Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Temmuz Ayı İstatistikleri  (Okunma sayısı 3306 defa)

Ruhi

• E-Posta
Temmuz Ayı İstatistikleri
« : Temmuz 16, 2012, 09:18:13 ÖÖ »
15 Temmuz Pazar
1650 pts
American Tank Company (Ruhi) vs
German Panzerkompanie (Levent)
American Victory

US Forces: HQ 2 Sherman, 2 x Sherman company (5 tank), 2 x Recce teams (3 jeeps each)
German Forcers: HQ 2 Panzer IV H, Panzer 4 H company (3 tank), Stug (4 tank), Anti Air Trucks (3 kamyon)

İlk defa karşılıklı tank company maçı oynadım. Zar ile hücum eden bendim. 12 Sherman'ı yan yana yerleştirmek bile ilginç bir tecrübeydi. Aynı köşeden gelen Sherman'lar sırasıyla tüm alman panzer companyleri aldı demek isterdim ama öyle olamayacağını gördüm. Stugları, yalnız yakalasamda Panzerler gayet yetişti. Ancak biraz dikkatsizlik, biraz muazzam Amerikan kalabalığı Panzerlerin flanklerine sherman sarkıtmayı başardım. Oyun ancak o noktadan sonra bitti.

Recce jeepler, acayip kafa karıştırdı. Çok iyiler yav. :)

Bir sürü teşekkürler Levent.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
Ynt: Temmuz Ayı İstatistikleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 16, 2012, 12:18:39 ÖS »
Cumartesi geliyorum, o hafta içinde kesin birkaç maç atalım...
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Temmuz 16, 2012, 01:01:32 ÖS »
Tamam, pek yeri değil ama; Yav, Fatih niye bana haber vermiyorsunuz oyun oynayınca diyor. Haklı adam. :) Levent! Deniz! :)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Temmuz 16, 2012, 05:33:38 ÖS »
Cumartesi geliyorum, o hafta içinde kesin birkaç maç atalım...

Olar!

Tamam, pek yeri değil ama; Yav, Fatih niye bana haber vermiyorsunuz oyun oynayınca diyor. Haklı adam. :) Levent! Deniz! :)

akşam yine kuledeyim gelceksen arıyayım? :)
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Temmuz 22, 2012, 11:59:55 ÖS »
22 Temmuz Pazar
1650 pts ??
Guards Strelkovy Battalion (Batuhan) vs
Wermacht Pioneer Platoon (Levent)
German Victory

2 Tarafında savaşa hazırlıksız başladığı, saldıranın belli olmadığı görevlerdendi. çapraz dizilip delayed reserve lerin kendi masa kenarının diğer köşesinin 16" uzağından (evet tarifi böyle karışık) bir masada sözde saldırgan olarak ilk ben dizilmeye başladım. Hakim tepenin üstüne Pak40 antitank gun lar altına 2 mortar 2 hmg ve yine tepenin altında buluna 2 objective için boydan boya mühendis birliği.

Rus tarafı görece düzlük olmasına rağmen iki objective arası bi orman vardı. bu raya bi grup rifle/mg strelkovy bir grupta rifle strelkovy bunların içinde bir hmg 2 adet hafif gun vardı. Yine tank korkutabiliyor ama öyle korkunç değiller hani. Asıl korkuncu KV-1 Heavy tanklardı.

Maça başlayıp dig in yapmaya çalıştık ve beceremedik. Ruslar koca tanklarla yavaşça üzerimize yürüyüp ateş açtılar. Oyun boyunca 2 tarafında uçak desteği asla masaya gelmedi counter etti filan.

Maç asıl olarak KV-1 ler üzerine geçti anti tank atışıyla yıpratıp yeterli sonuç alamadık reservden gelen P4 G(L) platoonu ölüm saçmaya çalıştı olmadı ama rusları kötü pozisyonda bıraktı. 2 adet kalan KV-1 ler mühendislere hücüum etti turlar süren mücadele sonucunda bir KV-1 aldık ve kaçtık. bizi kovalamaya çalışırken paleti atan tankı karşı saldırı da aldık.

