Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Warhammer 40k hakkında bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz ..(5th Ed. )  (Okunma sayısı 52448 defa)

Ruhi

• E-Posta
Ynt: Warhammer 40k hakkında bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz herşey
« Yanıtla #45 : Ağustos 17, 2011, 08:35:37 ÖÖ »
Basilisk direct shot atabiliyormuş. Yani minimumu olmadan atış. Son codex'den önce zaten bunu yapabiliyordu ama son codex'de şöyle yazıyor:

Alıntı
Range: 32" - 240" Str:9 AP:3 Ordnance Barrage 1, Large Blast

Haliyle önce buna dikkat etmeden birkaç oyun oynadım. Yani gayet çok yakınsa direct atış (normal tank ordnance gibi) yaparak. Sonra fark ettik, 24"'den yakın atış yapmadığım bir oyun oldu. Birşeyinci 5th edition codex oyunumdan sonra 32"'den yakına atamaz gibi oynadım. Heh. Neyse, dün şans bakarken Basilisk tactica falan gibi bir şey okudum. (Çok taktiksel sayılmaz bence büyük toplar ya) Orada da (daha önce de görmüştüm ama yazan adamın hatasına vermiştim) okudum, direct atış diye. Sonra google yaptım. Hikaye şuymuş:

Alıntı

Imperial Guard Codex Pg.53

Basilisk Tanımının altı

A Basilisk is most effective when deployed
as part of a battery of siege guns, but each
can also be utilised as a direct fire gun,
engaging targets at short range with devastaing
results.

Bunu okumuştum ama hani fluff falan diye geçmiştim. Aynı sayfadaki iki makinede (Colossus ve Griffon) özellikle yazmışlar, "can not fire directly" diye. Her neyse ben hala uyanmamıştım. Hikaye devamı:

Alıntı

Pg. 58

Ordnance Barrage weapons

Differently from other unit types, vehicles carrying
ordnance barrage weapons can choose to fire them
either directly or as a barrage – declare before you fire.

If fired directly at the target, they are treated exactly
like normal ordnance weapons (ignoring the minimum
range in the weapon’s profile).

Basilisk ordnance barrage olduğundan, bayağa normal Leman Russ gibi minimun range'i olmadan direk ordnance atar gibi anladım.
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2011, 01:31:53 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #46 : Ağustos 17, 2011, 03:11:06 ÖS »
Sırf merakımdan soruyorum Basilisk varken Griffon almanın mantığı ne?

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #47 : Ağustos 17, 2011, 03:35:35 ÖS »
Ben bayağa beğeniyorum Griffon'u. Kule'de ne kadar iş yapar bilinmez ama süper bir alet o da.

- Griffon 75, Basilisk 125 puan

- Griffon, reroll scatter dice veriyor ki hani bombartment için daha kritik ne olur bilemiyorum. Yani vuruyor adam gösterdiğin yeri, neredeyse %50 ile.

- Griffon S6 AP4 vuruyor SM standart'ı olan ordular için bayağa iyi ama az işlevli olsada, oyunda geri kalan hangi ordu olsa onun için daha iyi Griffon. Hani mesala Eldar, Orc, Tyranid gibi birde taşıyıcı kullanmama yaygın veya zorunlu ordulara karşı acayip güçlü diye düşünüyorum.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #48 : Ağustos 17, 2011, 04:30:12 ÖS »
Basilisk 36" den kısaya baraj atamıyor, yane fiiliyatta direk sıkarak kullanabileceğin bir top, oysa grifon 12" e baraj atıyor yani arkasına saklandığı binanın hemen öteki tarafına dahi sıkabilir. Reroll scater da hesaba katılınca bence girfon daha kullanılır bi alet. 3+ saveli SM ordularında sıkıntılı tabii.

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #49 : Ağustos 19, 2011, 04:40:27 ÖS »
Ağzımı açmaz olaydım,farseer bu ne lan??? bize niye bunun bilgisi gelmedi???

Aureole

• To Lead, to inspire, to get lucky.
    • E-Posta
« Yanıtla #50 : Ağustos 21, 2011, 01:07:21 ÖS »
Ruhi ile maç sırasında ünitemin bir kısmını birkaç adama, diğer kısmını da dağılmış başka bir topluluğa yönlendirmek istedim. Ruhi'nin modeller dağılmıştı, ben de üç beş adamın peşinden tüm üniteyi göndermek yerine dağıtayım dedim. Bununla ilgili bir kural var mı? Yapılamaz veya yapılabilir ya da special rules vardır, zar atarsın vs gibisinden?

