Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Warhammer 40k hakkında bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz ..(5th Ed. )  (Okunma sayısı 52553 defa)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Ynt: Warhammer 40k hakkında bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz herşey
« Yanıtla #90 : Kasım 06, 2011, 09:57:40 ÖÖ »
Kurala göre assault edilirken ve assault edilmiş unit pile in yaparken diğer modellerden önce indipendent karakkterler hareket ettirilmek zorunda.

Yani en yakın model ilk hareket eder kuralı independent karakter varsa alta düşer, önce IC hareket eder sonra unitedeki diğer modeller en yakından başlayarak hareket eder.

Buna rağmen IC BtB kontağa giremezse IC vuramaz ve ona vurulamaz. Devam eden turnlerde pile in movelarda öncelik hep IClerde olduğundan ilk fırsatta combatta dahil olular.

EK: Yani, yer değiştirme yok, öncelikli hareket etme hakkı var.
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2011, 10:36:39 ÖÖ Gönderen: Antimodes »

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #91 : Kasım 06, 2011, 10:33:02 ÖÖ »
Parça parça oluyor ama ne yapalım...

IC yanlızca BtB temasta olduğu modellere vurabilir.

Düşman ile BtB kontakta olmayan bir model kendi unitesinden BtB de olan bir modele 2" den yakınsa combatta atak yapabilir. Aynı durum sadece IC ile BtB de olan model için de geçerli, yani 2" de düşman unite ile BtB de olan kendi unitesinden bir model varsa IC ye vurmak zorunda değildir. Ataklarını uniteye yapabilir.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #92 : Kasım 06, 2011, 10:48:38 ÖÖ »
Patlayan araçtan çıkan adamlara assault konusunda Hür'e katılıyorum, sonuçta araç farklı bir unite. Atıyorum bir aracın arkasında saklanan bir unite var, araca ates ettin patlattın arkasındaki unite ile aranda engel kalmadı, şimdi o uniteye assault edebilir misin? Hayır, çünkü ateş ettiğinden farklı bir unite, araç patladığında içinden çıkan bir unite için neden farklı olsun ki.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #93 : Kasım 06, 2011, 11:23:54 ÖÖ »
Bu arada, daha geçen konuştuk Semih'le kuralların bu kısmı anlamsız diye. Yanlış anlamadıysam, bizim konuştuğumuzun aksine bir 'şey' transporta shoot edip patlatıp, sonra içinden çıkanlara da assult edebilir deniyor aşağıda:

Alıntı

Pg. 67

Effects of Damage Results on Passengers

Note: remember that all models in a single unit fire
simultaneously, so a squad cannot take out a transport
with its lascannon and then mow down the occupants
with their bolters. However, if a transport is destroyed
(either result) by a ranged attack, the unit that shot it
may assault the now disembarked passengers, if it is
allowed to assault according to the assault rules.

Bu konuyu daha önce konuşmuştuk yav. Assult ediliyor gibi sonlanmıştı diye anımsıyorum.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #94 : Kasım 07, 2011, 01:05:34 ÖÖ »
Bu arada, daha geçen konuştuk Semih'le kuralların bu kısmı anlamsız diye. Yanlış anlamadıysam, bizim konuştuğumuzun aksine bir 'şey' transporta shoot edip patlatıp, sonra içinden çıkanlara da assult edebilir deniyor aşağıda:

Alıntı

Pg. 67

Effects of Damage Results on Passengers

Note: remember that all models in a single unit fire
simultaneously, so a squad cannot take out a transport
with its lascannon and then mow down the occupants
with their bolters. However, if a transport is destroyed
(either result) by a ranged attack, the unit that shot it
may assault the now disembarked passengers, if it is
allowed to assault according to the assault rules.

Bu konuyu daha önce konuşmuştuk yav. Assult ediliyor gibi sonlanmıştı diye anımsıyorum.
yaw walla bende böyle biliyordum sadece kuralın nerede olduğunu hatırlıyamadım... Erdinçle yaptığımız mçta karşılaştığımızdan tekrar sorayım dedim ...

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
Transportu shooting'de patlayan adamlara shoot eden birimle assault ediliyor,aman diyeyim.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
kural açık, transpotu patlatırsan pata küte girebilirsin bu durumda.

