Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Warhammer Fantasy Ankara Yolculuğu Blog!  (Okunma sayısı 6289 defa)

Ruhi

• E-Posta
Warhammer Fantasy Ankara Yolculuğu Blog!
« : Ocak 24, 2014, 04:09:57 ÖS »
Abiler, ben gezi yazılarını oldum olası severim. Hani şu Ankara maceranızı biraz yazsanız, çizseniz de okusak güzel olur yav.

NOT: İsteklerim yerine getirilsin!
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
Ynt: Warhammer Fantasy Ankara Yolculuğu Blog!
« Yanıtla #1 : Ocak 24, 2014, 04:16:10 ÖS »
çok iyi fikir, saol ruyi...

şu anda ilk hdefimiz çarşamba akşamı buluşup ordu listelerini denemek. o zamandan itibaren başlayabiliriz aslında.
War, war never changes...

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Ocak 24, 2014, 07:51:48 ÖS »

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Ocak 24, 2014, 11:44:34 ÖS »
perşembe yaparsanız başka ordularla denemiş olabilirsiniz belki ;)
dey layt com and me wan go hom...

Bay V

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 25, 2014, 12:34:01 ÖÖ »
Ulan uçakla giden adam ne yolculuk yazısı yazıcak!

burock

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Ocak 25, 2014, 07:55:57 ÖÖ »
Persembe hsaha gunum seker. Diger arkadaslar degerlendirir belki ama...

Ulan uçakla giden adam ne yolculuk yazısı yazıcak!
Haklisin sen yazican yazilari... :)

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Şubat 08, 2014, 11:43:22 ÖS »
Facebook'tan turnuva sonuçlarını paylaşıcam arkadaşlar, stay tuned!

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Şubat 09, 2014, 01:19:03 ÖÖ »
Persembe hsaha gunum seker. Diger arkadaslar degerlendirir belki ama...
ha halı saha ha yeşil çuha

burock

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Şubat 11, 2014, 03:04:20 ÖS »
ankara seyahati hakkında üç-beş bişiy karalama zamanı geldi. efendim, yakupla baranın son gün satışına (!) müteakip, sadece çağdaş ve ben ankaradaydık. sabahın köründe başlayan yolculuğumuz, yüksel caddesinde edilen kahvaltı ve starbuckstan alınan kahve eşliğinde ayılmakla sonlandı. Hatıraları yad etmek için Çağdaş'ı Kızılay ve Bakanlıklar civarında biraz yürümeye ikna ettim ve tabana kuvvet oversoula yollandık. Ankara'nın merkezi, özellikle Yüksel ve Bakalnlıklar neredeyse hiç değişmemiş. Dost'un façasını düzeltmişler biraz, bi de Kızılay binasının altında bitakım dükkanlar açılmış felan, neyse...

Oversoul'a vardığımızda bir kişi hariç turnuvaya katılacak herkes mekandaydı. Selamlaşmalar vs.den sonra ordularımızı dizmeye başladık. Oversoul'da hiç bulunmayanlar için dükkanı biraz anlatayım: Dükkan yola uzunlamasına yerleşmiş bir zemin kat daire. Yaklaşık 4-5 metrelik bir vitrini var ve vitrin ilgi çekecek şekilde donatılmış. Dükkana girilen oda wargaminge ayrılmış: Sıkışık nizam 3 oyun masası, kutular, blisterler, kitaplar... Arka kısma geçerken koridor gelmeden hemen önce ufak bir odacık var. Buradaki masada boyacılar konuşlanıyor. Koridorun bağlandığı arkadaki iki odada ise magic ve FRP oynanabilecek, güzel döşenmiş odalar var. dolaplar da burada. Haliyle mekanın tuvaleti ve mutfağı falan da var tabii. Metrekare olarak kuleden daha büyük değil oversoul, onu söylemem lazım; ama iç tasarım haliyle daha zevkli.

Maçlardan önce hem elemanlarla tanışmak, hem ortamı hem de orduları öğrenmek için bir süre sohbet ettik Ankaralı arkadaşlarla. Kule'deki trendin tersine, 6. sürüm kuralları geldikten sonra oversoulda neredeyse hiç 40k oynanmamış ve ağırlık tamamen fanteziye kaymış. Haftada en az 7-8 fantezi maçı oynandığını ve 10 kadar oyuncu olduğunu söylediler. Ordular da -biri hariç- oldukça kuvvetliydi. içinde cauldronlu 40 witch elf olsun, 3 tane 100lük slave rat olsun, 18lik gutstar olsun herkesin maşallahı vardı. Bununla beraber, generallik konusunda çok büyük bir parlaklık gördüğümü söyleyemeyeceğim, çağdaş hariç tabi. Adam yendi geldi :)

Turnuva sırasında mekana oldukça gelen giden insan oldu. Turnuvayı seyretmek için demiyim de, gelmişken kaldılar. Özellikle 2. tur oynanırken içerisi oldukça kalabalık olmuştu diye hatırlıyorum. ekstra 20 kişi kadar gelmiştir, aralarında kadınlar vardı falan, ilginç...

