Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Forgeworld vs Standart Kurallar  (Okunma sayısı 7911 defa)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Forgeworld vs Standart Kurallar
« : Ekim 30, 2011, 02:26:43 ÖS »
Lig bitiminden itibaren special karakter ve forge world minili roster yapaya basliyorum ben. su assualt drop podu bi gorek.
Ozellikle 40K da hic biseye sinir koymadan takilalim bence. En azindan ben ole yapacam.

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2011, 03:37:44 ÖS »
Lig bitiminden itibaren special karakter ve forge world minili roster yapaya basliyorum ben. su assualt drop podu bi gorek.
Ozellikle 40K da hic biseye sinir koymadan takilalim bence. En azindan ben ole yapacam.

aynen. zaten forgeworld oyuncaklarının genellikle adil davrandığını düşünüyorum çok iş yapan üniteler 3-5 puana alınmıyor sonuçta..40K whfb'ye göre çok daha stabil bi oyun bu yüzden uç noktalarını kullanmak bencede sorun değil aksine renk geliyor ortalığa

iyt

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Kasım 01, 2011, 01:43:46 ÖS »
tamam  ozaman arkadaşlar ben evdeki takım taklavatı satıp  2 adet thunderhawk gunship alıyorum 3000 puan lık maçlara başlayabiliriz artık ozaman. yada ruhi  şu vendettaların yanına bane blade nekkadddar yakışıcak biliyormusun evet evet haklı sınız forge world oyuncakları hakkattende çok dengeli şeyler ( kendi aralarında yada 10.000 puanlık maç yapıyorsanız.) neyse benim düşüncem başından beri aynıdır special karakterler ve base codex dışında birşeylerle karşılaşınca sinirim bozuluyor o yüzden mümkünse bana karşı o buildlerle gelmeyiniz bu tarz ordularla oynamaktan zevk almıyorum.

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Kasım 01, 2011, 01:54:43 ÖS »
tamam  ozaman arkadaşlar ben evdeki takım taklavatı satıp  2 adet thunderhawk gunship alıyorum 3000 puan lık maçlara başlayabiliriz artık ozaman. yada ruhi  şu vendettaların yanına bane blade nekkadddar yakışıcak biliyormusun evet evet haklı sınız forge world oyuncakları hakkattende çok dengeli şeyler ( kendi aralarında yada 10.000 puanlık maç yapıyorsanız.) neyse benim düşüncem başından beri aynıdır special karakterler ve base codex dışında birşeylerle karşılaşınca sinirim bozuluyor o yüzden mümkünse bana karşı o buildlerle gelmeyiniz bu tarz ordularla oynamaktan zevk almıyorum.
Special karakterler bir derece ama Forge world kuralları konusuna kesinlikle katılıyorum... Her çıkan codexte power crap oluyor bu bir gerçek ama bir süre sonra alışıyorsunuz bakınız Space Marine, Blood Angels, Space Wolves ve Grey Knight ordu codexleri... ayrıca yeni necronlara karşı oynamadan sadece kurallarına şöyle bir bakıp karar vermek bence şu anlık manasız... Gelsinler görelim dayağımızı yiyelim ondan sonra ağlamak için yeterince zamanımız olur ;)

mereghost

• Katılımcı
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Kasım 01, 2011, 05:51:22 ÖS »
Benim Special Character'lar dahil codex içi hiçbir oyuncağa bir lafım yok. Hatta SC'lerin eğlenceli olduğunu da düşünüyorum. Lakin Forge World model ve kuralları şaibeli. Teoride FW'nin yazdığı kuralların, benim ya da internette jenerik bir adamın yazdığı kurallardan bir farkı yok. Hepsi unofficial.

Necron konusunda Semih'in dediklerine katılıyorum. Her yeni çıkan/çıkacak ordu böyle bi panik yaratıyor; gelsin görelim öğrenelim, umalım çok eğlenceli bir ordu olsun.