Hala reservleri gelmeyen ruslara karşın 2. reserver rus tarafına yakın çıkıp çatışamaya girdi ve tank destweğiyle üzerlerine yürüdü. Bu sırada ilk mühendis grubu düşman reservleri gelecek diye savunma pozisyonuna doğrtu koştu ve yeterli bulunmayınca gelen 3. mühendis birliğide move at the double ile koşmaya başladı. Fakat objective koruyan piyade yoğun alman atışı sonucu pozisyonularını terk ederek kaçtı ve bizi objective le baş başa bıraktı. Rusların onu geri alma şansı artık kalmamıştı, diğer piyade grubu uzaktaydı.

Çok keyifli oldu, koca koca tanklar gördük masada. Süvariler oyuna hiç gelmeselerde ilk oyunları olmuş oldu :D Bi sürü teşekkürler.
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2012, 12:34:35 ÖÖ Gönderen: DNA Maniac »
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Temmuz 23, 2012, 12:20:11 ÖÖ »
Ben oynamadım ruslarla.. :)

- Mark Twain

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Temmuz 23, 2012, 12:34:51 ÖÖ »
Ben oynamadım ruslarla.. :)

Ne malum? bence bir gün o da olacak!

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Temmuz 23, 2012, 12:08:15 ÖS »
3 şeyi denedim;

Süvari; Maça hiç girmedi :)
Ağır tanklar; İşleri neyse onu yaptılar, tehdit oluşturdular, dövüştüler, bir de palet atmayaydı...
Sovyet zarları; E tabi ısınmaları lazım, üç tur boyunca dig-in tutmadı, en kritik motivasyon ve komissar testleri tutmadı.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Temmuz 25, 2012, 01:44:02 ÖS »
24 Temmuz Salı
2260 pts No Retreat
Grenadierkompanie (Levent) vs
Kazachiy Company (Batuhan)
German Victory

Klasik senaryo, uzunlamasına masa, bir taraftan tüm gücümüzle kazaklarla saldırıyoruz. Diğer tarafta Almanlar yarı güçle savunuyor, destekleri bekliyorlar. Planım genel itibariyle şuydu, süvarilerimi tankların geçemeyeceği engebeli araziden alman piyadesinin üstüne sürecektim. Piyadelerim infiltre ederek maç başlamadan 16" ekstra koşacak, masa ortasındaki ormana saklanacak ve alman piyadesine çarparak süvarinin yolunu açacaktı. KV-1e ağır tanklarım piyade ve süvarileri desteklerken 10 Sherman'lık dev lend lease tank grubum Tiger'ların üstüne koşacaktı.

İlk fiyasko, infiltre sonrası Levent'in 6 atması ve ilk turu alması oldu. İlk tur yardıma gelen StuH'lar Tiger'lara destek olmak üzere pozisyon aldı ve alman atışları, piyademi destekleyen HMG'leri yok etti. Bu arada Tiger atışları sonrası mucize eseri 4 değil sadece 1 Sherman patladı.

Tur bana geçtiğinde piyadem rerollu 3+ tutturamayarak yerinde çakılı kaldı ve süvariyi alman piyadesi karşısında yalnız bıraktı. Ne atışlarım ne de bombardıman gücüm alman piyadesini vuramayınca pin edemedik, haliyle süvariyle şarja da kalkamadık. Tur almanlara geçtiğinde piyadenin arkasından ambush'tan çıkan HMG'ler süvarimi gayet biçti. Kendi turumda ormandaki kazak piyadem yine rerollu 3+ tutturamayıp komiserlerini de dövdü ve o gün savaşmayacaklarını açıkça ifade etti... Sonraki süreçte KV-1e ve mucize eseri hayatta kalmış 2 süvari takımı alman piyadesi ile HMG takımlarına yaptıkları saldırıları başarıyla tamamlasalar da ağır tanklarım HMG'leri tamamen yok etmeyi beceremedi, süvariler de assault sonrası oyundan kaçtı. Son bir kumar oynayıp Sherman'ları StuH ve Tiger'lar üstüne sürdüm ama nafile...

Teşekkürler Levent
Zarların yeniliğine veriyor ve çok takmıyoruz :)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Temmuz 25, 2012, 10:41:58 ÖS »
Çok keyifli oyundu, batunun zarları bi tek shermanlar için çalıştı onun dışında fısladı. zarlar yavaş yavaş alışıyor batuya :)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Temmuz 27, 2012, 02:38:14 ÖS »
26 Temmuz Perşembe
2050 pts Breakthrough!
Wermacht Grenadier Kompanie (Levent) vs
Red Army Strelkovy Battalion (Batuhan)
Time Over!

