Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Mayıs Ayı İstatistikleri  (Okunma sayısı 2916 defa)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
Mayıs Ayı İstatistikleri
« : Mayıs 09, 2012, 04:55:10 ÖÖ »
o kadar maç yapıp yazmamışız ayıp lan bize.

Tabi bu kadar zaman geçince hatırlamak ta zor.

Soviet Strelkovy
Vs
German Panzer
2500pts Fighting Withdrawal.
Soviet Victory!

Ağır topçu desteğiyle çıkan batuya karşı bol tank yüklü listem daha önce yaptığım hatayı yapmayım bir yöne yüklenirken öbür tarafın yardıma gelmesini engellemek ve son ana kadar rakibin saldırı noktamı kestirememesiydi. Bunun sonucunda öyle esnek yerleştim ki fiziksel olarak 3 e bölünmüş cephe hattının hangi noktası zayıf düşse oraya saldırabilecek durumdaydım. Bu sırada piyadelerim ormanda gizleniyor ve zırhlı AA araçlarım beni düşman uçaklarından koruyordu ama rus topçusu üzerimize bomba yağdırıyordu. Neyseki ormanda yığın şeklinde saklanan gepanzertepanzergranadier lara odaklanarak kumar oynayıunca jumar geri tepti ve topçular hedefi bulamadılar. Fakat topçu gücünden nasibini almamış listem düşman savunmalarını yeterince yıpratamayınca saldırıya geçtim. sağ hattı zorlayıp orta tarafa topyekün tarruza kalktım bu sırada az sayıdaki mühendis sol kanadı yardıma gitmemeleri için tehdit ediyordu.

orta hatta sürekli saldırıp püskürtülen tanklarım sonunda oraya yardı fakat gecikmiştik ve objective oyun dışı kaldı. Sürekli püskürtülen panzerlerin kaybettirdiği zamanı telafi etmek için sağ kanattada top yekün saldırıya geçtik ve orta kanattaki panzerler de buraya koştu. sol kanatta pin edemediğimiz assualt grubuna saldıran gepanzerte birliği yok oldu. sağ tarafı alsak ta, zaman artık çok geçti. Oyunu kazanamayacağım kesinleşti ve çekilmek zorunda kaldım.

MaloM: BEN! sürekli püskürtülen panzerlerde aslında Company Commander vardı ve moral testlerimni rerollamamız gerekiyordu. Bunu maç boyunca unuttum ve sürekli kaçıp durduk. Batuhan oyunun sonlarında e hq diyince bile neden böyle dediğini anlamam 4 saniyemi filan aldı :(

2500pts ?
Soviet Tank Company
Vs
Luftwaffe fallshirmjager Company
Hold The Line!
German Victory!

Paraşütçüler epeyce ilgimi çektiği için inf. proxy için iznimi alıp ordumu kurdum. Askerlerimin yarısı delayed reserve de kalan yarsı ise ambush ta bekliyordu. dolayısıyla ruslar tepyekün saldırıya hazırlanırken karşılarında paraşütçüler olduğu dışında pek az şey biliyordu.

ortadaki orman ve hemen arkasındaki objective masayı ikiye bölerken solda da tepe üzerinde bir objective vardı ve burda hmg li komando birliği rus saldırısını bekliyordu. sağ açığı ise iki adet Sigg33 Heavy Infantry Gun koruyormuş gibi yapıyordu.

Karşılarındaki acımasız rus ordusunda 6 t34 5 tane t70 light tank 4 tane su 85 tank killer 2 tawne su 152 heavy assualt gun. yetmezmiş gibi tankların üzerinde piyadeler ve birinin içinde mariya. Arkalarında AA silahları.