Ruhi

• E-Posta
Halil ile oynarken bayağa sordum kurallar hakkında. Beni de sağolsun düzeltti birkaç noktada. Benim yanlış bildiklerim:

- Her kat (Binalarda) yukarı çıkmak, vb. için 3" gerekiyor. (Ben 2" gibi anımsıyordum)
- Tanklar dışarıya S3 patlıyor, taşıyıcı ise içeriye S4 (ben hep S4 veya open topped ise hep S3 zannediyordum)
- Silah menzilleri ölçülürken Makinelerde silahtan, normal adamlarda adamın base'inin altından ölçülüyormuş. (Ben hep her minyatürde silahtan ölçülüyor zannediyordum)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #98 : Kasım 24, 2011, 12:13:19 ÖÖ »
Şu rhionun etrafına marine dizip cover save vermek muhabbetini düşünüyordum da bir piyadenin aracın etrafına dizilerek cover save alması bana imkansız geldi sonuçta ekibin yarısı önden bakılınca falan gayet de görülüyor! Bu konudaki düşünceleriniz ne?

Bir de asıl soru:Şimdi diyelim biz adamları aracın etrafına dizdik.Large blast geldi yandaki adamlara.Şimdi piyade cover save alıyor mu almıyor mu? Çünkü ona bakılırsa patlamanın olduğu yerden ekibin yarısından çoğuna göre cover var.Aynı soru bir kısmı terrainin içinde olan bir birliğin terrain dışında olan az kısmına blast gelirse cover save atar mı şeklinde de döndürülebilir.

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #99 : Kasım 24, 2011, 01:39:30 ÖÖ »
abi rhinonun etrafına marine dizmek rhinoya save vermek için kullanılıyor marinelere değil.

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
« Yanıtla #100 : Kasım 24, 2011, 06:11:35 ÖÖ »
Şöyle ki marinelerin yarısı gözükmüyosa bu onlara 4+ cover save verir yani duruma göre  rhinonun etrafını  çevirmiş marinelerde save alabilirler ;D
I am Alpharius

blackwinter

« Yanıtla #101 : Kasım 24, 2011, 08:11:57 ÖÖ »
atak marinelerin olduğu taraftan gelirse vehicle, SM olmadığı boş taraftan yada vehicle ın önünden yada arkasından gelirse SM ler cover save alıyorlar.

ben açıklamalardan böyle anladım.
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #102 : Kasım 24, 2011, 08:38:42 ÖÖ »
True line of sight sonuçta. Durup bakmak lazım. En ufak bir yüksekliğin üstüne koyunca marine'leri, bence arkalarındaki rhino'ya cover verebilirler. Ama gene: True line of sight. Bakmak lazım. :)

- Mark Twain

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #103 : Kasım 25, 2011, 12:21:28 ÖS »
True line of sight sonuçta. Durup bakmak lazım. En ufak bir yüksekliğin üstüne koyunca marine'leri, bence arkalarındaki rhino'ya cover verebilirler. Ama gene: True line of sight. Bakmak lazım. :)

Hiçbir yükseltiye gerek yok bence, marine boyu neredeyse rhino ile aynı çünkü.

Bu %50 olayı kulede yanlış uygulanıyor gibime geliyor, biz aracın tümüne bakıyoruz oysa benim anladığım dünyadaki uygulama daha farklı;

- Aracın ön tarafında kalan bir bölgeden ateş geliyorsa aracın ön yüzeynin %50'sini kapatan bir engel araca cover save veriyor, kitaptaki fotolu açıklamada özellikle tam dik açıdan foto koyulmuş zaten.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #104 : Kasım 25, 2011, 01:04:29 ÖS »
- Yav, ben bir sürü araçtan uzun'um bu boyumla, ama cover veriyormuyum tartışılır hani. :) Yav, marine'ler araç boyunda olabilir ama 2" mesafeli yerşelebiliyor bir ünite sonuç olarak. 3 marine birisi bir uçta, birisi bir uçta 3.'sü de tam ortalarında bir aracı kanımca çok zor cover edebilir. Ama bakmak lazım tabi. :)

- Kitaplardaki resimler çok açıklayıcı olsun diye çok net durumları gösteriyor diye düşünüyorum. Kurallar aynen Umut'un yorumladığı gibi bence de. Diğer taraftan şöyle bir örnek en dramatik olanı olur diye düşünüyorum:

Bazen ateş ettğiniz araç gayet önden vuruluyor sayılabilir ama, siz tüm yan tarafını baştan aşağı görebilirsiniz. Ön tarafı'nın yarısını görmesenizde, aracın yan tarafını(gayet uzunda olabilir hani) tamamen görebilirsiniz. Bu durumda araç %50 hatta en ufak bir şekilde bir cover alır demek çok da doğru gelmiyor.

Bir ton aracı olan bir ordu oynayan birisi olarak söylüyorum (bir de shooting becerisi '0' olan bir ordu oynamayı planlayan birisi olarak. Sayılırsa tabi. Heh.)Genel de çok net olan bu durumu, gayet de iyi oynadığımızı düşünüyorum.

- Mark Twain