Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: WHFB Hakkında Merak Ettiğiniz Ama Sormaya Korktuğunuz Yine de Sorduğunuz Herşey  (Okunma sayısı 115931 defa)

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Evet abiler. Bi defa reaksiyonu aldıktan sonra charge eden ünitenin işi biter gibi bir görüş var ama neden var bilemiyorum. Misal tek üniteye birden fazla birlik charge ederken zarları aynı anda atın ona göre kimin yetişim kimin fail edeceğine karar verin filan derken.

Ve asıl takıldığım nokta şudur ki yazılarda diyorki flee demiş bir ünite. Benim mantığıma göre hani charge ettiğim ünite flee dediği zaman "flee eden ünite" tanımına birebie uymakta. Öncemi sonramı filan diye bir kıstas geçmiyor olayda. Zira battle line aklıma gelince 3 ünite linedaki birliğime charge dediğinde ve ben sonuncuya flee diyip kaçtığında diğer üniteler bildiğin yalan oluyor. Charge etmedikleri ünitelere çarpamıyorlar yürüyemiyorlar ateş edemiyorlar vs. o kadar çok eksisi varki. Line arasında soldaki üniteden kaçan birliğimin sağdaki ünite tarafından yakalanmasının bir imkanı yok sonuçta. Ama bu tabi oyun kısmı, takıldığım kısım "flee diyen ünite".
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

morfoz

• Misafir
    • E-Posta
Necronic bir arcana var  sorcerera death ve nurgle spellerineimmune oluyor.  Büyücü de death lore ını kullanıyorsabu  durumda kendi büyülerine immune oluyor.Sorum eğer irrestible force olursa miscast table ından gelen kendisine zararlardan da immune oluyor mu?

Deeyo

• Moderator
    • E-Posta
miscast damage'i herhangi bir lore ile ilgili bir damage değil. dolayısıyla immunite olmaz...
dey layt com and me wan go hom...

morfoz

• Misafir
    • E-Posta
miscast damage'i herhangi bir lore ile ilgili bir damage değil. dolayısıyla immunite olmaz...

çok teşekkürler

morfoz

• Misafir
    • E-Posta
Magical vortex  büyülerinde template sorecerara değip sorcererın forwardarı yönünde ilerletiyoruz değil mi yoksa istediğimiz bir nokta belirleyip sonra hareket etmiyoruz değil mi? Bu arada templateın değidiği friendly unitlerde de zarar görüyor değil mi?

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Template sorcerer ın önüne koyuluyor ve (sanırım sorcerer ın front arc ta kalmak şartıyla) yön belirtilip gönderiliyor. Ve evet dost düşman demeden herkesi yiyebiliyor :)
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Batu,

FAQ'da "has chosen a flee" diyor, bunun türkçe karşılığı açık, daha önce flee demiş. Bu olduğu sürece Burock bahsettiği duruma açıklama olarak kabul edilemez. Yada açıklama kabul etmek kişinin kendi yorumu olur.

Levent,

Konuları karıştırıyorsun, charge reaksiyonları charge söylendiği an declare edilir ve declare edildiği an gerçekleşir, bu kitapta açıkça yazan bir kural.

Senin dediğin charge'ların kendisi, tüm chargelar söylendikten ve reaksiyonlar gerçekleştikten sonra saldıran istediği sırada chargelarını gerçekleştirir.

Örnek:

A ünitesi D ünitesine charge dedi, D anında cevap vermek ve cevabına göre hareket etmek zorunda. A ünitesi D ünitesi flee derse redirect yapabilir. D ünitesi A'ya hold reaksiyonu verdi, reaksiyon gerçekleşti ve bitti. A ünitesi charge etmek için beklemeye başladı, bundan sonra redirect etme şansı yok çünkü reaksiyon anı yaşandı ve bitti.

