Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Ruhi vs. Spray Gun - III -  (Okunma sayısı 1830 defa)

Ruhi

• E-Posta
Ruhi vs. Spray Gun - III -
« : Mayıs 29, 2012, 08:48:56 ÖÖ »
1 ve 2. çatışmaları hatırlayan arkadaşlar, son durumdan haberdardı. Ben yenilgiyi kabul edip, deymez deyip bırakmıştım. Ta ki, geçtiğimiz haftasonu modelcilere yaptığımız ziyarete kadar.

Her yerde airbrush görünce, tekrar bir mücadeleye gireşeyim dedim. Dün akşamüstü Yaşar ile Hobbytime'a gittik, ben de airbrush cleaner ve gene air brushlar için beyaz premier aldım.

Kule'ye dönüp, hazırlıkları yaptıktan sonra; tekrar çalıştırdım. Olmadı, damlacık püskürtmeye başladı. :(

Neyseki yeni aldığım temizleyici vardı. Hafif alkollü ve garip koksada, boca ettim sağına soluna aletin. İçindeki iğnesini, şununu bununu temizledim. Sonunda çalıştı.

Tekrar boya koydum. Tekrar çalıştırdım. Kısa bir süre sonra gene sprey yerine, damlacık atmaya başladı.  >:(

Üşenmedim tekrar temizledim. Bu sefer yeni propellant taktım. Basınç sayesinde biraz daha püskürttü ama.. 1 dakika içinde hüsran.

Bu sefer olacak dedim. Gittim, boya hazır airbrush premier değilmiş gibi biraz daha su kattım. Kıvamını iyice incelttim. Bu sefer çalıştırdım ve "zafer" diye bağırasım geldi. Ancak bu da kısa sürdü. Keza Semih ve Veysel gelip baktılar, Semih hemen "Boya tutmuyor, yok sulu olduğu için akıyor" dedi. Yıkıldım.

Air brush'un zaferiyle biten bir akşamüstü daha yaşadım kısacası.

Ne yapmak lazım ve bu airgun'ın benimle derdi ne?

- Öncelikle propellant ile kullanmak biraz kötü diye düşünüyorum. Sadece fiyatı değil, basıncı hep aynı miktarda gitmiyor alete diye algılıyorum. Hani ciddi bir problem, keza kafa karıştırdığı gibi boyarken problemlere neden oluyor ve olacaktır gibi düşünüyorum.

- Citadel Airgun'ın aşağıdan beslemeli olan içeri boya alma haznesi biraz problemli. Bu tabi makineden daha çok benim suçum. İlk mücadelelerimde (bkz. Ruhi ve Spray Gun -I- ) iyice kuruttuğum besleme haznesi boyayı tam alamıyor gibi görünüyor.

- Boya kıvamı acayip zor bir iş. Ciddi bunun kısa yolu yok. Hani tam "3 tutam tuz" hikayesi. Tecrübe istiyor.

---------------------

Modelci arkadaşlara gelene kadar mücadeleye ara verdim. En azından tüm undercoatlarımı bu veya benzeri aletle atmak istiyorum. Göreceğiz.

A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

vace

• Üye
  • My will be done!
Ynt: Ruhi vs. Spray Gun - III -
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2012, 09:30:21 ÖÖ »
Tabancayı ters mi tutmayı deneseydik bi kez de :D
Tomb Kings
2189+

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2012, 10:54:13 ÖÖ »
Şaşırtıcı olabilir ama airbrush konusunda çok tecrübeliyim çünkü fabrikada derileri bu şekilde boyuyoruz, 10 senelik tecrübem var yani :P Dediğin olayı (damlacık püskürtme) bizim de başımıza sıklıkla gelen bir durum, aşağıdaki nedenlerden olabilir:

-propellant çoook kötü fikir, çünkü havanın basıncı devamlılığı çok önemli aksi durumda iyi atomize etmiyor atacağın sıvıyı ve daha iri damlalar halinde atıyor. Bunun yerine bir kompresör lazım, bildiğim kadarıyla buzdolabı parçalarından çok ucuza yapılabiliyor.
-attığın boyanın içinde yüzen tanımlanamayan cisimler olabilir mi? bir bakıp olmadı süzmek lazım (çay süzgeci iyi olabilir)
- hazırladığın boyayı temizleme malzemesiyle bir karıştır bakalım, solvent kokuyor demiştin onlar anlaşamıyorsa pıhtılaşma yapacaktır, bu da damlacıkları açıklayabilir
-tabancanın iğne ve meme (iğnenin içinde durduğu parça) tam uyuşmuyor olabilir, tabancayı monte ettiğin zaman memenin deliğinin iğne tarafından tam olarak kapanması gerek, kapattığı durumda da iğnenin çok az bir kısmı memenin ucundan çıkar halde olmalı
-Boyayı seyreltince atması normal, fakat akma kaçınılmaz, tabanca koyu kıvamlı malzemeleri atmaya uygun olmayabilir

Uzaktan ahkam keserek bu kadar oluyor, bir ara bakalım muhtemelen sorunun nereden olduğunu buluruz, çözüm ayrı bir konu.

Wretched

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2012, 12:57:56 ÖS »

-propellant çoook kötü fikir, çünkü havanın basıncı devamlılığı çok önemli aksi durumda iyi atomize etmiyor atacağın sıvıyı ve daha iri damlalar halinde atıyor. Bunun yerine bir kompresör lazım, bildiğim kadarıyla buzdolabı parçalarından çok ucuza yapılabiliyor.

+1

ekovat ve ıvır zıvırdan toplam 200 tl civarına geliyor