Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Temmuz 2023  (Okunma sayısı 1413 defa)

Barbar139

• E-Posta
Temmuz 2023
« : Temmuz 05, 2023, 01:27:10 ÖÖ »
4 Temmuz Pazartesi
Orcs & Goblins (Batuhan) vs Beastmen (Özgün)
Beastmen Victory

Özgünle "orklar mı daha hayvan, beastmen mi?" temalı tartışmamızı haliyle beastmen kazandı... Detaylara az girecek olursam, elimdeki modellerle, bol bol boş base ile ve birkaç proxy ile standart bir ork goblin ordusuyla çıktım; boyz, savages, black orcs, night goblins, boar chariot, 2 tane 5li spider rider ve giant ile geldik. war machine olarak 2 çukka, 1 doom diver ve 1 rock lobba aldım. Özgün çok elitti, doombull+minotorları, kalabalık gor grubu, 3 chariot'u ve cygor'u vardı başka da birşeyi yoktu.

Sol kanadımda kötü bir hesap yaptım, spider rider'ı öne çıkarıp black orkları arkaya koydum, aklım sıra chariotların önünü kapatıp spider'lara şarj denince kaçacağım, chariotlar black orkların önünde kalırsa ben şarj edeceğim. Ama blacklerle ucundan chariot'un 14"üne girmişim, BSB wargor taşıyan chariot doğrudan black ork grubuna girince paramparça etti o kanat dağıldı.

Ortada minotorları istediğim konuma çektim aslında, giant ve kalabalık ork grubumla girer kırarım dedim. Girdim kırdım da aslında, ama Özgün ld güzel tutturdu ve kaçmadı. Giant kafasına daş yemişti 1-2 woundu kalmıştı, Doombull kesiverdi çocuğu. Yandan da gor ekibi kapanınca ortada da dağıldık.

Sağ kanatta pek birşey olmadı, night goblinlere şarj eden chariot fanatiklerce parça pinçik edildi öyle kaldı orası...

Hızlı ve eğlenceliydi, kafa tokuşturduk, keçiler daha sağlam çıktı... Bir dahakine türlü goblin hinlikleriyle keçileri alt etmeye çalışacağız, kafa tokuşturmak işe yaramıyormuş...

MoM: Cygor. 2 tur da nereye daş attıysa göbekledi, birinde Giant'ı tek wounda indirdi diğerinde chariot'umu parçaladı. Ama sonunda kendisi benim Rock Lobba taşının altında can verdi...
MaloM: Özgün'ün primary fury zarları.. Keçiler herhalde orkları "yan dağdan akrabaları" olarak gördü, Özgün hiçbir primary fury zarını tutturamadı :)

5 Temmuz Salı
Orcs & Goblins (Batuhan) vs Empire (Burak Ertürk)
Orcs & Goblins Victory

Özgün'ün chariot'a binen BSB fikrini çok sevdim, listeye wolf chariot'a binen goblin BSB ekledim! Listedeki normal boar chariotu da wolf chariot ile değiştirdim. Bundaki amacım ilk turdan iki wolf chariot ile makinelerine yaklaşıp ikinci tur hemen daha fazla atış yapmalarına izin vermeden 18" ile şarj etmekti. Onun dışında üç aşağı beş yukarı benim liste aynıydı. Burak, Empire'da görmeye alışık olmadığımız şekil hero'lu listelerle geliyor, bugünkü listesinde de general Arch Lector idi, Master Engineer vardı, 2 de Battle Wizard gelmişlerdi. 2 grup Swordsmen (detachmentları ile birlikte), 2 grup pistolier (2 grup olması ürküttü), knight ve steam tank ile çıktılar sahaya. War machine olarak 2 top 1 hellblaster vardı.

İlk tura başladım ve koşturduk. Genel olarak şanssızdı Burak, kendi turunda toplardan biri kısa düştü diğeri Giant'ı vurdu ama wound'a 1 attı. Hellblaster ilk turdan kendini patlatıp orkları sevince insanları hüzne boğdu. Sağ kanadımda pistolier ekibi örümcek katliamı yaptı ama kalan örümcükler Ld 6 ile panik tutturdu ve kaldılar. Bu kanatta 2. tur goblin BSBli chariot ve örümcekler hemen bir cannon'a şarj dediler, hızlarını alamayıp 2.ye de daldılar. Arada birkaç kez daha Ld 6 ile panik tutturdular, bir sefer kaçırdıklarında da BSBnin 12"deki tüm goblinler panik rerollasın bayrağı iş yaptı.

Sol kanatta öbür pistolier grubu, wolf chariotu mermi manyağı yaptı parçaladı. Hemen giant ile terror salsın diye yanlarına koştuk.

Ortada ilginç işler oldu, Waagh büyüsü gelmişti şamanıma, yapayım ama Burak dispel etsin, zarları harcasın, bound item kullanayım diye çakallıklar peşindeyim. Waagh büyüsünü irresistible yaptım.. Herkes koşturdu saçma sapan :D Orklarla knightların önünde kaldık, hadi dedim dayanırız, öyle de oldu, knight şarjı geldi ama boyz içindeki generalle durdu. Steam tank, savage çocukların önünde durdu, mecbur daldık kendisine ve neyse ki birkaç wound verdik, 1 wound da fanatik verebilmişti. Sonraki tur savage çocuklar, onlara yandan dalan swordsmen ve önlerindeki steam tank tarafından dövüldüler ama kaçtılar destroy olmadılar. Knightları defeden boyz ise bu sefer swordsmen'den şarj yedi, az dövdüler çok dövdük ama detachment yandan kapanma + rank bonus vs derken 1le kırıldık. Şanslı zarla durdum kaçmadım.

Ortadaki boyz durunca onlarla dövüşen swordsmen'e giant yandan daldı. Savageları döven swordsmen grubuna da night goblin ve BSB wolf chariot yandan kapanınca Burak uzatmayalım dedi. El sıkıştık.

MoM: Spider riders! 2 defa Ld 6ya panik tutturdular. Son kaçırdıklarında da BSB banner'ı sayesinde reroll ile tutturdular. 2 Cannon yok edip Burak'ın sevgi dolu sözlerine maruz kaldılar :)
MaloM: Fanatikler, biri 3" biri 4" fırladı anca.. Sonra da etrafta gezinirken kayda değer tek olayları Steam Tanka 1 wound vermeleri idi.
"If you're going through hell, keep going."

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
Ynt: Temmuz 2023
« Yanıtla #1 : Temmuz 14, 2023, 01:57:06 ÖS »
14 Temmuz Perşembe
Chaos Dwarfs (Burak) - Vampire Counts (Mirza)
2000pts friendly
Chaos Dwarfs 20-0

Mirza herhalde yeni 7th edition dalgasında en fazla oyun oynayan general oldu. Sıcak bir temmuz akşamüstünde gene dayaklaştık.

Mirza turnuvada da kullandığı temel listesinde yaptığı değişikliklerle sweet spot bulmaya çalışıyor. Blood Knightler yerini Black Coach a bırakmıştı. Grave Guarlar great weaponlu, başlarındaki vampir de ward savem olduğu kadar aptalım da itemi ile gelmişti.

Bende daha çok değişiklik vardı. Hellcannonlar yerine Inferno Golemler, Bull Centaurlar yerine Death Rocket, Annihilatorlar yerine HW&shi warrior bloğu gibi kökten değişiklikler denedim.

Oyuna ben başladım. ufak manevralar haricinde büyüde etkili oldum. Dispel Scroll u harcatmanın yanı sıra köpekleri azalttım ve varghulf a 1w itekledim. Shooting her zamanki gibi cırttı. 6" seken death rocket 2-3 grave guard öldürdü, chukkalar ise hiçbir şey vuramadı. Yakov the Lesser ise, yeni magical iteminin verdiği heyecanla stupid olarak lakabını Yakov the Stupid olarak değiştirdi. Büyüsüz geçen bu fazda tek avuntusu, 3 zar emikleyen Black Coach oldu.

İkinci turda, kanatlarda dominant olan Inferno golemler merkeze doğru dönerek, vampirlerin ilerlemesine sıkıntı çıkarmaya çalıştı. Miscast dolayısıyla büyüde etkili olamadım; ama shooting bu sefer biraz daha iyiydi. Göbekleyen death rocket 6-7 grave guard aldı. spear chukkaların ikisi Black Coach'ı vurdu; ama anca boyasını kaldırdı. Enteresan başka bir olay da, Wolf Riderlerin Ld6 tutturup, Death Rockete pozisyon almış Fell Batlara dalmasıydı. Mirza'nın ikinci turunda neredeyse her şeyi march blockta idi. varghulf ile Obsidian Guard birliğinin flankine sarktı terror için ama benim bebeler de fear olduğu için umursamadık. Büyüde gene çok bişiy olmadı; zira Mirza'nın karanlık odada aç bıraktığı (tahmini) Black  Coach, 3 zar daha emikleyip daha 2. turdan evrimini tamamladı. Öyle olunca Vanhelleri rahatça dispel ettim.

Üçüncü turda şarjlar geldi. Her iki Inferno Golem de şarj etti ve biri zombilere, diğeri de Vanhel şarjına güvenen Black Knightlara daldı. Büyüde genel olarak iyiydim ama bu roundda attığım miscast nedeniyle, Mirza'ya zar harcatıp Varghulf'a bound item şarjı imkanını kaçırdım. Chukkalar gene boş attı tabii ki. Kombatta iyiydim, Inferno Golemler şanslı zarlarla Black Knighlere 3 hasar verince birlik kalktı, sadece Wight King kaldı. Öbür tarafta ise zombiler, hayır önce ben ölücem müsabakası içindeydiler. Instabilityle toplam 11 zombi felan öldü sanırım. Mirza kendi turunda terör konuşturarak bir chukkayı kaldırdı, 10luk warrior birliği ile de flee deyip feda ettim. Bu sayede varghulf ve Black Coachı 2 tur olay mahallinden uzaklaştırdım.

Oyunun geri kalanında kayda değer olaylar, sol kanattaki iskelet birliğine inferno golem flank şarjıyla kitlemem ve Mirza'nın Vanhelle benim warriorlara grave guard şarjı oturtması oldu. GWli +1 to hitli GGler içinde vampirle fena olacak gibiydi; ama hepi topu 1 cüce öldü. Şarjı aldıktan sonra flankten kapanan Obsidian Guardlar, Yakov the Stupid'in mumunu söndürdü. Sonrası mop up oldu zaten.

Eyw Mirza...

MoM: Sol kanattaki Inferno Golemler iyi çalıştı. önce Wight Kingli Black Knightları, sonra da necromancerli iskeletleri buharlaştırdı. Üstüne fireball ile varghulf'un son woundlarını aldı.
MaloM: YAKOOOOV... THE... STUPIIIIIIIddddd.... :)
ZaroM: Grave Guard şarjındaki cc zarları. Orda ilk tur kırılmam lazımdı.

War, war never changes...

Barbar139

• E-Posta
Ynt: Temmuz 2023
« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2023, 10:15:30 ÖÖ »
18 Temmuz Salı
Orcs & Goblins (Batuhan) - Vampire Counts (Mirza)
2000pts friendly
Draw

Mirza'nın tabiriyle "komikli warhammer oyunu" oldu :D

Deniz'den taze taze bastırdığım trolleri Mirza'nın undead'lerine karşı hemen sahaya sürdüm zira fear ünitelere karşı tek çözümümüz savage boyz, giant ve troll olarak anladım... Bu üniteler dışında tüm birliklerimi de general warboss'un 12'sine koymaya çalıştım, bir tek black orcs uzakta kaldı onlarda da Ld 8'e güvendik :)

Mirza'nın ordusuda Black Knight veya Blood Knight yoktu, onun yerine mobilite'yi Black Coach ve hellsteed'e binen büyücü vampir lord ile sağladı. Oyuna Mirza başladı, ilk tur manevrayla geçti. Büyü savunması olarak Mork Spirit Totem almıştım, rank bonus kadar dispel zarı veren bayrak, 7 dispel zarı yeterli olur sandım... Olmadı, vampir lord 4 zar + 2 zar daha özelliği ile geldi, 2 necromancer da eklenince 10 power dice ile Mirza beni sadece Mork totemine güvendiğime, goblin çirkinlikleri yapmadığıma ya da dispel scroll almadığıma pişman etti ve büyü fazlarını hep domine etti.

Orkların ilk turunda vampir lord çukka'nın önünde kalınca, çukka attı, vurdu, wound'ladı, shooting'e 3+ ward save zarında nefesler tutuldu, ilk tur oyun biter mi dedik, 3+ geldi oyun bitmedi...

Ork ikinci turunda şakalar başladı, Black Coach yine hemen ethereal olmuştu, ama bu Goblin Big Boss'un gözünü korkutmadı, generalin Ld kullanarak Terror testi geçti, bindiği chariot ile şarj etti ve elindeki Wallopa's One Hit Wounda (bir turda tüm ataklar S10 olsun) ile tek hit, tek wound verdi, 4+ ward tutmadı ve Black Coach, goblin heronun ileride ballandıra ballandıra anlatacağı bir hikayeye konu olmak üzere parçalara ayrıldı.

Bu sırada vampir de Vargulf'u sol kanada sarkıtıp Giant ve Black Orc grubunun ilgisini dağıttı, sağ kanatta da fell bats ile rock lobba ve çukka temizliğine girişti. Savage çocuklar ve Night goblinler animosity ile yerlerinde kalınca orklar istedikleri kadar ilerleyemedi, onun yerine Grave Guard grubu ve hellsteed üstündeki vampir lord saflarımıza yetişti. Sonra da bu iki grup Night Goblin'lere şarj edip ortalığı parça pinçik ettik. Fanatikler 10 kadar grave guard yok etse de bunlar vampirin büyü dominasyonu ile sonraki tur fullendi.

Orta-sol tarafta troller, herosuz wolf chariot, goblin hero'lu wolf chariot ve spider rider ekibi oradaki iskeletleri ve zombileri temizledi. Ama geride işler sıkıntılıydı, fullenen Grave Guard, danse macambre büyüsü ile ben waagh diyemeden generalli ork üniteme daldı. Burada birkaç tur dövüştük, bir ara kırıldık ama sayı üstünlüğü bizdeydi, 1-1e kalmadık, durduk. Sonraki tur kırdık ama çok kıramadık grave guard az parçalandı. Generalime 12"deki düşman char kadar atak ve strengh kazanayım silahı almıştım, bir ara katliam yapmasını bekledim ama genelde abinin zarlar çok kötüydü her tur en fazla 3 grave guard filan kesti, vampir de genelde danse macambre geçirip ASF olunca işler iyi gitmedi. 3 tur dövüştükten sonra bir ara kırılıp 1-1e kaldık, onda da kaçtık ve yok edildik.

Sonrası olaysız geçecek ve Mirza rahat kazanacak diyorduk, savagelar karşılarındaki iskeletleri bir türlü sıfırlayamadı, her tur da bir sürü iskelet geri kalkınca orası kilit kaldı. Giant ve Black ork, Vargulf'la bakıştı durdu, vargulf hep giant'tan kaçtığı için Giant anca biraz undead köpek yedi başka işe yaramadı. Derken Vampir lord zafer coşkusuyla wolf charoit'a şarj etti, biz kaçtık, öyle olunca vampir trollerin önünde kaldı. Troller sonraki tur vampire çarpıp kustu, 3 tane 4+ atmayı başardım ve troll kusmukları arasında vampir lord can verince oyunu Draw'e çekebildik...

Komikli oyun için çok sağol Mirza... 7 dispel zarının bile vampir büyülerini kesmeye yaramadığını görmüş olduk...

MoM: Wolf chariot'a binen goblin hero! Heyt be, Black Coach parçalamak nedir yiğidim!
MaloM: Giant. Vargulf ondan hep kaçındı, o kanatta önündeki zombileri iskeletleri de troller filan parçalayınca amaçsızca dolandı.
ZaroM: Trollerin son turda kusmuk zarları, 3 zarda 3 tane 4+ atarak taze indikleri masaya renk kattılar...

"If you're going through hell, keep going."