Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: SM'ler Sert Çocuklar mıdır?  (Okunma sayısı 4878 defa)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
SM'ler Sert Çocuklar mıdır?
« : Aralık 01, 2011, 07:48:50 ÖÖ »
Yaw, 40K forumlarına bakındım ve sonrasında elindeki modellerle competetive denilen tadda listeler yaptım. Bence <1750 puanlarda SM oynamak ile eldar oynamak arasında çok bir zorluk farkı yok. SM'in farkı 2000+'da çıkmaya başlıyor.
Tabii bu yazdığım vanilla marine için, bu 2000 altına zor sığma muhabbetine çözümü MSU marine listeler, razorback için 5 marine olayı standart marinede çalışmıyor, bu yüzden millet bu işin çalıştığı SW, BA ve GK gibi alternatif marine ordularına kayıyor.
Blood angels assault grubu, razorback içinde oldukça etkileyici bir güç... ve sanırım tactical marinelerden daha ucuza geliyorlar... Keyifli oyun için tekrar teşekkürler Erdinç...

Aynen Abi 40-50 puan daha düşüğe geliyor, şu an oyunun metası minimum puana maksimum special/heavy weapon alabilmek. Bu unite ile 50 puan düşüğe neredeyse 2 katı spec/heavy weapon alıyorsun.

Tabii burada kalmıyor, Razorback'in bir başka olayı 6 kişilik olması, yani bu ünitenin yanına san. priest veya HQ verebiliyon. Benzerini SW wolfguard vererek yapıyor. MSU oynamanın en büyük sıkıntısı CC'de dayak yemek, assault marine olunca bu açıkda bayaa kapanıyor.

SM bunu neden yapamıyor, öncelikle 2 ataklı troop marine yok assautlar fast attack, hadi fast den aldın desen SM codexinde assault squad razor alamıyor. Tactical marinin spec/heavy alabilmesi için 10 kişi olması lazım.

İşte demem o ki sen 10'luk tactical ile troop aldın, bu grup sağlam ama sert çocuklar düzeyinde puan efektif değil. Bu nedenle yanına sağlam elitleri koyman gerekli. Zaten trooplarına puanı basmıştın, üstüne iş yapmak için elit aldınmı puan büyüyor.

Forumlarda şöyle bir laf vardı "SM are average at everything, if enemy shoots beter assault, if enemy assaults better shoot". Hani SM oynamak bu bağlmda gerçekten rahat. Ama sert roster başka birşey.

Bu nedenle bence 1500 puanda eldar ile büyük fark yok. Aynı mücadele gücünde bir eldar ile SM kapışırken, SM çok rahat oynarken eldar oyuncusu kafa patlatır çünkü tek yönlü bir ordusu var. Ama bu daha az mücadele gücüne sahip olduğunu göstermez.

2000 puanın altında SM'den sert çocuk olmaz bunu ben net gördüm diyebilirim. ;)
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2011, 07:51:20 ÖÖ Gönderen: Antimodes »

Ruhi

• E-Posta
Ynt: SM'ler Sert Çocuklar mıdır?
« Yanıtla #1 : Aralık 01, 2011, 08:39:11 ÖÖ »
- Imperial Armoury diyorum. Sert çocuklar.. Heh.

- Şu anda razorback spam listeleri güçlü (Motorize piyadeler yada diğer bir değişle). O bazda geyik:

SM'ler ağır abiler. Bence Xeno'ların korkunç desteğe ihtiyacı var bu sıralar. Tüm SM'ler (Dark Angels ve Black Templar dahil) çok ama çok kuvvetli listeler yapabiliyorlar diye okuyorum (turnuva canavarlarının makalelerinden). Üç aşağı, beş yukarı. Hani 20 puan aza, 30 puan fazlaya birşeyler çıkıyorlar.

Hatta bir matematikçi abinin linki razorback spam hakkında: http://bladeandbolter.blogspot.com/2011/01/which-razorback-spam-is-best.html

Imperial Guard rahatsız edici Razorback spam yapmasada, yeterince gıcıklık yapıyor. 6 tane Chimera içine veteran + 3 melta veya autocannon ile. Kısacası Imperium listelerinin çok çok iyi olduğu söyleniyor. Bende naçizane, pek de tecrübeli olmayan bakış açım ile katılıyorum. Tau, Eldar, Tyranid, Orks, hatta Dark Eldar bile Razorback/Transport içindeki SM'lere yetişemiyor. İşte Chaos SM de, Marine olduğundan belki hani. Yoksa hep aynı hikaye.