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Kasım 02, 2011, 11:00:01 ÖÖ »
Sonuçta Forgeworld modelinin direkt kendisi olduğu sürece pek çok turnuvada falan da kullanılabiliyor.Hatta convert kullanılamıyor forgeworld modeli yerine.Tüm Space Marine'leri fleet yapan adam var,18 inç içine jump packle infiltrate ettirten var,benim ordumda da azcık dengesizlik olsun arkadaş.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Kasım 02, 2011, 01:33:02 ÖS »
Selamlar,

Benim şu an ordumda 65 marine 11 vechilce var, bundan sonrası için apocalypse ve forge world'e işine saracam. Kimisi farklı tadı yeni orduda arar, kimisi forge world'de arar, kimisi özel expansion ordusunda arar, kimisi fan made orduda arar. Kimse kimsenin tercihini beğenmek zounda değil ama anlayış göstermek zorunda. Anlayış nedir derseniz Hollandalı bir amcanın lafından alıntı yapayım, bu müslümanlara saldırı olayları çıktığında adam şöyle demiş;

"Biz Hollonda'da farklılıklara tolerans gösterdiğimiz sanıyorduk ama son olaylar gösterdiki tolerance sandığımız aslında ignorance'mış"

Hepi topu 10 aktif 40K oyuncusu olan bir toplulukta forge world minyatürü kullanmak isteyene 3-5 kişinin "base codex dışında birşeylerle karşılaşınca sinirim bozuluyor o yüzden mümkünse bana karşı o buildlerle gelmeyiniz bu tarz ordularla oynamaktan zevk almıyorum." demesi bence tolerans yani anlayış göstermek değildir. Açıkca ignore etmek yani yok saymaktır. Ve yok saymak karşılıklı saygı çerçevesinde bir arada yaşamak değildir, farklı görüşe karşı pasif dayatmadır.

Bu tarz bir dayatma için bakınız muhafazekar kesimi yıllarca uygulanan devlet dayatması ve sonrasında intikam sesleriyle gelen şu anki karşıt dayatmalar. Bizdeki duruma dönersek, bir taraftan gelen dayatmaya karşı diğer tarafta dayatma uygulabilir. Örneğin ben bir dayatma olarak şunu yapabilirim;

Özel karakter ve forge world minyatür olmayacak denen bir turnuvaya 2 liste hazırlarım, önce söylenene uygun bir roster gönderir ve paramı veririm. Sonra ilk maça istedeğim minilerden oluşan bir roster ile gelirim ve rakibime ben turnuvanın o kurallarını yok saydım (ignorance) bu ordu ile maç yapacam derim. Kabul edilmeze para verdim kardeşim oynuyacam turnuvada diye olay çıkarırım.

Ne dersiniz bu şekilde karşılıklı yok saymalara yani dayatmalara mı yönelelim?

Hemen belirteyim kızgın veya gergin değilim; sadece açık ve içten bir şekilde görüşümü yazdım ve gerçekten yukardaki soru ile ilgili görüşlerinizi merak ediyorum. Hani gerçekten de dayatma olayına girebiliriz, çirkefleşmedikten sonra severim ben böyle mücadeleleri. ;)

Saygılar,

Ruhi

• E-Posta
Ynt: Forgeworld vs Standart Kurallar
« Yanıtla #7 : Kasım 02, 2011, 02:14:39 ÖS »
- Her yeni codex daha iyi olmuyor diye düşünüyorum. Yoksa Dark Eldar hani hepimizi yerdi. Süper liste yav. Oynaması da keyiflidir herhalde. Rakip olarak da güzel adamlar.

- Ben çok umutluyum Necron'lardan. Keyif katacaklar diye düşünüyorum. Son zamanlarda iyice zorlanıyorlardı ve havaları pek yoktu. Bu barge muhteşem görünüyor.

