Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: TÜSOT Fantasy Kuralları hk.  (Okunma sayısı 6004 defa)

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
TÜSOT Fantasy Kuralları hk.
« : Eylül 03, 2012, 01:37:57 ÖS »
TÜSOT'un fantezi kurallarını okuduktan sonra kafamda oluşan bazı soruları paylaşmak istiyorum. TÜSOT yönetiminden bir tek Halil var benim bildiğim bizim forumu takip eden, o bakımdan bu yazdıklarımın muhatabı sen oluyormuşsun gibi Halil, idare et ;)

Sonda söyleyeceğimi başta söylemem gerekirse, ben TÜSOT'un fantezi kural setlerinin (format deniyor galiba) amacını pek anlamadım. Kural setlerinin amacı, memnun olunmayan hususların düzenlenmesi ya da belli buildlerin yapılmasının önüne geçilmesidir. Misal ETC kurallarına (evet, ETC'den komisyon alıyorum) bakarsanız, kurallar dahilinde getirilen çok temel kural değişiklikleri ve dengeyi bozduğu düşünülen kimi buildleri engellemek gibi bir amacı olduğunu görürsünüz. TÜSOT'un kurallarına baktığımda, sadece B tipi formatta puanlama ile ilgili birtakım değişikliklerden başka bir yenilik göremiyorum. ETC'de olduğu gibi, 50lik bloodletter (naber fırat? :P), 50lik khorne marauder ya da ne bileyim pendant lord gibi denge bozucu unsurları engelleyecek bir kural seti yok. O zaman aklıma şu soru geliyor: TÜSOT kuralları neden var? Neden normal kuralları kullanmak yerine ekstra kural getirip kafa karışıklığı yapıyoruz?

Kafama takılan diğer bir husus, bu kural setinin oluşturulması süreci. TÜSOT fantezi branşı duyurulalı epey bir zaman oldu malum. Bu süre içinde TÜSOT grubunda bazı kural önerileri (özellikle Timur tarafından) sunulmuştu dikkate alınması için. Şimdi, bu kadar zamandan sonra bu kural setini okuduğumda görüyorum ki bunların hiçbirinin dikkate alınmadığı aşikar. Tabii ki illa ki birnin söylediğini yapmalısınız diye bir durum yok; ama tamamen göz ardı etmek de aynı derecede garip geldi bana. Ben 40k oyuncusu değilim; ancak TÜSOT'un 40k'yı başlatırken takındığı inisiyatifi ele alan, "self-rightous" tarzı çok hoşuma gitmişti. Çünkü bir işi başlatmak için böyle bir tavra ihtiyaç olur. Fakat şu anda durum daha farklı. Bildiğim kadarıyla TÜSOT'un kadrosu 40k ağırlıklı, dolayısıyla fantezi kuralları konusunda diğer kişilerin de fikirlerini dinleyip daha geniş bir katılım sağlansaydı insanların aidiyet duygusu daha yüksek olurdu diye düşünüyorum.

Şimdi bu kadar yazdın, sen ne istiyon hacım derseniz, esasında şunu istiyorum diyeceğim bir durum yok. Sadece hissetiklerimi paylaştım. Kurallar ne olursa olsun ben zaten zamanım el verdiği ölçüde (yani akşamına bira olduğu sürece) etkinliklere katılacağım. Amacım, eğer bu kural setine ve TÜSOT'un fanteziye yaklaşımına bir katkım olabilecekse bunu etkinlikler başlamadan evvel halledebilmek (GO ETC! heh...).

Biraz uzun yazdım, okuduğunuz için teşekkürler. Amacım kesinlikle maraza çıkarmak ya da huysuzluk yapmak değil. Zaten bu nedenle konunun facebook grubu yerine burada, kule forumunda konunun konuşulmasını istedim. Kuledeki arkadaşlar de bu konuda düşündüklerini mutlaka eklesinler ki güzel bir sohbet dönsün.

Bu vesileyle TÜSOT'taki tüm arkadaşlara, gösterdikleri çabalar nedeniyle teşekkür edeyim.

Nanik...
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2012, 04:06:32 ÖS Gönderen: burock »
War, war never changes...

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
Ynt: TÜSOT Fantasy Kuralları hk.
« Yanıtla #1 : Eylül 03, 2012, 02:26:40 ÖS »
ETC ile karşılaştırıldığında denge unsuru sağlayacak nerdeyse hiç birşey göremiyorum.

book of hoet yasak ise, oyunda yasak olması gereken bir çok şeyin daha var olduğu kanaatindeyim

"bir" WHFB oyuncusu olarak, burağın aksine ben gayet huysuz bir şekilde turnuva kural formatını çok doğru ve başarılı bulmadığımı saygı ile belirtmek istiyorum
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2012, 02:42:17 ÖS Gönderen: Yüksek Elf »
The elves are watching

DNA Maniac

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Eylül 04, 2012, 05:31:15 ÖÖ »
Az ve öz kuralların olmasının da avantajları olduğu kanaatindeyim. Oyuna bir denge getirmeye çalışmak yerine çok göze batan 1-2 şeye ufak bir müdahaleyle sınırlı kalınması da seçeneklerden biri kanımca.

Burada mühim olan turnuvada "cheese" hareketlerden ne kadar uzak durmak istediğimiz sanırım.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Eylül 04, 2012, 08:23:01 ÖÖ »
Burak'ın postuna otostop çekiyorum gibi hissederek ve hani Kule'de bunu tartışsak aslında güzel olur diyerek:

Yav, her kural kitabı çıktıkça update edilmesi gereken kural fikri benim hiç hoşuma gitmiyor. Hatta kitap da değil, her FAQ çıktığında toplanıp, bayağa insanın kafa yorması falan gerekebilir bu tarz bir iş için. Zaten sanırım ETC de buna benzer bir iş yapıyor. Ama her değişiklik şüphesiz birilerinin canınıda sıkıyordur. (Şu ordu 200 pts fazla almalı demek mesala kesin birilerini üzüyordur)

Oyunu bilenler Competitive play için böyle olması lazım diyorsa da söyleyecek bir şeyim yok, keza konuşacak kadar anlamıyorum. Diğer taraftan denemek dışında yapılabilecek bir şey olduğunu da düşünmüyorum. 40K'da da ordular arası dengesizlik var, FoW'da da var, Morheim'da da var sonuç olarak. Bu da bu minyatür oyunları hobisinin doğasında var diye düşünüyorum.

Sonuçta denemek lazım gibi geliyor bana. Deneyelim, bir süre diyorum 6 ay mı, 1 yıl mı neyse, sonra hep beraber uzun uzun sohbet ederiz. TÜSOT WHFB o kadar yeniki, birkaç turnuva yaptıktan sonra format hatalarını ve düzeltilmesi gereken noktalara bakmak lazım diye düşünüyorum. "Göç yolda düzelir" sonuç olarak. Heh.

NOT: Bu WHFB hakemliği konusunda ben mesaj attım baş hakem arkadaşa. Hani bizi unutmayın, buradayız falan diyerek. Nasıl hakemlik alırız falan henüz bilmiyorum ama, İstanbul'a gidip bir TÜSOT turnuvasına katılmak gerekebilir gibi görünüyor.
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2012, 08:25:19 ÖÖ Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2012, 01:44:52 ÖS »
İki seçenek var bana göre turnuva kuralı oluşturmak için.

a) Oyunu olduğu gibi bırakmak
b)Mümkün olan bütün cheese likleri engelleme çabası

Bu kurallarda ikiside yapılmamış.

...bana göre tabi. Amacım eleştri.

« Son Düzenleme: Eylül 04, 2012, 01:50:31 ÖS Gönderen: Yüksek Elf »
The elves are watching

salnihra

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Eylül 06, 2012, 10:33:16 ÖÖ »
Madem yazılanlar bana yöneltilmiş, ben cevap vereyim TÜSOT adına :)

Öncelikle kuralları okuyup incelediğiniz için hepinize teşekkür ederiz.  Buradaki yorumlar bizler için çok değerli, zira mümkün olduğu kadar çok kişiden fikir alarak hareket etmeye özen gösteriyoruz.  Bu elbette bize ulaştırılan her fikri uygulamaya koymamız anlamına gelmiyor. Ama bize ulaşan her “mektubun” okunduğunu ve incelendiğini, yeri geldiğinde daha sonra kullanılmak üzere arşivlendiğini, ilkelerimiz ve amaçlarımızla örtüştüğü oranda da derhal hayata geçirldiğini size söyleyebilirim.  Bu yazıda birkaç kez geçecek ama, TÜSOT en başta yaşayan bir organizasyon, halin, vaktin ve özellikle de oyuncularımızın ihtiyaçları doğrultusunda değişmek ve gelişmek bizim bir ilkemiz, en baştaki hedefimiz ise hobilerimizi daha ileri götürmek ve yaygınlaştırmak.

TÜSOT’un öncelikli hedeflerinden bir tanesi de yurt dışındaki turnuvalara oyuncu göndermek ve oralarda da başarılı olunmasını sağlamak.  Bu sebeple formatlarımızı hazırlarken (40k olsun, WHFB olsun) mutlaka insanlar yurt dışında önemli ve saygın turnuvalarda ne yapıyorlar inceliyoruz ve bizlere uygun olduğu seviyede de uyguluyoruz.  Bu bizi soruların cevaplarına getiriyor.  TÜSOT ekibi olarak oyunu herkesten iyi bildiğimiz yönünde bir iddiamız yok, bu nedenle de başlangıç formatlarımızı yazarken oyunların özüne ciddi anlamda dokunacak kural ve kısıtlamalardan kaçınmaya çalışıyoruz, bu nedenle ETC tarzında müdaheleci bir turnuva formatımız (şu anda) bulunmuyor. 

Neden ETC formatını tercih etmediğimizin ise şöyle temel bir açıklaması var: ETC kuralları adeta oyunu yeniden tasarlama çalışması ve bütün o çabanın sonucunda gerçekten bir dengeye ulaşılıp ulaşılmadığı ise ayrı bir konu ve bence bu başlık altında da tartışılmamalı, konudan uzaklaşmış oluruz.  Şu da var ki, ETC yılda bir kez düzenlenen bir takım turnuvası, çok fazla kuralı var (bu kuralların her yeni ordu kitabı çıktığında revize edilmesi gerekmesi de cabası) ve bizim aklımızdaki “basit ve adil olsun, insanları daha kolay çekelim ve mümkün olduğunca çok oyun oynansın ” fikri ile çelişiyor. 

Bizim mevcut formatlarda getirdiğimiz kısıtlar bariz gördüğümüz ve genel kural koyarak çözebileceğimiz sıkıntıların temizlenmeye çalışılması ile ilgilidir (her kısıtlamada olduğu gibi bunlardan daha az veya daha çok etkilenen ordular olabilir ama iyi bir denge tutturulduğu inancındayız, eğer tutturamadık ise de bunu zaman gösterir ve gerekli değişklikler gerçekleştirilir). Mevcut formatlarımızdaki kısıtlamalar ve kurallar, kendi tecrübelerimiz ve küresel anlamda yaptığımız turnuva formatı incelemelerimizin (yaşasın internet!) bir keşisim kümesinden ibaret.  İnanıyoruz ki, mevcut TÜSOT turnuvalarında oynayan bir oyuncumuz yurt dışındaki saygın herhangi bir turnuvaya gider ise zorluk ve yabancılık çekmeyecektir.  Bu formatların hazırlanması ve yayınlanmasının bunca zaman almasının ardında ince eleyip, sık dokuma ve hakemlerimizle bol bol fikir değerlendirme süreçlerinin yaşanmış olması da yatıyor.  Bunun yanında şunu da hemen tekrar etmek isterim ki, bu yaşayan bir süreç ve nasıl ki 40k’da 9 ay gibi kısa bir sürede 3 format hazırladık, WHFB açısından da bu formatlar sadece başlangıç noktasını teşkil ediyorlar. Zaman içinde gerek bizlerin, gerekse de mevcut ve aramıza katılacak hakemlerin öneri ve çalışmaları ile yeni formatlar (daha az veya daha çok müdaheleci, farklı görev senaryoları bulunan, vs.) yazılacak ve oynanacaktır.  Bazı formatların daha gözde olması, bazılarının ise hiç tercih edilmemesi de mümkündür.  Bu elekten zaman içinde geçeceğiz.   

TÜSOT olarak şimdiye kadar oldukça iyi bir iş çıkarttığımızı düşünüyoruz ama daha gidilecek çok yolumuz var.  Şu ana kadar net olarak başardığımız şey, yerel kalmayan nezih turnuva ortamları ve organizasyon içindeki oyuncular için bir öngörülebilirlik ve standart duygusunu yaratmak oldu.  Bugün turnuva merkezlerimizin hangisine giderseniz gidin, ne kalitede bir hakem ve organizasyon ile karşılaşacağınızı öngörebiliyorsunuz ve huzur içinde maçlarınızı yapabiliyorsunuz.  TÜSOT adına aidiyet duygusunu esas olarak yaratan durumun bu olduğunu düşünüyoruz.  Formatlar ve süreçler zaman içinde iyileştirilebilir, değiştirilebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir (bkz. yine geldi yaşayan organizasyon teması) ama keyifli ve huzurlu bir oyun ortamı baki kalmalıdır.  Bu süreçte sizlerin katılımı ile daha da çok ilerlememiz mümkün olacaktır, o nedenle lütfen turnuvalara katılın ve hakem olmaya da çalışın, en başta da belirttiğim üzere fikirlerinizi beyan etmekten imtina etmeyin. 

Sevgilerimle,

Halil
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2012, 02:32:01 ÖS Gönderen: salnihra »
Aşkta ve savaşta her yol mubahtır!

Barbar139

• YK GM
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2012, 01:05:18 ÖS »
Askerdeyim, bana ne?

Ama salça olacak başka şey bulamadım şimdilik.

Çok kısaca;

ETC usülü neredeyse tamamen yeni kurallarla oynama fikrine ben de hiç sıcak bakmıyorum. Eğer GW rezil rüsva bir ordu çıkarıp cheese cheese kurallarla döşeyip buna her turnuvayı kazandırıyorsa bu GW'nin ayıbıdır deyip geçmek en mantıklısı. Buna bence yapılabilecek hiçbir mantıklı düzenleme yok. ETC gibi kafayı bulandırmak bence yanlış, olacaksa minimumda tutup hatta hiç yapmayıp kuralları ellememek daha doğru geliyor bana.

Teaser Trailer

admin in Bu yüzden Bretonlar sucks olsa da WHFB rulz.. admin out.

Haa diyeceksiniz, o zaman oyun kötü oluyor. Bence de! O zaman ne yapıyoruz? Flames of War oynuyoruz. Turnuvalarında tarihsel ordu kurulumu puanlarının kimi yendiğinizden daha önemli olduğu bir oyun istiyorsanız, FoW tam size göre...

Şaka bir yana, oyunu olduğu gibi kabul etmek daha sağlıklı olur. Oyun kötüyse seçenekler; ya o cheese ordudan al, ya koy götüne, ya da başka oyun oyna.
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2012, 01:50:54 ÖS Gönderen: Deeyo »
"If you're going through hell, keep going."

blackwinter

« Yanıtla #7 : Eylül 12, 2012, 08:38:31 ÖÖ »
bu arada bence turnuvayı ETC kurallar ile yapmayalım. TÜSOT kuralları ile yapalım.
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

althar amadeous

• Grimgar Nadir Keski
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Eylül 12, 2012, 12:50:47 ÖS »
O zaman TÜSOT bir hakem de gelmeli hemde bizden biri staj yaparak adaylık başlar hakemlik için. izmirde TÜSOT WHF turnuvaları yaparız. gerçi ben campainlerde acayip eğlendim.
Beastmen - 5000 pts
Space Orcs - 3100 pts
Gothic Chaos - 1000pts
BB-Orc team - Dwarf team
Stompa - Looted Shadow Sword

Azactoth

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2012, 01:27:03 ÖS »
O zaman TÜSOT bir hakem de gelmeli hemde bizden biri staj yaparak adaylık başlar hakemlik için. izmirde TÜSOT WHF turnuvaları yaparız. gerçi ben campainlerde acayip eğlendim.
Sneak Peak...

Çok yakında (turnuva sonrası) "Son Savaş" Kumpanyası sizlerle...

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Eylül 12, 2012, 01:41:54 ÖS »
Sneak Peak...

layk!
War, war never changes...

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #11 : Eylül 12, 2012, 07:14:03 ÖS »
Sneak Peak...

layk!
+1
Tomb Kings
2189+

althar amadeous

• Grimgar Nadir Keski
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Eylül 15, 2012, 01:59:27 ÖS »
Sneak Peak...

layk!
+1
+1
Beastmen - 5000 pts
Space Orcs - 3100 pts
Gothic Chaos - 1000pts
BB-Orc team - Dwarf team
Stompa - Looted Shadow Sword

DNA Maniac

• E-Posta
« Yanıtla #13 : Eylül 15, 2012, 08:07:12 ÖS »
görüyorum ve arttırıyorum! +2
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

blackwinter

« Yanıtla #14 : Ekim 01, 2012, 02:12:46 ÖS »
Selamlar

Az once facebook ta tepekule savaslari sayfasinda TUSOT un WYSİWYG kurallari konusunda attigi postu ve altina yapilan yorumlari okudum. Eger TUSOT bu konuda 40 k kadar israrci olacaksa benim bu kurallar ile oynamam imkansiz neden? Mesela 70 adet spearmennin 30 unda shield var gerisinde yok. Oynadigim rakibe on siraya ilgili modelleri koyuyorum. Herolarimin hepsi shield ve kilic la modelli. Whipnof agony tek elli kirbac bunu kullanamayacagim anlamina geliyorki pekte anlamli degil.

Daha dramatik olan mesela chaos warrior ordusu halberd yada great weapin icin 10 adet weapon a 8 poundu sanirim para odemek zorunda. 50 chaos warrioru olan adam yandi.

Daha bir dolu ornek verilebilir. Mesela modeli olmayan silahlar gibi.

Bu kural oyun mekaniklleri yada boyama kurali gibi br durum degil. İnsanlarin kesesi ve modelcilik yetenegi ile ilgili bir durum.

Dedigim gibi bu WYSİSWYG benim 6k lik ordumda sikinti olur. Bu sebeple turnuvaya katilamam.

Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"