Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: WHFB Hakkında Merak Ettiğiniz Ama Sormaya Korktuğunuz Yine de Sorduğunuz Herşey  (Okunma sayısı 116019 defa)

althar amadeous

• Grimgar Nadir Keski
    • E-Posta
aynı hatayı yapıyorsun... ilk gelen adama hold denildi, hold reaksyonu anında çözüldü ve yerinde durdun... ikinci gelen adama flee dedin ve daha hiç bir charge zarı atılmadan önce sen flee zarını atıp kaçtın... Bu üniteye en son charge deklare etmiş olan ünite isterse (sen zarını atıp modellerinin son pozisyonunu belirledikten sonra) aynı charge'a devam edebilir yada loS ve max charge mesafesi içindeki (12+move karakteristiği) başka bir üniteye redirect diyebilir...  bundan sonra kaçan ünite bir charge daha yerse otomatikman bir kez daha flee zarı atıp kaçıyor... Tüm charge deklarasyonu bitip, sıra charge moves kısmına geldiğinde senin ilk charge dediğin ünite (hold cevabı alan) redirect edemediği için yakalayabilecek olsa da olmasada 2d6 sını atıyor eğer charge deklare ettiği üniteye yetişebiliyorsa, üniteyi yok ediyor yoksa failed charge atıp attığı zarın büyüğü kadar ilerleyip duruyor... 

Detaylı açıklama için çok teşekkür ederim. Son bir soru daha charge eden kişi zarını ne zaman atıyor? karşıdaki reaksiyonu söylemeden önce diye biliyorum. Zarı görüp ona göremi reaksiyon veriyor?

Kesinlikle hayır charge zarları en son atılıyor
Beastmen - 5000 pts
Space Orcs - 3100 pts
Gothic Chaos - 1000pts
BB-Orc team - Dwarf team
Stompa - Looted Shadow Sword

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Tüm charge deklarasyonları bitip bunlara bağlı tüm reaction'lar çözüldükten sonra charge deklare eden oyuncunun charge deklare etmiş olduğu üniteler arasında istediği sıra ile çözülüyor... Yani Özgünün dediği gibi en sonda...

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
Güzel soru... Stand and shoot tepkisi söylendiği anda yapılıyor... ama bununla ilgili bir kural var mı bilmiyorum... yani Centigor örneğinde charge eden ünite panik atamazsa, charge'a kalktıkları yerden mi yoksa, centigorlara 6" kaladan mı kaçmaya başlar ?

eğer şarjör birlik şarja kalktığında S&S yapılacak silahın menzilindeyse, S&S response hemen gerçekleşir. dolayısıyla, S&S'ten doğacak olası bir panik durumunda, şarja kalktıkları yerden kaçarlar. Yok eğer silahın menzilinin dışından şarja başlandıysa önce silahın max. menziline kadar koşturur. Panik durumunda da o noktadan fıyar.
War, war never changes...

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
peki ben stand and Shoot dedim aramızda 11" var... sen zarını atmadan önce ben sana stand and shoot'ı çözmek zorundayım diyelim ki sen 2 ve 3 attın toplamda 9" ile(biliyorum burak senin için 8":D) charge'ı tamamlayamadın... e benim 6"e de girmedin ne oldu benim attığım Throwing axe ler diye soruyorum ben ;)

althar amadeous

• Grimgar Nadir Keski
    • E-Posta
çok güzel sorular bence menzile girmediyse trowing axe cebimize geri koyup el sallıyoruz
Beastmen - 5000 pts
Space Orcs - 3100 pts
Gothic Chaos - 1000pts
BB-Orc team - Dwarf team
Stompa - Looted Shadow Sword

burock

• E-Posta
peki ben stand and Shoot dedim aramızda 11" var... sen zarını atmadan önce ben sana stand and shoot'ı çözmek zorundayım diyelim ki sen 2 ve 3 attın toplamda 9" ile(biliyorum burak senin için 8":D) charge'ı tamamlayamadın... e benim 6"e de girmedin ne oldu benim attığım Throwing axe ler diye soruyorum ben ;)

failed şarj olması durumunda eğer düşman birlik silahın max. menziline girmiyosa atış gerçekleşmeyecektir.  Dolayısıyla yukarda verdiğin senaryoda S&S olmuyo abi.

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Ama stand and shoot çözülmeden charge zarını atamıyorsun... al sana daha da grift bi rörnek... iki üniten var birincisine stand and shoot dedim ama ikincisine flee dedim... önce benim stand and shoot ımın çözülüp bunun sonucunda varsa senin panik testinin çözülmesi gerekiyor ondan sonra diğer ünite bana charge deklare edebilsin... bu sorunun cevabını bir yurt dışı sitelere de sormakta fayda var..

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Yok yahu gayet kolay :D Şincih şöyle oluyor. Stand & shoot yaparken short mu long mu diye bakabilirsiniz. bunun dışında max range ölçmenize gerek yok. Kitapta açıkça menzile girmiş kabul edilirler ve hatta charge eden ünite failed charge yapıp hiç bir zaman max range e girmemiş bile olsa onların charge a başlayıp gelen atış yüzünden püskürtlüp biraz geri çekildeklerini varsayarız filan diyor. Bunun duşında paniklerlerse eğer charge etmeye başladıkları yerden kaçıyorlar, öbür türlüsü bu dinamiklerle çok karışırdı zaten.