- Hazır atarken belirtmek istedim: Tau'yu özledim biraz. Codexleri çıksa da biraz heyecan katsa. Hani Seyfioğlu ve Görkem gelse de iki maç yapsak. (Kahrolsun magic, kahrolsun okul demek istedim bir an. Heh.)

- Yav, deneriz bir sonraki Lig'de falan special karakterleri. Hani öğreniliyor yav, neyin daha eğlenceli olduğu. Bakarsınız patlar, bir daha yapmayız. Daha üç senedir 40K minyatürü var Kule'de sonuçta. (Bu arada Kule'de Gothic için olan bir iki tane hariç hiçbir forgeworld modeli yok galiba)

- Apocalypse oynamak için terrain lazım galiba biraz daha. Değil mi?

NOT: Başlık kayınca post alakasız kalmış biraz. Heh.

Ekleme: Forgeworld özellikle dengesiz veriyor diye düşünüyorum. Çok iyi oldğunu düşündüğüm bir örnek var elimde: Hydra. Çok kafalı olan değil, bizim Anti-Air. Aynı özelliklerle(belki az daha kötü) 200 pts idi Apocalypse'de. 75 pts şu anda. Hani oyun faklı, muhakkak bazı bonusları vardır o oyunda ama durum o hani. Forgeworld bence riskli puan görünce, biraz yüksek sallıyorlar diye düşünüyorum. Hani karar vermeyince bir oyuncağa puan. Biraz yüksek sallıyorlar.
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2011, 02:20:07 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Kasım 02, 2011, 02:26:51 ÖS »
Forgeworld orduların kuralları nedir bilmiyorum, bir iki oyun oynarım, baktım çok pis dövülüyorum, "sağol abi bir daha oynamayayım ben forge world ordularıyla" derim olur biter :P aynen imperial guard'a karşı en az 2 venom ve 2 ravager'ım daha olmadan 1000 pts oynamayacağım gibi ;)

Special char kullanılmasına karşı değilim

Turnuvalarda special serbest bırakılabilir, forge world muhabbetinde de bence önyargısız bir süre maç yapalım bu modellerle, hani bi 3-4 ay, ona göre bir karar veririz. cheese-renkli ordu arasındaki çizgiyi çok aşıyorsa yapacak birşey yok tabii

Not: ve evet Dark Eldar oynamak çok keyifli :D
"If you're going through hell, keep going."

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Kasım 02, 2011, 02:51:05 ÖS »
Ekleme: Forgeworld özellikle dengesiz veriyor diye düşünüyorum. Çok iyi oldğunu düşündüğüm bir örnek var elimde: Hydra. Çok kafalı olan değil, bizim Anti-Air. Aynı özelliklerle(belki az daha kötü) 200 pts idi Apocalypse'de. 75 pts şu anda. Hani oyun faklı, muhakkak bazı bonusları vardır o oyunda ama durum o hani. Forgeworld bence riskli puan görünce, biraz yüksek sallıyorlar diye düşünüyorum. Hani karar vermeyince bir oyuncağa puan. Biraz yüksek sallıyorlar.

Abi apokalip oyunda flyer diye üniteler var, bu adamlara <=12" mesafeli silahlar ateş dahi edemiyor. Diğerleri ateş etse dahi 6+'ya vuruyor. Eğerkine ateş ettiğin silah AA mounted ise o zaman 6+'ya değil normal to hit zarına vurabiliyon. O yüzden Hydra apokalip olayında çok önemli bir araç haline geliyor.

Zaten olay apokalip oynamak değil, apokalip oynadık mı zaten kimse forge world minilere hayır demez tahminen. Konuştuğumuz standart 40K'de foge world minilerini kullanmak. Hydra minisini standart 40K'da 75 puana, apokallip'de  200 puana sahaya koyarsın olayı ayrı konu.