Senaryomuzda neden bilmesem de ben saldırıyorum halbuki 2 tane pioneer supply truck alıp sahayı yürünemez hale getirmek gibi bir fantezi tasarlamıştım. bir çapraza yerleşim diğer çapraza saldırılıyor bu sırada savunan kalan 2 çaprazdan savunuyor. 2 tarafında delayed reserv i var fakat saldıranın delayed reserveleri doğrudan objektiflerin olduğu yerden geliyor.

Almanlar
HQ + sGw38 mortar X2 (en ufak mortar)
Granadier-4squads X 2
Granadier-4squads - white pioneer upgrade + pioneer supply truck.(extra puan karşılığı hem granadier hem pioneer oluyorlar)
Pioneer-3Squads - 3flamethrower + pioneer supply truck
Priorty Air Support Hs129b (flying tank)
ScwherePanzer Platoon 1943 - 2 Tiger I E
Pak 40 Anti-tank gunX2

Ruslar
HQ + sapper + sapper + pioneer supply truck
Strelkovy Company
Strelkovy Company
Kazachy platoon
Tank Destruction Company - ZIS 2 X 4
Mortar Platoon - dandik mortar X 8
Tank Killer Company - Su 85 X 4
Heavy Tank Company - KV1e X 3
Limited air support

Saha: sol alt çapraz alman deployment zone. üst sınırında orman onun sol tarafı mayınlı arazi. Sağ tarafta sınırı çok yüksek ve tek taraflı bir tepe oluşturuyor.  Bunun haricinde kalan heryer rus piyadesinin etten duvarı.

Ve kısaca maç;

beyaz mühendisler deploymentımızın hemen önündeki ormanın yanından kaçmamızı engelleyen mayınlı araziye doğru koşarken tigerlar ve paklar rus anti tank bataryalarına ve ormanda gizlenen Su-85 lere ölüm yağdırdı. kazakların ani saldırıyla pak bataryalarını almalarını engellemek için duran granadier grubu at inmiş kazaklara ateş açtı.

Ruslar hatlarının arkasına sarkılmasını engellemek amacıyla rus piyadesi ormana doğru girip beyaz mühendislere saldırdı ve hepsini katletti.

Açıktaki rusları avlamak amacıyla granadier bölüğü kalkıp ruslara doğru ilerledi biryandan da havan topları, kendilerine ateş eden snipera musallat oldu. Tigerlar biraz daha yaklaşıp Su85 leri tamamen bitirdi.

Ruslar destekleri beklemek amacıyla hareket etmeyip bombardımana devam ettiler.

Granadier bölüğü daha da yaklaşıp beklemedeki rus birliğine saldırdı ve kendileri tamamen yok oldu, bunu takiben tigerlar aynı bölüğe saldırdı ve bu sefer rus bölüğü yok oldu. Alman desteği olarak gelen granadier bölüğü, kendilerini bekleyen rus piyadesinden(onlara da alman uçakları musallat oldu) uzağa, mortarlara doğru koştu. Alman mortarları rus sniperı avladı.

Rus desteği olarak KV1e ler geldi ve tiger atışından gizlenerek pozisyon aldı. yeni gelmiş olan alman piyadesi mortar atışı yedi ve kendilerine daha da yaklaşan rus piyadesinin tacizine maruz kaldı.

Tigerlardan biri bailout beklemekteyken diğeri KV1e leri vurabilmek için pozisyon aldı, alman destekleri gelmedi. Saatin geç olduğunu farkedince hızla toparlanıp mekanı kapatıp çıktık :D

MoM: Tiger! 2 sefer üstüste kendilerinden beklenileni yapıyorlar. bu sefer every shot counts(reroll hit) ile yıldızlaştılar.
Malom1: Beyaz mühendisler oyunun ilk turunda içlerindeki first in command la birlikte anında yok olarak mayınlı araziyi bile temizleyemediler.
Malom2: Su85 ler tek bir atış yapamadan yok oldu.