Yani evet 8 le 7 arasında çok değişti charge olayı :)
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

vace

• Üye
  • My will be done!
Alıntı
A Stand and Shoot reaction can be declared against an enemy unit that starts its charge outside the firing unit's maximum range — the shooting is resolved normally assuming the enemy is just within maximum range of the shooting unit's shortest-ranged weapon. If the charge fails, for whatever reason, we assume that the chargers closed to within the weapons' maximum range before being driven off.

Aynen Levent'in dediği gibi...
Tomb Kings
2189+

burock

• E-Posta
Alıntı
A Stand and Shoot reaction can be declared against an enemy unit that starts its charge outside the firing unit's maximum range — the shooting is resolved normally assuming the enemy is just within maximum range of the shooting unit's shortest-ranged weapon. If the charge fails, for whatever reason, we assume that the chargers closed to within the weapons' maximum range before being driven off.

Aynen Levent'in dediği gibi...

oha iimiş, beleşe S&S :)

sargon

• E-Posta
Alıntı
the shooting is resolved normally assuming the enemy is just within maximum range of the shooting unit's shortest-ranged weapon.

Yani,

Repeater handgun range= 24"
Repeater pistol range= 12"

Bunların ikisi aynı ünitede olursa aramız 18" bile olsa handgun sahibi arkadaşlar short range'de gibi mi sıkacak?

burock

• E-Posta
Alıntı
the shooting is resolved normally assuming the enemy is just within maximum range of the shooting unit's shortest-ranged weapon.

Yani,

Repeater handgun range= 24"
Repeater pistol range= 12"

Bunların ikisi aynı ünitede olursa aramız 18" bile olsa handgun sahibi arkadaşlar short range'de gibi mi sıkacak?

aynen... repeater pistol taşıyan bebe, "HOLD IIIIT!" diye baarıyo paso :)

Barbar139

• E-Posta
bu konuyu çözdük, onward to sonraki...

aynı unit'e iki düşman unit'in şarj ettiği bir durum düşünelim. Savunan tarafın ilk şarja hold, ikinci şarja flee dediği durumda, ilk şarj diyen birlik Redirect Charge yapabilir mi?

- Yapamaz, şarjı tamamlamak zorundadır; zira şarjına "Hold" yanıtı almış ve sırasını savmıştır.
- Yapabilir. "flee" yanıtı onun için de geçerlidir.

Bu arada, redirect yapmaya çalışan birliklerin, diğer redirect koşullarını sağladığını varsayıyoruz tabi: Şarj edebileceği başka düşman olması, Ld testini geçmesi falan filan.

Aşağıya Redirect Charge kuralını ekleştirdim.

FAQ'dan alıntı

If multiple units have declared a charge against a unit that
has chosen a Flee! Charge response, can they all attempt to redirect
their charge if there is another viable target in range? (p18)
A: Yes. The controlling player chooses in which order to try
and redirect his charging units.

yani, isteyen istediği sırayla redirect edebilir
"If you're going through hell, keep going."

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Batu,

Senin alıntı yaptığın FAQ Burock'ın sorusuna yanıt vermiyor. Çünkü soruda "has declared flee" diyor, yani daha önce flee demiş bir düşmana bir başka ünite ile charge dedin, düşman oto flee, sen istersen re direct ediyorsun ve redirect sıranı sen beliliyorusun. FAQ bu olayı açıklıyor.

Burock sorusunda daha önce flee dememiş bir üniteye charge diyon, ünite cevap vermiyor yani hold ediyor. Sonra başka bir ünitene flee diyor. İlk başta hold reaksiyonu almış ünite re direct edebilir mi?

Semih'in açıkladığı üzere burada kritik olan zaman, charge reactionlar söylendiği an gerçekleşip bittiği için ilk başta hold rekasiyonu alan ünite redirect edemez çünkü reaksiyonu o an aldı ve iş bitti. Sonrasında charge ettiği ünite başka bir charge'a flee demiş ilk charge eden ünite için bir anlam ifade etmez.

Barbar139

• E-Posta
Yani...

Bilemedim...

Gayet açık bence, birden çok ünite, flee diyen bir üniteye charge etti, görünür düşman varsa hepsi redirect eder demiş işte. Ona hold dediyse o edemez fln dememiş, son cevap flee sonuçta kimsenin kimseye hold deyip önünde durduğu yok ve sonuçta tamam deklare etme sırası vs önemli, ama bunlar eş zamanlı gelişen olaylar.

Ben halen olacağını düşünüyorum, pek ikna olmadım açıkçası çünkü, yaw ne bileyim, adam açıkça yazmış işte, hepsi eder mi demiş, o da hepsi redirect eder demiş hani ayrıntılı anlatmamış. bir de, şarj zarlarının en son atılmasının ve şarjların en son oynanmasının ve istenilen sırayla oynanmasının da bir önemi var.

Kısacası ben olabileceğini düşünüyorum ve olabileceği yönünde FAQ'daki ifadeyi gayet açıklayıcı bulurken olamayacağını anlatan bir yer görmüyorum...
"If you're going through hell, keep going."