Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Warhammer 40k hakkında bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz ..(5th Ed. )  (Okunma sayısı 52563 defa)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Ynt: Warhammer 40k hakkında bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz herşey
« Yanıtla #60 : Ağustos 23, 2011, 08:59:22 ÖÖ »
hmm peki, phantasm grenade launcher der ki, model and unit gains offensive and defensive grenades. bunu taşıyan abla yattığında ünite de grenade özelliğini kaybediyor o zaman öyle mi?

Abi sorunun cevabı grenade kuralında saklı, offensive ve defensive grenade denilen şeyler aktif olarak kullanılan zımbırtılar değil.

- Saldırdığın ünite cover da ise assault ettiğin turn I10 gibi atak yapar ama offensive grenade'in varsa normal I ile atak yersin.
- Sana saldıran ünite assault ettiği turn +1 A alır ama defensive grenade'ib varsa +1 A alamazlar.

Bu durunmda unitede sadece 1 kişi de yada tamamında defensive veya offensive grenade olması fark etmez. Abla phantasm grenade aldımı kural gereği oto tüm ünite faydalanır ancak abla öldümü iş biter, unit grenade'siz kalır çünkü sadece ablanın elinde grenade vardır.

Bütün üniteye grenade alma gibi birşey varsa ayrıca belirtilir, puanı da ona göre olur.

Bu arada kafaları karıştıran bir başka konuda Frag grenade Krak grenade meselesidir. Şöyle ki 40K da grenade olarak geçen ama aslında ne offensive ne de defensive grenade olmayan zımbırtılar var.

SM'ler de hem frag grenade hemi de Krak grenade bulunmakta. Frag grenade bildiğin offensive grenadedir, Krak grenade ise ne offensive ne de defensive grenadedir. Özel kurala sahip anti vehicle grenadedir.

Standart offensive grenade assault'da araca takıldı mı S4+d6 patlar, Krak grenade ise S6+d6 patlar. Bu sayede SM'ler bomba taktımı AV14 araçları dahi incitebilirler. ;)

Krak grenade'in bir boy büyüğü olan Melta bomd da anti vehicle bir zımbırtıdır, grenade yapıştırdığında araçlara S8+2d6 çakarsın. Her bir adama tek tek alınır ve tanesi 5 puandır. Mesela veteran squad'larındaki her adama alınabilir, 1 kişiye alırsan 5 paunı 5'i bir yerde yapacaksan 25 puanı koyarsın ortaya. :)
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2011, 09:06:12 ÖÖ Gönderen: Antimodes »

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #61 : Ağustos 23, 2011, 09:04:41 ÖÖ »
yav sanırım d6 yerine d8 yazmışın Umut... ve evet Krag ve Melta anti tank silahları ne defensif nede offensif elbombası sayılıyor...

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #62 : Ağustos 23, 2011, 09:06:56 ÖÖ »
yav sanırım d6 yerine d8 yazmışın Umut...

Abi gönlümden geçeni yazmışım ;D ;D ;D

Düzelttim.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #63 : Ağustos 25, 2011, 12:15:45 ÖÖ »
ya çok kullanacağımdan değil muhtemelen de aklıma takıldı, bizim şu jetbike'lı çocukların motorlarına takılı silahlar olduğu gibi bir de kendi bellerinde tabancaları var. tabanca'nın olayı ne, yürümeyince veya az uçunca onu da sıkabilirler gibi birşey mi var, veya stand&shoot tadında birşeye mi yarıyor?
"If you're going through hell, keep going."

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #64 : Ağustos 25, 2011, 03:52:33 ÖÖ »
istersen biketaki ile istersen kendi belindeki silahla ateş edebilirsin demek oluyor. mesela SM bikelarında bolterlar var ama adamın elinde plasma gun varsa onu kullanmayı tercih edebilir.

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #65 : Ağustos 25, 2011, 09:01:51 ÖÖ »
Arkadaşlar Black templar kitabını okurken dikkatimi çekti Search light kuralı ve smoke luncher kuralalrı codexten codex'e değişiyor mu yokse yeni edisyonla birlikte hepsi ana kural kitabının altında yenilendi mi ?

Örnek Smoke 4+ cover save diye oynuyoruz yanlışmıyım ? ama BT Codex penetreleri glance'e cevirir diyor...

Search light içinde açtım şu uniteye sıkıyorum diyoruz ama... BT Codex'te search light kullanan ünite ateş edeceği üniteyi normal Nightfight kurallarına göre görmek zorundadır diyor. yani önce 2d6x3 ü atıyorsun eğer hedefin bu menzil içindeyse ateş edebiliyorsun ancak bu atıştan sonra o hedef ünite aydınlatıldığı için senin diğer tüm ünitelerinde o üniteye görme zarı atmadan ateş edebiliyor... Eğer search light'ı açarsan bir sonraki round sende saklanamıyorsun...

Eğer ana kural kitabı ile değişmedi ise sanırım bunları şimdiye kadar hep yanlış oynamışız...

stalth

• E-Posta
« Yanıtla #66 : Ağustos 25, 2011, 09:21:23 ÖÖ »
eski kurallar böyle abi de  faq'da düzelttiler diye biliyorum, daemonhunter kitabında da bu şekildeydi çünkü faq çıkmadığı için böyle de kaldı :) yeni kitap gelene kadar tabi

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #67 : Ağustos 25, 2011, 09:32:46 ÖÖ »
4+ cover veriyor smokelar. Hani kural kitabında öyle yazıyor (İmge'yle uzun süre eski haliyle oynayıp sonra uyanmıştık.)

BT FAQ: http://www.games-workshop.com/MEDIA_CustomProductCatalog/m1620223a_Black_Templars_Version_1_1.pdf

Aşağıda bir yerlerde gördüm smoke launchers kurallarını.

- Searchlight'dan emin değilim. Bakmak lazım.
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2011, 09:35:27 ÖÖ Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #68 : Ağustos 25, 2011, 09:49:43 ÖÖ »
Penetreleri glance'e çevirme 4th ed kaldı Abi, artık 4+ cover save veriyor smoke. Benim de cities of death okurken dikkatimi çekmişti bu muhabbet.

Searchlight senin yazdığın gibi, benim yaptığım hiç bi maçta kullanılmadığından yanlış mı doğru mu kullanılıyor bilemiyorum ama ilk ateş eden araç night mission kurallarına göre sıkıyor, eğer zarda yeterli mesafe gelirse hedefi serchlight ile aydınlatmış sayılıyor. Ondan sonra sıkanlar zarsız sıkıyor.

Adı üstünde searchlight Abi, aramadan adamı aydınlataman, arayıp bulmanın kurallardaki karşılığı mesafe zarı olmakta. ;)

Bu arada aydınlatan araç da kendini açık etmiş oluyor doğal olarak, kocaman spota doğru sık muhabbeti. Tau'lardaki bu night vision ekipmanlarının farkı burada işte, adamın kendi ortaya çıkmıyor.

Ekte SM 5th ed codex'inden alıntıladığım kural mevcut.

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
Flamer'ların reroll to hit almaları/twin-linked almaları/cover save attırtmayan bir unit kuralı almaları neye yarar?

Ruhi

• E-Posta
- Reroll to hit nasıl alır flamer bilmiyorum. Zaten autohit hani. :)
- Twin-linked flamer = Reroll to wound
- Nasıl cover save attırmama kuralı alabilirler bilmiyorum. Hani, zaten kural gereği attırmıyorlar. Heh.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #71 : Eylül 11, 2011, 02:03:33 ÖÖ »
Bugün oyunlar sırasında yeni Grey Knight codex ile ilgili birkaç bir şey oldu. İşte nedir ne değildir diye geyik yaptık. Bende bakındım.

- Force Weapon'ların aktivasyonu psi. test diyor. Yani o round zaten psionic ability kullanıldığıysa çalıştıramıyor bunları. Eğer yanlış anlamadıysam tabi (Rulebook pg. 50 - Force weapons)

- Shroud psi. ability'si shealth veriyormuş. +1 cover save yani. Night fight değil.

Hurray!

- Mark Twain

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #72 : Eylül 11, 2011, 02:08:29 ÖÖ »
- Tyranid'ler instant death yiyor mu? Eskiden yemezlerdi, ama yeni codex'de bir referans bulamadım.

- Instant death yiyorlarsa, koca hive tyrant direk bir force weaponla ölüyor mu demek bu?

- Mark Twain

Blind

• For The Emperor
    • E-Posta
« Yanıtla #73 : Eylül 11, 2011, 02:57:39 ÖÖ »
maalesef evet ama sadece force weapon onu yapabiliyor ki o da normal librarian strsiyle baya zor, to6yız biz. aynı zamanda 3d6yla atılıyor psychic testler shadow of the warptan dolayı :D hani zor
I am Alpharius

mereghost

• Katılımcı
    • E-Posta
« Yanıtla #74 : Eylül 12, 2011, 06:57:05 ÖÖ »

- Shroud psi. ability'si shealth veriyormuş. +1 cover save yani. Night fight değil.

Çok iyi olmuş, eskiden bir halta yaramıyordu.