B ünitesi de D ünitesine charge dedi, D yine anında cevap verdi ve flee dedi, dediği anda zarını attı B'den uzaklaşacak şekilde kaçtı. Bu noktada B redirect charge diyebilir.

C ünitesi de D'ye charge etti, D flee demek zorunda, anında reaksiyonunu verdi ve bu sefer C'den uzaklaşacak şekilde kaçtı. Tıpkı B ünitesi gibi C de redirect yapabilir. C'nin amacı D ünitesini charge etmek için bekleyen A'ya doğru sürmek olabilir.

Tüm charge deklerasyonları ve reakisyonları bittikten sonra A saldıranın istediiği sırada charge'ını gerçekleştirir. Eğer yetişebiliyorsa D'yi yok eder, çünkü D kaçmaktadır.

Yukarda yazdığım örnek kitapta yazan kurallara göre ve kurallarde belirtilen sıra ile aksiyonlar gerçekleşiyor. Daha önce de yazmıştım, kuralları okurken zaman olgusuna da dikkat etmek gerekir.

Zaman yolculuğu imkanı veren bir büyünüz varsa işler değişir tabii. ;)
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2011, 10:49:51 ÖS Gönderen: Antimodes »

vace

• Üye
  • My will be done!
Şimdi kitaba bakamayacam direk sorsam. Umut'un örneğinde durumdan devam edersek, reaction alındıktan sonra A, B, C ne halt yiyecekse bu sırada mı gerçekleşir yoksa oyuncu C, B, A şeklinde ya da B, A, C, şeklinde ünitelerini sırasıyla oynatabilir mi?
Tomb Kings
2189+

Dwolvin

• Ziyaretçi

Senin dediğin charge'ların kendisi, tüm chargelar söylendikten ve reaksiyonlar gerçekleştikten sonra saldıran istediği sırada chargelarını gerçekleştirir.

vace

• Üye
  • My will be done!
Abe şimdi düşündümde sıra farketmiyormuş zaten. Neyse, reaksiyonlar verildi, B yi oynattı(naptıysa artık). Sıra geldi A'ya bu ünite için D ünitesi "has chosen a flee" olmuş olmuyor mu? Bence de olmuş gibi ama...
Tomb Kings
2189+

Barbar139

• E-Posta
Umut abi, olay öyle değil :)
Kitabın hiçbir yerinde, FAQ'nun hiçbir yerinde, bir ünite bir kez "hold" cevabı aldıysa buna göre hareket etmek zorundadır demiyor.
Hatta
Sayfa 18 redirecting the charge bölümü
"If the target unit declares a flee reaction, the charging unit now has a choice, it can either complete the charge or try to redirect." diye anlatmış.
Target unit bir kez "flee" dediği anda, ona şarj eden her ünite redirect deneyebilir. Hani kitapta hiçbir yerde, "cevap hold, buna göre şarj et" demiyor, "flee" cevabı herhangi birine verildiği anda redirect denenebilir. Sonuçta herşey aslında aynı anda oluyor, zaten bu nedenle tüm şarjlar söylendikten sonra istenen sırayla şarjlar tamamlanıyor. Cidden abi, aç bak, hani "Hold" başlığında da, redirect başlığında da, hiçbir yerde, cevap holdsa o zaman şarj tamamlanmalıdır, ünite redirect edemez fln demiyor.

Bunu warseer forumunu veya başka forumları fln sürekli kontrol eden bir arkadaş sorup cevapları buraya yazarsa da çok iyi olur. Dünyada nasıl yapıyorlarmış görürüz bir de...
"If you're going through hell, keep going."

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Ben Skavenlara bi sorayım ne yapıyorlar. Onun dışında Umut abi demek istediğim kısım o değil. o A B ve C ünitelerinden benim kaçan üniteyi yakalama şansı olan pek olmuyor zira adam hattın arkasına kaçıyor ve hani diğerleri mala bağlıyorlar orda :D Tabi yinede böyle çirkin şeyler zaman zaman olabilir ama işte asıl konuya dönersek Batuhan la aynı şeyi düşünüyoruz.

