Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Kings of War  (Okunma sayısı 18578 defa)

Azactoth

• Moderator
  • *
    • E-Posta
Kings of War
« : Kasım 25, 2014, 01:56:29 ÖÖ »
Mantic firması tarafından çıkarılan ve Kural kitabını Alisson Cavadre'nin (Warhammer kurallarını oluşturan lead designer'lardan biri) yazdığı bir sistem Kings of War... oyun fantasy (sword and sorcery) temalı ve genel anlamı ile warhammer'ın eski edisyonaları gibi her şeyin zara bağlı olduğu rastgele bir sistem yerine manevra ve stratejinin daha ön plana çıktığı, fazla kuralı olmayan, ordularının hepsi kendi içlerinde dengelenmiş ve yeni model çıkardım satacağım düşüncesinde olmayan bir sistem... Oyunun bir ana kural kitabı var. İçinde kuralların yanısıra, temel fantasy ordularının kurulumunun da bulunduğu ordu listeleri var... Adamların turnuva kuralları kısmına Mantic modelleri haricinde model kullanılması serbesttir yazmış olması dahi GW'den ne kadar farklı bir zihniyet ile karçı karşıya olduğumuzu anlatmaya yeten ve benim ayrıca beyenimi almış olan bir ayrıntı...

Temel olarak bakılacak olunursa, oyunda tek tek modeller değil üniteler alınıyor... 2 temel Alingment var... Good, Evil ve Neutral... Her ordu listesi bir alingment'e sahip;
Good: Elfler, Dwarflar, Baselian (Melekler ve paladinler)
Neutral: Human, Ogre, Wildkin(Spiritler, Tremenler)
Evil: Orc, goblin, Undeath, Twilightkin(Darkelf), Abyssal Dwarf (Chaos Dwarf), Abyssal Hordes(Demonlar)

Ordu kurarken istediğiniz listeden istediğiniz üniteyi ordunuza katabiliyorsunuz, sadece uymanız gereken bir kaç kural var;
1) Eğer ordunuzda Good bir ünite var ise, Evil bir ünite olamaz
2) 20 model infatery, 10 model cavalry, 3 model Large İnfantery 1 Solid ünite sayılır. Ordunuzdaki her solid ünite için, solid ünitenin listesinden maksimum 1 warmachine alabilirsiniz.
3) Her solid ünite için, solid ünitenin listesinden maximum 1 Hero yada 1 Monster listenizde olabilir.

Başta her şeyi birbirine karıştırmak gibi gözüksede bu sayede klasik fantasy yada warhammer ordularını kurmanız mümkün... Nasıl mı ?

Örnek Goblin ve Orc listelerini karıştırıp orc and goblins, Undeath listesindeki mummyler , bale skull thrower ve skeleton archers ünitelerini kullanarak Tombking, yada Elf listesinden archers, scouts ve Royal guard ünitelerine Wyldkin den Treman, Forest Shamblers ve Wyldlingler ekliyerek Woodelf ordusu kurmak işten değil... yada Human listesinden Religious Horde, Knights, trebuche ve archers gibi üniteleri birleştirip Bretonia ordusu kuramak...

Oyunu oynanışı ise oldukça basit... en önemli kural her round sadece bir oyuncu oynuyor.. hani savaşlar sen vurdun ben vurdum orada takıldık kaldık gibi oynanmıyor... Bunu yerine bir ünite diğer üniteye taaruz ediyor... eğer yeterince hasar verebilirse rakibini geri çekilmeye zorluyor yada dağılıp kaçmasını sağlıyor... bunları başaramazsa düşman tarafından püskürtülmüş sayılıyor ve kaçınılmaz karşı taaruzu karşılamak için hazırlanıyor...  Oyunda savaş alanından model kaldırmak diye birşey yok... üniteler hasar alıyor ve kalkarsa ünite olduğu gibi kalkıyor... bu sayede, tek tek model diz kaldır vs.vs.. gibi işlerle uğraşılmıyor...

İşin daha da güzel kısmı Mantic ana kurallarını ve ordu listelerini kendi sitesinde ücretsiz olarak sunuyor... hani verilen kurallar ve ordu kuralları ile oyun tam olarak oynanıyor.. Hardback kitapta bu kuralların yanı sıra camğaing kuralları, kuşatma kuralları gibi daha advanced bir kural kısmı da var... ama söylediğim gibi asıl oyun ücretsiz yayımlanan basic rule set ile oynanıyor....

Açıkçası ben kuralları oldukça basit ve eğlenceli buldum ve bu oyunu en azından denemek gibi bir fikrim var... Haniwarhammer modelleri ile de oynana biliyor olması ayrıca bir artı... elinizdeki modeller ile bir ordu yapıp denemek isterseniz bana bir haber ederseniz sevinirim... :D

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
Ynt: Kings of War
« Yanıtla #1 : Kasım 25, 2014, 10:09:34 ÖÖ »
abi bizden çok yaşıcaksın geçen hafta alkımla aynı muhabbeti yaptıydık. yannız şu var: http://goo.gl/jW050o

hani 2. edisyonu gelirken KoW'a girişmek için doğru zaman mı bilemedim; ama release date 20115 yazı olarak gözüküyor. bayaa da zaman var. ha, sana noluyo oralardan kes lan derseniz siz de haklısınız :)

lan mı...?
War, war never changes...

