Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Haziran Ayı İstatistikleri  (Okunma sayısı 2942 defa)

Barbar139

• E-Posta
Haziran Ayı İstatistikleri
« : Haziran 03, 2012, 01:15:20 ÖS »
2 Haziran Cumartesi
1300 pts
American Ranger Batallion (Semih) vs
Wermacht Panzergrenadier Company (Batuhan)
Germans Win

Bilmeyen arkadaşlar için özet geçelim, Ranger'lar dağları aşıp hoplayan zıplayan, dağda ormanda bayırda 18" gibi uzun mesafeleri koşan korkusuz amerikan piyadeleri. Panzergrenadier ise, almanların en iyi silahlarla donatılmış, yanlarına her desteği alabilen, zırhsız taşıyıcılara(düz kamyon) binen piyade bölükleri.

Oyun müthiş bir taktik savaşına sahne oldu ancak benim reserve'lerimin vaktinde gelmesi, Amerikan delayed reserve'lerinin ise biraz gecikmesi, amerikalıların sürekli ortalarda koşturmak zorunda kalmalarına neden oldu. Pozisyonunu sürekli değiştirmek zorunda kalan amerikan piyadesini açıkta yakalamaya çalıştık. Amerikan Sherman'ları ise Panzer IV düellosuna uzun süre dayansa da sonunda piyademizin tank yok edici el bombalarına yenik düştü.

Hafif zırhlı mekanize piyade (Gepanzerte Panzergrenadier) önden, zırhsız mekanize piyade (Panzergrenadier) arkadan ilerledik, gepanzerte önü açtı, diğer çocuklar bölgeye yayıldı ve Amerika, iki obj. de tehdit etmemiz sonrasında geri çekildi.

Çok teşekkürler abi, Ranger'ların çabuk ordu yapılsın derken bazooka almayı atlamaları maçın dönüm noktasıydı diyebilirim...
"If you're going through hell, keep going."

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Ynt: Haziran Ayı İstatistikleri
« Yanıtla #1 : Haziran 03, 2012, 08:51:40 ÖS »
2 Haziran Cumartesi
1300 pts
American Ranger Batallion (Semih) vs
Wermacht Panzergrenadier Company (Batuhan)
Germans Win

Bilmeyen arkadaşlar için özet geçelim, Ranger'lar dağları aşıp hoplayan zıplayan, dağda ormanda bayırda 18" gibi uzun mesafeleri koşan korkusuz amerikan piyadeleri. Panzergrenadier ise, almanların en iyi silahlarla donatılmış, yanlarına her desteği alabilen, zırhsız taşıyıcılara(düz kamyon) binen piyade bölükleri.

Oyun müthiş bir taktik savaşına sahne oldu ancak benim reserve'lerimin vaktinde gelmesi, Amerikan delayed reserve'lerinin ise biraz gecikmesi, amerikalıların sürekli ortalarda koşturmak zorunda kalmalarına neden oldu. Pozisyonunu sürekli değiştirmek zorunda kalan amerikan piyadesini açıkta yakalamaya çalıştık. Amerikan Sherman'ları ise Panzer IV düellosuna uzun süre dayansa da sonunda piyademizin tank yok edici el bombalarına yenik düştü.

Hafif zırhlı mekanize piyade (Gepanzerte Panzergrenadier) önden, zırhsız mekanize piyade (Panzergrenadier) arkadan ilerledik, gepanzerte önü açtı, diğer çocuklar bölgeye yayıldı ve Amerika, iki obj. de tehdit etmemiz sonrasında geri çekildi.

Çok teşekkürler abi, Ranger'ların çabuk ordu yapılsın derken bazooka almayı atlamaları maçın dönüm noktasıydı diyebilirim...

