Modelcilik Ve Boyama > Sorular Ve Öneriler

Büyük yüzeyler

(1/2) > >>

vace:
Şimdiye kadar çok pürüzsüz geniş yüzeyler boyamamıştım. Ama sfenks bitmek üzere ve yakın zamanda boyamaya başlayacam var mı öneriniz ya da dikkat edilmesi gereken birşey?

Ayrıca bir rengi parlak göstermenin vernik harici yolu var mı?

Bir de birinden ödünç alabileceğim venom yeşili gibi bir renk var mı?

Wretched:
ince katlar halinde yapman daha sağlıklı olur abi. Aksi durumda yüzey farklı gözükebiliyor fırça izlerinden dolayı.

Bide neden vernik harici olarak istiyorsun çok merak ettim?

burock:
abi bu sorunun tek doğru cevabı var: airbrush. Fakat senin için bu bi opsiyon olmadığı için geçiyorum.

büyük düz yüzeyler fırça ile boyamanın tek bir yolu var aslında, o da sabır... koray'ın dediği gibi, kalın boya uygulamalarında fırça izleri kabak gibi göze batar, hele ki açık renkler kullanıyorsan. O yüzden, kullanacağın boyayı dehşet incelt ve tercihen kalın renkler kullan ki ayıp olursa bir nebze örtülsün. Daha da önemlisi, mutlaka ve mutlaka birden çok katman kullan. ince ama çok sayıda katman. hani diyetisyenler der ya sık ama az yiyin, o hesap. ince 5-6 katman sanırım bu işi çözer, foundation renk kullanırsan 1-2 az sayıda katman yetebilir. Bu arada, bir katman tamamen kurumadan diğerine geçme. direk fırça izini eline alırsın.

başka önerim, yüzeyi kendin darp et. ne boyayacağına göre fark eder bu tabi ama mesela araç yüzeyi boyayacaksan plakalar takabilirsin, büyük yaratık boyayacaksan yara izleri olabilir ya da ne bileyim taşlık yüzey için kaya formasyonlarına benzeyecek darbeler yapabilirsin. işin özü, düz yüzey boyamak zor, o yüzden desen yap :)

yüzeyi düz tutmak istiyorsan, mutlaka freehand bişiyler attır. korkulacak bi tarafın yok, 2-3 denemeden sonra halledersin. ben yaptıysam herkes yapar. hem senin freehand ankhlarını da gördüm. gayet yaparsın yani.

son olarak, diyelim bitirdim boyamayı. düz yüzeylere biraz "dusting" iyi gider. düz yüzey havada kalacak şekilde miniyi yatır yere. rüzgarsız ortamda, yaklaşık 40-50 cm yukardan siyah sıpreyi dimdik aşağıya doğru kesik kesik fıslat. spreylenen boya düz yüzey üzerinde siyah noktacıklar bırakacak. bu da biraz texture katar hem de monotonluğu kırar.

pro out... :)

vace:

Boyayacağım şey bu, gerek kanatlar gerek gövde pürüzsüz ve geniş, hele kollardaki silah. Tabiki altın rengine boyayacağım 2 renk altınım var o yüzden en az iki kat altın atacaktım zaten, onları da atarken kat kat atarım.

Gövdenin de biraz parlamasını istiyorum aslında parlamak denmez de işte fotodaki gibi renk canlı gibi ben tabiki yeşil yerine morumu kullanacağım. Vernik atarsam çok parlayacak gibi... Aslında sanırım parlaklık değil koyu olmasına rağmen canlılık istiyorum bilmem anlatabildim mi?

Diğer yeşil renk te kuyruktaki o zımbırtı için...

Teşekkürler cevaplar için...

DNA Maniac:
böyle güzel bir canlılık yakalamak için koyu yerlerin arasına çok açıktan başlayarak kat kat o canlı rengi geçmek gerek. yani misal o çizgilerin tam ortalarının epey parlak olması çizgilerin bittiği yerlerinde epey koyu olarak rengi daha parlak göstermesi lazım. parlak vernik te işe yarar, ayarında kullanınca hoş bir parlaklık veriyo özellikle altın vs için. gövdeye parlak çizgilere sadece parlak vernik sonra hepsine mat vernik diyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git