Savaş Çekici > Flames of War

Flames of War Ülkeler Hakkında Kısaca

(1/1)

Barbar139:
Flames of War
Ülkeler Hakkında KısacaAlmanya

Savaşın ve oyunun başrolündeki ülke. Almanya, sunduğu sayısız liste, birçok ünite seçeneği, onlarca tank ve zırhlı taşıyıcı ve düzinelerce silahla oyunu tam olarak sömürmek isteyenler için doğru seçenek. Tüm dönemlerdeki listelere uygun ordular kurabileceğimiz, oyunla ilgili her türlü kumpanya ve turnuvaya katılabileceğiniz tek ülke. Almanya hem ekipman hem de eğitim olarak oyunun en iyi ordularından biri, Alman oyuncuları bu avantajdan kurallar bazında da en yüksek şekilde faydalanıyor. Grup kumandanlarının yok edilmesi Almanlar için sorun değil, her asker görevin ne olduğunu çok iyi biliyor. Yakın dövüş fazında düşmana saldırmazlarsa Almanlar pozisyon almak için kısa bir mesafe daha yürüyebilir. Tiger tankları kendilerine has ek yeteneklerle sahaya geliyor. Almanya bunlar gibi daha birçok iyi kuraldan faydalanarak oyunun en dişli listelerini sahaya sürüyor.

Alman Kara Kuvvetleri Wermacht askerleri genelde “Confident-Veteran” özellikteler. Birliklerin SS veya paraşütçü olmaları, puanlarını yükseltirken motivasyonlarını da “Fearless” seviyesine çıkarıyor. Almanya, birçok tank, mekanize ve piyade listesinin yanı sıra “Paraşütçü Mühendis” gibi özel birliklere komuta etme imkânı veriyor.

Amerika

Atlantiği geçip Avrupa’yı kurtarmaya gelen askerleri komuta etmek istiyorsanız yeriniz Amerikalılar’ın yanı. Mid War’da Kuzey Afrika ve İtalya’da, Late War’da Avrupa’da dövüşen Amerikalılar, topçu, tank ve piyade gruplarının tümünde ek özel kurallara sahip. Tankların uzaktan daha isabetli vurmasını sağlayan ekipmanları, tüm grup liderlerinin topçu atışı isteyebilmesi ve piyade tüfeklerinin daha etkili olması ile Amerika, oyuncuya elit Alman rakibi karşısında güven sağlıyor.

Birleşik Devletler askerlerinin genel özellikleri “Confident-Trained”. Ranger bölüklerinin motivasyonu “Fearless” seviyesine yükselirken paraşütçülerin becerisi de “Veteran” düzeyine çıkıyor. Ordular genelde standart şemalara sahip olsalar da silah ve özel kural çeşitliliği Amerikan listelerini birbirlerinden ayırıyor.

İngiltere

Havada kazandığı zaferler sonrasında bir kara harekâtı ile işgâlden kurtulan İngiltere, savaşı Avrupa’da da kazanmak için her şeyini ortaya koyuyor. Oyunda çok çeşitli ve güçlü tank ve topçu seçenekleriyle öne çıkan İngiltere de Almanya ile birlikte her dönemde oynanabilecek ikinci ülke. Sadece İngiliz askerini değil, bağlı ülkelerden gelen birlikleri de sahaya sürebilirsiniz. Kanada, Hindistan, Avustralya ve Afrika’dan gelen askerler, Kral adına hizmet vererek Almanlar’a karşı mücadele ediyor. Planör kullanan komandolar, Churchill ve Cromwell tanklarından oluşan ordular da toplanabilecek diğer listeler arasında.

İngiliz askerleri genel olarak “Confident-Trained” seviyesindeler. Ancak Guards, Komando veya bağlı ülke askerleri olduklarında beceri ve motivasyon seviyeleri, kurallarıyla birlikte farklılaşıyor.

Sovyetler

Doğu cephesinin uzun süren savaşlarında yok edilmenin eşiğine gelip küllerinden doğan bir güç. Sovyet oyuncusu, rakiplerinden her zaman silah, malzeme ve askerlerin eğitim durumu olarak düşük seviyede olacaktır. Ancak sayısal üstünlük ve insan gücü hep onun tarafındadır.
Sovyet kuralları yakın dövüş çatışmalarında üstünlük sağlayacak şekilde ayarlanmıştır ve her birliğin başına verilebilen komiserler, askerlerinizi zafere götürecek motivasyonu sağlamakta size yardımcı olur. Sovyet tank sürücüleri acil ihtiyaçları karşılamak için yeterince iyi eğitilmeden savaşa gönderildiklerinden her zaman kumandanlarını takip etmek zorundadırlar.

