Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: What Do YOU Want Out Of Your 40K Games?  (Okunma sayısı 4595 defa)

blackwinter

What Do YOU Want Out Of Your 40K Games?
« : Nisan 24, 2013, 02:05:59 ÖS »
What Do YOU Want Out Of Your 40K Games?

If you are playing 40K outside of a tournament or convention experience what do you want to get out of the game? If you are setting aside a few hours to push some minis around and roll some dice are there certain expectations?

Well for me...

First things first- 40K is a game where we are trying to suspend belief and create a universe in action on the table. There is a reason why the models look like they do despite the rules, and for me playing with a full painted army is priority #1. NOW, with that statement it is easy to come off as a snob at best or a jerk at worst, but I don’t mean it like that at all honestly.

Maybe it is the ancients in me, but if I’m playing with an unpainted army then I might as well be playing with bits of cardboard or other junk to represent the units on the table since we are suspending the belief that we are even playing the game in the 40K universe!

While I won’t ever say NO to playing a game vs. an unpainted army as I understand guys have different opinions on it, I want to hold that standard of playing the game with two painted armies on a table full of terrain.

Can’t create that narrative if guys are missing heads and arms, and not holding any guns…

Often that means when I’m starting an army I will play it at smaller or odd point games since that is all I have painted at the moment. Just the way it is. I want to create that narrative and suspension of belief and would hope my opponent feels the same way.

The stage is set, so next I want to create some drama!

I want to be kept guessing thorough the game, wondering what is going to happen next, entertained along the way.

What do I mean?

If you bring your WAAC tooled up army (whatever codex it is at the moment) to play outside of a tournament then well, it really isn’t fun from what I want to get out of a game. I don’t mind taking a beating or getting crushed in a game, but don’t make it predictable. Certain armies you just set up, and we know what is going to happen.

Where is the entertainment value?

Again, disclaimer, talking about pickup or non-tournament games- if we are going to be practicing for a tourney then that is a different story.

For the entertainment value, that is why I bring certain wacky models to the table- stuff that guys don’t see outside of a competitive circle, stuff that may or may not work buy is always fun to see what happens. Odd random psychic powers, powers you roll for at the start of the game, unique abilities and the like all so we can just see what happens.

And in seeing what happens vs. being entertained, I often like to make moves just to see what would happen- the more risk, the more chance of the dice the better! Charge those terminators with a group of necron warriors. SURE, 99% of the time I’m going to get hammered down, but it has happened more than one where the bots have beaten down the termies, which means we will be laughing about it and talking about it for days to come.

Rules.

I want to interpret the rules to keep the fun going. If my opponent forgets a psychic power, or does something out of turn, that is OK- for the love of the Emperor it’s a fun game, and I hold this true for when I play in tournaments also- at least for my opponent. It’s OK you forgot X, make that roll now, or even let’s just say it happened anyway, or those reserves auto come in next turn.

Heroes!

I love heroes, both good and bad in 40K.

Waste of points to jack up that HQ? Perhaps, but when he cuts down dudes on the table what FUN. I’ll walk that HQ choice across the table, verbally calling out my opponent’s HQ in a challenge, and stick to it! Most of the time it gets matched and we have a showdown of HQ battles in the center of the table, sometimes my opponent just laughs and blasts my HQ, but that is cool also.

Point Levels.

No secret I prefer smaller games for a variety of reasons over 2K+ battles outside of Apocalypse, but more and more I find myself just showing up with some models that I want to play, and telling my opponent, here is what I have, bring what you want, I don’t care about the force org or balance that much anymore. You want to run all tanks and dreads? Cool, set em up and let’s see what happens!

Missions.

I do LOVE the BRB missions for both fun and tournament play, but I’m finding I REALLY like lopsided missions that aren’t really FAIR or BALANCED. I like missions where my small army has to hold out in a fortification in the center of the table, maybe my 1K points of models vs. my opponents 2-3K worth of models.

Who doesn’t want to play the 40K version of 300?

Why won’t you allow yourself to experience it?

Playing unfair scenarios is closer to the real experience from a historical perspective- just understand what you are playing…
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

blackwinter

Ynt: What Do YOU Want Out Of Your 40K Games?
« Yanıtla #1 : Nisan 24, 2013, 02:07:03 ÖS »
Iyi yazmis adam. Kim oldugunu bilmiyorum.

Halil in facebook postundan aldim.
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2013, 03:20:36 ÖS »
Kesinlikle iyi yazmış adam... ancak bence kulede hızla uzaklaştığımız bir trend... En azından ben kendi adıma öyle hissediyorum... Hani en son verdiğim sipariş, Ordum olan Saim-hann warhost için daha imza olan Vyper değil, oyuna daha fazla S6 AP2 atış getirebilecek Eldar Warwalker... Bilmiyorum... Hani adamda demiş elbette turnuva durumları için geçerli değil diye... ama ben kendi adıma bu aralar zaten çok nadir gelebildiğim kulede, neredeyse sadece turnuvalarda 40K oynayabiliyorum... 

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Nisan 24, 2013, 03:48:18 ÖS »
Daha önce de konuşulmuştu bu konu, elbette kişisel bir tercih ama bazı üniteler pratikte işe yaramasa da (misal monolith, c'tan shard) oyuna güzel bir tat katıyor, kimse tomb blade, destroyer kullanmıyor, ama bence eğlenceli üniteler.

Yani her zaman eğlenceli olması öncelikli olmalı, aksi durumda üni sınavına hazırlanırmış gibi hissediyorum oyunu, hadi hadi hadi durumuna geliyor, sıkıcı buluyorum bende. Dediğim gibi kişisel tercih, ama izmirliyiz ona göre hareket edelim, her zaman eğlence öncelikli olmalı  ;)

salnihra

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Nisan 24, 2013, 03:52:38 ÖS »
Sık kullanılmayan ve internetlerce tukaka ilan edilen ünitelerin, ters köşe yaptığı için turnuvalarda yarattığı bir olumlu etki de olabiliyor doğrusu ;)
Aşkta ve savaşta her yol mubahtır!

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Nisan 24, 2013, 09:25:03 ÖS »
Arkadaşlar ben oynamasam da 40k turnuva günleri uğramaya çalıştım.
gözlemlediğim her ne kadar yarışmacılık özelliği artmış olsa da kulenin,
kimseyi gırtlak gırtlağa değildi, hemen herkes neşeli ve keyifli görünüyordu ki bence bu bizden kaynaklanıyor,
eğer çalışan kişiler turnuva dışında da gelip oynasalar daha eğlenceye dönük oyun oynayabilirler kanımca
dey layt com and me wan go hom...

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Nisan 24, 2013, 09:56:46 ÖS »
Arkadaşlar ben oynamasam da 40k turnuva günleri uğramaya çalıştım.
gözlemlediğim her ne kadar yarışmacılık özelliği artmış olsa da kulenin,
kimseyi gırtlak gırtlağa değildi, hemen herkes neşeli ve keyifli görünüyordu ki bence bu bizden kaynaklanıyor,
eğer çalışan kişiler turnuva dışında da gelip oynasalar daha eğlenceye dönük oyun oynayabilirler kanımca
Yaw zaten gırtlak gırtlaga oyun oynanmaz...Öyle oyun oynamaktansa hiç oynamamayı tercih ederim, o ayrı bir konu, hani böyle bir abartıya gerek yok ama her geçen gün ister istemez daha sert ordular ile oyun oynadığımız bir gerçek... Bununla birlikte sizleri bilemiyorum ama ben özellikle son 1 yıldır oldukça az model alabiliyorum.... kaldı ki aldığım modeller de turnuvada kullandığım modeller olunca turnuva dışında kullanmak için farklı bir ordum olmuyor... Hani turnuva dışında oynadığım oyunlarda kullandığım modellerle, turnuvada kullandığım modeller neredeyse hep aynı... Bunun kötü bir şey olduğunu söylemiyorum sadece yukarıdaki yazıdaki düşünce durumuna oyuna ilk başladığımızda daha yakındık, artık hızla uzaklaşıyoruz gibi geliyor... (Bu tamamen benim hüsnü kuruntum da olabilir... :)) )... Hani Fantasyde kurduğum vampir ordusu gayet Breton temalı, maksat daha efektif bir ordu olmasından sa, flufına daha uygun bir ordu olması yönünde yoksa Vampire Counts ile çok daha kompetitif ordular çıkarılabilinir ama orduyu toplamaya başlarken fluf yönünde yaptığım seçim sebebi ile elimde bulunan modeller turnuva ortamında iş yapabilecek bir ordu çıkarmaya uygun değil... (Hoş bu orduma son zamanlarda pek sık ekleme yapamamış olsam da) hani ekliyeceğim modellerin en azından görüntü ve fikir açısından Ordumun Breton Knight temasına uymasını istiyorum...  Ancak Eldar'a da böyle başlamama rağmen turnuvalarda oynadıkça, ister istemez turnuvada iş yapabilecek modellere doğru yönleniyorum... Sadece bende durum böyleyse belki konu benimle ilgilidir... Ama Normal Friendly maçlarda da tıpkı benim gibi, diğer 40K oyuncularının da yukarıdaki yazıda bahsedilen "yaw farklı bir şeyler olsun" diye oyunda efektif olmayan modelleri kullandığını hiç sanmıyorum... Yada ben denk gelmedim... Burada bahsettiğim turnuvalara katılan arkadaşlar, yoksa Leventle defalarca "dur bakalım bir de bunu deneyelim nasıl olacak" diye oynanmış tonla Eldar vs Necron savaşımız var... ;)
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2013, 10:00:59 ÖS Gönderen: Azactoth »

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Nisan 24, 2013, 10:09:05 ÖS »
Alıntı
, yoksa Leventle defalarca "dur bakalım bir de bunu deneyelim nasıl olacak" diye oynanmış tonla Eldar vs Necron savaşımız var...

Evet abi aynen öyle, sırf bu durumdan dolayı Semih le maç yapmaktan ayrıca zevk alırım :)

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Nisan 24, 2013, 10:20:07 ÖS »
40K Campaign'i denedik bir defa olmadı. Bir tane daha organize edeceğim...

Diğer taraftan ben de konudan sapayım. Zaten bu konuda geyik yapacak yer arıyordum:

Adamın turnuva dediği şeyler muhtemelen bizim umalım da bir gün katılabileceğimiz şeyler. Ama o güne daha var. Hani olsa olsa Türkiye Şampiyonası yazıdaki tür bir turnuvaya örnek olabilir diye düşünüyorum. O da İzmir'den İstanbul'a yolculuk olayı var, bir havası var, vs. diye.

Yoksa, bence bu arkadaş da pek kast etmemiştir bizim gibi ufak turnuvaları. Bizim turnuvalar kanımca, gavurcası "gathering" olan, Türkçe'ye çevirsek "toplaşka" falan gibi isimlendirilebilecek şeyler. Hani kazanan falan oluyor, aramızda topladığımız bir parayı veriyoruz falan ama o da aslında 2xhamburger menü parası hani. :)

Çok eğleniyorum bizim turnuvalarda, çünkü hani biraz competitive, daha çok haydi maç yapalım havasında oluyor. Birbirimizi falan görüyoruz. Turnuva yapacağız diye bir ay önceden gün belirleyip, plan yapıp, haydi oyun oynayacağız demesek oturup maç yapmak için bir çoğumuz zaman ayıramayacağız.