Güzel bir maç oldu... ama öğrenmem gereken çok şey var... Oyunda tonla taktiksel hata yaptım...
1) İlk ünitemi Kendi yerleştirdiğim objektife infantery olarak koymalıyıdım
2) İmidiate Ambush ta shermanları değil, ikinci infantery platon'umu yerleştirmeliydim... ki onlarıda kalan objectiv'e yakın koymalıydım...
3) Her platoon daki mortarları tek bir platton olarak birleştirebiliyormuşum, onları Fire base olarak kullanmalıydım...
4) Her platoon'a Bazooka almalıydım
5) En önemlisi, gaza gelip, WHFB daki gibi 1300pts'ı az sanmayıp, 600pts civarı bir deneme maçı yapıp adamları nasıl kullanmam gerektiğini görmeliydim ;D

Oldukça öğretici bir maç oldu...
1)Air Support nedir onu öğrendim, Allahtan Tanklarımda 50cal AA-MG ler vardı da çok acı bir ders olmadı...
2)Tankların Forest içine sinen infatery'e çok yanaşmaması gerektiğini ve Panzer knocker denen şeyin Sherman'ı mantar gibi patlattığını (Bu sefer acı bir şekilde ;D) öğrenmiş oldum...
3)İnfantery oynuyorsan defensif kalıp oyunun ilerleyen kısımlarında agresifliğe geçmen gerektiğini, Öyle bir kanatta korkutucu bir gücüm olsun diye Tank almanın iyi bir fikir olmadığını onun yerine objectifini tutabilecek bir piyade mangasını daha kullanmanın daha akılcıl olduğunu öğrendim...
4)Elinde ATsi olan (Bazooka) silahın yoksa Gepanzerte canını çok yakıyormuş bunu da öğrendim...

Keyifli ve Eğitici oyun için tekrar teşekkürler Batuhan, Rangerlar konsept olarak hoşuma gitti... birde adamların sitesinde görebildiğim kadarı ile rangerlara ait özel bir squad harici hiç model yok... bu adamları, normal Rifle Platoon modellerini alıp bunlar ranger diyerek oynayabiliyormuyum ?

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Haziran 03, 2012, 10:09:58 ÖS »
Bence Parachute Rifle setinden daha güzel Ranger olur, zira onlar Rifle/MG taşıyorlar Amerikalılarda Rifle Platoon'da Rifle/MG yok diye biliyorum.

Bazooka tabii ki hayat kurtarıyor :)

Gepanzerte aslında çok güvenilir birşey değil, zira Panzergrenadier de öyle, halftrackler tamam da kamyonlar Rifle ateşiyle bile gidiyor sade 5+ save'leri var, kamyon patlarsa içindeki adamların da save'i 5+. Ben daha çok Sherman alırsın diye düşünmüştüm, 3 tanesi çok bir iş yapmasa da 5 tank korkutuyor çünkü bunlar hem trained hem de AT değerleri 10.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2012, 12:11:55 ÖÖ »
Rangers lead the way. :) Süper abi adamlar. Fearless, çok havalı bir durum. Bir de terrain falan dinlememeleri acayip hoş.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Haziran 04, 2012, 12:25:50 ÖÖ »
Bence Parachute Rifle setinden daha güzel Ranger olur, zira onlar Rifle/MG taşıyorlar Amerikalılarda Rifle Platoon'da Rifle/MG yok diye biliyorum.

Bazooka tabii ki hayat kurtarıyor :)

