Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Forgeworld vs Standart Kurallar  (Okunma sayısı 7909 defa)

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
Ynt: Forgeworld vs Standart Kurallar
« Yanıtla #15 : Kasım 02, 2011, 09:06:58 ÖS »
FW üniteleri resmi turnuvalarda kullanılabiliyorlarsa günlük maçlarda da masaya sürülmelerinde sakınca görmüyorum açıkcası zaten şeklini belli ediyor aletler, thunderhawk gunship dediğin 900 pts civarında.. h.weapon sahibi birkaç üniteden gelen birkaç şanslı atışla oyunun başında bile masa kenarını görebilir 5000pts. altında çöp sayılır neredeyse, üstüne 100pts daha koy 4 land raider al gibi durumlar var
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2011, 05:35:13 ÖS Gönderen: İsmayil »

mereghost

• Katılımcı
    • E-Posta
« Yanıtla #16 : Kasım 02, 2011, 10:00:31 ÖS »
İnsanlar FW modellerini kulüplerinde izine bağlı kullanıyorlar; oyundan önce rakibine soruyorsun, tamam derse kullanıyorsun. Bizde de böyle olsun, beğenen FW'den istediğini alsın. İsteyen istediğini kullansın böylece, belki hoşumuza giden bir iki şey de çıkar aradan.

Diğer yandan -yarım yamalak bir ordusu olan biri olarak lafı kendime de sokuyorum belirteyim- insanın ilk aklına gelen "ordunu bitir FW'yi sonra düşünürsün" oluyor. Ordularımız tam olunca doyasıya tartışırız.

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #17 : Kasım 03, 2011, 10:07:58 ÖÖ »
Önce Geyik
Umut sen al abi forge world oyuncağını olmadı oğlana verirsin :P

Sonra
Gerçekler:
Oyuncu sayımız kısıtlı, tüm Oyunlar ortak oyuncu havuzunu kullanıyor.
Tüm oyuncuların ?tam? ordusu yok.
Oyun kuralları puanları kendinden dengesiz ya da göreceli dengeli, dolayısıyla yeni oyuncaklar kurallar göreceli dengeli.
oyunlar serbest olarak ya da bir organizasyon içinde oynanıyor. Organizasyonda organizatörün belirlediği kurallar geçerli.

Bunlar elimizdeki gerçekler;
Bu gerçekler ışığında düşüncem.

İki kişi serbest maç yaparken istediği kuralları (kurallar içinde ünitelerde var) kullanır isterse masa üstüne çıkar ben colossus titanın proksisiyim der.
Organizasyon içinde maç yaparken organizatör izin verirse ben titanım diye masaya çıkabilir.

Ama
Umut'un dediğinden anladığım, abi niye almak isteyene ben senle oynamam diye baştan gözdağı veriyorsunuz alınsın istenirse kullanılsın, hevesimiz kırılmasın ortalıkta heybetli modeller görelim.
İlker'in dediğinden anladığım abi oyun zaten dengesiz o oyuncaklarda daha çok dengesiz. Oynamayacağım ben onlarla, özellikle turnuvalarda felan çıkmasın karşımıza.

Son olarak; Genelde Kule'de bir kibarlık centilmenlik düsturu var. Belki bu maçtan önce insanlara abi forge world kullanabilir miyim? Special karakter kullanabilir miyim diye sormak zorunda gibi hissettiriyor ve insanlar baştan "yav soracam adam kabul etmeyecek hevesim içimde kalacak almayayım ben bunu" diye düşünüyor olabilir. Bu noktada şu akla geliyor. Serbest oyunlarda tek önemli olan maçı kazanmak mı yoksa keyifli bir maç geçirmek de önemli mi? Diğer türlü kulede oyuncular arasında "gelirim kafasını ezerim giderim" diye bir hal oluşma olasılığı beni nedense çok korkutuyor. Tabi bu da bizi rekabetçi ortamdan (kapitalist düzene göre gelişimin daha iyinin ortaya çıkmasının tek yolu) uzaklaştırdığından gelişimimizi tıkayabilir. Ben yine de kibarlığı tercih ederim.
dey layt com and me wan go hom...

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #18 : Kasım 03, 2011, 12:53:43 ÖS »
Arkadaşlar oyun zaten dengesiz bunun hepimiz farkındayız. Ama iyi ki ekibimizin stratejik zekası yüksek herkes bir şekilde ordusunun açığını dandikliğini örtebiliyor,o yüzden bunlar bariz değil bizde. Forgeworld kuralları Heavy Flamer opsiyonu verilebilen Basilisk'ten veya iki ayrı takıma ayrılabilen marine'lerden daha anlamsız değil.Special Character'lar dengesiz,kimse bunu tartışmasın lütfen.Oyuna konulabilir mi? Elbette,ama bunlar konulursa başka dengesizliklerin de konulmasına izin gösterilebilmeli bence. Sonuçta senin Special Character'ın bıdıbıdı özelliğine sahiptir,benim Forgeworld birimim de hedehödö özelliğine sahiptir.Sorun,bu bıdıbıdı veya hedehödö'nün oyunda başka hiçbir şey tarafından sağlanamamasından çıkıyor, o yüzden daha dengesiz diyoruz.Ama eğer biri olursa diğeri de olmalı,tek dediğim bu.

Bu arada FW-GW puan farkı konusunda,veya yeni birimler konusunda:Tau,IG veya Eldar'ın veya Land Raider'ların çoğu ilk olarak FW'de çıkıyor ve genelde çok daha az puana çok daha iyi özelliklerle bir sonraki codexte GW'ye geliyor.O yüzden bence bir birim söz konusu olduğunda kendisiyle ilgili en güncel kurallar neredeyse o baz alınsın.Mesela:

Wave Serpent,Imperial Armour Update ile gelen bir oyuncak.Günümüzde bunu 90 puana alabiliyoruz.O günlerde 135 puanmış.Tüm özellikleri de aynı,hatta o zamanlarda 10 kişi taşıyormuş şimdi 12.
Night Spinner yine Update'te geliyor.Daha yeni sayılabilecek bir zamanda White Dwarf multi part plastic ile yeni kurallarını yayınladı.Eskiden nerdeyse iki kat puana çok daha dandik bir şey alıyorduk.Şimdi ise 115 puana TL Large Blast Barrage Rending Pinning gibi özellikler geldi.

Özetle,her FW minisi illa iyi diye bir şey yok.Nasıl her SC illa iyidir diye bir şey yoksa.O yüzden bence ikisine de izin verilebilmeli.

Not:Bazıları hakkaten çirkin ama,mesela bize Wasp diye bir walker geldi,isterse shooting'inden feragat edip 24'' zıplayabiliyor herhangi bir yere.Üstüne assault da edebiliyor.Evet bu çirkin :D Ama ona bakılırsa tüm orduya fleet veren SC de çirkin.Bence en azından :)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #19 : Kasım 04, 2011, 09:21:12 ÖS »
@ deyoo +1
@can +1
Not:Bazıları hakkaten çirkin ama,mesela bize Wasp diye bir walker geldi,isterse shooting'inden feragat edip 24'' zıplayabiliyor herhangi bir yere.Üstüne assault da edebiliyor.Evet bu çirkin :D Ama ona bakılırsa tüm orduya fleet veren SC de çirkin.Bence en azından :)

Abi o alet sadece apo için, hani bazı oyuncaklar var ki standard maçta koymakyı düşünmek bile abest.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #20 : Kasım 04, 2011, 09:36:45 ÖS »
Selamlar,

Özetlersek; 10 aktif oyunculu toplulukda sorarak oyna, al ama benle oynama demek sen bu işe hiç girmeye çıkıyor.

30 aktif oyuncumuz olduğunda ve kişi başı düşen para 20000 dolar olduğunda sorarak oynama lüksümüz olur tabii.

Olmadı o zamana kadar bekleriz artık. ;)

Saygılar,

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #21 : Kasım 04, 2011, 10:28:03 ÖS »
Neredeyse 20 kişide minyatür varken, neden 10 aktif oyuncumuz olduğunun üzerine gidelim derim. :) Okulları bombalayalım, işlerdeki patronlara süikast falan. Bir de Forge World'ü yağmalarsak süper olur. :)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #22 : Kasım 05, 2011, 11:48:21 ÖÖ »

Abi o alet sadece apo için, hani bazı oyuncaklar var ki standard maçta koymakyı düşünmek bile abest.

Yok,bu bildiğin normal oyuna da alınabiliyor,hatta Troop slotu kaplıyor.Biliyorsun Apo'da slot yok.Bu arada Apo ile sınırlı olan iki şey Formation ve Super-Heavy'ler veyahut Titan'lar.

salnihra

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #23 : Kasım 11, 2011, 03:33:17 ÖS »
Forgeworld kuralları son zamanlarda biraz daha derli toplu çıkıyor doğrusunu isterseniz.  Eskiden acayip abes şeyler oluyordu ama artık WH40k ile bir bütünleşme çabası içerisinde oldukları görünüyor bence.  Belli bir fazladan puan ödemesi yaparak neşeli bir eklenti olabiliyor ordunuza, çok endişe etmeyin bence denedikçe o kadar da alakasız olmadıklarını göreceksiniz.  Bir de çok güzeller yaf o modeller :D
Aşkta ve savaşta her yol mubahtır!

Dark Angel

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #24 : Aralık 12, 2011, 09:16:54 ÖS »
Baska yerde yazdigim "Dark Angels Forge World Listesi" basligi altinda anlattigim gibi, ben Forge World'un Dreadnought listelerini kullanmayi tercih ederim.  Cunku o listeler, ozellikle DA icin, daha fazla secenek ve esneklik sagliyor.  DA 4. Codex'teki Dreadnought iyi olmakla birlikte Venerable Dread gercekten zayif ve Venerable adina yakismiyor.  Forge World listelerinde bir Venerable biraz daha pahali ama puanlara deger.  Ayni zamanda MORTIS ve Chaplain dreadleri de var - DA Chapterlarina ozel modeller bunlar.  Tabii ki ben Deathwind Drop Podu ve Thunderhawk'i bir de Warhound Titan'i kullanmak isterdim (just for laughs) ama birakin puanlarini sterlin fiyatlari bile yasaklayici benim icin.

Ilerde, Apocalypse savaslarini duzenlemek ve oynamak isteyen varsa ben seve seve kosa kosa katilirim.  O zaman kadar benim DA kuvvetlerimdeki Dread ve Venerable FW'a gore yapilacak.  Bazi durumlarda bir MORTIS versyonu sahaya cikacaksa sasirmayin.