Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Warhammer 40k hakkında bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz ..(5th Ed. )  (Okunma sayısı 52505 defa)

Barbar139

• E-Posta
Ynt: Warhammer 40k hakkında bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz herşey
« Yanıtla #120 : Aralık 13, 2011, 11:25:08 ÖS »
Şimdi overlord yanına 0-5 lord 0-5 cryptek alabiliyor, buradan başlayarak sorularım şu şekilde:
bu adamları ben deep strikela gelen bir üniteye attach etsem onlar da deep strikela gelir mi?

Hayır gelemezler, kitapta infiltrate kuralına örnek vermiş, yapabilen gruba yapamayan char girerse inf. edemezler fln demiş

overlord a dedicated transport alsam bu elemanlar yanına binebilir mi?

Binerler tabii...

ghost ark diye bir rhinomsu alet geldi yeni kitapla, 2 yanında 5 er tane gauss flayer var, bunlar 45 derecelik açı ile sağ ve sola ateş edebiliyor sadece değil mi?

Aynen, dönemediği yönlere 45lik açılarla

daha devam edebilirim :)

Bekliyoruz  ;)
"If you're going through hell, keep going."

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
« Yanıtla #121 : Aralık 14, 2011, 06:17:31 ÖÖ »
Yalnız şöyle bir sorun var Levent Abi, sizde ki transportların şartları var ya, hani scythe a binerler de diğerlerine binemiyorlar diye biliyorum. :D
I am Alpharius

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #122 : Aralık 14, 2011, 08:30:34 ÖÖ »
Şimdi overlord yanına 0-5 lord 0-5 cryptek alabiliyor, buradan başlayarak sorularım şu şekilde:
bu adamları ben deep strikela gelen bir üniteye attach etsem onlar da deep strikela gelir mi?

Eğer attach ettiğin adam da deep stike ile gelebiliyorsa ünite hep beraber deep strike yapabilir, yok attach ettiğin adam deep strike yapamıyorsa o zaman o unite deep strike yapamaz.

Hayır binemez çünkü overlorda dedicated olarak sadece command barge alabiliyon ve bu aracın transport kapasitesinde açıkca "1 independent character" yazıyor. Yani sadece overlord binebilir bu araca, başkası binemez.

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
« Yanıtla #123 : Aralık 14, 2011, 08:16:52 ÖS »

Hayır binemez çünkü overlorda dedicated olarak sadece command barge alabiliyon ve bu aracın transport kapasitesinde açıkca "1 independent character" yazıyor. Yani sadece overlord binebilir bu araca, başkası binemez.

Dedicated olarak alamıyor olsa bile şu transport scythea binebiliyorlar.
I am Alpharius

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #124 : Aralık 14, 2011, 10:02:39 ÖS »
deep strike konusunda umut ve batuhan çakışan yorumlar yapmışlar, diğer insanlar ne der?

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #125 : Aralık 14, 2011, 10:45:57 ÖS »
Üstat, Deep strike, scout, infi. gibi özelliklere hem ünite, hem onlara attach olmuş Indep. Character sahip ise, o özellik kullanılabilir. Yani, Termiler masaya ışınlanıyor diye, yanlarında normal power armorlı librarian onlarla ışınlamaz. Ama librarian da termi armor giyerse, hep beraber gelebilirler.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #126 : Aralık 14, 2011, 10:49:46 ÖS »
çakışan değil canım aynı şeyi söylüyoruz, ruhinin açıkladığı gibi...

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #127 : Aralık 15, 2011, 12:25:56 ÖÖ »
eyvallah ben fazla çalışmaktan devreleri ısıtmışım bi yatıp uyuyayım da restelensin, teşekkürler :)

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #128 : Aralık 16, 2011, 12:30:35 ÖÖ »
Nam nam nam, pekala, geçen gün Erdinç'le birkaç konuda fikir alış-verişinde bulunduk. Maça çok bir etkisi olmadı, friendly nasıl olsa deyip hemen geçtik konuları ama burada bir açıklama yapayım dedim.

1 - Area terrain ve cover save'ler

Kitapta area terrain diye bir şey var. Adamlar demiş ki, terrainler öle nerede başladığı nerede bittiği belli olmayan şeyler olmasın. Bunlara base yapın ve area terrain deyin. Neyin area terrain olup neyin olmadığını da konuşun demiş. Bundan benim anladığım, masada diyelim iki terrain var. Biri kayalıklı bir arazi, diğeri bir orman. Taraflar bakıyor ve diyor ki, abi kayalıklı arazinin bir olayı yok, normal terrain diyelim buna. (yani ünitenin sadece bunun içinde bulunması cover almasına yetmiyor, aynı zamanda yarısının düşman tarafından görünmüyor da olması lazım) Hmm, ağaçlara area terrain diyelim. (Yani, bakıyoruz terrain cover chart'a, orman 4+ cover veriyor, yani bir ünitenin modellerinin yarısı orman base'i içindeyse, yüzde kaçının göründüğüne bakılmaksızın ünite 4+ cover alır) Doğru mu anlamışım?

Çünkü sayfa 21'de demiş ki, area terrain içindeki modellerin gerçekte ne kadar göründükleri-görünmediklerine bakmayız ve onlara cover save vermekte cömert davranırız. Çünkü modelin kenara saklandığını, hafif eğilip yürüdüğünü vs hayal ederiz demiş. Bunu sayfa 22'de de tekrarlamış.

Yani benim anladığım, oyuncular oturup ne area terraindir ne değildir belirliyor. Area terrain olan şeyler tablodaki değerler kadar cover veriyor. Olmayanlarda, ünitenin yüzde kaçının göründüğüne bakılıyor.

2 - Dost ünite düşmana cover verir mi?

Burada ben yanılıyormuşum. Kural şöyle, ateş ettiğin ünite içinde bir adam, kendi ünitesinden başka bir adam yüzünden cover'la ateş etmez. Yani 10 kişilik bir ekip 5'i önde 5'i arkada ateş ederken düşman arkadan gelen ateşlerden cover almaz. Ama arada dost ünite varsa, düşman cover alır. Yani örneğin o 10 kişilik ekip ile düşman arasında dost bir araç varsa, düşman cover alır. (Birkaç kişiden "dost ünite düşmana cover vermez." lafını duymuştum, bu yanlış. Doğrusu "aynı ünitedeki adamlar birbirlerinin önünü tıkamaz ve düşman cover almaz" Sonuç olarak "dost ünite düşmana cover veriyor")

3 - Skimmer ne zaman immobilise iken wreck sayılır?

Skimmer flat out uçarken (yani en az 18" uçup 4+ cover aldığında) imm. olursa wreck sayılır. Erdinç "iniş paletleri yoksa da imm. iken wreck sayılır" dedi, buna örnek olarak Tau gemilerinin iniş paletlerini gösterdi, kitapta buna benzer bir ibare bulamadım. (belki yeterince bakmamışımdır bkz Dark Eldar çirkefliği, ama harbiden bulamadım) Hatta skimmerlar imm. olmadıkları sürece asla ve asla flying base'lerinden çıkarılamazlar, savaş alanına inmezler fln diyor.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #129 : Aralık 16, 2011, 12:54:34 ÖÖ »
1 - Area terrain ve ağaçlar farklı şeyler diye anımsıyorum. Ağaçlara bakınca 2 farklı ağaç görünce, bunların arası da aslında dallar, vb. ile doludur diye düşünüp ona göre cover bakıyorsun. Yoksa her area terrain içindeki araca, monsterous creature'a full cover vermiyor. Yani bizim kraterler area terrain, keza içinde olan her ünite cover alıyor, ama kraterin ortasındaki walker orada cover save almaz. Bu konu kitapta çok iyi açıklanmış ve biz gayet doğru oynuyoruz diye düşünüyorum.

2- Bir ünite diğerine ateş ediyorsa ve aralarında dost veya düşman bir birlik var ise, cover söz konusu.

3- Tau Codex'i bir önceki edition'dan olduğundan öyle diye düşünüyorum. Yoksa, imm. result'unda sadece flat out'da düşüyor diye anımsıyorum. Hatta bu durum ile ilgili durumlarda model şöyle yapılır falan diye özel açıklama var diye hatırlıyorum.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #130 : Aralık 16, 2011, 12:58:00 ÖÖ »
1. Kitapta konuşun yazmasına takılma hiç. Aynı yerde hangi terrainlerin kaç cover verdiği de net yazılmış durumda. Herkes kitapta yazan cover save e göre area terrainleri oto oynuyor beim anladığım, kulede de durum aynı. Yine bu başlıkta bu konuya açıklama getirmiş, hatta kitaptan ilgili kısmı eklemiştim, bir bak istersen.
Kısacası masada orman terraini varsa o terrain içinde 4+ coverı alırsın, maç başı lafı uzatmaya çok da gerek yok.

2. Haklısın.

3. Haklısın.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #131 : Aralık 16, 2011, 08:20:16 ÖÖ »
@Ruhi

1. Abi orman area terraindir + orman area terraini içinde olmayan ama 2 ağacın arasından ateş ettiğin bir düşman +4 cover alır, tıpkı başka bir ünitenin arasından ateş ederken +4 cover alması gibi. Yani orman areası içinde olursan ağaç arkasında ol olma +4 cover, area dışındaysan ama sana ağaçların arasından ateş ediliyorsa +4 cover, ikiside değilse 3'ün 1'i. ;)
Walker dediğin makine, makinelerde %50 kuralı tüm kurallardan öncelikli zaten.

EDIT: Bu %50 kuralı MC'ler için de geçerli tabii, MC'ler için covera aynen araçlar gibi bakılıyor.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2011, 09:01:21 ÖÖ Gönderen: Antimodes »

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #132 : Aralık 17, 2011, 02:33:33 ÖS »
Tau codexini inceledim,Tau'ların iniş takımları aslında gayet orjinal bir şey ve şu işe yarıyor:

İsterseniz araç hiç hareket etmemişken "aga bu land etmiş" diyorsunuz ve altından base'i çıkarıyorsunuz,bildiğiniz anlamda yerde giden bir araç oluyor.Ki hatta böyle giderken Dangerous Terrain Test atmamasını sağlayan bir upgrade de var.

Çıkan Sonuç:Wave Serpent'tan Eldar piyadeleri aşağıya resmen zıplıyor arkadaşlar,tırmanmak tabi biraz güç olabilir.Malum düşük I ile Taular tırmanamadığı için böyle bir icada baş vurmuş balık dostlarımız.

mereghost

• Katılımcı
    • E-Posta
« Yanıtla #133 : Aralık 17, 2011, 11:23:27 ÖS »
Ya var güzel oyuncaklar da, onu bunu takınca çok pahalı oluyor tanklar. Kimse almaz, kimse kullanmaz.

BBB'den bugün ne öğrendik:
"Models firing from a vehicle count as moving if the vehicle moves, and may not fire at all if the vehicle moved at cruising speed (7-12") that turn".

ve defensive weapon'lar S4 ve aşağısıymış (tüh!).

Edit: aritmetik düzeltmeler
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2011, 04:18:30 ÖÖ Gönderen: mereghost »

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #134 : Aralık 18, 2011, 01:14:52 ÖÖ »
cruising speed 7-12"

bir de "firing from" demiş

burada şöyle bir durum ortaya çıkar o zaman
-fast bir araç 12" gitti, modeller ateş edemiyor
-fast araç 12" gitti ve modelleri indirdi, modeller ateş edebilir

garip olmamış mı?

ecnebi forumlarında bir sorayım nasıl oynuyorlar...