Teşekkürler maç için, acayip keyif aldım ben. bide tabi büyük puan seviyorum ben :D
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2012, 03:13:30 ÖS Gönderen: DNA Maniac »

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #11 : Temmuz 27, 2012, 03:18:17 ÖS »
Hakkaten 2 Tiger napptı bea, alman piyadesini patur kütür döven kahraman askerlerimiz 2 tiger karşısında birer birer düştü, kaç defa komissar rerollu atmak zorunda kaldım bir sefer bile kaçmadılar, son piyademi de kesene kadar defalarca 4+ mot. tutturup dövüşe devam ettiler.

Yani Almanlar böyle mot. test atacaksa bizim fearless olmamızın anlamı yok :)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Temmuz 28, 2012, 12:05:03 ÖÖ »
Evet bilmemkaçıncı motivasyonda ben de aynı şeyi düşündüm :)

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #13 : Ağustos 04, 2012, 11:49:06 ÖS »
3 Temmuz Cuma
1650 pts Pincer
Soviet Infantry (Batuhan) vs
German Grenadier (Levent)
German Victory

Tam mühendissiz ve scout'suz bir liste ile çıksam nasıl olur demişken, çok güzel ters köşe olduk. Saldırmak zorunda kaldım ve infiltre edemedim, dolayısıyla uzun mesafeleri piyade halimizle koşmak zorunda kaldık, varabilenler sahanın yarısını kaplayan dikenli telleri kesmekle uğraştı. Alman reserve'leri daha oyuna gelmeden biz bir hayli azalmıştık. Daha oyun başında şah-mat oldum, o mühendis ve scout'u almadan evden çıkmamak adına süper bir ders oldu.

4 Temmuz Cumartesi
1650 pts Surrounded
Soviet Infantry (Batuhan) vs
German Pioneers (Levent)
German Victory
(daha bitmemişti gerçi :))

Güzel dövüştük, bizi iki taraftan kıstıran düşmana karşı amansız bir mücadele verdim. Oyunun her unsuru masadaydı, uçağı, mühendisi, süvarisi, sniper'ı, tankı herşeyi kullandık yani. Sağ kanadımın şanssız zarlarla çökmesi sonucu süvariler sol kanadın çevresini sarmak ve işini bitirmek yerine sağ kanadı kurtarmak zorunda kaldı. Oyun da daha çok burada döndü. SU-85 vs Tiger düellosu biraz da barbut hesabıyla Tiger lehine bitti. Sol kanatta boş alandan sarkmaya kalkan alman mühendislerinin bir 5 tur sonra oyunu alma ihtimali vardı. Amaan dedim bıraktım, zar atamadım yaw...

Çok sağol Levent, özellikle 2. maç bir nevi turnuva listesi denememdi, çocuklar gayet memnun ettiler, kaybedeceklerse barbuttan olsun.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #14 : Ağustos 06, 2012, 10:03:35 ÖÖ »
5 Temmuz Pazar
1650 pts vs 1050 pts
(Evet Levent ve matematik+açlık)
British Indian Gurkha Rifle (Batuhan) vs
German Grenadierkompanie (Levent)
Gurkha Victory

Yeter bea hep Rus cephesi deyip geyik bir roster hazırladım. Hintli ve üstüne Gurkha kabilesine mensup arkadaşlarla bir Night Attack düzenleme kararı aldık ve alman hatlarına baskıya başladık. 2 Gurkha piyade grubumuz düşman hatlarına sarkamaya çalışırken 3 veteran Sherman da antitank silahlarının susmasını bekliyordu. Sonunda Alman destekleri biraz geç de olsa gelmeye başlamıştı ancak piyademiz Khukuri adı verilen silahlarıyla düşmana koşup hem bir obj tutan piyadeyi hem de antitank silahlarını kestiğinde oyun şekillenmiş gibiydi.

Levent'e destekten ne geleceğini sorduğumda "işte daha fazla piyade fln" cevabını aldım. "ee tank bişey" dediğimde "o ne ki" dercesine baktı. Hani ben kıllanmasam 600 puan eksik oynadığının halen farkında olmayacak. Gerçi bir ara masanın kenarına geçip piyadelerime doğru ağzını açtığında şüphelenmeliydim :)

Yeni birleştirilen Nebelwerfer roketleri de Night Attack'tan nasibini aldı, pek bir şey göremediler. 600 puan hediyesi ve maç için tekrar teşekkürler :)