Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Bretonnia Community FAQ  (Okunma sayısı 4033 defa)

Barbar139

• E-Posta
Bretonnia Community FAQ
« : Mayıs 14, 2011, 01:02:13 ÖÖ »
Bizim şövalye arkadaşlar kendi aralarında, birçok tartışılan Bretonnia kuralına ait bir FAQ çıkarmışlar da, paylaşayım dedim.

En dikkat çekenler;

1. 1+ Knight of the Realm gereksinimi.

Ben bu gereksinim kalktı şeklinde kuruyorum ordularımı, Round Table of Bretonnia sitesinde buna itiraz eden kimse yok. Yine de bir paylaşayım dedim. Olay şu, breton kural kitabının bi sayfasında "orduda 1 adet KotR unit bulunmalıdır" diyor. Official FAQ bu paragrafı silin diyor, ama KotR ünitesinin yanındaki 1+ yazısını silin demiyor. Bununla beraber Pegasus, Grail Knight ve Grail Pilgrim ünitelerinin yanında 0-1 ibaresi mevcut ama bunları açıklayan kısımda "en fazla 1 tane alınmalılardır" yazmıyor. Sade pegasusun yanında "pegasuslu lord, 0-1 kuralını kaldırır" yazıyor. 1+ KotR kuralı kalktı diyenler FAQ'daki "paragrafı silin" ibaresini kanıt gösteriyor. Kalkmadı diyenler "1+ yazısı halen geçerli, sonuçta GK, Pegasus ve Pilgrim ünitelerinden de sade 1 tane alınabileceğini bize o 0-1 ibareleri söylüyor, onu belirten başka yazı yok" diyor. Ama kalkması dersek FAQ'daki o "paragrafı silin" ifadesi tamamen saçma bir ifade olur.

Özetle, burada tartışmalar olsa da genelde Breton camiası bu konuda dünyada sözünü geçirmiş durumda ve bu kural kalktı şeklinde oynanıyor. Ben de böyle oynuyorum.

2. BSB, Magical Shield alabilir mi?

Şimdi olay şu, bizim BSB; heavy armor, warhorse, barding dışında magical olmayan bir şey alamıyor(yani normal shield alamıyor). 7. edisyonda bir item'ın normalini alamıyorsan magical'ını da alama kuralı vardı, şimdi o kalktı. Artık sitede de çoğu Bretonnia oyuncusu ordularını BSB+magical shield ile kuruyorlar. Bunun tek istinası Armor of Agiluff, çünkü bu zırh içinde normal bir shield içeriyor. Army builder Breton BSB'sinin magical shield almasına izin vermiyor, ben bundan sonra istersem alma hakkını kullanma niyetindeyim.

3. Knight Errant, Impetuous mesafesi.

Bu kural da yeni edisyonla birlikte çok tartışılan kurallardan biri. İlk teori, eğer bir KE ünitesi faz sonunda şarf deklare etmediyse 8+3d6 drop lowest olarak şarj mesafesini belirler, bu mesafede kimse varsa Impetuous test atar. Tutturamazsa o mesafedeki birilerine şarj eder. 2. teori, bu iş Frenzy gibi çözülür, direk max range alınır 8+12=20 inchde adam varsa Impetuous atar. Ama Impetuous'un açıklaması "charge range" dediğinden max mesafe uygulaması çok da doğru değil.

Bu üçüncü mevzuda Breton alemi birleşmiş değil, aslında birleşmiş de, sözünü geçirebilmiş değil. Birçok oyuncu doğrusunun (aslında dürüstçe bizim lehimize olan) faz sonunda mesafe belirlemek için zar atmak ve sonra test tutmazsa o mesafeye şarj etmek olduğunu düşünüyor. Ama hem buna diğer oyuncuların genelde çok karşı çıkması hem de bunun failed charge olayını testin tutmadığı durumlarda direk ortadan kaldırması nedeniyle dünya genelinde "20'de kimse varsa test at" modeli uygulanıyor. Siz ne dersiniz, ben zaten bundan önce 20'de adam görürsen dellen modeliyle oynuyordum, değiştirmesem çok da fark etmez, ama sizin için çok karışık ve sorunlu olmayacaksa değiştirmeyi de isterim.

Bu üç konu da GW tarafından açıklanmayan hususlar. İlk iki mevzuda nasıl hareket etmek istediğimi belirttim, hani zıttını düşünen var mı bilmiyorum. 3. konuyu da tartışalım işte ve eğer çok sorun olmayacaksa ben şarj mesafesi belirlemek için zar atma niyetlisiyim.

Discuss...
"If you're going through hell, keep going."

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Ynt: Bretonnia Community FAQ
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2011, 01:23:54 ÖÖ »
Batuhan İmpeteus test aslında + atak vermeyen frenzy gibi bir kuraldı... yani charge range içinde adam varsa ld at tuturamazsan charge et... Bunun frenzyden bir farkı yok... eğer max charge mesafende (ki bu da 20") rakip ünitesi varsa, charge etmemek için ld at BsB varsa bu testi reroll et... Direk kural olmasa da fluf olarak o adamların charge a kalkması kendilerini ispatlama hırsları... yani adam yetişirim yetişemem demeyip oraya koşar (hoş bu tamamane fluf kısmı ve kurallarla bir bağlantısı yok)

Ayrıca Impetous kuralı errantlar için bir dez avantaj...önce charge edebilecekmiyim diye bakıp, sonra ld test atarsan bu adamlar için bir dez avantaj değil, avantaj halini almış olur... Ben aşıkşaı impetous bir uniteyle hiç bir zaman charge deklare etmem... neden mi? Charge deklare edersem failed charge yapma ihtimalim var, ama charge deklare etmezsem, impetousdan dolayı charge menzilini atıyorum, menzili tuturursam charge etmesinler diye ld atıyorum(elimde olsa bu zarıda atmam)... yok charge zarını tutturamazsam hiç bir penaltısı olmadan normal move ediyorum... kaldı ki artık tüm ld testleri gibi bu testi de BsB sayesinde reroll edebiliyorum... 

Aranel

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2011, 02:23:23 ÖÖ »
abi ilk iki hususta uygulanan çözümler gayet mantıklı da, 3. konu cidden biraz şaibeli. şu an elimin altında kitap bulunmadığından bakamadım kurala ama, önce ne kadara gidiyomuşum diye bakıp sonra charge etmek... cidden overpower olur. ha bi de errantry banner(dı sanırım) verdiğinde adamlar s6 yla şarj ediyolar ve cidden knight standartlarına göre cüzzi bir puan ederi var gencoğlanların. hani bence GW bu konuya bi açıklık getirene kadar 20" şeklinde oynamak daha doğru olur gibi geldi. ayrıca kaç tane faq çıktı 8th ed. sırasında hala düzeltmemiş olmamaları çok acayip. bizim zamanımızda böyle miydi, şarj mesafesi diyince ne olduğunu bilir, ölçemezdin. hey gidi günler be! (biraz homurdanayım bari)

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2011, 09:33:38 ÖÖ »
Ben de ilk ikisi için seninle aynı fikirdeyim. Ama 3.sü şarj mesafesini max almalı.
Tomb Kings
2189+

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2011, 04:33:04 ÖS »
1- ünite sınırlamaları 8.ed le birlikte değişmedi, tek istanası KoTR. Erratada değişti o. diğer 0-1 ler şunlar bunlar aynen duruyor.

2- bsb konusunda hiçbir fikrim yok. Ab ye başvurabiliriz :P

3- max charge range bu konuda belirleyici, attığın 3d6 değil. Benim hatırladığım o.

edit: faq nuz biraz değişmiş sanki homm..
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

baran

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Mayıs 30, 2011, 12:39:18 ÖS »
1. 1+ Knight of the Realm gereksinimi.

Duplicate'e dikkat edilerek ve %25 muhabbetlerine göre ordu sorunsuz kuruluyor diye biliyorum. 0-1 muhabbetleri geçmiyor artık Ankarada.

2. BSB, Magical Shield alabilir mi?

Shield alınmıyor hiç bir şekilde fakat MAGICAL olma şartı ile lance alabiliyorsun veya weapon. Böylece charge ederken +2 str alabiliyoruz. Wrymlance alıyorum. Birde lance ile charge edildiğinde reroll attıran virtue bu şekilde flaming atak yapabilen bir adamın oluyor. Regen ve flameable adamlara karşı bir seçenek. Tabi seçeneklerden biri. 55 puana charge mesafesini re-roll attıran bannerda var buda gayet mantıklı veya Virtue of impetious knight buda d6 extra charge veriyor.

3. Knight Errant, Impetuous mesafesi.

20 inc ne yazık ki.

Ciddi bir Bretonya oyuncusu olarak FAQ lerden ve tartıştıklarımızdan çıkan sonuçlar üzereni cevaplarımı verdim umarım yardımcı olmuşumdur.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Mayıs 30, 2011, 02:31:35 ÖS »
hehey, Türkiye'de benden başka aktif Breton oyuncusu olduğunu bilmek süper =D

0-1 muhabbetleri geçmiyor derken? ordu kitabındeki 0-1 kısıtlamaları (son çıkan ordu FAQ'ları ile kalkmadıysa) halen mevcut. hani mesela 2 grail knight ünitesi alamıyorsun veya pegasusa binen lord generalin yoksa birden fazla pegasus ünitesi alamıyorsun vs...

magical shield alabildiğimiz konusunda neredeyse eminim. yukarıda açıkladım, "round table of bretonnia"da da aksini söyleyen yok. ha alıyor muyum, şimdiye kadar hiç almadım, dragonhelm veya gromril great helm fln alıyorum onun yerine. ama alınabiliyor...

baran

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Mayıs 30, 2011, 02:35:06 ÖS »
The round table şöyle yazmış

"Can a BSB use a magic shield or a magic armour that includes a shield?
Written by Guillaume le Courageux
No! Page 121 "Magic Armour "section prohibits the use of a magic armour if you cannot take the mundane equipment."

