Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: 40K Terrain  (Okunma sayısı 10256 defa)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
40K Terrain
« : Ağustos 08, 2011, 05:19:47 ÖS »
Selamlar,

Şu mu olsun bu mu olsun tartışmalarını buyrun burada yapalım. Benim fikirlerim aşağıda:

Şimdi 40K da gerekli terrainleri gruplarsak;

A) Savaş Alanı
1- Yerle yeksan terrainler (battlescape, moonscape, baricades vb.)
2- Yıkık binalar (her türlü ruins)
B) Binalar
1- Imperial binalar, içine adam giren (bastion, bunker, gothic temple vb.)
2- Futuristic binalar, içine adam girmeyen (power station, signal tower, landing pad vb.)

Önem sırası da aynen bu şekilde bence; önce A1, sonra A2, sonra B1 ve en son B2 tarzı terrainlere yönelmek gerekli. Neden?

40K da genelde savaş alanı tadında yerlerde maç yapılıyor, dolayısıyla sağlam yapılar yerine yıkıntı döküntü tarzı terrainler çok daha öncelikli. Neredeyse her zaman yıkıntı döküntü tarzı terrainler sağlam yapılardan çok daha yüksek oranda kullanılacaktır.

Sağlam binalarda öncelik kurallarda immobile tank gibim geçen, içine unit girebilen tarza binalar yani B1 grubu olmalı. İçine adam sokma kuralı sayesinde bu tarz yapılar savaş alnına önemli bir tactical ekleme oluyor.

Masaya renk katsın, sight kapatsın tarzındaki impassible terrainler en az lazım olanlar, elimizde 3-5 var ki şu an yeterli diyebiliriz. Örneğin, çok özel bir senaryo filan kafamda yoksa kesinlikle B2 grubuna giren ladning pad'i masaya koymam ben.

Yukardaki önem sırası ile bakarsak Kule'nin terrain durumu;

A1 - Yeterli ama battle field ekipmanları (içinde kum tobası, varil vb. olan kutu) kötü kullanılmış, tek bir terrain üstüne toplanmış, bence kesip biçip parçalamalıyız. Bir de biraz daha tank trap ve telli terrain katılabilinir.

A2 - Kartondan filan yapılmış eski terrainler ile birlikte idare ediyoruz ama kısa dönemde kesin 1 kutu daha Imperial sector almak lazım bence.

B1 - Bu binalarda eksiğiz. birkaç bunker, 1-2 büyükçe bina bizi bayaa götürür sankim. Oran olarak yıkık döküklerden çok daha az gerekli sonuçta.

B2 - Bunlara girmeye daha vakit var, elimizde olan birkaç tane ile yetinebiliriz, kocabaş landing pad'i de sayarsak fazla fazla yeter hatta.

Saygılar,

baran

• Misafir
    • E-Posta
Ynt: 40K Terrain
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2011, 05:30:57 ÖS »
line of side kapatan binalar daha çok a2 b1 diyebilirim ve taktiksel olarak en büyük önem arz edenlerde bunlar. fakat A1 ilk gerekli olan kesinlikle. landing pad bizdeki line of side kapatmıyor desem yeridir çünki altından bakıldımı her birşey görünüyor fakat gayet gereksiz kesinlikle masaya konulacak en son şey. Hani ben terrainleri kullanacağımdan değildi mevcut oyunlarda burda kullanılan duruma göre diyorum line of side kapatan a2 taktiksel olarak ben büyük önem arz etmekte. Bence çok güzel bir analiz olmuş.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2011, 05:33:08 ÖS »
Yav, ben buraya bir ekleme yapmak istiyorum. Bu scenery hangi terrain'in üstünde duracak?

Yani bir sürü yeşil battlemat'imiz var malum. Onların üstünde mi?

Ben başlangıç olsun diyerek, moonscape'lerin etrafındaki kenarlara az biraz flocklama ile başlayayım diyorum.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2011, 05:38:35 ÖS »
bu bunker işi beni biraz bozuyor yav..oyun bugı gibi,hani hepimiz ordu puanlarından kısıp apcler alıyoruz, açıkcası karşımdaki adam *abi biz bu binaya girdik 20 kişi 10 kişi her yöne sıkıyor sen binayı yıkmadan adamları vuramıyorsun* dediği zaman kendimi dolandırılıyormuşum gibi hissediyorum..hani dünya yapı var iyi kötü cover save veriyorlar.. pek kafama uymuyor işte ne biliyim

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2011, 05:41:01 ÖS »
ben pazar günü kuleye gidip adam bulamayınca oradaki sadece siyah spreyli düşmüş aquila lander terrainnini aldım pazar boyadım bitrdim, fena olmadı. fakat kuyruk kanadı eksik, sadece büyük kanat olan parçası eksik. Onları ararken diğer aquila lander ın bazı parçalarını buldum onda da bayağı eksik var. Nereye gidiyor bu terrain parçaları acaba?

Ben Landing path iyanlış hatırlamıyorsam Amsterdam daki GW de gördüm ama adamlar 4 masa birleştirmiş Armageddon yapıp orada kullanmışlar. Belki orada bir işlevi vardır veya baneblade falan altına saklanıyordur bilmiyorum ama bize gerçekten gereksiz. İmperial Bastion var o da çok şık duruyor, o SM heykelli terrain var bence o da harika atmosfer veriyor. Sonuç olarak sadece arkasına saklanmakla olmuyor iş belli bir atmosfer de sağlaması lazım

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Ağustos 08, 2011, 05:52:54 ÖS »
Eline sağlık Levo.

line of side kapatan binalar daha çok a2 b1 diyebilirim ve taktiksel olarak en büyük önem arz edenlerde bunlar. fakat A1 ilk gerekli olan kesinlikle. landing pad bizdeki line of side kapatmıyor desem yeridir çünki altından bakıldımı her birşey görünüyor fakat gayet gereksiz kesinlikle masaya konulacak en son şey. Hani ben terrainleri kullanacağımdan değildi mevcut oyunlarda burda kullanılan duruma göre diyorum line of side kapatan a2 taktiksel olarak ben büyük önem arz etmekte. Bence çok güzel bir analiz olmuş.

Abi benim dediğimde bu, ruinler ve buildingler hem LoF kapatıyor hemide başka olayları var.

Sadece masaya renk katan, çok bir işlevi olmayan, yapsa yapsa LoF kapatmaktan başka işe yaramayan B2 grubu terrainler en son üstüne düşülecekler. Bunlardan önce hem LoF kapatan hemi de başka işlevleri olan terrainlere bakmak lazım.

bu bunker işi beni biraz bozuyor yav..oyun bugı gibi,hani hepimiz ordu puanlarından kısıp apcler alıyoruz, açıkcası karşımdaki adam *abi biz bu binaya girdik 20 kişi 10 kişi her yöne sıkıyor sen binayı yıkmadan adamları vuramıyorsun* dediği zaman kendimi dolandırılıyormuşum gibi hissediyorum..hani dünya yapı var iyi kötü cover save veriyorlar.. pek kafama uymuyor işte ne biliyim

Haklısın abi, bunun dengesini tutturmak zor ama böyle bir terrain grubu da var. Az sayıda da olsa masada olabilirler, yazdım zaten oran olarak çok düşük bir şey olur bunlar diye. Biraz çok sayıda olursa oyunu domine ederler zaten.

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Ağustos 08, 2011, 05:56:04 ÖS »
şöyle delikanlı gibi battle gameboard mu alsak acaba mekana?
Yav, ben buraya bir ekleme yapmak istiyorum. Bu scenery hangi terrain'in üstünde duracak?

Ben başlangıç olsun diyerek, moonscape'lerin etrafındaki kenarlara az biraz flocklama ile başlayayım diyorum.

bence 40K scenarylerini hiç yeşillendirmeyelim. mekandaki en iyi 40K terraininin hala matsız kahverengi masa olduğunu düşünüyorum

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Ağustos 08, 2011, 06:04:01 ÖS »

Aman Abi yapmayalım böyle şeyler. Yanları çimli moonscape olmasın, yaşanmasın bunlar. ;D

Şaka bir yana bence hiç güzel olmaz. Benim gördüğüm 40K diyince çoğunluğun aklına yıkık şehir ortamı geliyor, yeşil sahalar değil. Terrainleri de ona göre boyamak ayrlamak lazım.

Mesela, moonscapeleri kahverengiye boyayıp heavy siyah wash uygulamak en güzeli bence. Eskiden kara kuru  kahverengi bi masamız vardı bence o tarz bir masa olsa süper olur. Ama yeşil de idare ediyor, radyasyondan yeşermiş şehir ortamı gibi düşünebiliriz. ;)

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Ağustos 08, 2011, 06:14:50 ÖS »
radyasyondan yeşermiş şehir ortamı gibi düşünebiliriz. ;)

kafamda yankılandı yemin ediyorum..