Rus ilerleyişini kesmek ve tank sayılarını azaltmak için pusudaki pak40 anti tank gun larla ormandan ateş ederek ilk direnişimizi gösterdik ve Sigg ler derhal ateşe başladı. Tüm hava desteğimiz AA lar sayesinde engellendi. Pak lar derhal Su152 leri öldürüp t34 leri tehdit etmeye başladı bu sırada topçu atışımız düşmanı kontrolsüz bir ilerlemeye zorlamaya çalışırken tanklara binmiş piyadeleri kıyıyordu.

t70 ler ormandaki paklara saldırıp onları temizledi ve derhal geri çekildi. Aynı anda t34 ler komandolarımızı püskürtmüş ve objektifi ele geçirir pozisyondaydı. Son ana kadar pusuda serinkanlılıkla bekleyen paraşütçü mühendis komandolarımız ormanda çıkıp t34 lere akın etti ve t34 ler neye uğradığını anlayamadan 2 tane kalmış kaçıyordu. objective i kurtarmıştık ve en çok korktuğumuz birlik olan t34  ler yok olmuştu. Bu ağır kayıplarla maçı alma şansı kalmadığına inanan rusla geri çekildiler.

ManoM: paraşütçü karakterdi. 2+ya moral testi geçtiğimiz için savaşabildik.

Çok sağol Batu yine süper maçlardı. Şu işten güçten bi kafamı kaldırayımda kumpanyayla devam edelim maçlara :)
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2012, 04:56:53 ÖÖ Gönderen: DNA Maniac »
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Barbar139

• E-Posta
Ynt: Mayıs Ayı İstatistikleri
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2012, 09:36:04 ÖÖ »
Abi ilk maç Panzer'lerin HQ reroll'unu unutmasaydın baya oyun senin olabilirdi zira mühendislerim turlarca panzerlerin kafalarına vurdular ama zarar veremediler...

Alman special char.leri çok iyi yaw, bizim MW karakterleri bişey yapmıyor ve çok pahalı, ben de istiyorum tüm ünitesine 2+ motivasyon test veren adamlar :'( Bir de Almanlar çok ucuz abi, Rommel mesela, herif auto-win ve 50 puan.

Eline sağlık maçları ben hakkaten neden yazmadım bilmiyorum..
"If you're going through hell, keep going."

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2012, 08:10:25 ÖS »
Rommel zaten aşık olasın diye var. Almanlar bu yüzden kuzey afrikada direndi demek için var, bide herif üstüne her savaşa katılınca 50 puan :)
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Mayıs 13, 2012, 01:43:59 ÖÖ »
12 Mayıs Cumartesi
Soviet Militia Batallion vs
German Grenadier Company
2000 pts
Soviet Victory

Kumpanyamızın ilk maçı da böylece kazanılmış oldu!

Benim açımdan liste oldukça deneme amaçlıydı. 2 full piyade grubu(toplamda 54 base), cacık antitank ve firepower değerleriyle militia artillery almıştım. Militia Batallion, normal sovyet ucuzluğundan daha ucuz olunca alacak şey bulamayıp 500 puana süper heavy topçu aldım. Yetmedi gittim 400 puana 5 KV-8 flame tank aldım. Topları güçlü olmayan ve flame tank olduğundan patlama riski daha yüksek olan bu tankların artısı, zırhlarının güçlü olması. (önü 9, yanı 8, üstü 2)

Hatlar yaklaşık şöyleydi, benim sol kanadımdan HQ'nun bağlı olduğu piyade grubu koşarken, sağ kanadımdan flame tanklar + diğer piyade koşuyordu. Top ve mortar desteğimiz haliyle hep geriden bombaladı. Sol kanatta karşımda 2 alman piyade grubu, sağ kanatta ise 1 piyade, 1 storm group, izciler, Stug'lar ve antitank silahları vardı. Ben asıl saldırı gücüm olarak sol kanadı görmüştüm, koca güruhumla koşarım, karşımda piyadeden başka bir şey olmadığı için dümdüz giderim diye düşünüyordum, işler pek öyle gitmedi. İlk assault'u alıp ikinci savunma hattına ulaşsak da sayımız çok azalmıştı. Ama çocuklar en azından bu taraftaki Alman piyadesinin sayısını çok aza indirdiler ve onları bir tehdit olmaktan çıkardılar.

Sağ kanatta ise ağır ateş altında koşumuza devam ettik. Tanklarımın zırhı Almanlar tarafından bir türlü geçilemedi ve bu kanattaki asıl saldırı gücüm KV'ler oldu. Alman izcilerini ve storm group'u kestikten sonra piyademin sayısı çok azaldı. Yine de, canla başka koşumuza devam ettik, ağır tanklarımız engel tanımaksızın Alman piyadesini püskürttü ve objective'i ele geçirdi. Aslında Almanlar halen bir top ile objective'i contest ediyordu ancak Levent, hiçbir birliğinin "pinned down" durumundan kalkamadığını görünce daha fazla uzatmak istemedi.

Çok sağol Levent, olabilecek en kötü rating'lere sahip piyade grubumla aldığım bu zaferde KV'lerin, güzel zarlarımın ve Almanların savaşmak istememelerinin (bkz mot. testleri oyun boyunca atmak istemeyen Almanlar) payı büyüktü.

MoM: Herhalde KV-8 flame tank grubu. Antitank silahları, topçular, piyade çocukların hiçbir şey umurlarında olmadı.
MaloM: Super Heavy 152mm Howitzer'larım. Anti-tank 5 Firepower 2+ olsalar da oyun boyunca sadece 1 Stug avladılar. Bir de hava desteğim, ilk 3 tur gelmedi, sonrasında da sayıları çok azalmış açıktaki Alman piyadesini bir türlü vuramadı.
ZaroM: Levent'in "pinned down"dan kalkma zarları. Gayet Almanlar oyun genelinde kafalarını eğip bizim onları siperlerinden sökmemizi beklemek zorunda kaldılar.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Mayıs 15, 2012, 04:40:37 ÖS »
14 Mayıs Pazartesi
Soviet Tank Company vs
German Panzer Company
(Koray'ın Ruslarla ilk karşılaşması)
1500 pts
German Victory

Koray'la yaptığımız çok keyifli bir öğrenme maçıydı. Koray'a elimden geldiğince çok şey gösterebilmek için çeşit çeşit tank aldım, T-34, T-70, SU-85 ve SU-152'lerle sahadaydık. Kurallarını öğrenmesi küçük bir grup heavy mortar aldım, ikimiz de görebilmek adına uçak desteği aldık ve başladık. Oyun defalarca gitti-geldi, ilk 2 tur "tamam dedim kaybediyorum", sonra düşman objective'ini alır gibi olduk ama Koray risk aldı ve muhteşem zarlarla light tanklarımın her birini temizledi. En son panzer'lerin platoon morale check'i başarmaları oyunun dönüm noktasıydı, sonraki tur dan dun vuruldum ve kaybettim :)

Böylece Koray Rusya'daki ilk galibiyetini almış oldu...

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Mayıs 15, 2012, 06:04:10 ÖS »
Tebrikler Koray... Bu aralar maddi olarak önümü pek göremediğim bir dönemdeyim, ama ilk fırsatta amerika olarak yardımınıza geleceğiz yoldaş general... :D :D :D

Wretched

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2012, 02:21:50 ÖÖ »
Tebrikler Koray... Bu aralar maddi olarak önümü pek göremediğim bir dönemdeyim, ama ilk fırsatta amerika olarak yardımınıza geleceğiz yoldaş general... :D :D :D

Bugün batuhan geldi amerikalılarla semih abi. ordu seçimimi sınamamı sağladı ^^

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2012, 10:18:15 ÖÖ »
15 Mayıs Salı
Soviet Infantry vs
German Panzer & Infantry
Soviet Victory

Koray ve Emrecan, ikisinin de Alman gazı olunca birlikte sana karşı oynayalım dediler. Koray'ın işi çıkınca hızlı kaçması gerekti, o nedenle oyunun büyük bölümü Emrecan'a karşı geçti. 6. tura kadar saldırmayan almanlar (neden acaba, karşılarında dig in 60+ piyade olduğundan olabilir mi? :)) sonrasında bir kanadımızı turlarca bombalayıp yıprattıktan sonra saldırıya geçtiler. SU-85'lerim ambush'tan çıkıp 2 panzer alsa da sonraki tur şanslı atışlarla hepsi patladı. Emrecan beni oldukça zorladı, piyadelerin arasına karışmış flamethrower ve mühendis takımları olmasa maçı kesin verirdik. Bir de Artillery atışlarım biraz yalan olunca tank patlatmakta çok zorlandım. Ama sonuçta "Quantity has it's own Quality" kuralı geçerliliğini korudu ve maçı aldık.

Çok teşekkürler Emrecan, yeni oyuncuların eskileri bu kadar zorlayabilmesi oyundan daha da bir tat almama neden oluyor.

16 Mayıs Çarşamba
American Ranger Batallion (Batuhan)
vs German Infantry Company (Koray)
1500 pts
American Victory

Ne diyeyim, yeni Sherman'ları görünce ve Ruhi'nin 40K oynayacağını öğrenince ağzımın suyu aktı :) Uzun zamandır da şu gaz Ranger'larda gözüm vardı, deneyeyim dedim. Herifler çok iyi, destek olarak çok sıkıntıları var alabilecekleri çok az şey var ama özel kuralları çok gaz. Zaten Amerikan olduklarından 18" move at the double yapıyorlar, dağ tepe bayır çamur demiyorlar koşarken (rough terrain'den move at the double yapabiliyorlar), zaten imppassable terrain'i skill test atıp geçebiliyorlar. Ve en önemlisi yancıların kayıplarını önemsemeyip sadece Ranger için üzülüyorlar. (kuralın adı "I shall never fail my comrades!" gazın bu kadarı!!!)

Aslında oyunun en kritik olayı, Koray'ın reserve'den çıkan Panzer'lerinin, düşman objective'ine yönelen ve arkası dönük olan Sherman'larımı önemsemeyip benim obj. koruyan ve iki bazooka taşıyan Ranger grubuma saldırmasıydı. Panzerlerden birinin ormanda paleti atarken diğeri assault'da yalan oldu, geri çekilirken iki tank kaybeden panzerler, sonrasında Sherman atışlarım sonucunda mot. test tutturamayıp oyunu terk etti. Bu noktadan sonra Sherman'larımı durduracak gücü kalmayan Koray, onun obj. benim reserve Ranger'larımla zorlamam sonucu elimi sıktı.

Sağol Koray, turlarca 3+ atamayıp dig-in yapamayan piyadeye bir de panzer kayıpları eklenince oyun gitti. Ranger'lar çok keyifli, ama heavy anti-tank olarak alabilecekleri birşey yok, misal bu çocuklar karşılarında Tiger gördüklerinde ne yaparlar merak ediyorum.

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2012, 11:14:12 ÖÖ »
Ranger'lar çok keyifli, ama heavy anti-tank olarak alabilecekleri birşey yok, misal bu çocuklar karşılarında Tiger gördüklerinde ne yaparlar merak ediyorum.

uçak, bombardıman filan dışında, elini sıkıp gitmek ve görmezden gelmek gibi seçenekler kalıyor.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2012, 12:10:32 ÖÖ »
20 Mayıs Pazar
Red Army Tankovy Batallion (Batuhan)
Spanish Division Azul (Ruhi)
1500 pts
Axis Victory

Sağ kanattan sarkan T-34'leri ambush'dan çıkan 5cm'lik Pak38'ler ve Howitzer bombardımanı ile sayılarını yarıya indirdik. Sonra, 3+'yı rerollu tutturamayınca Ruslar, masadan ayrıldılar. Sol merkezden yaklaşan piyadeyi ise aynı round ambush olarak çıkan HMG'ler, durdurdu ve çatışma boyunca da başlarını kaldırmadılar.

Sağ kanattan gelen T-34'lerin ardından gelen piyadeyi nasıl durduracağız derken, bombardıman ile birliğin komutanı öldü ve o birlik olduğu yerde kaldı. Sağ kanattan son umut gelen hafif tanklarda merkezdeki howitzerlerin bu sefer direk atışıyla patlayınca, arkadan benim piyade destekleri de yaklaşırken oyun bitti.

Teşekkürler Batu.

24 Mayıs Perşembe
Grenadierkompanie (Levent)
American Tank Company (Ruhi)
1150 pts
Allies Victory

İlk Tank company oyunumdu. Sadece 2 birliğim vardı. Breakthrough oynadık. Levent'in piyadeler yerleşmişlerdi, biz saldıracaktık, 3. rounddan sonra Levent'in arkasından destek birliklerimiz gelecekti.

İlk roundlar iyice siper almış piyadelerine boş boş ateş etmekle geçti. Tek yapmaya çalıştığım manevra, önce Levent'in sol kanadına yönlenmek, o sırada Levent'in sağ kanadından arkadan gelecek Alman tanklarını karşılamak için siperden ayrılmış piyadeler doğru kanat değiştirmeye çalışmaktı.

Arada Levent'in Panzer IV'lerinin uzaktan bir kaç ateşinden kurtuldum. Keza o da benim cılız atışlarımdan kaçtı. Ama hani panzer dans yüzünden Levent'e attıklarımın vurması mucize olurdu.

3. Roundda direk bizim çocuklar arkadan geldi ve hemen bir objektifi tuttukları gibi, Levent'in arka tarafını koruyan en uçtaki tankı patlattılar. Gelen uçakta objektife doğru koşan piyadeyi pinned down etti.

Levent kendi tanklarıyla objektife hareket etti ama tanklar yetişemedi. Piyade de pinned durumdan kurtulamadı. Oyun da 4'ün 1'inde bitti.

Eyvallah üstat.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2012, 10:28:15 ÖÖ »
28 Mayıs Pazartesi
Campaign Leningrad
Soviet Guards Infantry vs
German Wermacht Panzer
2100 pts
Soviet Victory

Senaryo şu şekildeydi, masayı uzunlamasına kullanarak merkeze ben diziliyorum, kısa kenarlara iki tarafa da en az bir grup koyacak şekilde Levent diziliyor ve saldırıp beni sökmeye çalışıyor. Ben iki obj. de piyadeyle korudum ancak bu gruplara oyun boyu iş düşmedi. Bir kanada SU-85 tank avcıları, diğer kanada ZIS-2 antitank silahlarını dizdim ve topçu bataryasını ambush'a bıraktım. Levent tüm tanklarını SU-85'lerin koruduğu kanada koydu ve asıl savaş da burada döndü. Diğer tarafta alman zırhı mekanize piyade şakalar yapsa da ağır tank saldırısı için hazırlanmış antitank silahlarımız şakalara gülücüklerle kaşılık verdi. :)

SU-85'ler oyun boyu saklandıkları ormanda zor vuruldu, vurulduklarında da muhteşem ötesi zarlarımla hiçbiri hasar görmedi. Bunun karşılığında Panzer IV'ler 3 tur içinde yok edilmiş ve alman kumandanı ile 2iC tankları da patlatılmıştı. Bu noktadan sonra Levent tek şansının Stug'larla umutsuz bir saldırı olduğuna karar verdi ancak aralara mühendis serpiştirilmiş piyadelerimiz oyunu fazla uzatmadan Stugları aldı...

Çok sağol Levent

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2012, 12:16:06 ÖS »
Yanlış olmasın ben çekilmedim maçtan, company morale check atmak icab ediyodu, atacak adam kalmadı :) Ne tank avcısıymış adamlar yaw.