Tabii forge world olmaz diye dayatırsak kim alır da o minileri boyar? E o zaman kim gaza gelir de apokalip maç için uğraşır... Bu da aynı konunun bir başka yanı.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Kasım 02, 2011, 03:02:30 ÖS »
O zaman garip bir örnek daha vermek istiyorum, Forge World minilerinin puanlarının biraz yüksek olduğuna dair. Yani çok özel kural falan yoksa, bence forgeworld biraz yüksek puan veriyor.

Chimera malum muhteşem bir oyuncak. 12/10/10 5 Firepoint 12 kapasite falan.
Turret Multilaser Heavy 3 S6 AP6 yanında geliyor.

Eğer Forge World Upgrade'i alırsan, Autocannon olabiliyor.

Autocannon Heavy 2 S7 AP4. Hani Autocannon belki biraz daha iyi, ama 2 yerine 3 atış yapmak mı yoksa 1 Str fazla mı bilinmez. Diğer taraftan Forgeworld upgrade'i 15 pts. 15 pts neki denilebilir tabi. Ama Chimera 55 puan hani. %30 fazla puana autocannon'da alınmaz. Kısaca biraz tuzlu forgeworld puan babında diye düşünüyorum.

....

Can bir defa Forgeworld kurallı bir şey kullanmıştı sanırım. Belki sonra White Dwarf'ta falan da çıkmıştır. 2 Eldar Tank, beraber ortak ateş ediyor falan. Havalıydı hani. Ben sevmiştim çok.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Kasım 02, 2011, 03:31:47 ÖS »
Can bir defa Forgeworld kurallı bir şey kullanmıştı sanırım. Belki sonra White Dwarf'ta falan da çıkmıştır. 2 Eldar Tank, beraber ortak ateş ediyor falan. Havalıydı hani. Ben sevmiştim çok.

Yok o Codex Eldarda var Fireprism'in kuralı destekli atış olayı... Forge worldde adamlar modeli satmak için kural koyuyorlar gibi bir durum var... Atıyorum Drop pod olayını hepimiz biliyoruz, forge world drop pod oldu mu fazladan 30 puan veriyorsun ama droppodan inen adamlar assault yapabiliyorlar... hani bu space marine ordusuna elbette farklı bir oyun oynama fırsatı veriyor ancak karşındaki adamın (özelliklede başlama zarını kazanmadıysa) istediğin bir ünitesini adam oyuna başlamadan CC'e kitlemek bence çok ta adil değil...
   Bu arada olayı diretme olarak görmeni anlıyamadım... Sonuç olarak oynadığımız bir oyun ve her oyun gibi bu oyunun da belirli kuralları var... Special karakterler konusunda rakibine sormadan alabilirsin diye açıkça yazıyor zaten... bir organizasyon kuralı olarak konulmadığı sürece SC kullanımının bir sakıncası yok... Ha biz fantasy'den kalma alışkanlıla (Eskiden SC almak için rakibine sor dediğinden) yav bak ben SC alıyorum demeyi kendimiz bir huy haline getirdik...  Ayrıca kimsenin forge world modelleri kullanmasına kimsenin bir şey diyeceği de yok ama konu O modelleri forge world kuralları ile kullanmaya geldimi insanlara sormadan böyle bir şey yapmak kime ne kazandırır bunu bilemiyorum :)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Kasım 02, 2011, 06:06:04 ÖS »
Ayrıca kimsenin forge world modelleri kullanmasına kimsenin bir şey diyeceği de yok ama konu O modelleri forge world kuralları ile kullanmaya geldimi insanlara sormadan böyle bir şey yapmak kime ne kazandırır bunu bilemiyorum :)

Hepimize çok şey kazandırcağı kesin. Neden?

- Ben forge world kurallı oyuncak kullanan adamla oynamam demek o adamın isteğini yok saymak.
- İstek bu şekilde karşılanınca kimse o işe girmiyor.
- Girmeyince forge world minisi almıyor...

Olay bu kadar net.

Sen mini al kullan ama kuralını kullanma, olmadı kuralı kullanmak için özel izin istersin, hani ben zaten o şekilde senle oynamam ama... Dedin mi insanda heves filan kalmıyor, o miniyi de almıyor.

