Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: TÜSOT Fantasy Kuralları hk.  (Okunma sayısı 6007 defa)

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
Ynt: TÜSOT Fantasy Kuralları hk.
« Yanıtla #15 : Ekim 01, 2012, 02:18:57 ÖS »
salihe katılıyorum. zaten facebook'taki ilgili tartışmaya da yazmıştım. bu tür bir kuralın uygulanması turnuvaya katılacak kişi sayısını aşırı derecede azaltır.

vakit geçmeden tüsotçu arkadaşlarla konuşup kuralların son haline gelmesini sağlamakta fayda var.
War, war never changes...

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #16 : Ekim 01, 2012, 02:31:38 ÖS »
Warhammer fantasy'de what you get what you see mi?????????????????????????

şok oldum bunu duyunca

Bazı seçeneklerin modeli bile yok. Hadi ben elfim. Bütün birliklerin elindeki silahlar sabit. Bir silah yada kalkan değiştirmek için 150 tane model alıp tekrar mı boyayacak insanlar.

The elves are watching

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #17 : Ekim 01, 2012, 02:46:40 ÖS »
Selamlar,

TÜSOT kuralları gereği WYSIWYG kuralı zorunlu değil, sadece uyarı alıyorsun ve turnuva sonunda puanlar eşitse bu uyarılar devreye giriyor.

Şimdi, fantasy de kimse WYSIWYG oynayamaz diyelim. E tamam işte sorun yok, herkes aynı uyarıyı alacağından  herkes aynı şartlarda turnuvasını oynar.

Yani, boşuna tartışıyonuz, bu işin çözümünü TÜSOT zaten getirmiş durumda, çıkın oynunuzu oynayın.

Saygılar,

burock

• E-Posta
« Yanıtla #18 : Ekim 01, 2012, 02:57:51 ÖS »
Selamlar,

TÜSOT kuralları gereği WYSIWYG kuralı zorunlu değil, sadece uyarı alıyorsun ve turnuva sonunda puanlar eşitse bu uyarılar devreye giriyor.

Şimdi, fantasy de kimse WYSIWYG oynayamaz diyelim. E tamam işte sorun yok, herkes aynı uyarıyı alacağından  herkes aynı şartlarda turnuvasını oynar.

Yani, boşuna tartışıyonuz, bu işin çözümünü TÜSOT zaten getirmiş durumda, çıkın oynunuzu oynayın.

Saygılar,
aga ne diyon sen? alıntı kaynağı: http://www.facebook.com/events/482225851789642/

Alıntı
TÜSOT Turnuvalarına katılım için modelleme kuralları:

1. Turnuvaya katılacak modellerin en az 3 renk boyalı ve WYSIWYG kurallarına uygun olmaları zorunludur.

2. Kuru Kalabalık (Unit Filler): Birliklerin içinde birden fazla modeli temsil eden, büyük tabanlı modeller kullanılabilir ve bu modellerin kapladığı alan, birliğin toplam model sayısının belirlenmesinde hesaba katılır.

Ancak kuru kalabalık modelleri, aşağıdaki koşulların tümüne uymak zorundadır:

a. Birliği oluşturan toplam model sayısının üçte birinden fazlasını temsil edemez.
b. Birliğin gerçek modellerinin temasına uygun modellenmiş ve boyanmış olmalı, birliğe aykırı bir görüntü sergilememelidir.
c. Oyuncu, birliklerinin model sayısı azalıp, kuru kalabalığı birlikten çıkarması gerekmesi durumuna karşı, oluşacak boşluğu herhangi bir sayı kombinasyonuna göre doldurabilecek, uygun modelleri yanında bulundurmak zorundadır. Eğer birliğin kaybettiği gerçek modeller ve oyuncunun yanındaki uygun yedekler kuru kalabalığı bozmaya yetmiyorsa, eksik modeller öldü sayılır.
d. Kuru kalabalığın kapladığı alan, temsil ettiği modellerin kaplayacağı alanla birebir örtüşmelidir. Aynı zamanda, üzerine bir “template” konacak olursa, kaç modeli etkileyeceği önemli olacaktır. Bu yüzden, temsil ettiği her bir modelin tabanının, kuru kalabalık modelinde belirgin biçimde ayırt edilebilmesi zorunludur.
e. Hakemin uygun görmediği kuru kalabalık modelleri kullanılamaz.