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Ağustos 08, 2011, 06:21:22 ÖS »
Arkadaşlar aslında bizim oyunda en çok atladığımız terrain türü o LOS kapatan hengameler... onlar olmadığı için karşıdaki adam rahino üstünden Las cannon çıkarıp zıpır zıpır benim dev böceklerimi vurabiliyor neden MC olduklarından Cover save konusunda en az %50leri gözükmemeli aynı şey bilumum tank vs içinde geçerli... aslında o terrainlere de ihtiyacımız var ancak landing pad'i o terrain sınıfına sokmak bence hatalı Landing pad gerçekten büyük ve LoS kapatmayan bir terrain... bunu başarmek gerçekten zor aslında... neyse hani İstanbulda oyun mühendisinde benim gördüğüm adamlar koca koca terrainler (yok eldar Gateway, yok khorne anıtı vs..vs.. şeyler kullanıyor... bizim aslında bir miktar bu terrainden ihtiyacımız var... bunker olayı başlı başına ayrı bir eziyet... bunker oyundaki belli ordular için aşılması neredeyse imkansız bir engel içindeki heavy weapon squadın her yana ateş edebildiği her yönü AV14 olan bir binaya Tyranid olarak yaklaşamıyorsunuz bile... ve işin daha kötüsü tyranid için o bunkerin içine girebilecek ve efektif olarak bunkerden yararlanabilecek adamlar dahi yok... hani Zoanthrope'u sokarım bunkerin içine dersen, Elin tausu, Space marini, Eldarı vs... uzun menzilden o bunkeri yıkar tepene... Hani İmperialist guardlardan bahsetmek bile istemiyorum biri Lemanruss mu dedi ?

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Ağustos 08, 2011, 06:55:25 ÖS »
Gerçekçi olmak lazım diye düşünüyorum. 40K scenery'leri için zemin yaratmak fikri muhteşem olsa da, yıllardır yapılmadı. Hani bir gün birisi gaza gelir belki 1 tane yapar. Ama yapılmadı. Şu kahverengi tabanı da, hani Semih ve 4-5 kişi daha beraberdik, oldu yav dedik ve 15 dakika da yapıldı.

Yeşillenmesin demek güzel ama bana çok uzak geliyor adam gibi bir zemin. Olsa olsa Battlefleet için matleri ters çeviriyorduk ama orası da feci siyah ve acayip kayıyor birde yeşil flock ediyor her yeri.

Bu yüzden cidden ne diyeceğimi bilmiyorum, öyle 40K mat'ı zor geliyor bana. Yav, aslında neti falan da aradım, yok yani hani official şeyler ve birkaç manyak hariç. Yani gözüm alan bir şey görmedim.

Moonscape'ler çok iyi patlama yeri olur, uzaydan bombardıman noktası olur diye düşünüyorum haber ola.

Bir de cities of death'e bakacağım hani ne olabilir diye ama mat, yani zemin zor iş gibi geliyor bana.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2011, 06:59:24 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Ağustos 08, 2011, 07:18:27 ÖS »
kahverengi masa harika ağaç koyunca jungle'a dönüşüyor biraz bina koyunca wasteland..ayrıca ne yapabiliriz dersek bir masayı beyaz gri-mavi boyayıp karlı kayın ormanı havası verebiliriz yada sokak planları çizip citi fight için ayarlayabiliriz..

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Ağustos 08, 2011, 10:29:06 ÖS »
Selam,

Apocalypse'den arak bir fikir ilen gireyim, ki bence süper fikir.

Serfloor filan hazır yer kaplamaları, siyahlı kahveli koyusundan kestirip masaya koyuyon oluyo sana 40K masası, en ucusundan 40K madı işte, hatta farklı renkte alıp birini uzun ince kesip yol olarak da kullanıyon.

Daha da güzeli kıvır kaldır rafa, sıfır yer kaplama.

Semih,

Abi o senin dediğin işi impassible terrainler ile yapacağımıza ruin ve buildingler ile yapabiliriz. Tabii çoğunluk ruinlerden oluşur, 1-2 building 1-2 tane anıt o bu tarzı sadece LOS kapatan terrain ile olur biter.

Sanırım bir yanılgıya neden oldum, anıt ıvır kıvır tarzı şeyler yanlızca LOS kapatıyor. Oysa ruinler hemi LOS kapatıyor hemi 3. boyut katıyor hemide area terrain oluyor. Birde yıkıntı bina abi, savaş alanında bundan olacak tabii, savaşta sanata sahip çıkılmadığından anıtlar kurulu filan hep hikaye olmuş, alayını yıkmışlar.  ;D

sargon

• E-Posta
« Yanıtla #13 : Ağustos 08, 2011, 10:36:08 ÖS »
savaşta sanata sahip çıkılmadığından anıtlar kurulu filan hep hikaye olmuş, alayını yıkmışlar.  ;D

emprah protects dediylerdi bize ;D

şaka bi yana koçtaştan gidilip vakti zamanında aldığımız kahverengi siyah spreylerle bile bişeyler yapıleybıl.

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #14 : Ağustos 08, 2011, 11:26:39 ÖS »
Ben çok ciddi B-2 savunucusuyum,sizin mini kutular ağaç arkasına saklanabiliyor ama bizim gravtanklarda öyle bir mevzu yok.
onun dışında da bol bol A-1 lazım bence.Bir iki bina yeterli çünkü.