- Bizim aramızda ise, hikaye bence oldukça yalın. Basit fikirli ordu, en güçlü ordu. Ekzantirik ünite koyamayınca masaya, hiçbirimizde pek tecrübeli oyuncu olmadığımızdan, en basit oynama mantığı olan ordu en ağır abidir diye düşünüyorum. Imperial Guard oldukça basit belli bir tecrübe noktasından sonra. Space Marine de acayip rahat keza çok tough adamlar. Çok basit kullanılabilecek üniteleri var. Dreadknight koysan, muhakak çok iş yapar mesala.

Bildiğimden örnek verirken rahat ediyorum: IG'den. Hani ne yaparsan yap Leman Russ bir şeyler öldürüyor. Yada, Valkyrie her şekilde iyi. Durup ateş et, fazla fazla iş yapıyor. Aynı şekilde Dreadnought, süper yav. Ne yaparsan yap, iş yapıyor. Düz Space Marine 10 kişi + Rhino. Muhteşem yani. Herifler her zaman bir şey yapıyorlar. Ağır abiler.. Bir de Imperial Armoury diyorum tekrar. Space Marineler rüyalara giriyor okuduktan sonra.
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2011, 09:03:03 ÖÖ Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Aralık 01, 2011, 09:26:53 ÖÖ »
-Eldar açısından söyleyeyim,sizin şu lascannon'lu plasma'lı rhinoyu veya razorback'i yapmak bizde 160 puana geliyor.armor 1 fazla,fast falan ama minimum 100 puana 12 kişi taşıyabiliyoruz.Üstelik ne open topped,ne de Land Raider gibi içinden çıkıp assault edilebiliyor.Hatta tek access point'i var.

-Bir Eldar Swooping Hawk'ı elindeki assault 2 S3 silah ve S3 1 tane cc atağıyla 21 puana geliyor.

-Autocannon gibi bir silah bende olsa craftworldden dışarı onsuz adım atmam.Tüm orduda tek rending silah sniperlarda.

-SM'lerin herşeyden önce Whirlwind diye bir silahı var ki GEQ ordulara ölüm.Tüm eldar ordusunda no cover save silah yok.

-Herşeyden ve herşeyden önce Drop Pod diye bir şey var,seni mishapla indirmeyerek oyunun gelmiş geçmiş en iyi transportu oluyor bence.Bir de üstüne üstlük yüzsüz gibi ateş ediyor.

-Tüm adamlarınızda frag + krak olmasının artısı çok büyük,tabii sen alıştığın için hissetmiyorsundur ama gel bunu bir de her yeri 10 walkerla daldığım dark eldar cabalite'lara sor :)

Ha bir de unutmadan...
-Tüm tanklarımız bizim one-gun...Yani bir tane weapon destroyed'dan sonra ya taksiye ya da bowling topuna dönüşüyorlar.

SM hakkında:Benim gördüğüm kadarıyla SM için bir Land Raider ve bir Whirlwind,bir tane de Drop Podlu Dreadnought,bir de karşı tarafı objective'lere oynatmak için bir adet scout ekibi elzem.

Ayrı bir not:Tabii ben de sadece eldar oynadım bu kadar zaman,ama marinelere karşı baya baya oynamışlığım vardır.Ama sonuçta biased görüş bunlar tabii.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Aralık 01, 2011, 11:44:59 ÖS »
@ruhi
Abi vanilla marine razorback spam ordu kuramıyor, 3 paragraf bunu yazdım be abi. Razorback spam kurmak için 5-6  adamlık ünitene min 2 special silah alabilecen, bu ekip razorback alabilecek ve troop olacak. Bizde böyle bir unite yok.

@xenocan
Üniteleri tek tek karşılaştırmak doğru bir yaklaşım değil, kurduğun rosterın toplamda üreteceği etkinlik önemli. Vanilla SM ile etkin bir ordu kurmak istediğinde 1500'e sığamıyorsun. Tabii sert çocuklar seviyesinde diyorum, bu seviyede eldar ile vanilla SM çok farklı değil.
Bizim oynadığımız düzeyde (rookie) SM çok avantajlı çünkü oyuncuya az iş düşen rahat bir ordu.

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2011, 12:11:35 ÖÖ »
abi xenocan ne yaaaaaaaaaaaaaaa

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2011, 01:22:08 ÖÖ »
ne o xenovent, gücüne mi gitti?

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2011, 07:44:01 ÖÖ »
Abi adama eskiden eldarcan diyorduk, sonra semih'in adıyamana senin bursa'ya taşınmanla kuledeki tek xeno o kaldı. Artık xenocan diyorum. ;D

Şaka bir yana bir ara 1500 çıkabilen ve kuleye gelebilen SM ve IG dışı orduya sahip bir tek Can vardı. Bence hakkıyla aldı bu nick name'i kendisi. ;)

Bu arada 10 üstünden etkinlik sıralaması bence şu şekilde;

1500 Puanda;
Eldar 3
SM 5
SM 7 (spec karakter ile)
GK BA SW IG 10

2500 Puanda;
Eldar 3
SM 7
SM BA SW IG 9 (SM spec karakter ile)
GK 10

Yane, 1500 de arada uçurum yok ama 2500 de SM Eldarı toz eder.

Tabii bu bence, tekrar belirteyim.

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Aralık 07, 2011, 05:05:40 ÖS »

Bu arada 10 üstünden etkinlik sıralaması bence şu şekilde;

1500 Puanda;
Eldar 3
SM 5
SM 7 (spec karakter ile)
GK BA SW IG 10

2500 Puanda;
Eldar 3
SM 7
SM BA SW IG 9 (SM spec karakter ile)
GK 10

Yane, 1500 de arada uçurum yok ama 2500 de SM Eldarı toz eder.

Tabii bu bence, tekrar belirteyim.

Abi fark yok dediğin 3-7 hemen hemen 2,3 kat daha efektif , 3-5 hemen hemen 1,6 kat daha efektif demek... zaten anlatılmak istenilen de bu evet Normal Codex marineler 1500 puan altında daha az efektif olabilirler ama 1500 puan altında dahi Eldar dan temel olarak çok daha iyiler senin rakamlarla 1,6 kat daha iyiler ;) Ha Eldarın da daha competetif ordular çıkarma şansı yok mu ? var var da hani elinin altında min 4 tane Eldar tankı olacak öylew bir liste ile çıkmak için, Foot sluga eldar oynamıyacaksın Can'ın oynadığı gibi... Herkes mekanize olacak meanize olmayan adamlar jet bike binecekler falan.. evet o şekilde daha efektif Eldar oynanabiliyor ancak benzer şeyi Space Marineler Eldardan hem daha ucuza hemde ortalamada daha iyi yapıyorlar... Dedicated Assault ünitenin S3 T3 4+ Armoursaveli olması bu konuda sanırım bir şeyler anlatıyordur :)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Aralık 07, 2011, 08:58:31 ÖS »
Abi ben fark yok hiç demedim büyük fark yok dedim, büyük göreceli tabii, hani şunu demak istemiştim SM ile razorback spam ordular arasındaki farka göre daha az fark var. Hani SM Spam farkı 5, eldar SM farkı 2.

Sanırım warseerdaydı, adamlar sayfalarca Eldarın razorback spam versiyonunu tartışmışlar. Bu eldarların AV 12 fast skimmer taşıyıcısı da puanına göre hiç fena bir alet değil. Senin dediğine benzer şeyler yazılmıştı, bol taşıyıcılı eldar rosterları tadında.

Dark Angel

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Aralık 09, 2011, 11:53:49 ÖÖ »
Benim Dark Angels SM Kuvveti, standart SM olarak oynandiginda hem pahali hem de zayif oluyor.  Yavas yavas Dark Angels'a ozgun birlikleri oluturmaktayim: Deathwing ve Ravenwing.  4. Surum DA Codex ile her iki birlik de bir arada kullanilabilir.  Ravenwing, cok hizli bir sekilde savas alanini "recon" yapip teleport beacon birakir her yerde.  Onun uzerine Deathwing Terminator mangalari, scatter yapmadan, savas alanina isinlanarak gelir.  Ustelik, hem Ravenwing Lideri Samael hem de Deathwing Lideri Belial oldukca hasmetli tiplerdir.  Droppodlarla 1-2 Dreadnought eklenince karsinizda gayet sert ve iddiali bir SM kuvveti var.

Alternatif olarak, Belial ve 3 Terminator Mangasi (Troop ha ha) birer Landraider icinde savas alanina girerse, o da oldukca iddiali bir kuvvet.  Destek olark, Devastator Squad, Predator, Dreadnought vs eklenince...

Guz Liginden ogrendigim bir sey: hizli birlikler sart.  Bikes plus meltas, mesela.  Yada - Cok kalin zirhli agir toplu bir tank varsa o da is gorecek, ama o tanki dusman piyadesinden koruyacak birlikler sart.  O birliklerin tek amaci, tanka yaklasan ve tehdit olsuturan piyadeyi yok etmektir (en azinda mesgul etmek).

1500 puanlik DA kuvvetinin performansi yine de dusuk olur.  En az 1,750 hatta 2,000 puanlik DA kuvveti durdurulamaz olur, bence.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Aralık 09, 2011, 01:51:00 ÖS »
Abi, turnuvalarda ve forumlarda neredeyse herkes Deathwing oynuyor. Hani bu drop pod assault kuralı tadında Terminator getirme olayı bayaa başarılı, herkes buna odaklanmış durumda diyebilirim.