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Selamlar,

Olaya yanlış taraftan bakıyorsunuz, redirect charge olayında belirleyici olan charge yiyen ünitenin flee demesi.

Şimid bırakalım çoklu şarjları filan, sadece 2 ünite arasındaki olaya bakalım.

Soru;
A ünitesi B ünitesine charge dedi, B ünitesi hold dedi, A ünitesi redirect yapabilir mi?
Cevap;
Hayır, yapamaz çünkü B ünitesi flee demediği sürece A ünitesi redirect yapamaz.
Soru;
A ünitesi hold demiş olan B'ye doğru charge hareketini yapmak zorunda mıdır?
Cevap;
Evet, zorundadır çünkü charge demiştir ve hold cevabı almıştır, bu dakkadan sonra "küstüm ben charge etmiyecem" diyemez.

Şimdi, bu yukarda yazdıklarımda hepimiz hem fikiriz sanırım. Öyle ise B ünitesine A'dan sonra birilerinin daha charge etmesi yukarda yazdıklarımı neden değiştirsin? Kurallara göre olay yukardaki şekilde gerçekleşmeli. Kurallar demişken...

Ekte charge subphase'deki olayların gerçekleşme sırasını gösteren summary var. Açıkça yazıyor;

- Önce charge deklerasyonu
- sonra reaksiyon
- sonra başka bir ünitenin charge deklerasyonu
- tüm deklerasyonlar tamamlandıktan sonra charge edenler hareketlerini yaparlar.

Charge bölümündeki ilgili kuralları kitaptaki sırayla alt alta koydum.

Declare Charge'da ne diyor; The enemy must make its charge reaction before another charge can be declared.
Charge reaction'da ne diyor; Once the charge reaction is complete, the charging player can declare a charge with another unit...
Redirect the charge'da ne diyor; If the target unit declares a Flee! reaction, the charging unit now has a choice...

Sonuç; charge deklerasyonundan hemen sonra reaksiyon gerçekleşmek zorunda, bir reaksiyon tamamlanmadan başka charge deklera edilemez, eğer düşman kendisine flee der ise charge edenin redirect deme şansı oluşur.

Saygılar,

althar amadeous

• Grimgar Nadir Keski
    • E-Posta
merhaba yine ben ve yeni bir konu aklıma takılan

şimdi doombull kullanmak gercekten güzel bişey beastmende ama beastlord gibi bi adam var ken bunu chariot bindirmek benim çok sevdiğim bi olay yanlız kule de bildiğiniz gibi topu ve srone trower olan cok ordu var. chariot üzerinde bulunan heroya top atıldığında top karaktere mi chariot mu charpar yoksa vurduğunda 1234 chairotta 5-6 lord yada heroyamı gelir diye hesdaplarız ???
Beastmen - 5000 pts
Space Orcs - 3100 pts
Gothic Chaos - 1000pts
BB-Orc team - Dwarf team
Stompa - Looted Shadow Sword

Barbar139

• E-Posta
Redirect charge meselesini gavur forumlarında sordum biraz;

Round Table of Bretonnia
http://www.roundtable-bretonnia.org/index.php?option=com_fireboard&Itemid=87&func=view&catid=16&id=104921#104921

Warseer
http://www.warseer.com/forums/showthread.php?t=313348

Gerçi iki yerde de birkaç kişi cevap vermiş ama cevap verenler redirect edilir diyor...

Özgün, abi senin durumunda, top ikisine de çarpıyor, template gibi vuruyor. Hani gazını anlıyorum, ben de pegasusa binmek gezmek istiyorum ama bu edisyonda tek başına pahalı lord gezdirmek akıl karı değil gibi. Ha shooting'i az olan ordulara karşı al kullan ama turnuva rosterlarında pek kullanılası şeyler değil bence.
"If you're going through hell, keep going."