Fantezi en popüler dedim, 40k tam yalan. Bunlar dışında x-Wing'e fena sarmışlar, onu gördüm. Turnuva bittikten sonra biz toplanırken hemen bi grup bebe fırsattan istifade x-wing kastı kenarda, o derece :) Infinity minileri ve terrainleri ortalıktaydı; ancak pek muhabbeti geçmedi. Bir-iki kere muhabbetini açmaya çalıştım; ama yanaşan olmadı. Popüler olmadığı kanaati oluştu bende.

Turnuvadan bahsedeyim biraz: ordu listelerini gördükten sonra 3 amacım vardı: İlk turda çağdaşla eşleşmemek, en iyi boyalı mini yarışmasını kazanmak ve 1/1/1 ile turnuvayı bitirmek. Sonuca bakınca 3 hedefime de ulaştım. Değişik insanlarla oynadım, çağdaşın tavsiyesiyle magma cannon'u çıkardığım boya yarışması da benim oldu. 1/1/1 konusuna gelince, keşke o "galibiyet"i bye geçerek almasaydım :) Zaten turnuvaya ilişkin tek hayal kırıklığım 2. roundu bye ile geçmek oldu. boşa harcanan birkaç saat, neyse...

İlk turda Dark Elf ile eşleştim. Meeting Engagement sonucu benim 4 birliğim reservede kaldı. Destroyer, hellcannon, fireborn ve wolf rider bebeler. Buna rağmen WE deathstarı 4. rounda kadar oyaladım. Sonra hem destroyer hem de firebornlar ile 9luk cold onelere şarj ettim. bi miktar berbat zar sonucu cold oneler kırılmayınca kombata yandan giren deathstar kazanmaya yetecek puanları aldı. Orada insan zarı atsaydım overrun ile WE tehlikesinden kaçıp DE makine parkına sarkacak ve 400 puanluk RBT alabilecektim, üstelik o verdiğim puanları da vermeyecektim felan. Nese öle...

ikinci turu bye geçtikten sonra son maç philip'in vampir ordusuna karşı idi. VC'de 5 adet ethereal ünite vardı. Benim ordumda ise hero haricinde hiç magical weapon yoktu :) bu arada CD listesinde magical attack yapan hiçbir şey yok, yani roster problemi değil, yannış olmasın :) neyse, durum böle olunca, adam etherallerle hilal taktiği ile üstüme geldi. firebornlar ve hellcannon ethereallerle kombata kitlendi, magma cannonu kaybettik felan. destroyer 4 round kaçtıktan sonra nihayet bir şarj imkanı buldu iskeletlere. ne varsa şarjladım; ancak 2 kişi kalan zombiler puanını vermedi. aslında bayrak kapma senaryosudu bu. Generalimi sağ tutmak için kaçırdım, sakladım bol bol felan o sayede puana kaldı iş. maç da 220-170 gibi bi puanla bitti, dizdiğimize değmedi :) bu arada zaten iskeletleri alsam da oyun beraberedi de maksat kombat olsun felan işte. aman bi sıkıntı olmasın diye son round büyü bile yapmadım :) Bu filip arkadaşla bayaa sohbet ettik oyun sırasında bu arada. izmiri sordu kuleyi sordu felan. büyük ihtimalle cona gelecek. mailleşiyoruz felan bakalım...

Turnuva sırasında ankaradaki kurallar konusunda bazı farklılıklar olduğunu gördük. şarj sonrası maximizasyon olayında mesela birbirine max temas etmeyen birlikleri, birini kaydırmak suretiyle maxlıyorlar. bu konuda biraz tartışayım dedim ama vazgeçtim. sonra, move chargers, şarjın sölendiği sıra ile oynanır şeklinde bi iddia geldi. ben, zarlar atıldıktan sonra istediğin şıra ile şarjı tamamlarsın die biliyodum da kitapta bulamadım felan felan. maçlarda bi tartışma yaşanmadı; sadece genco ile turnuvayı kazanan emre arasında gergin anlar oldu. ama o işin evveliyatı vardı, belli. hakem gökhan iyi bir arkadaş. pek müdahalede bulunmadı olaylara gerçi. bi de zamanı hiç ayarlayamadı. mekandan çıktığımızda saat 21:30 idi diyim siz anlayın :)

çıkışta bikaç bişiy içelim sohbet edelim dedidik; ancak 2130da çıkınca mekandan hepsi yalan oldu. apar topar taksi+havaş yaptık. havaş terminalinde tost yedik akşam yemee niyetine, o derece acele... havaalanına bi girdik, yer gök inliyo kaf kaf diye. bizim bebeler baskette kupayı almış maşalla, her yer kafkaf her zenci. aynı uçakla döndük, 3-4 sıra arkamdadılar. genç çocuklar tabi, uçakta da tezahürat; ama 23:15 uçuşu olunca, uyumak isteyen yolcular ve basketçiler arasında gerginnik oldu az bi. sonra sustular. ufuk sarıcayı gördüm felan...

oha buraya kadar okudunuz mu lan, eyw... :)

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Şubat 11, 2014, 04:40:41 ÖS »
Burak son derece detaylı ve güzel bir şekilde yazmış, okurken yazıyı tekrar yaşadım o anları. Ankara'da WHFB'nin en popüler oyun olmasına çok şaşırdım ben de. Özellikle 6.edisyondan ve özellikle de ally kurallarından sonra oyunun popülerliğinin düştüğünü söylemelerine çok şaşırdım, keza Kule'de tam tersi olmuştu. Bu arada benim de hedefim Burak gibi 1/1/1 idi.