bana zorunluluk gibi geldi...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #19 : Ekim 01, 2012, 03:05:56 ÖS »
Kendi 2,5K'lık Empire ordum için düşünüyorum ve Captain, vs. karakterler hariç böyle bir problem göremiyor. Onlar da zaten 1-e-1 beklenmiyor. Yani, pistol, greatswordlu kaptan'da aman niye pistol model de yok denemiyor. Aynı 40K'da Space Marine Captain'ında neden artificial armor'ı simge edecek bir şey yok, yada bu Tyranid'deki polymorph olarak alınan regen. niye görünmüyor diyen olmadığı gibi.

Elimizde veri olmadığı için sürekli teorik konuşuyoruz ve cidden sınırı yok bu işin. Abartılacak kadar bir şey çıkmayacağını düşünüyorum.

Şu anda gerçekten problem olduğunu düşünüyorsanız ordularınızda, hani yardımcı hakemlik ben yapacağım. Bana gönderebilirsiniz rosterlarınızı direk TÜSOT ile 1-e-1 görüşebilirim. Hani bu spearmen'leri swordsmen olarak kullanmak istiyorum olmasın diyor kurallar, ama Chaos Chosen with Halberd&Shield modelinde shield nerede diyecek olmayacak. Keza modelleri gayet halberdli adamların ve shieldları yok.

10-12 arası ordu var Kule'de diye tahmin ediyorum gayet neredeyse tüm TÜSOT kurallarını karşılayacak.

NOT: Cidden --> http://www.robisonwells.com/wp-content/uploads/2011/09/Dont-Panic.jpg

En kötü, çıkar dener aman olmadı deriz. Sohbet ederiz. Lütfen rosterları gönderin ve tartışalım. Haftasonu yüzyüze de konuştuk, sorun olacağını bile zannetmiyorum ama sohbet ederiz. Ben 1-e-1 modelleriniz üstünde konuşmaya, iletmeye, vs. hazırım.
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2012, 03:08:10 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

burock

• E-Posta
« Yanıtla #20 : Ekim 01, 2012, 03:07:57 ÖS »
heroların birebir beklenmediği bilgisi nerden ruhi?

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #21 : Ekim 01, 2012, 03:09:49 ÖS »
Hiçbir şey değilse tecrübeden. 40K'da silah seçeneklerini düşünürsen Fantasy'e göre çok daha da problemli olabilirdi (bir de 40K'da karakterlerin kitlerinden hani aslında ekstra silahlar falan convert edilebilir rahatlıkla belki bile falan.)

Ekleme: Cidden sorunlu bir durum var ise, lütfen gönder üstat. Sohbet edelim.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #22 : Ekim 01, 2012, 03:12:05 ÖS »
@burock
Brocan,

40K'da da zorunlu diyor ama karşılığındaki yaptırım turnuvaya katılamamak değili, uyarı almak. Son 6 ayda kurallar değişmediyse 40K bu şekilde.

Eğer dediğiniz gibi ise Fantasy'deki durum 40K'dan daha ağır demektir ki ben hiç sanmıyorum. Birileri açıp telefon ile konuşsun Halil ile, böle net üzerinden yazışarak olmaz, bence benim anladığım gibi çıkacak sonuç.

burock

• E-Posta
« Yanıtla #23 : Ekim 01, 2012, 03:13:50 ÖS »
Hiçbir şey değilse tecrübeden. 40K'da silah seçeneklerini düşünürsen Fantasy'e göre çok daha da problemli olabilirdi (bir de 40K'da karakterlerin kitlerinden hani aslında ekstra silahlar falan convert edilebilir rahatlıkla belki bile falan.)