İyi oluyor iyi bu 7-8 haftada bir toplanıp iki zar atmak beraber. (Baran evet, gel artık bende  atayım iki zar)

Edit: 3 dakika ve gerçek savaşçının içeceği Coca-Cola Light'ımı diktikten sonra... : Ben de Usta hakem oldum yada olacağım. TÜSOT hakemi olmak isteyen? Olun hatta... Kuul bir şey. CV'nize yazarsınız. Bende yazdım hani, güzel duruyor.
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2013, 10:22:55 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Nisan 24, 2013, 10:28:21 ÖS »
Semih, gırtlak gırtlağa derken söylemeye çalıştığım şey, yarışma ortamının gerçekten arkadaş canlısı olması.
Efe ve Onur var yeni yeni tanıştığım, sanırım onlar da yeni yeni tanışıyor, gelir gelmez bir sürü geyik yaptık beraber.
Uzaklaşmak ayrı bir durum bence uzaklaşmıyoruz bunu bir path gibi düşünürsek a-) saldırgan yarışmacı ruh b-) arkadaşça yarışmacı ruh, gördüğüm tam b-) şıkkı, mutlaka ve mutlaka bunu koruyalım.
dey layt com and me wan go hom...

Yasar

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Nisan 25, 2013, 09:29:16 ÖÖ »
Ya valla ben zaman bulabilsem aslında çok oyun oynayasım var, boya yapasım var, değişik listeler deneyesim var. Ama zaman olmayınca hep turnuva listesiyle oynuyormuşum gibi geliyo bana, nitekim bi dahaki turnuvaya drop pod listesiyle katılmayabilirim yada ne bileyim araya değişik listelerle daha fazla maç sıkıştırmak için biraz daha çaba gösterebilirim. Ben zaten bi sürü farklı oyuncak alıyorum farklı rosterlar yapabilmek için ama işte zaman bu sıralar pek müsade etmiyo ama benimde açıkcası farklı farklı ordularla maç yapasım var tekdüzeleşmemek adına.

salnihra

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Nisan 25, 2013, 03:40:51 ÖS »
Arkadaşlar biz büyüdük ve kirlendi dünya galiba?

Plastik asker bağımlılığına ilk başladığımda üniversitedeydim, o kadar çok boş zamanım vardı ki hep Sihir'deydim, hatta okulu asıp Sihir'deydim, e ne oluyordu o zaman ordunun bütün kombinasyonlarını dene allah dene.  Sonra önce iş girdi, daha sonra evlilik, şimdi de aslan parçası yolda :) Ne oluyor, ayırabileceğimiz zaman hızla azalıyor. Öyle olunca da bir maduriyet oluşuyor.  Ben de artık neredeyse tamamen turnuvada oynar oldum ama iyi oluyor, derli toplu bir gün geçiriyorum hobi ile iç içe, hem hanıma da anlatması kolay oluyor, onu haftasonu "nedensiz" bırakıp, bir takım gençlerle ööle takılmaya gitmiyorum, "turnuva" var. Ödül, mödül, mücadele, başlangıcı belli, bitişi belli, ciddi bir konu yani :) Bir de haftada bir akşam kampanya oynuyorum, değmeyin keyfime daha da fazlasını istemem zaten.

@Ruhi: Abi Ashina yapsanıza bak bizimki tıkır tıkır gidiyor ;)
Aşkta ve savaşta her yol mubahtır!

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Nisan 25, 2013, 05:17:31 ÖS »
Ortam olarak bizin turnuva dediğimiz toplaşkalarımız zaten bu yazıda anlatılan gibi geçmekte. Hani yazılanlardan ben bunu anladım.

Ha ortam tamam da oynanan oyun da ole olsun derseniz bu elemanın yazdığı tarzda oyunları biz kulede nerdeyse hiçbir zaman oynayamadık. Atıyorum GM li bir oyun oynanmadı hiç kulede. Yani 2 taraf özel bir senaryo gereği savaşıyor, masada savaşa aktif katılan modelleri GM oynatıyor. Atıyorum özel bir birlik 2 tarafa birden karşı koyar. Ne bilem biz o şekil campaignleri heç beceremedik.