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Mayıs 30, 2011, 03:14:00 ÖS »
abi o 7th edition kuralı. 7th edition kural kitabı sayfa 121 evet öyle bir şey var ama 8th editionla o iş kalktı. zaten bakarsan 8th edition kural kitabı sayfa 121'de terrain tipleri fln var

baran

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Mayıs 30, 2011, 03:28:27 ÖS »
Doğru diyorsun, biraz daha araştırdım dediğin gibi konu biraz havada magical shield alabiliyorsun.

0-1 ile ilgili house rule uyguluyorlar gördüğüm. bizde army - grand army kuralı var army de 2 den fazla aynı unite olmuyor grand armyde 4 den fazla. Special için de 3 - 6. Ama normalde 0-1 geçerli gibi. Kısacası bizdeki house rule a göre 3000 puana kadar 2 grail knight koyabiliyorsun. Direk kuralına bakarım diyorsan 1. Bu konuda havada yani. Bana sorarsan empire ordusu 6 tane greatsword ünitesi koyabiliyorsa grand armyde bretonyada 6 tane questing knight koysun ne eksiğimiz var :)

Duyduğuma göre 2-3 haftaya yeni bir FAQ çıkıcak Bretonnia için. Burarada 0-1 olayı netlik kazanacak.

baran

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Mayıs 31, 2011, 09:52:50 ÖÖ »
AMENDMENTS
Troop Type
Note that older versions of our army books do not list the
Troop Type for each model. If this is the case with your army
book, then you can find the model's Troop Type in the
reference section at the back of the Warhammer rulebook.

Page 64-65 – Army List entry
Ignore this page and use the rules for ‘Choosing Your Army’
in the Warhammer rulebook.

Dün arkadaşlarla tekrar tartıştık. Army - Grand army ve dublicate kurallarına göre ana kitapdan ordu kuruyoruz. 0-1 leri kullanmıyoruz. 3000 altına 2 rare üstüne 4. Basitçe adamlar ordunu ana kitaba göre seç demiş.

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Mayıs 31, 2011, 11:23:49 ÖÖ »
Kitabın sonunda ünitelerin kaç puan olduğu, seçeneklerinin vs. olduğu kısımda yazan herşey gibi 1-0 vb. sınırlamalar da geçerli. Hatırladığım kadarıyla KOTR sadece bundan kurtulmuştu bütün oyunda ama o faq tan da çıkartılmış sanıyorum.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #12 : Haziran 01, 2011, 11:25:29 ÖS »
Dün arkadaşlarla tekrar tartıştık. Army - Grand army ve dublicate kurallarına göre ana kitapdan ordu kuruyoruz. 0-1 leri kullanmıyoruz. 3000 altına 2 rare üstüne 4. Basitçe adamlar ordunu ana kitaba göre seç demiş.

Adamlar dediğin GW ise, hani bu pek doğru değil. Sonuçta bir şeye kısıtlama gelmesinin çoğu zaman fluff'la alakalı nedenleri var. Misal Ogre'de Scraplauncer aldığın kadar gnoblar üniten olmalı, neden? Çünkü o aleti gnoblarlar kullanıyor, ogreler o aleti çalıştıramaz ve ne işe yaradığını da pek anlamazlar. Ogre ordusu yanına gnoblar grubu alır, o alınan gnoblar grubu da "bizim Ahmet abiler bi makine yaptı onu da getirelim" derler.

Veya Breton özel kuralları, bence çok "fluffy" ve çok başarılı. Misal, orduda Grail Vow sahibi bir adam yoksa Grail Reliquae ünitesi alamazsın. Mantıklı, o herifler bir grail knightın peşinden şehir şehir gezen adamlar, senin ordunda grail knight yoksa neden gelsinler? 0-1 grail knight kuralı da aynı şekilde, o herifler armut değil grail knight, herifler yaşayan aziz, hani muhtemelen 1000 kişilik bir breton birliğinde 3-4 grail knight'a anca rastlarsın.

Ha tabi bunlar fluff'ı önemseyen ve ona uygun oynayan insanlar için. Zaten GW son çıkardığı ordularda bu tip 0-1 kurallarının fln çoğunu kaldırıyor. Siz orda hepiniz buna taraftarsanız zaten sorun yok...