Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Ocak Ayı İstatistikleri  (Okunma sayısı 4205 defa)

Barbar139

• E-Posta
Ocak Ayı İstatistikleri
« : Ocak 09, 2012, 03:33:12 ÖS »
7 Ocak Cumartesi
1275 pts
Soviet Guards Strelkovy vs
German Wermacht Grenadiers
Fighting Withdrawal

Attacker: Germans
Defender: Soviets

Bu maçın ardından kumpanya oluşturmaya karar verdik =)

Biz dig-in biçimde, sol kanatta 2, sağ kanatta 1 objective koruyarak başladık. 4. turdan itibaren adamlarımızı sahadan çekiyoruz, 6. turdan itibaren de masadan objective kaldırıyoruz ve bu sırada hiçbir objective'i almanlara kaptırmamız gerekiyordu. Levent benim sağ kanadımı umursamadı, oradaki dig-in rifle birliği de ömür billah orada kaldı.

Sol kanada alman piyade saldırısı başladığı sıralarda masanın merkezinde t-34 vs stug savaşı patlak verdi, stuglar yavaş yavaş tüm tanklarımızı patlatsalar da en azındant-34'ler stugları piyadeyi rahatsız etmeyecek şekilde oyaladı. maçın daha ikinci turunda ambushtan çıkan sovyet topçu tugayı, marderlerin ikisini de kaldırarak levent'i gözyaşlarına boğdu. Sol kanatta kan revan içinde bir piyade siper savaşı sürdü, almanlar saldırdıkça biz geri püskürttük ve sonunda alman piyadesi tükendiğinde bizden de geriye pek birşey kalmamıştı. (tabi saldırıları püskürtmemizde volley fire ile muhteşem savunma yapan 76mm toplarımızı unutmamak gerek)

Masada piyade kalmadığında sol kanatta kalan objective'i tutan topçu grubu, tek başına kalan stug tarafından assault'a uğradı(!?). Yan zırhına yaptığımız isabetli atışları sektirmek için 2 zarda da min 5 atması gereken tank, 5-6 atarak yıldızlaştı ve topçu grubunu geri püskürttü. Objevtive'i verdik, ama ziyan yoktu, sonraki tur onu da masadan kaldırdık ve geri çekilmeye devam ettik.

Masadaki son objective, sağ kanattaki dig-in infantry tarafından tutuluyordu. Levent'in oraya yetişmesi imkansızdı, 3+ atabilirsem maçı alıyordum, atamazsam company morale check kaybı sonucu kaybediyordum. Olmadı, atamadık ve "next time my friend" diyerek sahadan çekildik.

German Victory

Sağol Levent, uzun sürse de süper keyifliydi. Hani o kadar ki dedik artık bir campaign yapalım =)
"If you're going through hell, keep going."

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
Ynt: Ocak Ayı İstatistikleri
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2012, 06:17:23 ÖS »
Ben de teşekkür ederim süperdi gerçekten. Ve sanırım ben kuralları bilmeyince kural naziliği yapamadığımdan benimle maç daha keyifli olmalı :D
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2012, 10:22:25 ÖÖ »
10 Ocak Salı
1410 pts
Soviet Red Army Strelkovy
vs Italian Alpini Company
Breakthrough

Attacker: Italians
Defender: Soviets

Kumpanyanın ilk maçı kutlu olsun! :)

Resmen oyunu hatırladım. Ruhi, defender olmayacağı için Alpini seçmişti. Reserve'den gelen Alpini grubunun Fearless Veteran olması canımızı çok yaktı, tanklar tek başına o kanadı halleder diyordum, baktım olmayacak, bıraktık siperi fln o tarafa koşmaya çalıştık, tabi bunu yaparken bir kere daha piyadenin böyle cafcaflı işler yapmaması gerektiğini, aralarda başka platoon'un adamları varken hareket edilemediğini, ya dümdüz koşması ya da durup siperi koruması gerektiğini hatırlamış oldum.

Evde zaman bulduğumda fotoları da yükleyip daha detaylı yazarım. Özetle, italyan light tankları bir rifle ve hmg grubumuzu biçtikten sonra yok oldu. Assault fazlarında kötü kararlar verdim, bir de italyan'ların fleet'i olması işi çok bozdu. İki yandan bizi saran italyanları püskürtemeyeceğiz gibi görünürken fearless veteran alpini, t-34 atışı sonrasında bir anda sahayı terk etti. Puan hesabında italyan üstünlüğü vardı ancak objective hesabında maç berabere bitti.

Eyvallah abi, oyunu, taktikleri hatırladık ettik...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2012, 11:22:17 ÖÖ »
Harikaydı. İlk defa Alpini oynadım ve Veteran çocuklarla oynama şansım oldu. Muhteşemm bir tecrübeymiş. İtalyanların özel kuralı gereği hep defender olduğumdan, defender tarafının hislerini tahmin ediyordum. Bende senaryonun özelliği olarak arkadan gelecek birlikleri, bir piyade ve bir light tank seçtim.

Soviet ateş gücü bu kadar yüksek olmasa, biraz da dışarıdan gelen veteranlar becerikli olsa, her şey tıkır tıkır gidecekti(evet çok şey istiyorum :)). Flank attack olarak gelen veteranların 3 tur boyunca bir dig in yapamamaları ve sonra ilk company moral check de gitmeleri oyununun benim açımdan ana hikayesiydi diye düşünüyorum. Keza, cidden 1 tane kill yapmadan (ama psikolojik olarak müthiş etki getirdiler, o başka) geldikleri gibi gittiler. Ancak diğer taraftan Ruslar arkadan gelen kalabalık birliği görünce yerlerini tek ettiler, biz de takibe başladık. Ortada üç tank, bir iki takım rus askeri kalsa da maçı kazanamadık. Tanklar savaş alanının kralı derler, tamı tamına bir kez daha hissettim hani.. :)

Oyun boyunca harika assultlar yaptık. Hem L6/40 tanklar, hem de Alpini müthiş assultlar ile oyunu kazanmamızı sağlamaya çok yaklaştı diye düşünüyorum. Cidden rusları söküp attılar. Avanti! diyelim. Çok eğlenceliydi, hiç değilse oyunu anımsadık. Umarım Levent bizim bitiremediğimiz işi yaparda gönderir Rusları daha da Motherland'in derinliklerine.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2012, 01:45:33 ÖÖ »
12 Ocak Perşembe
1500 pts
vs German Schnell Company(sanırım)
Fighting Withdrawal

Levent değişik bir ordu kurmak istemiş ve reconnaissance birliklerine dayalı bir liste oluşturmuş. Bizim çocuklar aşağı yukarı klasikti, çift objective'li tarafa 2 rifle, tek objective'li tarafa da 1 rifle grubu dizdik ve siperde bekledik. Recce grupları onlara ateş edildikçe geri çekilince alman ilerleyişi baya zorlaştı. Frp oyununun başlamak üzere olması nedeniyle oyunu erken bitirelim dedik, 50-0lık bir sovyet zaferi önerim kabul edildi ve oyunu bıraktık.

Levent'inki gayet eğlenceli bir listeydi, bende de kazachi vs tadında listeler oluşturma hevesi geldi :D

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2012, 01:05:49 ÖS »
Stratejik açıdan çok zıt bir karşılaşma olmuş,Schnell Company defansif kullanılmak üzere tasarlanmış bir ordu çünkü bence.(adam sana gelecek ki adama vur kaç yapabil değil mi ama)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Ocak 14, 2012, 01:11:05 ÖS »
yok pek değil gibi. Schnellwadron birlikleri düşman hatlarına sızmak, gizlice saldırı yapmak içni varlar vur kaçtan öte. Ama biraz daha yanlarına recce olmayan adam lazımmış etkin şekilde saldırmak için. Öğreniyoruz :) Yaw bide baktım baya mountaineer olması gerekiyomuş aslında bu adamların kitaba tekrar bakıcam..
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Ocak 16, 2012, 12:02:27 ÖÖ »
15 Ocak Pazar
1500 pts
vs German Grenadiers
The Cauldron

Bu oyunda iki değişik şey denedim. İlki kocaman, ama cidden kocaman bir piyade grubuydu. İkincisi de KV-85 Guards Heavy Tank Regiment. Kocaman piyade grubum, karşısında ambushtan çıkan hmgleri bulunca yalan oldu, daha doğrusu iki tur boyunca 5 ve 4 zarla air strike gelmeyince, 16"ten rerollu atan silahlarımın reroll özelliğini unutunca ve reserve'den taktiksel olarak yanlış grubu getirince yalan oldu. hmgleri alamadık, almanları pinleyemedik ve bizi biçtiler. KV-85'ler genel olarak iyiydi, Levent'in reserve'leri gelmekte gecikince ortalığı bayağa bir temizlediler. İlk kez panzerknucker taşıyan almanlara bu kadar rahat tankla yaklaşabildik. 6. tura kadar hep almanlara saldırdık, alman hgmleri piyademizi biçerken tanklarımız objective çevresndeki almanları kesti, ama adamlar bir türlü sahadan çıkmadılar, sürekli pinden kalkıp objective'leri contest ettiler. Oyun sonunda artık stugların gelmesiyle objective'i tutamayacağımızı anladık ve çekildik.

Taktiksel olarak çok hata yaptığım ve dersler çıkardığım bir oyundu, misal KV 85'ler ile objevtive'e fazla yüklenip piyadeye hiç destek çıkmadım, farklı kanatlardan düşmanı çevrelerim diye düşünüyordum ama hmgleri bir türlü vuramamanın bedeli çok ağır oldu. Neyse, bol gülmece eğlenmece yaşadık ancak zafer Almanlar'ındı.

Danke Schön Levent.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2012, 11:59:53 ÖÖ »
22 Ocak Pazar
1500 pts
vs German Wermacht Grenadiers
Hold the Line

Senaryo iki tarafı da çok zorladı, Sovyet tarafında iki objetive var, Alman herhangi birini herhangi bir zamanda aldığında oyun bitiyor. Sovyet'inse 6. tur veya sonrasında, kendi yarısında düşman ünitesi bırakmaması lazım. Tam "Hold the Line" yani. Oyunun scale'ına halen alışabilmiş değilim, karşıdaki 3 stugun işini bir anda bitirebilecek anti tank silahlarımı tepenin ambush'tan çıkardım ve küçük bir tepenin arkasına koydum, ama tabi yukarıdan bakınca küçük görünen bu tepe, true line of sight'ta baya stugları hiçbir şekilde göstermedi.

Benim büyük infantry grubum masanın merkez ve sağ kanadını koruyordu. Sol kanadı da mine field ile kapadık ve solda küçücük bir açıklık kaldı. Almanlarda iki piyade grubu sağ kanattan bastırırken stuglar merkezden geldi, diğer bir piyade grubu da sol kanattaki o minik açıklığa gitti. Stuglar tepenin arkasındaki anti tank silahlarının ve koca piyadenin korkusuna ilerleyemezken sağ kanattan iki piyade grubu assaulta kalktı, bir grubun tamamı yok olurken diğeri hattın biraz yanına sarkmayı başardı. Sol kanattaki açıklıktan kaçan almanları bizim sniper elinden geldiğince oyaladı, sonrasında t-34ler ve reserve'den gelen küçük piyade grubum bu çocukların işini bitirdi. Yaklaşık 10. tura kadar dayandık, ama almanlar her seferince stormtrooper vs ile bizim sahamıza sarkmayı başardı. 10. turda, 4 alman infantry takımı, benim büyük piyade grubumun bayağı azalmasını ve sağ kanadı tutamamasını fırsat bilip koştular ve objective'i aldılar.

Güzel oyundu, hani anti tankları deploy ederken tepe faktörünü düşünememiş olmam oyunu veren birinci hataydı. İkincisi de piyademi oyalayan stugları fazla önemseyip, sağ kanada sarkan küçük alman grubuyla ilgilenmemem oldu. Zaten 8. turdan itibaren fln iflas eden kafadan bu kadarı beklenir :)

Flames of War iyi oyun hoş oyun da, bir zaman limiti birşey lazım ya, hani tamam 10. tura kadar tuttuk işte objectiveleri di mi, yeter kazanalım diyor insan :)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Ocak 23, 2012, 03:12:45 ÖS »
Oh batu çok güzel özetlemiş, dövüşlere doymadık resmen. Piyade oynamak epey zor gerçekten saldıran tarafta. Neyseki smoke bombartment diye bişiy var yoksa düşman hattına saldırmak mümkün değil. Hani amerikan filan olsalar olur belki ama sovyet birliklerine karşı olmaz yani :D

Maçın sonunda objektif tutan çocuklar %50 sınırındaydı, 2 anti tank bataryamızdan biri yok edilmiş son kalan stug canını kurtarmak için kaçmış sağ kanattaki birlik ağır kayıp vermişti. Umudum oyunu ucu ucuna almaktı ve öyle oldu. Objectifi tutan çocuklar orayı terk etse daha da oyunu kazanmamız mümkün olmazdı heralde.

Oyunu bi öğretenimiz filan olmadığından yavaş öğrendik, bi de 2 ay filan maç yapmadık heralde bi ara ondan da unuttuk. Çok akıcı takır tukur oynasak çok güzel olacak yoksa böyle 10 tur yavaş geçiyor. Evde kural kitabını bi hatim etmeye karar verdim, böyle yavaşlıyor cidden. Sanırım Batu da video filan izlicek :)

Teşekkür ediyorum, güzel maçtı. Bu son ana kadar mücadele olayını seviyorum gerçekten :)

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Ocak 30, 2012, 11:08:19 ÖÖ »
29 Ocak Pazar
Operation Fall Blau 3. Tur
Soviet Guards Strelkovy vs
German Wermacht Grenardiers
Senaryo: Breakthrough
2000 pts

Haydi dedik bu sefer bir değişiklik yapalım, klasik 1500 puanlık maçların üstüne çıkalım. Levent açısından elindeki neredeyse tüm modelleri kullanma imkanı doğdu. Ben de hem puan çok diye, hem geçen turdaki tüm maçları kaybettiğimden ve fluff olarak daha elit birlikleri yardıma çağırdığımızı bahane ederek Guards oynadım.

Biz çapraz olarak masaya dizildik, diğer tüm birlikler düşman hattına bakarken Scout ve Light Tank grupları reserve’den gelecek Almanları karşılamak için pozisyon aldı. Levent 3 platton’u reserve’de bıraktı, (tank ve 2 piyade) geri kalanlar (anti tank, top, mortarlar, 2 piyade daha) kendi sahasına dizildi.

Oyuna 2 SU-85 kaybederek başladım. (LoS uğruna düşman hattına çok yakın dizildik, sonuç hüsran oldu.) Baktık alman tankları reserve’de, anti tank silahlarını kaldırıp (roll up the guns = heavy silahlar da light gibi koşsun) reserve’lerin geleceği tarafta orman içine sakladık. Almanlar kendi yarılarından bir yarma harekatı yapmayacak gibi olunca o taraftaki piyadeyi de kaldırıp reserve’lerin geleceği bölgeye koştuk. Bu sırada 3. tur oldu ve oyunda çok önemli bir gelişme olmadı. (klasik, sürekli bombardıman yiyoruz, uçaklar nadiren geliyor, bizim mortarlar 3+ tutturamıyor vs vs)

3. turdan itibaren almanlar akmaya başladı. O zaman kadar anti tank silahları yerlerini almış, scoutlar bölgedeki kayalıklara koşmuş ve light tanklar da objective’leri koruyacak şekilde dizilmişti. İlk gelen alman piyadesi bu güruhu karşısında görünce diğer kayalıkların en sote yerine kaçtı ve neredeyse tamamen LoS’dan çıktı. Sonrasında tanklar ve diğer piyade geldi. Stugların geldikleri tur sadece 1 light tank patlatması hoş oldu. Tur bize geçtiğinde stuglar da kayaların arkasına saklandılar ve oyun boyunca bir daha buradan çıkmadılar. Açıkta görebildiğimiz ve bizi görebilen tek stug’u anti tank silahlarıyla salladık, light tanklarla da yandan vurarak patlattık!!!

Bundan sonra oyun çok heyecanlıydı, iki taraf da neredeyse yapabileceği en iyi hamleleri yaptı ve iyi zar atan taraf kazandı diyebiliriz. Scoutlar kayaların arkasındaki piyadeyi, bölgeye koşan diğer piyade grubum alman generalinin içinde olduğu piyadeyi aldı, stug atışlarından kurtulan light tanklar da sapık gibi ortalarda dolaştı. Oyun sonlarına doğru mortarlarım çalışmaya başladı, uçak zarları azalınca muhteşem zarlarla neredeyse her tur uçak çağırdım ve muhtemel bir alman yarma harekatını engelledim. Almanlar uçak çağırdığında ise bizim anti air süper ötesi zarlarla her gelen uçağı indirdi. Gözlerim yaşararak Almanları company morale check’e zorladım ve sağolsun Levent tutturamayarak oyunu verdi.

Çok acayipti, oyunun en heyecanlı yerlerinde zarlarımdan bal aktı ve Almanları Volga Kıyıları’nın gerisine ittik. Stuglar çok pis sotmuştu ve onları alacak bir şeyim yoktu ama diğer her şeyi kesince gerek kalmadı.

Çok sağol Levent, süper keyifliydi.

MoM: Kimden başlasam, herhalde bizim anti air, scout, light tank ve uçaklar. Guards çok fark ediyor yaw, adamlar kuru kalabalık değiliz diye bağırıyolar… :) (Yalnız şey çok acayip, scoutları bir kere bile reconnaissance yapmaları için kullanmadım, bulmuşum gerçek askeri, dövüştürürüm deyip koşturdum düşman üstüne ;D)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Ocak 30, 2012, 03:06:42 ÖS »
onlar recce miydi? böhühühühü!

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #12 : Ocak 31, 2012, 09:54:18 ÖÖ »
onlar recce miydi? böhühühühü!

baktım kitaptan, disengage istersen skill test atıp yapıyormuşsun, yapmak zorunda değilmişsin.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #13 : Ocak 31, 2012, 10:40:05 ÖÖ »
30 Ocak Pazartesi
Operation Fall Blau 3. Tur
Soviet Guards Strelkovy
vs Italian Alpini
Senaryo: Fighting Withdrawal
1500 pts

İtalyanlar en baştaki zarlarını biraz kötü attılar, neredeyse tüm askerler confident-trained geldi, elite olmaları dolayısıyla yüksek ihtimal veteran olacaklardı, olmadı. Oyundaki gerçekten korkutucu italyan gücü içinde general bulunan fearless-veteran piyade ve veteran light tanklardı. Bizim hattın en sol kanadındaki gediği boş bıraktık, buraya da mayın döşeyince italyanlar hiç uğraşmadılar o kanatla. Sağ kanattan light tank+piyade tam gaz saldırıya geçtiler. Machine gunlar susmamış, piyade ağır bombardıman henüz yememişti, baya ateş ettik, ama italyanlar arasından unknown hero çıkıp tüm moral testleri 2+ya geçelim dediğinde biraz morardık.

Assault, ben halen tam güç otururken gelmiş olmasına rağmen kısa bir dövüşten sonra geri kaçmayı seçtim zira 2+ rerollu italyan comandolarını kaçıramayacağımızı çok net gördüm. (Bundan önce italyan light tankları da saldırdı ancak gruptaki mühendisler iki tankı yiyerek starlaştı.) Piyadenin yapamadığını bizim light tanklar yaptı, sayısı azalmış italyan komandoları kestiler ve o kanadı sağlama aldılar. Oyunun geri kalanında italyan hücum birlikleri genelde ya pin down'dan kalkamadı ya da saldırıları geri püskürtüldü, bizim zarlarda da dünden kalma az buçuk bal vardı. Ruhi de uzatmamayı seçip elini uzattı.

Çok sağol abi, 2+ rerollu o adamların assaultu birkaç turluk bombardıman sonrası gelseydi, light tankların sayısı bir şekilde azalsaydı veya diğer italyan birlikleri azıcık kafalarını kaldırsalardı işler zora girebilirdi. Yine de sol kanattaki tehdidi engellediğimizde geriye iki light tank ve üç-dört takım piyade kalmıştı...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #14 : Ocak 31, 2012, 04:50:26 ÖS »
Ben çok teşekkür ederim. Çocuklar çok iyi koştu sol kanattan ama, başka destek getiremeyince oyunun kaderi belirlendi gibi oldu. 2+ Morale rerollu, Veteran ünite.. Rüya gibiydi. Alpini Company çok iyiymiş, ama Ruslar(13th) biraz daha iyiymiş. Bir sonraki Campaign'e artık.

Tekrar teşekkürler.
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2012, 04:58:33 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain