Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Mat Vernik Rezaleti (önemli)  (Okunma sayısı 17899 defa)

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
Mat Vernik Rezaleti (önemli)
« : Ağustos 05, 2011, 10:21:57 ÖS »
Abiler son 2 saattir son katta geleneksel olarak uyguladığım verniğin ... sı ile uğraşıyorum (boşluğu aklınıza gelen en kötü şekilde doldurun). Bir süredir uğraşıp boyadığım 20+ warrior ve deceiver ın bugün kasıp floklamasını bitirdim. Üstüne verniğini atıp bitireyim derken geç saate kalmışım. Hava karardı yani. Bende her zaman yaptığım ayarda verniklerini attım. Gözüme biraz garip gözüktüler alıp ışığın altında bakma ihtiyacı hissettim. Gördüğüm sahne harbi d20 lik sanity loss gerektiriyordu. Çünkü attığım vernik modelleri hem beyazlatmış hem yüzeyini pütür pütür yapmıştı. Neyse save i kurtardık yediğim d10 sanity loss dan sonra ver elini Koçtaş yaptım. İş hayatında da parlak - mat laklarla başım bir sürü belaya girdiği için çözüm yolu olarak daha lak kurumadan parlak malzeme uygulaması ile durumu kurtarabileceğimi düşündüm. Koçtaştan hayatımı kaydıran Duplicolor mat verniğim parlağını Polisan ın hem mat hem parlak verniğini ayrıca yeni çıkan su bazlı verniğin hem mat hem parlağını aldım 60 lira suladım son sürat vernik kurumadan eve döndüm. Denemelerin sonuçları aşağıdaki gibidir:

- Polisan vernikler 5 para etmez (aslında 7.5 lira sanırım), püskürtücü ağızları çok ufak, bir anda çok fazla atıyor, uzaktan atınca da malzeme düzgün yayılım sağlayamıyor, pütürlü yüzey oluşuyor.
- Su bazlı vernikler, zaten ana dertleri olan ıslatma yeteneğinin azlığından sorunlu, püskürtünce malzeme minyatürün yüzey gerilimini yenemediği için damla haline geçip akıyor, kısacası bize yaramaz. Fakat renkli su bazlı spreyler de var onlar strafor köpüğü eritmezse terrain işinde iyi olabilir.
- Duplicolor parlak vernikten bolca atınca parlaklık ve yüzey düzgünlüğü bayağı iyileşti, fakat dünya lak attım üzerine bakalım sabaha nasıl olacak. Solvent bazlı olduğundan film kalınlığı az olacağını ondan dolayı ayrıntıları çok kapatmayacağını ümit ediyorum şu anda.

Yani durum budur. Buradan çıkardığım ders bir daha üzerinde dupli yazan herhangi bir malzemeyi kullanmamam gerektiği oldu. Buna benzer bir sorunu en son yaptığım Monolith de de yaşamıştım, bu marka sorunlu bence. Tamiya siyah sprey aldım bunun üzerine inanılmaz fark var; az katta kapama, düzgünlük ve maalesef fiyat açısından. Ama zaten az minyatür boyadığım için fiyatı göze alıp Hobbytime dan Tamiya alacağım. Bir daha böyle bir sahne ile kesinlikle karşılaşmak istemiyorum, kalbim kaldırmıyo, yaşlandık artık :P

Uzun oldu ama bu yazıyı okuyarak minyatürlerinizi kurtardınız ve 4 yeni malzemenin feedback ini almış oldunuz. Yani değer bence.  ;)

sargon

• E-Posta
Ynt: Mat Vernik Rezaleti (önemli)
« Yanıtla #1 : Ağustos 05, 2011, 10:31:55 ÖS »
Bi tane de benden:

Modellerde parlak noktalar için tırnak cilası kullanın. Tepmiyo.

Barbar139

• YK GM
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Ağustos 05, 2011, 11:25:53 ÖS »
Daha önce boyadığım modeller şövalye oldukları için parlak verniği fırçayla uyguluyordum ama şimdi dark eldarlarda kullanmak üzere duplicolor'un mat verniğini almıştım. henüz kullanmadım. kullanmayayım mı? bunu kullanan başka kimse var mı? başka böyle bir kötü anı vs?
"If you're going through hell, keep going."

DNA Maniac

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Ağustos 05, 2011, 11:50:13 ÖS »
Ruhinin öyle bir anısı var ama o vernik yerine beyaz astar atınca olmuştu :D
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Ağustos 06, 2011, 12:02:41 ÖÖ »
Ruhinin öyle bir anısı var ama o vernik yerine beyaz astar atınca olmuştu :D

Saygılar hatırlattığın için.. >:(
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

DNA Maniac

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Ağustos 06, 2011, 12:32:11 ÖÖ »
Hepimiz gülmüştük ama dimi? hmm yoksa sadece ben mi gülmüştüm? :D

"If i were a deep one blu blup blup...."
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Ağustos 06, 2011, 12:45:43 ÖÖ »
Dupli color ın ne spreyi ile ne de verniği ile sorun yaşadım ben. Hepsinden çok memnunum.

Ancak üzerinde 3 dk çalkala yazıyorya, hani köim çalkalar abi 3 dk dediğiniz yazı, işte ben çalkalıyom, üşünmeden her katta çalkalarım. Adam üstüne yazmış sonuçta.

Levent'in başına gelen evde uzun süre beklemiş spreylerden kaynaklı. Yeterince çalkalarsan bir sıkınıtı olacağını sanmam Batu.

Azactoth

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Ağustos 06, 2011, 01:00:29 ÖÖ »
Levent geçmiş olsun abi umarım modellere bir zeval gelmez...