Gepanzerte aslında çok güvenilir birşey değil, zira Panzergrenadier de öyle, halftrackler tamam da kamyonlar Rifle ateşiyle bile gidiyor sade 5+ save'leri var, kamyon patlarsa içindeki adamların da save'i 5+. Ben daha çok Sherman alırsın diye düşünmüştüm, 3 tanesi çok bir iş yapmasa da 5 tank korkutuyor çünkü bunlar hem trained hem de AT değerleri 10.
Aynı şeyi bende düşündüm. Bu arada ranger grubu isterse, rifle MG birakıp sadece rifle alarak daha defansif hale gelebiliyor... bizim rifle takımları defensif fire da, re roll to hit atıyormuş... bu arada 5 tank güzel ama çok puan... Neyse öğreneceğim.. yavaş yavaş..:)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Haziran 04, 2012, 11:09:19 ÖS »
Rangerlar tip olarak düz inf. o yüzden o setten almak ve hatta biraz da rifle setleriyle karıştırmak filan mantıklı diyolar. Airborne haliyle çok başka gözüküyo.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Haziran 09, 2012, 12:39:49 ÖÖ »
8 Haziran Cuma
1000 pts Turnuva Hazırlığı
Soviet Rifle Batallion vs
Italian Rifle Batallion

şaşırtıcı ancak

Soviet Victory!

Senaryo Semih abi ile oynadığımızın aynısı ve yine ben saldırıyorum. Tabii bu sefer movement imkanı sınırlı piyade ile... Ruhi bir grup piyade ile topçuları dizdikten sonra piyadenin tarafındaki obj. kaldırdım. Sonrasında scout ve piyade grubumu masaya getirdim. Scout'ların infiltration özelliğini kullanarak taktiksel avantaj sağlamanın daha önemli olacağını düşündüm. Oyun başlamadan, topçuların civarındaki obj.i koruyacak şekilde italyan immediate ambush piyade geldi.

Infiltration ile çocukları topçu ve piyade tarafından korunan obj. bölgesine götürdüm ve biraz ilerledik. Planım basitti, o taraftan baskı yapıp reserve'lerimin gelmesi ile orta taraftaki obj.e yüklenmek. Siperde, arkasında topçu desteği ile bekleyen piyadeyi, yine piyade ile sökmek kolay iş değil. Bu nedenle reserve'lerimin çok hızlı gelmesi gerekiyordu, zira öyle de oldu, önce assault gun sonra piyade ve mortar ekibi oyuna girdi.

Reserve'den gelen piyademin move at the double yaptığı tur italyan topçusu tarafından bir türlü 3+ atılamayıp görülememesi çok büyük olaydı. Çok çetin bir mücadele geçti ancak benim açımdan işler biraz daha iyi gitti, topçuların o tarafta yeri kazıp italyanların bir metre ötesinde beklerken orta bölgeye diğer piyade birliğimizle koştuk ve burada nereye koşacağını bilemeyen italyan piyadesini kestik. Burada Semovente, SU-85 düellosunu bizimkilerin kazanması bomba oldu, mot. test kaçıran italyan zırhlıları oyundan çıkarken meydan bizim tank destroyerlara kaldı. SU-85 korumasında ilerleyen orta hattaki piyademi hafif tanklarla veya pin down olmuş topçuyla durdurmanın yolu olmadığına karar veren Ruhi, elini uzatıp tebriklerini sundu.

Bu sırada bir ara sağ kanatta deli piyade dövüşü geçti, Ruhi'nin 1'leri havada uçuşurken benim Batallion Commander neredeyse tek başına italyanları dövdü gönderdi...

Çok sağol abi, çok keyifli, muhteşem heyecanlı bir maçtı.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Haziran 09, 2012, 01:39:58 ÖÖ »
Bu oyun 1000 pts'de rifle platoon oynanıyor yav. Gerçekten harika bir oyundu. Muazzam eğlendim. "Offf", "Aman", "Hadi çocuklar" laflarından başka, bir ara kendimi kaybedip Batuhan'ın adamalara "Ölün" emri bile verdim. (Uyan pek olmadı Heh) Süperdi.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Haziran 29, 2012, 10:52:51 ÖÖ »
"Rommel, yanındaki bir avuç askerin koruluğun içinde tahkimat kurması için emir verip dürbünüyle karşı cepheyi gözlemeye başladı. İleri sürdüğü Panzer IV tankları, Amerikan paraşütçü hattına Rommel ile birlikte Alman piyadesinin başlattığı hücumu sürdürmüş ve paraşütçüleri hedeften oldukça uzaklaştırmıştı. Şimdi sıra, karşı cephedeydi. Herr General, dürbününden, diğer cepheden başlatılan piyade hücumunun kısmen başarıya ulaştığını ve askerlerin, sayıları azalan paraşütçüler karşısında savunma pozisyonuna geçtiğini görebiliyordu. İşler iyi gidiyordu, iki hedeften birinin güvenliği sağlanmış, diğerinin çevresindeki düşman azaltılmıştı. Artık tek önemli şey zamandı.

Ufukta dumanlar belirdiğinde, Rommel, Panzer'leri paraşütçülere son darbeyi vurmak için ileri sürmekten vazgeçti. Sherman destek grubu sonunda bölgeye ulaşmıştı. Alman tankları, generalin sığındığı koruluğa çekildi ve Amerikan tanklarıyla yüzleşmeye hazırlandı."

28 Haziran Perşembe
1500 pts Cauldron
Attacker: Afrika Shützen Company
Defender: US Airborne Company

Ruhi'nin paraşütçüleri, benim de Rommel'i denediğim süper keyifli bir maçtı. Ortamızda kalan Amerikan paraşütçülerini iki motorize piyade birliği ve 3 Panzer'le zorladık, bir obj. ağır kayıplara rağmen bizimdi (mühendis grubu yok edilmiş, piyadelerden de Rommel ve bir takım kalmıştı), ikinci için de kavga durulmuş gibiydi, iki taraf da dig-in bekliyordu. Sherman'lar reserve'den çıktığında tankları hemen ormanın içine geri sürdüm. İlk Amerikan salvolarından tank kaybetmeden kurtulduğumuzda savaşı kazanmaya çok az kalmıştı. 4 tank önümde öylece duruyordu, 6 atış, 3+ hit, Amerikan Armor Save sadece 6+ atabilirse işliyor, sonra 3+'ya patlatıyoruz. Tanklarımın yanında 2 Marder de ateş edecekti. Ne kötü gidebilirdi ki?

"Rommel, tank kumandanının raporu üzerine rahatladı, Amerikan tanklarına ateş açılmış ve hepsi vurulmuştu. Dürbününü Sherman enkazı görmek için o tarafa çevirdiğinde tankların halen üstlerine gelmekte olduğunu gördü. Tank kumandanı, hayretler içinde tüm atışlarının Sherman zırhlarından sektiğini rapor ediyordu ki tankı havaya uçtu. Herr General, tankların arkasından ilerleyen destek paraşütçü birliğini de görüp orduya geri çekilme emri verdiğinde, savaşı ona neyin kaybettirdiğini anlamaya çalışıyordu."

Amerikan Tanklarına 4 hit, 4 armor save, 4'ü de 6+ !!!!!!!!

??? ??? ???

US Victory

Bal diyorum inanmıyorlar :)

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Haziran 29, 2012, 11:18:55 ÖÖ »
Muazzam oyundu. Couldron senaryosu biraz garip. Ama Batu'nun da söylediği gibi tam Paraşütçü senaryosu. Bir bölgeyi sarılmış bir şekilde savunuyorsun. Sonra yardımcılar geliyor.

Hani Cavalary gelir gelmez bir panzer alır diye umuyordum ama olmadı. Hatta, savaş alanındaki ikinci roundda da tank alamadılar. Oyun bayağa gitmişti. Sonra, 4 hit Sadece 6+ save ile 4 tane 6 attım. :D Tabi artık biraz da o gazla, bir sonraki round faşistleri patakladık. "İyiler hep şanslıdır" deyip, saklanıp kaçıyorum. :)

- Mark Twain

Wretched

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Haziran 29, 2012, 01:38:49 ÖS »
Amerikan Tanklarına 4 hit, 4 armor save, 4'ü de 6+ !!!!!!!!

penetre zarlarının intikamı