Neyse, ben kısaca maçlarımı yazacağım, çünkü Burak'ın güzel yazısına ekleyebileceğim tek kısım bu olabilir :)

Maç 1: Vampire Counts!!! Battle Line
VC'de ciddi vurucu gücü olan sadece 13 Blood Knights ünitesi ile 2 grup 5'li hex wraith ünitesi vardı. Onun dışında savaşa girdiğinizde sizi kitlemek üzere hazırlanmış 5 tane 50'lik üniteler ve 3 tane diğer ethereal bişiler vardı. Heavans büyücüm ve M@A grubum ile bütün ethereal üniteleri aldım, o da treb ve okçuları alınca maç berabere bitti.

Maç 2: Dwarf - Battle for the Pass
popüler rakibim Cücelerle en olmadık senaryoda masaya çıkınca tırstım ama karşımdaki ordu beklediğim gibi değildi. Sadece bir grup warrior ünitesi içinde 6 karakter ve 7 war machine vardı. Yani 3 drop hakkı vardı rakibimin. Koşturup karakterlerinin olduğu ünite dışında her şeyi alıp maçı kayıpsız kazandık.

Maç 3: Ogres - Dawn Attack
Bu maç öncesi 4 kişinin şampyonluk şansı olduğundan maça acaba şampiyon olabilir miyim diye düşünmeden çıkamadım :) Karşımda inanılmaz bir Ogres ordusu vardı. 16'lık Ironguts ünitesi içinde 4 karakter, 3'lük 2 ünite Mournfang, 2 top ve bir de Mamut vardı. İstediği gibi dizilen taraf ben oldum, Genco ise benim solumda biraz sıkıştı. Masanın ortasında flame attackları olan Mournfang'lar çıkınca ben Genco'ya Lord'umda ve BSB'imde 2+ward save vs flame attack olduğunu söyledim. Genco bundan çok çekindi be tüm ordusunu 3 tur boyunca geri çekti. Ben de 3 tur boyunca 16'şar inç ona gittim, buna rağmen charge etmem ancak 4.tura rastladı. 2 Mournfang ünitesini birden sildim, toplardan biri kaçıp masadan çıktı, diğerini de aldım. 5. tur regen'i olan Mamut(adı Thundertusk imiş)'u okçular ile vurup regenini aldım sonra da Treb ilk kez vurup 6 wound verince onu da almış oldum :) Masada Ironguts ünitesi dışında Genco'nun bir şeyi kalmadı ama ben de çok puan verdim. Maçı 16 puan farkla kazanmış oldum.

Genel olarak maçlarım çok keyifli geçti, bol bol güldüm eğlendim. Dikatimi çeken şeylerden biri orduların çok çiz olmasıydı. Bir kez daha gördüm kü Fantasy'nin cidden yeni bir edisyona ihtiyacı var. Bret'ler nağmağlüp 2.olunca tabii herkes şaşırdı, ben bu başarıyı Burak'tan bekliyordum ama cidden turnuva ordusu değilmiş CD.

Güzel oldu iyi ki gitmişsiz.

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Şubat 11, 2014, 05:08:58 ÖS »
ellerinize sağlık

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Şubat 11, 2014, 05:36:30 ÖS »
Elinize sağlık çok iyi etmişsiniz hem turnuvaya gitmekle hewm de yazıları yazmakla...

@Burak: Bu arada sadece meraktan Hellcannon deamon değil mi ? Hani Magical attack sayılmıyor mu attackları ?

burock

• E-Posta
« Yanıtla #12 : Şubat 11, 2014, 06:03:05 ÖS »
Elinize sağlık çok iyi etmişsiniz hem turnuvaya gitmekle hewm de yazıları yazmakla...

@Burak: Bu arada sadece meraktan Hellcannon deamon değil mi ? Hani Magical attack sayılmıyor mu attackları ?

Magical attacks yazmiyo abi. Kdaailer icin de faqta spesifik olarak does not have magical attacks diyor.

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #13 : Şubat 11, 2014, 10:13:21 ÖS »
Ellerinize ayağınıza sağlık. Tebrikler.

Yok bi de okumayacaktık.
Tomb Kings
2189+

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #14 : Şubat 12, 2014, 11:45:45 ÖÖ »
Abiler, tekrar tebrikler ve elinize sağlık. Tekrarlayalım. :)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain