Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Slow-Grow Fantasy Ligi  (Okunma sayısı 5098 defa)

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta
Slow-Grow Fantasy Ligi
« : Kasım 19, 2013, 09:08:27 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Son dönemde malumunuz sınavlar, hastalıklar, düğün dernek işleri derken Kule'deki Fantasy oyunları sayısında azalma oldu. Terat'ın İkizleri de sekteye uğrayınca (aslında devam etse süper olur) aklıma uzun zamandır sizlerle paylaşmak istediğim bu lig fırsatı geldi. Kulede aslında gerçekten çok sadık ve oyun oynamayı seven bir WHFB kitlesi olduğunu düşünüyorum. Sanırım en büyük sıkıntı 8. edisyondan kaynaklanıyor ama gözüken o ki bu sıkıntıdan da önümüzdeki sene kurtulacağız.

Şimdi gelelim bu ligin ayrıntılarına:
- Bu 4 aşamadan oluşan bir SG ligi. 1.aşama 750, 2.aşama 1250, 3.aşama 1750, 4.aşama 2500 puan. Her aşama için özel kurallar olacak.
- Her aşama 2 hafta boyunca sürecek. Her aşama için 2 oyun oynanması gerekiyor (isterseniz hepsini aynı gün, isterseniz 2 haftaya yayarak oynayabilirsiniz).
- Tüm aşamalar için katılım ücreti 10 TL (yani 8 haftalık bir lig için 10 TL).

Puanlama:
- oynadığınız her oyun için 1 puan
- kaybettiğiniz her oyun için 1 puan
- berabere kaldığınız her oyun için 1.5 puan
- kazandığınız her oyun için 2 puan
- her maçta boyalı ünite başı + 0.25 puan

Tüm aşamalar sonrasında en çok puan toplayan 2 oyuncu katılımcı sayısına göre hediyeler kazanacak.

Aşamalar
- Son aşama dışında Özel Karakter kullanımı yasaktır.
- Tüm aşmalarda Watchtower senaryosu yok
- Proxy kullanımını kısıtlayan bir kuralımız yok

1. Aşama 750 puan
- Lord kullanımı yok
- 5 wound ya da daha fazla wound'lu model/karakter yok
- Level 2,den büyük büyücü almak yok
- Büyü fazında 2D6 yerine, 1D6 atılacak
- 1 shooting ve 1 artillery üniteden fazla almak yok

2.Aşama 1250 puan
- Toplam 3 shooting üniteden fazla almak yok (ör; 2 war machine ve 1 bowmen ünitesi)
- 1'den fazla 5 wound ya da daha fazla wound'lu model/karakter yok

3.Aşama 1750 puan
- Herhangi bir kısıtlama yok

4.Aşama 2500 puan
- Special Karakter ile oynayabilirsiniz ama zorunlu değilsiniz.

Evet, Lig böyle.  Başlamak ister misiniz? Evet, hayır? Ne düşünüyorsunuz?
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2013, 01:06:18 ÖS Gönderen: tulmir »

tulmir

• E-Posta
Ynt: Slow-Grow Fantasy Ligi
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2013, 09:54:27 ÖS »
Şuan için İnternete erişimi olmadığından Enis böyle bir ligde oynamak istediğini söyledi telefonla.
Ettik 2. Sadece katılıyorum/katılmıyorum olarak olmasa da sizlerin bu konudaki fikirlerini duymayı çok isterim arkadaşlar.
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2013, 09:58:39 ÖS Gönderen: tulmir »

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2013, 10:25:39 ÖS »
yaw aslında bu tür liglerin amacı yei oyuncu yeni ordu başlatmaktır ama mevcut fiyatlarla bunu yapmak pek imkanlı değil (Semih kalbinde yatan yeni Savage Orc ordusu fikrini kaşır...) Neyse ben katılmak isterim haftada birden fazla maç yapabileceğimi her ne kadar sanmıyorsam da ;)

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2013, 10:32:32 ÖS »
Ben önce fikirlerimi söyleyeyim.

Tümü boyalı ünitenin verdiği puan biraz fazlaca olmuş sanki.
Orduya özel kurallar lazım. Her zaman çıkıntı olan benim ordu mesela... Bir hero general bir hero hiero alırsam 750 puan yalan. ;D
Special karakter hiç kullanmadım kullanmayı da düşünmüyorum. Öyle bir modelim yok. Bir de zorunluluk yerine isteklilik olabilir. Bi de harbiden neden special? ;D

Bunlara açıklık getirilirse bakayım.
Tomb Kings
2189+

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Kasım 20, 2013, 12:45:46 ÖÖ »
yaw aslında bu tür liglerin amacı yei oyuncu yeni ordu başlatmaktır ama mevcut fiyatlarla bunu yapmak pek imkanlı değil (Semih kalbinde yatan yeni Savage Orc ordusu fikrini kaşır...) Neyse ben katılmak isterim haftada birden fazla maç yapabileceğimi her ne kadar sanmıyorsam da ;)

ben hala yeni oyuncu kafasıyla gidiyorum üstat, anca önümüzdeki ay 1 yılı dolduruyorum :) 2 haftada 2 maç yapmak yeterli oluyor, istersen haftada bir maç yaparsın sorun değil. Aynı gün yapsan da sorun değil. Böyle daha uygun geliyor mu kulağa?

Ben önce fikirlerimi söyleyeyim.

Tümü boyalı ünitenin verdiği puan biraz fazlaca olmuş sanki.
Orduya özel kurallar lazım. Her zaman çıkıntı olan benim ordu mesela... Bir hero general bir hero hiero alırsam 750 puan yalan. ;D
Special karakter hiç kullanmadım kullanmayı da düşünmüyorum. Öyle bir modelim yok. Bir de zorunluluk yerine isteklilik olabilir. Bi de harbiden neden special? ;D

Bunlara açıklık getirilirse bakayım.

Boyalı üniteler konusunda senin kafanda bir fikir var mı? Çünkü ben hiç düşünmedim bu konuda. Boya konusunda en eksik olan benim ama teşvik etsin diye böyle bir şey olsun diye düşündüm. Peki ünite başına 0.5 puan fikri nasıl?

750 puan benim için de sıkıntı. BSB almak zorundayım, ordu kuralım ama BSB General olmadığı için General olacak bir karakter daha almalıyım. O yüzden senin için de böyle sıkıntılı durum varsa ona göre kural koyarız, hiç sıkıntı değil. Special karakter konusunda da bence haklısın, çıkmak zorunda olmasın ama isteyen çıkar diye değiştiriyorum.

İkinize de çok teşekkürler yorumlarınızı kattığınız için. Sizleri de sayarsak 4 olduk.
Diğer arkadaşlardan da fikir/eleştiri/yorum gelirse süper olur! Bekliyoruz!

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Kasım 20, 2013, 08:55:39 ÖÖ »
ben katılırım.

gene yendim.
War, war never changes...

Deeyo

• Moderator
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Kasım 20, 2013, 11:44:30 ÖÖ »
çok katılmak isterim, ilk aşamaya katılmama tek engel 20 saurus, onları da boyarım hani. ama ne zaman başlayacağız.
Çok yolculuk var bana bu aralar.......
dey layt com and me wan go hom...

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Kasım 20, 2013, 01:23:40 ÖS »
çok katılmak isterim, ilk aşamaya katılmama tek engel 20 saurus, onları da boyarım hani. ama ne zaman başlayacağız.
Çok yolculuk var bana bu aralar.......

Ünitelerinin boyalı olmaması katılman için sorun teşkil etmiyor. Sadece o maç için daha az puan alırsın (ki bu konuda en az puan alacak olan ben olucam). Ben seni sayıyorum o zaman. Zaten ilk 2 aşama maçları için çok zaman gerekmiyor. 2 maçı aynı güne bile sığdırabilirsin.

Burak'ı da katarsak seninle birlikte 6 kişi oldu. Yorum yazmak/katılmak isteyen Fantasyciler?

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2013, 03:18:14 ÖS »
Boya konusunda şöle ki ünite sayısını baz alıyoruz ya mesela; ikimizde full boyalı ordu çıktık birimizde 5 ünite var birimizde 6. Bu durumda tam boyalı olduğu halde az puan alınıyor.

Boya kısmını yüzdesel hesaplayıp ayrı bir şekilde son puanlamaya katabiliriz. O maçtan 2 puan aldın 80% boyalısın, aslında 2 x 0,8 = 1,6 puan aldın diyebiliriz gibi yada başka birşey...
Tomb Kings
2189+

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Kasım 20, 2013, 04:46:52 ÖS »
Boya konusunda şöle ki ünite sayısını baz alıyoruz ya mesela; ikimizde full boyalı ordu çıktık birimizde 5 ünite var birimizde 6. Bu durumda tam boyalı olduğu halde az puan alınıyor.

Boya kısmını yüzdesel hesaplayıp ayrı bir şekilde son puanlamaya katabiliriz. O maçtan 2 puan aldın 80% boyalısın, aslında 2 x 0,8 = 1,6 puan aldın diyebiliriz gibi yada başka birşey...

bence kulağa gayet adil geliyor. böylece tümü boyalı ordusu olanlar puanlarından hiçbir kesinti yaşamadan ligi tamamlayacakken, boyama sürecinde olanlar her maçta daha fazla puan kesintisine uğramamak için gayret edebilir. Ben ederim yani :) Burada tek sıkıntı bu yüzdeyi neye göre belirleyeceğimiz olacak. Onu da ünite sayısına göre belirleriz. Üniteden tek bir modelin bile boyalı olmaması ünitenin boyalı olmaması anlamına gelecek. Her zamanki gibi geleneksel 3 renk kuralını takip edelim o zaman. Saol bu fikir için, yukarıya ekliyorum değişikliği.

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #10 : Kasım 20, 2013, 06:48:44 ÖS »
Lig benim işim. :P

Şaka bir yana bu sefer de şöyle bi sorun yaşayabiliriz(düzenleyen sensin sonuçta da) benim 3 ünitem vardır biri 50 lik iskelet grubudur 3-5 iskelet boyalı değil diye %33 kesinti acı verebilir. Benim fikrim de; puanına göre % hesabı yapılabilir. 5 iskelet boyasız yani 5 x 8 puan = 40 puan 40/750=5,34% yani 84,66% puan alır. Biraz hesap falan giriyor ama benimkisi öneri karar senin...
Tomb Kings
2189+

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Kasım 20, 2013, 08:32:48 ÖS »
Unite unite model bazinfa bakim.

Atiyorum 50 adamli bir unitenin 10 adami boyasiz ise .8 carpani olsun. Burada tek modelli uniteler, yani cogulukla herolar on plana cikaf. Yani hero boyali ise 1 boyasiz ise 0 carpana sahip olur. Tabii ki herolar icine katildiklari unite icinde degerlendirilmeyecek.

Atiyorum, 5 uniteden olusan bir orduda ortaya 5 katsayi cikar, bu katsayilar toplanir ve 5'e bolunur, bu da ordunun katsayisi olur. Yani her unite icin belirlenen katsayilar toplanip unite sayisina bolunur.

Bu sistemde hem hesap kolay olur; uniteye bak, basit bolme islemi yap, yaz kenera, tum uniteler icin alta alta yazdiklarini topla ve son olarak unite sayisina bol, 2 dakka almaz. Hem hero, monster gibi kritik modelleri boyamaya daha bir tesvik eder. Hem de cok sayida ayni tip adamlardan olusan unitelerin ordu katsayisina etkisi mantikli duzeyde kalir.

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Kasım 21, 2013, 12:32:46 ÖÖ »
Lütfen boya/proxy kurallarını esnek tutunuz. Örneğin berabere biten bir maçta tam boyasız ordunun puanı 10'dan 8.5'e düşerken tam boyalı bir ordunun puanı 10'dan 11.5'e  çıksın en fazla. Yinede arada oldukça fark var. 

Bu lig local bir organizasyon...Hani kendi aramızda oynayalım diye. 20 kişi aktif oyuncu olsa bu kadar prensib sahibi olmamızı anlarım ama yok. 6 kişi 3-renk orduyu aynı gün denk getiremiyoruz. Bu koşullarda daha rahat takılsak olmaz mı?

Ek olarak..."Ben boyasız orduyla maç yapmaktan keyif almıyorum, istemiyorum." diyen birine hiç gücenmem. Sonuçta keyif meselesi. Ama hani bende böyle garip bir oyuncuyum.  2 regiment/yıl hızla boyuyorum. Puan farklanmaları çok fazla olursa keyif alamam ve dolayısıyla katılamam. Çok özürler mızmızlık için. Lütfen kurallar oluşturulurken dikkate alın.
The elves are watching

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #13 : Kasım 21, 2013, 11:37:39 ÖÖ »
Boyalı ve boyasız ordular arasında kesinlikle bir fark olması gerektiğine katılıyorum ama Enis'in de dediği gibi oyunda çok fark yaratmaması gerekiyor. Bu işe bayağı kafa yoran arkadaşlar, çok saolun. İşin kısasından şöyle yapalım: her boyalı ünite başına + 0.25 puan, çok düşük bir fark ama beraberliği bozmaya yetecektir.

Proxy olayında bir sıkıntı olmasın bu ligde. Zaten öyle çok fazla proxy koyacak kimse de yok, 2500 puan dışında da çok proxy olmayacak. O yüzden bir puan kısıtlaması ve ceza yok proxy için. Yukarıya ekliyorum bu değişiklikleri.

Yakup da katılmak istediğini söyledi. 7 kişi olduk. Haftaya kadar bekleyip lige başlayabiliriz. Çünkü hala düşünen arkadaşlar var.

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #14 : Kasım 21, 2013, 12:42:49 ÖS »
Boyalı ve boyasız ordular arasında kesinlikle bir fark olması gerektiğine katılıyorum ama Enis'in de dediği gibi oyunda çok fark yaratmaması gerekiyor. Bu işe bayağı kafa yoran arkadaşlar, çok saolun. İşin kısasından şöyle yapalım: her boyalı ünite başına + 0.25 puan, çok düşük bir fark ama beraberliği bozmaya yetecektir.

Proxy olayında bir sıkıntı olmasın bu ligde. Zaten öyle çok fazla proxy koyacak kimse de yok, 2500 puan dışında da çok proxy olmayacak. O yüzden bir puan kısıtlaması ve ceza yok proxy için. Yukarıya ekliyorum bu değişiklikleri.

Yakup da katılmak istediğini söyledi. 7 kişi olduk. Haftaya kadar bekleyip lige başlayabiliriz. Çünkü hala düşünen arkadaşlar var.

Proxy koymayı planlamıyorum şahsen. Sadece 2500 puana vardığımızda 30 spear yerine 36-37, 20 PG yerine 25 PG koyarak 3-5 modellik proxy yapacağım
The elves are watching