Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: WHFB Hakkında Merak Ettiğiniz Ama Sormaya Korktuğunuz Yine de Sorduğunuz Herşey  (Okunma sayısı 115150 defa)

morfoz

• Misafir
    • E-Posta
Levent çok teşekkür ederim.

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
Marauder ünitesi için değil, marauder ünite şampiyonu için geçerlidir. +1 at gelirse sadece kendisi kullanır gibi gibi :D Ha eğer stubborn dur +1 ld dir falan gelirse üniteside sebeplenir :D
I am Alpharius

morfoz

• Misafir
    • E-Posta
Blind;

Emin olamadım çünkü aynen şöyle yazıyor.

"Whilst a warshrine is on the table, all  chaos unit champions have the Eye of Gods special rule...Furthermore during your shooting phase you may pick a single friendly unit within 12 inch of the warshine. That unit may  immediately roll on the Eye of gods table...""

Marauder championun eye of gods rule'ını aldığını ama oyunun shooting  fazında warshrine'dan dolayı ünitenin gelen zardan etkilendiğini anlıyorum ben. Tekrar yorumlarınızı rica edebilir miyim?

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
Whilst a warshrine is on the table, all  chaos unit champions have the Eye of Gods special rule.

Warshrine masada olduğu sürece bütün chaos ünite şampiyonları için eye of the gods kuralı geçerlidir. Large target ve ya bir kahraman öldürürse o şampiyon eye of the gods tablosundan bonus almak için zar atar. Shooting fazında yaptığın ise bütün üniteyi etkiler (içindeki kahramanlar dahil).
I am Alpharius

vace

• Üye
  • My will be done!
Aynı şeyleri sölemiyor musunuz? Hür son mesajında güzel açıklamış.
Tomb Kings
2189+

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
benden de bir soru:

aşağıdaki diyagramı ele alalım. yeşil birliğin bir ucunda ünite champ, diğer ucunda character var. kırmızı birliğin 7. "file"sinde atak yapma hakkına sahip olan tüm modeller charactere atak yapacak, orası açık (bkz. ekteki alıntı. BSB syf. 99). Peki 1. "file"deki modellerinin ataklarına ne olacak?

1. Unit champion bir character değildir, dolayısıyla 1.filenin ataklarını regimente yapmasını engellemez.
2. Bu file, ataklarını championa direct etmek zorundadır. Championu hedefleyen ataklarda excess woundlar regimente aktarılmadığından dolayı, bu file sadece şampiyonu öldürebilir.

7th ed. de championu hedefliyoduk diye hatırlıyorum; ama kitapta bişiy bulamadım.

lütfen yorumdan ziyade kural alıntılarıyla yanıtlarsanız sevinirim.
War, war never changes...

vace

• Üye
  • My will be done!
2. seçenek geçerli olur. Kuralda yazdığı gibi base contactaki amcaya vuracaklar yani championa, onu da öldürürlerse excess woundlar pufff. Karakter olup olmamasıyla ne alakası var anlamadım(sen karakter kuralına baktığın için o kural öyle). :)

Alıntı
Normally, a warrior can only strike blows against an enemy model in base contact.
Tomb Kings
2189+

baran

• Misafir
    • E-Posta
Ölen adamın yeri dolmuyormu? Ayrıca şampiyon ve karakterler ortada durmazmı? (make way ile gidebiliyor tabi)

vace

• Üye
  • My will be done!
1. filedaki ilk adam championa saldırır öldürürse arkasındaki üniteye yapabilir gibi... Karakterler ve champion ortada mı duruyo?
Tomb Kings
2189+

burock

• E-Posta
oha 2 dakkada karıştırdınız lan ortalığı :P

Ölen adamın yeri dolmuyormu? Ayrıca şampiyon ve karakterler ortada durmazmı? (make way ile gidebiliyor tabi)

ölen adamın yeri doluyor (stepping up kuralı). şampiyon ve karakterlerin ortada durmak gibi bir zorunluluğu yok.

burda tam olarak sormak istediğim şey şu aslında: kırmızı birlikteki tüm adamlar aynı profile ve ekipmana sahip. dolayısıyla, ataklarını yapmadan önce hangi atağın kime yapılacağını allocate etmek zorundalar. bu durumda, 1. file regimente atak yapabilir mi, yoksa sadece championa değdiği için tüm ataklarını şampiyona yönlendirmek zorunda mıdır?