Oysa yaklaşım pozitif olsa heves hiç kırılmaz ve bizde forge world minilerini Kule'de görebiliriz. Mesele sadece FW değil aslında, atıyorum fan made ordu kullanmak isteyen adam bir sürü coversion'lı mini koyar masaya onları görürüz.

Bundan güzel kazanç mı olur?

Lütfen "sen yap conversion ordunu ama fan made kurallarını değil official ordu kurallarını kullan" demeyin. Ben o fan made ordu kuralları için heveslenmişsem o kuralları kullanma dedin mi o conversion orduyu hiç yapmıyom ki!

Kısıtlayıcı kısır döngüde kısılıp kalmayalım artık.

sargon

• E-Posta
« Yanıtla #13 : Kasım 02, 2011, 06:18:42 ÖS »
Abiler, hani olayla ilgili pek bi alakam yok ama ben kendi görüşlerimi söylemek isterim.

En başta forgeworld güzel minyatürler yapıyo hatta yarı-custom modeller. Hani miniler güzeli hafiften collecter filan. Ama genelde fiyatı da güzel. Bu sebepten dengesiz olması da normal.

FW minileri bence oyunun dengesini bozan şeyler. Zira bunlar oyuna ek olarak gelen şeyler. Yani biz süper bi minyatür yaptık ama hem estetiği hem işlevi olsun diye kural da yazdık ama fiyatına da kurallar uygun olsun dedik şeklinde düşünüyorum. Efendim, ben de isterim aldım greater daemon koydum herkesi dövdü, renegade minatour koydum süper sıktı filan ama, eeee sonra? Ben rakibi oynatmayan bişey istemem ki. Tek başıma oynamak istesem evde oturur pc oynarım en basiti.

Apokalips konusunda da, US ve EU klüplerine göre yeniyiz ve boyalı yüksek puanlı minyatürü olan insan sayısı bir elin parmağını geçmez sanırım. Ha, FW olmadan abi tamam benim net 3000 puanlık ordum var hatta sadece benim de değil klüpte üç aşağı beş yukarı herkesin böyle, tamam o zaman ben gönül rahatlığıyla FW oyuncağı alırım. Çünkü bilirim ki bir süre sonra diğer insanlar da almaya başlayacak. Şimdi klupte atıyorum 15 tane 40k oyuncusu olmuş. 3 kişi apocalipse çıksa çok da bir etkisi olmaz sanıyorum.

Özetle abiler canımızı sıkmayalım. Daha proxy işini halledememişiz bunları konuşmak biraz abesle iştigal...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #14 : Kasım 02, 2011, 08:41:16 ÖS »
Umut bu gaz'ın bir yeri olmalı abi. Hangi ordu? Spekülasyon yapıyoruz daha minyatür yok, kural yokken diye düşünüyorum. Biraz fact lazım.

NOT: Hani ben Catachan özel kurallarıyla oynayacağım desem, bir çok özel kuralı artık kullanılamadığından 5th editionda, komik olacağı gibi, kurallar üzerinde geyik yapılır gider. Yoksa geçen Mereghost diyordu, o Salamander Special Karakteri boyadıktan sonra masaya koydurmazsan adamı öldürürler. Heh.

Bu arada hani ForgeWorld Geyiği dönüyor. Birisi masaya şunu koyarsa acayip mutlu olurum hani:

http://www.forgeworld.co.uk/Warhammer-40000/CAESTUS-ASSAULT-RAM.html
http://www.forgeworld.co.uk/Downloads/Product/PDF/c/caestus.pdf

Şunu görmemiştim. Belki benim gibi görmeyen vardır:

http://www.forgeworld.co.uk/Warhammer-40000/TAU-MANTA.html 12,5 kg! Böyle bir minyatür olmamalı.
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2011, 08:50:23 ÖS Gönderen: anchorite »

- Mark Twain