@burock
Brocan,

40K'da da zorunlu diyor ama karşılığındaki yaptırım turnuvaya katılamamak değili, uyarı almak. Son 6 ayda kurallar değişmediyse 40K bu şekilde.

Eğer dediğiniz gibi ise Fantasy'deki durum 40K'dan daha ağır demektir ki ben hiç sanmıyorum. Birileri açıp telefon ile konuşsun Halil ile, böle net üzerinden yazışarak olmaz, bence benim anladığım gibi çıkacak sonuç.

anladım... da turnuvaya 12 gün bişiy kalmışken aslında bunlar netleşse ne güzel olur de mi...? :)

bi gün salihle yemek yerken bi geyik yaptık. ilk turnuvaya gelen herkes wysiwyg sağlamadığı için disq. ediliyomuş felan diye. ne güzel olur :)

bu arada yazmış olayım, GW eventlerinde dahi (GT'ler dahil) whf için 2/3 oranında wysiwyg zorunlu tutuluyor.
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2012, 03:30:46 ÖS Gönderen: burock »

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #24 : Ekim 01, 2012, 03:44:29 ÖS »
Şüphe olmasın Turnuva'yı gerçekleştiririz. Olmadı çürük meyve sebze ayarlarım ben..  :D

Şurada devam etsek ya geyiğe ---> http://kulesakinleri.org/main/index.php?topic=1835.0
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2012, 03:48:27 ÖS Gönderen: anchorite »

- Mark Twain

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #25 : Ekim 01, 2012, 03:52:46 ÖS »
bu turnuvaya zaten katılamayacaktım ama..şahsen ben tüsot fantazyden kişisel olarak umutsuzum ve isteksizim bu kuralları gördükçe..

belki tavşan dağ hesabı...ama sürüden bir tavşan olarak söylemek istedim.
The elves are watching

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #26 : Ekim 01, 2012, 04:02:08 ÖS »
Hiçbirimizi 30 yıldır bu işi yapan İngiliz gamer değiliz. Doğrusu Kule'de 8th edition'da fazla turnuva bile yapamadık. Öyle, bir bakıp bu kötü, şu iyi demek için sağlam tecrübe gerekir diye düşünüyorum.

Hehe.. Hayır işin garip tarafı, kendimi taraf gibi hissetmeye başladım. Hiç taraf olasım yok. Bugün sevdiğim yemeği, eğlenceyi, vs. yarın sevmeme hakkımı sonuna kadar saklı tutuyorum. Yav, oyun kuralı bu. Deneriz üç beş, eğlenirsek ne ala. Yok olmadı, bakarız.

Ama eğer TÜSOT turnuvaları her iki ayda bir toplanıp gün boyu Warhammer Fantasy tecrübesi hissedirecekse (ki 40K'da yapıyor. Gayet oyuna keyfe falan doyuluyor), farklı illerden insanları bir araya getirip eğlendirebilirse sonuna kadar bu turnuva, ve benzerlerini desteklemeliyiz diye düşünüyorum.

- Mark Twain

salnihra

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #27 : Ekim 02, 2012, 09:40:15 ÖÖ »
Arkadaşlar,

Bu sefer ki yazımın teması "iyi niyet" :) Buradaki endişeleri takip ediyorum ve  Ruhi ile sürekli iletişim halindeyim, onun kanadından gelen açıklamaların biraz yüreklere su serptiğini düşünüyorum.  Serpti değil mi? 

Şimdi öncelikle şunu açıkça ifade edeyim, biz bu turnuvayı düzenlemek istiyoruz. Derdimiz kimseyi oyun zevkinden mahrum bırakmak, oraya kadar getirip sonra da "otur sıfır!" yapmak değil.  Bir oyun grubunun ilk birkaç turnuvasında modelleme ile ilgili daha anlayışlı bir tavır da zaten sergiliyoruz.  Sergilememiz de doğal, oyun grubundaki tüm oyuncuların bir anda dört dörtlük modellenmiş ordulara sahip olmasını veya ortada hiç içtihat/tecrübe yokken kuralları tam olarak anlamış olmalarını beklemek gerçekçi değil.  Bununla beraber kurallara uymak için çaba gösterildiğini ve zaman içerisinde tüm orduların hedeflenen boyama ve modelleme seviyesine ulaştığını görmeyi de elbette arzu ediyoruz.

Zaten derdimiz oyun oynansın, ama kurallara uymak için iyi niyetli bir çabayı da herkesin sergilemesini bekliyoruz.  Bir de bazen öyle ifadelerle karşılaşıyoruz ki, moraller bozuluyor, iyi niyetimizden niye bu kadar şüphe ediliyor anlamakta zorlanıyoruz gerçekten... Nice turnuvalar düzenledik, daha da düzenleyeceğiz, WHFB özelinde çözülemez bir sorun olacağını inanmıyorum.  Biraz biz çekeceğiz, biraz siz iteceksiniz 6 ay içerisinde siz bile şaşıracaksınız ordularınızın geldiği duruma...

WYSIWYG turnuva düzeni için gereken bir kuraldır arkadaşlar.  Savaş meydanın bakarken hazırladığınız genel stratejiyi tamamen masada gördükleriniz ile yaptığınızı unutmamak gerekiyor. Günün üçüncü maçında, kafanızın bulaşık teline döndüğü bir ortamda yapacağınız hamle ile ilgili referansınızın yine sadece masada gördükleriniz ile sınırlıdır unutmayın. 

Ayrıca çok rica ediyorum kuralları bir bütün olarak değerlendirin:  Birliklerinizin 1/3'ünü temsil edecek unit filler kullanılabiliyor, GW modeli kullanma zorunluluğu bulunmuyor (diğer firmalardan ucuza sıra sıra model, bitz tedariği mümkün yani).  "Yok arkadaş ben boya moya yapamam, ünite de modellemem, bana ne hııh!" diyorsanız elinizdeki modeller ile sahalara çıkmayı tercih edebilirsiniz, istediğiniz başarıyı elde edemezseniz bir sonrakine elinizin yüzünüzün boya içinde kalacağını garanti edebilirim, tecrübe ile sabittir! ;)  Bir de naçizane tavsiyem, "putty" denen o şahane sarı oyun hamurunun gücünu yadsımamanız yönünde, normalde öyle oynamıyorsanız turnuva için tutturun silahlarınızı, ne boyaya zarar verir, ne de modelin kendisine.  GW maalesef modeli olmayan üniteler çıkarmayı çok seven bir firma ve bu WHFB'ye has bir durum da değil, bırakın modeli, kuralı olan ama resmi dahil olmayan üniteler bile yazdılar zamanında, yaratıcılığa kuvvet böyle durumlarda, bu hobinin cilveleri bunlar...

Sözün özü, bizim iyi niyetimizden şüphe etmeyin ve lütfen siz de iyi niyetli çabanızı bize gösterin.  Oynayanların dört elle sarıldığı ve gözünden sakınarak (yeri geldiğinde büyük bir kıskançlıkla) korumakta olduğu bir hobiye temas eden bir oluşum olarak, şimdiye kadar "hobimi elleme lütfen, buz gibi soğurum senden!" anlayışını başka örneklerde kırmayı başardık, sizlerin de biraz desteği ile keyifle oyunlarımızı oynayabileceğimizden şüphem bulunmuyor!

Abi kafama çok takılıyor, kendimi tutamıyorum, yüz yüze konuşmak istiyorum diyorsanız, Halil: 532 640 2011      
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2012, 01:32:36 ÖS Gönderen: salnihra »
Aşkta ve savaşta her yol mubahtır!