Ultor

• Misafir
En öndeki kişi base contactta bir tek champion olduğu için ona atak yapmak zorunda. Arkasındakiler ise öndeki modelin atak yapabildiği modellere atak yapabildiklerinden onlar da championa atak yaparlar.

(cücelerde slayer birliğini tamamen giant slayerlara çevirip hepsi championlardan oluşan bu üniteye atak yaparken tüm atakların tek tek modellere allocate edilmesi gibi bi olay vardı sanırsam. Bu da o hesaba geliyor)

burock

• E-Posta
En öndeki kişi base contactta bir tek champion olduğu için ona atak yapmak zorunda. Arkasındakiler ise öndeki modelin atak yapabildiği modellere atak yapabildiklerinden onlar da championa atak yaparlar.

(cücelerde slayer birliğini tamamen giant slayerlara çevirip hepsi championlardan oluşan bu üniteye atak yaparken tüm atakların tek tek modellere allocate edilmesi gibi bi olay vardı sanırsam. Bu da o hesaba geliyor)

bu 7.editionda bu şekildeydi mesut; ama şimdi buna ilişkin bi kural göremedim. konuya ilişkin attığım ilk mesajdaki alıntı da dikkat edersen sadece characterleri kapsıyor, şampiyonları değil. Dolayısıyla, ünite şampiyonlarını bir karakter olarak değil de ünitenin bir parçası olarak düşünüp, sadece şampiyon ile base contactta olan modellerin de birliğe atak yapması mümkündür şeklinde bir sonuç da çıkabiliyor ortaya.

Barbar139

• E-Posta
kural kitabına açtım baktım, şampiyonlarla ilgili kısım, istenirse şampiyona vurulur ve excess woundlar geçersiz olur diyor. hani "istenirse" diyor, "if they wish" gibi bir şey söylemiş, o nedenle bence istemezlerse üniteye vurabilirler.

base contact'da şampiyon varsa ona vurmak zorundalar gibi açık birşey belirtmemiş, ama yine de bilemedim
"If you're going through hell, keep going."

vace

• Üye
  • My will be done!
Burak alıntı yaptığım kısım kural kitabındaki CC ile alakalı paragraftan, model diyor karakter falan demiyor. Base contacttaki modele yapar atağını şampiyon farklı karakteristiğe sahip olduğu için ona yaparlar ataklarını fazlası da çöpe gider, bu durumda adam tek tek yapar sanırım ataklarını.

Gene sölüyorum sen karakterlerin close combattaki kuralına baktığın için o kuralda karakter ve ünite diye ayırmış.

Batuhan ben bunu yazarken yazmış; CC'nin ana kuralında yazıyor şampiyona vurmak zorundalar(bir tek o base contactta). Yan filedaki amcalarla da isterse şampiyona vurabilir ama isterse. 1. filenın başka seçeneği yok.
Tomb Kings
2189+

burock

• E-Posta
ona da ok abi. zaten temel problem şu: champion, unitin bir parçası olarak mı görülüyor, yoksa character gibi başka bişiy mi?

Close Combat başlığı altındaki Who can Strike bölümünde (syf 48), modellerin base contactta olduğu modellere atak yapabileceği söylenmiş (supporting attacks istisnası hariç). işte problem tam olarak burda: şampiyon, birliğin bir parçası ise, 1. filedeki adamlar birlikle base contactta, değilse değil.

dolayısıyla esas soru şu: şampiyon ünitenin parçası mıdır, değil midir?