Kızıl Ordu motivasyon ve eğitim seviyeleri mid war döneminde “Fearless-Conscript”, late war döneminde ise “Confident-Trained” olarak verilir. Bölüğünüzü Guards rütbesine yükselttiğinizde mid war eğitim durumu “Trained”, late war motivasyon durumu ise “Fearless” olarak değişir.

İtalya

İtalya, oyunda kontrol edebileceğiniz “küçük ülkeler” arasında “en büyük” olanı. Early war döneminde Yunanistan ve İngiltere’ye karşı savaşırken 42-43 yıllarında Akdeniz’deki çatışmaların başrolünde bulunuyor. Özellikle tankları Alman zırhlıları yanında yetersiz kalsa da piyade ve topçu seçenekleri hem ucuz hem de kaliteli.

Temelde elite ve regular olarak ikiye ayrılan İtalyan listelerinde regular grup “genellikle” “Reluctant-Trained” olurken elit grup “Confident-Veteran” oluyor. Genellikle diyorum çünkü İtalya’nın bir diğer özelliği, hızlı asker yetiştirme çabası nedeniyle grupların motivasyon-eğitim seviyelerinin zarla belirlenmesi.

Romanya

Romanya mid war döneminde Almanya’nın yanında dururken late war’da hükümetin devrilmesi ve doğu cephesinde işlerin değişmesiyle Komüntern tarafına geçiyor. Silah ve zırhlı seçenekleri az olsa da Romanya listelerinde piyade, antitank, topçu veya tank açısından açık bırakılmış bir bölüm yok.

Macaristan

Macarlar, mid war ve late war dönemlerinde oynanabilen listelere sahipler. Her iki dönemde de Axis tarafındalar ve 44’ten itibaren, Almanya, Sovyet ilerleyişini durdurmaya çabalarken Macarlar da Romanya’nın işgal çabalarını engellemeye uğraşıyor. Listeler yine kısıtlı ancak tüm elementlere bir şekilde ulaşılabiliyor. Macar süvarileri de oyunlarda etkili işler yapan gruplardan.

Finlandiya

Rus saldırılarına karşı Kış Savaşı süresince tek başlarına, Alman işgali sırasında da Axis ile birlikte karşı koyan Finlandiya, oyunun en iyi kurallarının bir araya toplandığı ülke. Listeleri oldukça sınırlı olsa da standart piyadeleri bile oyunun en iyi savaşçılarından olan Fin ordusu, az adamla büyük işler başarmak isteyenlere yönelik bir seçenek.

Polonya

Ülkeleri dört bir yandan saldırıya uğrayan Polonyalılar’ın işgali durdurmak için şansları olmasa da askerleri deneyimli ve yurtlarını korumaya kararlıydı. Oyunda da bu yetenekli askerlere komuta etmek ve Polonya’nın sahip olduğu güzel piyade, süvari ve hafif zırhlı seçeneklerini kullanmak mümkün. Ayrıca Polonya, oyunda “zırhlı tren” seçeneği sunan tek ülke.

Fransa

Fransızlar, askerlerinin eğitimsiz veya isteksiz, zırhlılarının güçsüz olmasından değil, askeri stratejilerinin Almanlar tarafından tamamen ters köşeye yatırılmasından kaybetmişlerdi. Oyundaki listelerde de bunu görmek mümkün, Fransız ordusu, early war döneminde Almanya’dan daha iyi tank ve topçu seçenekleri kullanabiliyor. Fransız özel kurallarını iyi kullanmayı öğrenen oyuncular, Alman rakiplerine soğuk terler döktürebilir.

Yunanistan

Yunan listesi sadece tek bir küçük kitapçıkta geçiyor ve seçenekleri çok kısıtlı. Buna rağmen yarım adalarını savunmak için 2000 yıldır gösterdikleri kararlılıktan pek bir şey kaybetmeyen Yunan ordusu, oyuncularına sıkı bir direniş sözü veriyor.

DNA Maniac:
Abi seri üretime geçtin, ellerine sağlık, süpersin, harikasın!

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git