Azactoth

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Kasım 25, 2014, 02:43:16 ÖS »
Valla kuralları çok şık Burak... 2nd Edition olayını bende takip ediyorum hani adamların kick start'ı 25.000$ ile başladı ve 3. günün sonunda rakkam takribi 120.00$ civarına ulaşmıştı.... Yurt dışında takipçileri ve oyuncuları çok... ve adamlar yazıp çizdikleri her yerde 2nd edition first edition'ın kurallarını revize edecek ve aynı taban oturacak sözlerini görmek mümkün... Ha sana ne kısmına gelince, sana ne olur mu Lan (mı?) geldiğinde hep birlikte oynayacaz zaten :D :D :D

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Kasım 25, 2014, 02:46:58 ÖS »
alkımla girişsenize abi bana zemin olur.
War, war never changes...

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Kasım 25, 2014, 03:54:27 ÖS »
lizardmen yok lan!

lan mı
dey layt com and me wan go hom...

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Kasım 25, 2014, 03:55:01 ÖS »
şaka bir yana deneyelim? ne zaman?
dey layt com and me wan go hom...

Azactoth

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Kasım 25, 2014, 05:32:01 ÖS »
Valla hafta sonuna bir şeyler ayarlayalım... Benim fi tarihinde Wyland games'e açtığım ve hala gelmemiş olan bir x-wing siparişim vardı üzerinden takribi 5 ay falan geçti geçen gün onu iptal edip onun yerine bir goblin starter Army sipariş ettim... hani benim Orc-goblin oynayasım var ama elimizdeki warhammer modelleri ile her türlü ordu kurulabilir... Genelde starter ordulardan çıkan modeller 600-650pts arasında oluyor bu sebeple deneme maçını 650pts üzeriden yaparsak sıkıntı çıkmaz gibi geliyor... tekrar konuşuruz...

Azactoth

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Kasım 25, 2014, 05:33:55 ÖS »
Ha bu arada ben orijinal kitabı indirip bastım gelirken onu da yanımda getiririm :D

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Kasım 25, 2014, 06:30:29 ÖS »
ooo süper! siz oynayın ben de bakayım, fow da modellerim yeterli gibi, parayı buna akıtabiliriz. Tabi Deniz le bi boya mevzusuna bakmamız lazım :P
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Azactoth

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Kasım 25, 2014, 08:19:55 ÖS »
http://www.manticgames.com/free-rules.html

Bu arada atayım da burada da bulunsun... yukarıdaki linkten ücrtsiz kurallar ve ordu listelerinin olduğu sayfaya ulaşabiliyoruz...

stalth

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Kasım 25, 2014, 08:32:02 ÖS »
lizardmen yok lan!

lan mı

şaka maka forces of nature'un içinde var

Azactoth

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Kasım 25, 2014, 08:48:05 ÖS »
yani slann yok tabi ki ama salamander falan var force of nature listelerinde Baran'ın da dediği gibi :D Bu arada sistem çok esnek ve bence keyifli.... Örneğin goblinler bindikleri tüm hayvanlara fleabag (Pire torbası) diyorlar... bu durumda örümceğe binen goblinlerde, wolf'e binen goblinlerde fleabag riders olarak geçiyor ve oyun için aynı kurallara sahipler :) istersen goblinlerini ponylere bindir onlarında kuralı fleabag riders olacak... Birde özellikle goblinlerin korkaklığını çok güzel oyuna yansıtmışlar herhangi bir goblin ünitesi "Charge" konutu alırsa 1d6 atıyor 1 gelirse Ne charge!ı canım komutan hold dedi sizde duydunuz değil mi ? Evet Evet diyorlar... :D kuralın ismi ise utterly Spineless :D :D :D

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Kasım 26, 2014, 10:13:24 ÖÖ »
Ve fakat büyü yokmuş, bi anda başka kafalara gittim :)
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta
« Yanıtla #13 : Kasım 26, 2014, 11:32:43 ÖÖ »
bayağı ilgi uyandırdı  KOW'un 2.edisyonu. ben de geçenlerde kurallarına bakmıştım, hazır GW'nin ne yaptığı belli olmazken aslında benim de oynamaya başlamayı düşündüğüm bir oyun. eğer maç yapmak isteyen olursa ben bir denerim. Olmadı siz yaparsanız da bir yorum yazarsanız iyi olur, merak ediyorum nasıl bulacaksınız.

Azactoth

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #14 : Kasım 26, 2014, 12:17:57 ÖS »
@Levent, Oyunda büyü var ama shooting attack gibi etkisi var...
@Çağdaş, Valla denemek görmek lazım ama, kağıt üstünde GWye göre çok daha basit kurallı ve daha az kar güdümlü dengeli kurallarının olması beni cezbediyor açıkçası...