 chain fist'li bir 5'lik bir termi squad = 235 puan
Missile launcher + flamer ve sergeant power weap. ile rhinoya binen 10'luk tactical = 235 puan

Bunları kıyarsak

TACTİCAL
Holy bolter ile 12" e ölüm kusuyor, assult için flamer ve ekstradan missile var. Assult da 18 normal 4 tane no AS atak var, tüm ataklar S4 I4. Rhino candır.
TERMINATOR
Storm bolter + Assault cannon ile 24" e ölüm kusuyor, assault'a girerken de sıkmaya devam ediyor. Assault da full no AS., 12 x S8 I1 + 4 x S4 I4 atak. Rhino yok ama 2+/5+ save var.

Şimdi şöle bir bakınca SM oyun taktiğinde normal marine gibi çok yönlü ancak her işte ondan 1 adım önde olan termi squad tactical squad'ların desteği altında çok iş yapabilir. Rhinoların arkasında cover da veya deep strike ile kullanılabilinir. Ben deep stirke'ı pek sevmiyorum gerçi, şansızım biraz o zarlarda, ah bi dropa bindirsek varya... :)

Yorum yapan altın bulsun, fikrim var ama heç emin değilim vallah..

Aranel

• E-Posta
Ynt: Terminator Sorunsalı
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2011, 03:16:11 ÖS »
tau açısından bakınca bizim zaten ap3 weaponrymiz yok gibi, dolayısıyla marine i öldüren şeyler termiyi de öldürüyo. bu yüzden storm shield büyük olay. bindir drop poda salla adamın üstüne ölüm makinesi. ama diğer yandan senn dediğin de doğru, avoid edilebilirse bütün o puanları çöpe atmış oluyosun. bu noktada normal terminatör daha başarılı gözüküyo. ama dediğim gibi onun da problemi nispeten kırılgan olması. seçimi sanırım karşındaki orduya göre belirlemek gerekiyo.nebiliyim mobil ordulara karşı normal termi, daha stabil ordulara karşı ise assault termi+drop pod mantıklı bi seçim gibi görünüyo. yine de masada denemek lazım derim.

*xeno out*

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Haziran 30, 2011, 03:32:13 ÖS »
Xeno kardeşim  ;D drop pod kullanamıyor termicanlar ;D Ya termiye çözüm basit ;D Adrenal glandli 30 tane hormagantı bir koyuyorsun önüne allllaaaaah diye bağırıyolar :D
I am Alpharius

Aranel

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Haziran 30, 2011, 03:36:15 ÖS »
ha eyw. hala deep strike var ama çok sekiyo vs. sanırım bu durumda normal terminatörü bir çeşit belkemiği olarak kullanmak daha mantıklı oluyo.

mereghost

• Katılımcı
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Haziran 30, 2011, 03:53:38 ÖS »
drop pod kullanamıyor termicanlar

Haklı, valla alamıyorlarmış. Tüm hile yaptığım arkadaşlardan özür dilerim.

baran

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Haziran 30, 2011, 04:14:07 ÖS »
Sorunun cevabı basit, Land raider veya Redemeer/Crusaider.

40k daki en dayanıklı ünite Stormshield+Thunder hammerlı Terminlerdir. Her şekilde 200 puana aldığın bu ünite üstüne ateşi alsa bile çok uzun süre dayanırlar. 2+ sv 3+ inv sv var.

Land raider almak şart drop pot veya deepstrike kesinlikle yalan. bindircen 12'' gidicek land raider ve move sonunda çıkan terminler 6'' aynı turnde assault ediyorlar. Daha çok fazla comboları var ama basiti bu gerisini oynadıkça çözersin.

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Haziran 30, 2011, 04:16:18 ÖS »
Sorunun cevabı basit, Land raider veya Redemeer/Crusaider.
Land raider almak şart drop pot veya deepstrike kesinlikle yalan. bindircen 12'' gidicek land raider ve move sonunda çıkan terminler 6'' aynı turnde assault ediyorlar. Daha çok fazla comboları var ama basiti bu gerisini oynadıkça çözersin.
Çok pahalı. Onun yerine 2 full uprgadeli assault squad alırım daha iyi ;)
I am Alpharius

baran

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Haziran 30, 2011, 04:22:09 ÖS »
Oynayış taktiğinle değişir elbet. Fakat şu anda 2x assault squad (Thunder hammer + strom shield) + 2x land raider dedicated transportlu Salamander (Vulkan HQ) ordumu yenen olmadı. 7 farklı çeşit ordu ve oyuncuya karşı oynadım son iki hafta içerisinde 5 maçı aldı, 2 maçda berabere bitti. Pahalı gibi gelebilir ama sonuç ortada önemli olan taktiğin tutması.

Şu an birde herkesin kötülediği techmarineleri deniycem land raiderları tamir etmesi babına bakalım sonucu paylaşırım.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Haziran 30, 2011, 04:38:11 ÖS »
Çok fazla puan. Karargahtan bi eleman gelmişti bir yaz hatırlasanız, 40K da dayak manyağı yapmıştı, O'nun fikri de Land raider'ın 1750 için bile çok pahallı olduğuydu, sanırım karagahtaki SM oyuncularının genel fikiri de buymuş.. İlk ve tek Land raider kullandığım maçta 1-1'de drop poddan inen dred meltalayıp immobil etmişti. Dediğim gibi çok fazla puan yatırıyon.

Ha şu 2 genel fikre katılıyorum;
- Deep strike'ı bi geçcen
- 40K'da 2 ayağın üstünde savaş alanına çıkmayacan, mutlak transport'un olacak.

Bu bağlamda Termi alacaksan land raider'ı ilen almak gerek ama o zaman çok paun yatırıyon.

1500 puanda Rhino arkasından ilerleyen standart termi squad fikri bana halen en sıcak gelen fikir.

Gerçi bana en sıcak geleni termi almamak o da ayrı konu. ;)

Sonuç, sorunsal devam etmekte. :)

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Haziran 30, 2011, 04:39:26 ÖS »
Ya termiye çözüm basit ;D Adrenal glandli 30 tane hormagantı bir koyuyorsun önüne allllaaaaah diye bağırıyolar :D
Adrenal gland yerine Toxin Sac (aslında hem Toxin sac hem Adrenal Gland kullanmak lazım ama çok pahalı oluyorlar) kullanırsan Assault termi öldürme yüzden ciddi artıyor (Hep sen Assault edemiyorsun çünkü ;))
Math Hammer:
15 Toxin Sacli Hormagaunt CC'e girdi diyelim, 45 Atak, ortalamada 26 Hit, 13 Wound 2 ölü termi...
15 Adrenal Gland+Toxin Sac Hormagaunt, 45 Atak, 26 hit, 19 wound 3 ölü termi...

eh tabi 20 AG+TS Hormagaunt 5 tane Assault Termi ile aynı puana geliyor ve 6+ haricinde save yok ama oda ayrı bir mesele ;)

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Haziran 30, 2011, 05:09:54 ÖS »
Xeno kardeşim  ;D drop pod kullanamıyor termicanlar ;D

termisinden termisine değişiyor uzun dişleri ve çekici favorileri varsa binebiliyorlar drop pod'a

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Haziran 30, 2011, 05:29:26 ÖS »
Toxin sac aldınmı adrenal gland hiçbir +kazandırmıyor sankim? Furious charge +1I +1S; I5 olduğundan zaten önce vuruyorlar, S3+1=S4 T4'e karşı 4+, e toxin sac ile zaten 4+. Anamadım?

Wolf guard pack drop pod ilen inip termi armor ilen kafa kırabiliyor, her adama değişik silah verebilmeleri de ayrı bi güzellik.

Aranel

• E-Posta
« Yanıtla #12 : Haziran 30, 2011, 05:30:27 ÖS »
evet sanki.

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
« Yanıtla #13 : Haziran 30, 2011, 05:33:13 ÖS »
insiyatif yükseltiyor :D
I am Alpharius

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #14 : Haziran 30, 2011, 06:11:41 ÖS »
Şöyle diyelim hormagaunt S3 eğer adrenal Gland alırsan Assaultta S4 oluyor ve I6 oluyor... ancak önemli olan konu S4 olması... Toxin Sac Hormagaunta poison(4+) kuralı veriyor... Buraya kadar ikisi birlikte yararsız gibi gözüktü değil mi ? Ancak poison kuralında şöyle bir not var... bir model poison kuralına sahipse ve yaptığı atağın S i rakibin T'ına eşit yada yüksekse re roll to wound kazanır... bu durumda iksini birlikte alırsan bil cümle Space marine karşı reroll to wound kazanıyorsun sadece ilk round için ;) ama emin ol o ilk round gerçekten ölümcül oluyorlar... Bu arada hormagauntların scything Talonları olduğunu unutmayın bunun anlamı to hit zarında attıkları tüm 1 leri reroll etmeleri... yukarıda verdiğim math hammer bunları gözönine alınarak yapılmış bir hesap ;)