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #51 : Ağustos 21, 2011, 02:45:07 ÖS »
üniteler herzaman listedeki sayılarıyla hareket ediyorlar masada,eğer engelleyen bir kural yoksa independent karakterler ünitelere girip çıkabiliyor.üniteyi bölmeye yarayan bir space marine kuralı var ama o da maça başlamamışken ben şu üniteyi şu şekilde ikiye böldüm diye deklare edilerek oyun boyunca 2 ayrı ayrı ünteymiş gibi davranıyorlar

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #52 : Ağustos 21, 2011, 03:32:19 ÖS »
Bir tek charge ilan ederken eğer charge eden üniten 6 inç içerisinde birlik düzenini bozmadan başka bir birime daha değebiliyorsa ona da charge edebiliyorsun.(Bu arada anlatım bozuluğu oldu,charge mesafen içerisindeki başka bir düşman birimine birlik düzenini bozmadan...)

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #53 : Ağustos 22, 2011, 12:01:25 ÖS »
Ünite şampiyonuna özel grenade verildiğinde tüm ünite bundan faydalanabiliyor sanırsam. Peki şampiyon ölürse ünite halen grenade'in faydalarından yararlanabiliyor mu?
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #54 : Ağustos 22, 2011, 01:24:09 ÖS »
Özel üniteler ve independent karakterler hariç, ünitelerin oyun içerisinde bölünmesi söz konusu olmuyor. Kıcasa birlik 10 kişi oyuna başladıysa, 3.round hadi 5,5 bölünelim olmuyor.

- Mark Twain

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #55 : Ağustos 22, 2011, 01:29:12 ÖS »
Ünite şampiyonuna özel grenade verildiğinde tüm ünite bundan faydalanabiliyor sanırsam. Peki şampiyon ölürse ünite halen grenade'in faydalarından yararlanabiliyor mu?
çavuşun bombası sadece çavuşa özel ünitenin geri kalanı kullanamaz kardeşim.

blackwinter

« Yanıtla #56 : Ağustos 22, 2011, 06:38:12 ÖS »
selamlar,

cleansing flame ne zaman nasıl kullanılıyor. dakkadakka forumlarında gördüğüm bazı postlar kafamı karıştırdı.

benim ve düşmanın assault fazında "after the assault moves made, and before any blows struck" demekte kitapta.

ancak forumda 3-5 kişi bunun devam eden bütün CC roundlarında sürdüğünü söylemekte.

ayrıca dakkaakka ya da aşağıdaki başlığı açtım:

http://www.dakkadakka.com/dakkaforum/posts/list/0/392070.page

Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

stalth

• E-Posta
« Yanıtla #57 : Ağustos 22, 2011, 06:57:11 ÖS »
her assault fazında kullanabiliyorsun. her defasında ayrı test atman gerekiyo ama, eğer assault move yapman gerekmiyosa yine de fazın başında fantasydeki ASF kuralı varmış gibi kullanıyorsun hani.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #58 : Ağustos 22, 2011, 10:19:48 ÖS »
çavuşun bombası sadece çavuşa özel ünitenin geri kalanı kullanamaz kardeşim.

hmm peki, phantasm grenade launcher der ki, model and unit gains offensive and defensive grenades. bunu taşıyan abla yattığında ünite de grenade özelliğini kaybediyor o zaman öyle mi?

bir de, dedicated transportlara üniteye katılan karakter binebiliyor mu oyunun başında? yani arkon+9 warrior bir raider'a binmiş halde başlayabilir mi yoksa arkon'un kendi özel dedicated transport'u mu olması lazım?
"If you're going through hell, keep going."

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #59 : Ağustos 23, 2011, 02:20:44 ÖÖ »
-bombalar, standart ekipmandaysa herkes kullanabilir.upgrade olarak alınıyorsa puanlaması per ünit olarak mı ber model olarak mı belirtildiğine göre durum değişir.per model olarak alınan her bomba kime verildiyse o tarafından kullanılır.

-independent characterler oyuna içinde olduğu ünite ile beraber tarnsportta başlayabilir.