Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Dükkan Önünde Sigara İçmeyelim  (Okunma sayısı 8331 defa)

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Ynt: Dükkan Önünde Sigara İçmeyelim
« Yanıtla #15 : Haziran 06, 2011, 11:52:18 ÖÖ »
şahsen inatlaşmadan bahsetmedim. her dediğine evet dersek hakkı olmayan şeyleride istemeye başlar diyorum.neyse..siz bilirsiniz

Apartman sakinlerinin keyfine bağlıyız abi, ne isteseler yapılacak hani, öbür türlüsü pek mümkün değil.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #16 : Haziran 06, 2011, 01:09:19 ÖS »
Genç subaylar rahatsız oldu bu iş :)

Yaw, inanın şunu yazarken olayı hiç bilmiyordum.

"Daha da önemlisi milletin çocuğu apartmanın önünde top koşturuyor, benim çocuğum olsa sürekil sigara içen tipleri görmesini istemezdim."

Sonra Batu şunu yazmış;

"Adam geldi "bakın burda çocuklar oynuyor siz onların yanında sigara içiyorsunuz, burada içmeyin" dedi gitti."

Abi, görmeye gittiğimiz de ilk aklıma gelen şey buydu. Abi bizim oğlan ne görse aynısını yapıyor diye kayınpedere köşe bucak sigara içtiriyoruz. Yani adam bu lafında yerden göğe haklı.

Bende çocuğumum oynadığı yerde onun en çok örnek alığı grubun, yane büyük abilerinin, sigara içtiği bir ortam istemem.

Karşılıklı anlayış önemli olan, adam çok doğru bir noktaya değinmiş ve rica etmiş. Kimsenin kıllık çıkardığı yok ki tavır koyulsun, sağlam durulsun.

Bu olayda adam gibi duruş takınalım diyorsak, adam gibi duruş insanların çocukları konusunda gösterdikleri hassasiyete saygı gösterip başka yerde sigara içmektir.

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #17 : Haziran 06, 2011, 02:00:29 ÖS »
Bu olayda adam gibi duruş takınalım diyorsak, adam gibi duruş insanların çocukları konusunda gösterdikleri hassasiyete saygı gösterip başka yerde sigara içmektir.

Buna sonuna kadar katılıyorum... Hani şimdi buna karışıyorlar yarın saçma sapan başka şeye karışırlar diyorsunuz ama mantıklı davrandığımız sürece böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum... Hani dükkanın önünde,insanların çocuklarının oyun oynadığı yerde  sigara içmek, (özellikle belirli bir saatten sonra) gürültü yapmak... Bunlar hep şikayet sebebi olabilecek şeyler ve bundan iki önceki mekanı kapatma zorunluluğumuzun bunlarla bağlantılı olduğunu unutmamakta fayda var... Yaptığımız hataları tekrarlarsak, sonuç bir önceki kötü örnekten çok ta farklı olmayacaktır...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #18 : Haziran 06, 2011, 02:52:14 ÖS »
Aile babaları yav... Her sigara içen çocuk gördüğümde, aklıma hangi zibididen örnek almışlar acaba sorusu gelecek.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Haziran 07, 2011, 10:59:45 ÖÖ »
Sanırım hepimiz bahçeli,müstakil,yiyecek satan yerler dışında çok yakınında yerleşim olmayan,ulaşımı kolay,geniş bir yer kiralama olanağımızın olmasını isterdi. Ama öyle bir olanağımız (şu an için) yok ne yazık ki. Bu yüzden toplu yaşama kurallarına uymak zorundayız.
Apartman önünde içmemizi teorik olarak yasaklayamazlar, ki anladığım kadarıyla yasak değil rica söz konusu.
Gerçek bir topluluk olma iddiasındaysak bu ricaya uyup uymamak kişisel kararların değil toplu bir kararın sonucu olmalı,çünkü bunun sonucunun tüm topluluğu etkileme olasılığı var.
Hakkımız nedir öğrenelim denmiş;
Yukarıda da dediğim gibi bize bunu teorik olarak dayatamazlar ama bu konu medeni kanunda çok muallak. Komşuluk hakkı dediğimiz şey yerel adetlere ve hakimin keyfine göre belirleniyor. Herkes gitmemizi isterse büyük olasılıkla haklı bile olsak gitmek zorunda kalırız. Yani Hamurabi Kanunları gibi komşun senin tavuğunu öldürürse sen de onun tavuğunu öldürebilirsin gibi bir durum yok.
Mesele dik durmaksa bence bunu fazla abartmamak lazım. Eğer bir ricayı kabul ettik diye tepemize çıkmaya çalışırlarsa her zaman o ricaya uyma kararından geri dönüp dik bir duruş sergilenebilir.
İlk mekanda başımıza gelen yine olabilir diye çekincesi olan varsa merak etmeyin bu taşınma işinden daha az masrafa şirket kurup, daha da az masrafa zararda gösterebiliriz.
Bence en azından yazın bu ricaya uyabiliriz. Havalar soğuduğunda bir çaresini bulamazsak yine kapı önüne döneriz. En basitinden iyi niyetimizi göstermiş olur ve haklı konuma yükseliriz.

Caine

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #20 : Haziran 07, 2011, 04:53:04 ÖS »
ben içerim

althar amadeous

• Grimgar Nadir Keski
    • E-Posta
« Yanıtla #21 : Haziran 07, 2011, 04:54:26 ÖS »
bende söndürürüm :P
Beastmen - 5000 pts
Space Orcs - 3100 pts
Gothic Chaos - 1000pts
BB-Orc team - Dwarf team
Stompa - Looted Shadow Sword

Caine

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #22 : Haziran 07, 2011, 09:03:55 ÖS »
Bu ne biçim bir korkudur yahu! Bu nedir arkadaş bir defa da yeri geldiğinde siktir git diyin be! İçerde içilmeyecek dendi tamam dedik, arada içmeyin dediler tamam dedik, yere izmarit atmayın dediler tamam dedik ama bu iş böyle olmaz arkadaş. Neyi şikayet edecekler ya? Kim ne diyebilir sokaktayım ve sigara içiyorum, bitti.

Delirtmeyin adamı. O da benim özgürlüğüm.

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #23 : Haziran 07, 2011, 11:29:34 ÖS »
Arkadaşlar bu konuyu sanırım yeteri kadar tartıştık, ancak son kararı YK olarak biz alacağız. Konuyu kilitlemeyeceğim ancak tartışmak istiyorsak lütfen daha sakin bir üslup benimseyelim, son karara hepimizin uyacağını biliyorum, yine de son karara kadar biraz aşağıda kahvehane var oranın yakınında içmenizi rica ederim. Bu bir rica elbette lütfen benim söylediğim üzerinden konuşmayalım, böyle olursa mesajları editleme hakkı saklıdır.
Kısaca yapıcı olun, ama son kararı yk verecek.
dey layt com and me wan go hom...

mereghost

• Katılımcı
    • E-Posta
« Yanıtla #24 : Haziran 08, 2011, 12:31:39 ÖÖ »
Bak yine Cihan sorunu gibi uzuyor bu iş. Dedim bir daha diyorum, "şunu artık yapmıyoruz" diye laf atmayın ortaya. Sebebiyle mantığıyla yazın aldığınız kararı, kilitleyin konuyu, biz de uyalım adam gibi.

YK mı bakıyor bu işe Yakup mu bakıyor bilmiyorum. Kim yetkiliyse buraya önce sebep, sonra varılan kararı yazsın. Akabinde konu kilitlenecek, nitekim (ben de sinir oldum ama) tartışılacak bir kısmı yok bu olayın.

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #25 : Haziran 08, 2011, 12:44:53 ÖÖ »
son posta katılıyorum.

bununla birlikte karara uymakla konuyu tartışmanın ayrı şeyler olduğununda üzerinde durmakta fayda görüyorum.

resmi karar ibrazı yok ama açık olarak belliki kapı önünde sigara içilmemesi ve dikkatli olunması yönünde eğilim varki şahsen uymama gibi bir sıkıntımın olması olası değil..karar karardır sonuçta..

ve en nihayetinde. özgürce tartışabilmekte önemli. sonuçta tüm bu post lar bir kamuoyu oluşumunda etkisi olan şeyler

The elves are watching

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #26 : Haziran 08, 2011, 02:46:21 ÖÖ »
iyi yanından bakalım sigara için kahveye gidilecekse mekanda çayı kahveyi kim yapacak sorununa da çözüm bulmuş olduk

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #27 : Haziran 08, 2011, 07:49:59 ÖÖ »
Bu arada hani 1.Posttan sonrası aslında:

"Hoşbeş sohbetleri"

Yani aslında ilk posttta konu kapandı. Kapandı gibi algılamamak elde tabi, ama Yakup "kural budur deyince olay bitecek" diye konuştuk. Adam da yazmış, böyle böyle diye. İlk posttan sonra yaptığımız kısım, aramızda sohbet. Böyle algılanmalı. Yoksa," öyle olsun, böyle olsun" demek kararı değiştirmeyecek.

Canınız sıkıldıysa kuralla ilgili, aslında mesala bende biraz bozuldum hani olsa olsa Yakup'la konuşulur, o da yüzyüze. Ben sonra konuşurum dedim, keza adamın işi başından aşkın.
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2011, 07:51:35 ÖÖ Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #28 : Haziran 08, 2011, 08:17:06 ÖÖ »
Ben de Ruhi'nin açıkladığı şekilde anladım. Kural daha ilk posttan konulmuş durumda.

Dükkanın önünde sigara içilmeyecek.

Ancak Erdinç yerden göğe kadar haklı çünkü benim çıkardığım sonucu çıkarmak bu başlığa bakınca pekde mümkün değil. Bence de kural koyulurken sebebi net şekilde açıklanarak konulmalı ve o başlık altında tartışma açılmamalı.

Kimsenin nedenini merak etmeyeceği şekilde sebep açıklanarak kural koyulursa tartışmada olmaz zaten. İtiraz olabilir tabii, onu da "itirazı olanlar lütfem PM atsın" diye bir not ile çözersin.

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #29 : Haziran 08, 2011, 10:51:34 ÖÖ »
olsun kural açıklansın filan tamam da postu kitlemeyelim hiç, ben vır vır yapma hakkımı istiyorum, sadece pm le keyfi olmaz onun. Bakınız üstte hoşuma hiç gitmedi ama kural budur diye postlarım var :)
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler