Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: WHFB Hakkında Merak Ettiğiniz Ama Sormaya Korktuğunuz Yine de Sorduğunuz Herşey  (Okunma sayısı 116017 defa)

baran

• Misafir
    • E-Posta
Artık açtım kitabı okudum bi güzel. Challenge etmek için base contact da olmak gerekmiyor fakat eğer şampiyon kabul ederse base contact a geçmek zorunda. Etmez isede arkaya geçmiyor. Çünki kitapda şampiyonun kabul etme zorunlulu yoktur diyor istersen eder diyor. fakat karakter var ise ve birden fazla ise ve kabul edilmemişse rakip tarafından seçilen bir tanesi arkaya yollanıyor.

Şampiyona yapılan ataklar konusunda ise eğer ölürse fazla woundlar diğer adamlara aktarılmıyor. fakat gruba yapılmışsa ve bütün adamlar öldüğü halde fazladan wound var ise şampiyonda ölüyor.

Şampiyonun make way yapar veya yapamaz diye yazan bir yer göremedim bu durumda yapamıyor gibi görünüyor.

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
bu konuyu çözdük, onward to sonraki...

aynı unit'e iki düşman unit'in şarj ettiği bir durum düşünelim. Savunan tarafın ilk şarja hold, ikinci şarja flee dediği durumda, ilk şarj diyen birlik Redirect Charge yapabilir mi?

- Yapamaz, şarjı tamamlamak zorundadır; zira şarjına "Hold" yanıtı almış ve sırasını savmıştır.
- Yapabilir. "flee" yanıtı onun için de geçerlidir.

Bu arada, redirect yapmaya çalışan birliklerin, diğer redirect koşullarını sağladığını varsayıyoruz tabi: Şarj edebileceği başka düşman olması, Ld testini geçmesi falan filan.

Aşağıya Redirect Charge kuralını ekleştirdim.
War, war never changes...

baran

• Misafir
    • E-Posta
Bütün chargelar aynı anda söylenmiyormu? Bu charge edecek diyip çözüp bir sonrakine geçilmiyor diyebiliyorum. Hepsi söyleniyor sonra sıra ile çözülüyor. Ayrıca savunan ünite tek bir cevap verebilir buna hold buna  flee diyebilirmi? Bence diyemez çünki tüm chagelar aynı anda söyleniyor ve tepki bir tane olabilir ya kaçar ya durur vs. bu durumda charge den iki ünitede chargelarını değiştirebilir.

burock

• E-Posta
Bütün chargelar aynı anda söylenmiyormu? Bu charge edecek diyip çözüp bir sonrakine geçilmiyor diyebiliyorum. Hepsi söyleniyor sonra sıra ile çözülüyor. Ayrıca savunan ünite tek bir cevap verebilir buna hold buna  flee diyebilirmi? Bence diyemez çünki tüm chagelar aynı anda söyleniyor ve tepki bir tane olabilir ya kaçar ya durur vs. bu durumda charge den iki ünitede chargelarını değiştirebilir.

ekte BRB sayfa 18 - "There's too many of them" başlığından alıntı var. aynı fazda birden fazla şarj yiyen üniteler, yanıtlarını değiştirebiliyorlar. tek koşul, bi kere flee dedi mi hep flee demek zorunda.

bu arada 8th ed. kitabı yoksa yakınınızda, burdan indirebilirsiniz: http://dl.dropbox.com/u/22050831/Rulebook%20-%20Warhammer%20Fantasy%20Battles%20%28ed.8%29.pdf

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta

Ünite kendisine yapılan her bir charge a ayrı tepki verebilir... örnek kendisine ilk yapılan charge 'a stand and shoot, ikinci charge 'a flee diyebilir... burada öenmli nokta herhangi bir charge 'a flee dedikten sonra kendisine gelen tüm chargelara flee demek zorunda... Karıştırılmaması gereken en önemli konu tüm chargelar aynı anda deklare edilmiyor tek tek sırayla deklare ediliyor ve her charge'a verilen tepki verilir verilmez çözülüyor... ancak charge hareketlerinin hepsi tüm charge reaksyonları verilip, çözüldükten sonra charge eden oyuncunun istediği sıra ile oynanıyor...

Bence kendisine hold denilen ünite redirect charge yapamaz çünkü kendisine flee reaksyonu verilmiyor...

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
aha Burak benden nce yazmışsın zaten :)

baran

• Misafir
    • E-Posta
diyelimki ilk charge stand and shoot dedin ve çözdün oklarını attılar. ikinci bir charge daha geldi flee dendi. Bu durumda kaçıyorlar??? hem ok atıp hem kaçmış oluyorlar doğrumu?

burock

• E-Posta
diyelimki ilk charge stand and shoot dedin ve çözdün oklarını attılar. ikinci bir charge daha geldi flee dendi. Bu durumda kaçıyorlar??? hem ok atıp hem kaçmış oluyorlar doğrumu?

aynen.

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
sanırım burda declare charge kısmına bi bakmakta fayda var. El altında varsa bi bakınız. Charge söylerken ki kısmın wording i bizi daha net bi sonuca götürür diye düsünüyorum. Zira sırasını geçmiş mi sayıcaz kısmı orda yer alır kanımca.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

baran

• Misafir
    • E-Posta
hmmm... ilk charge a hold dendiğine göre ve charge ı yapan tarafın istediğine göre charge yapanlar ilerlediğine göre bu durumda charge eden birlik hold eden adama yürür ve yakalar? Sonuçta ikinci yapılan charge a flee demiştir ve yakalandığına göre kaçamaz. eğerki 1. ünite yakalamaz ise ikinci charge eden üniteye flee verdiği için uzaklaşır.

althar amadeous

• Grimgar Nadir Keski
    • E-Posta

chargelar söylenir reaksiyonlar söylenir hepsi bittikten sonra zarlar atılıyo hemen charge dedim zar attım yok bütün chargelar ve reaksiyonlar verildikten sonra zar atıyoz

bide stand & shoot olayını irdelesek tabi bizde bunu yapcak 1-2 unite var ama netleşmesi için soruyorum. bir ünite benim centigorlar charge etti diyelim bende trowing axe var 6" girincemi sallıyor bu baltaları yoksa reaksiyonu verince salıyoz

bide trowing axe atarken charge yapanın minumum move na bakılmıyo galibe stand &shoot 1 inc deyken bile diye biliyoz galiba netleştirleim hani okudum ama kafada ?? oluştu
Beastmen - 5000 pts
Space Orcs - 3100 pts
Gothic Chaos - 1000pts
BB-Orc team - Dwarf team
Stompa - Looted Shadow Sword

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
aynı hatayı yapıyorsun... ilk gelen adama hold denildi, hold reaksyonu anında çözüldü ve yerinde durdun... ikinci gelen adama flee dedin ve daha hiç bir charge zarı atılmadan önce sen flee zarını atıp kaçtın... Bu üniteye en son charge deklare etmiş olan ünite isterse (sen zarını atıp modellerinin son pozisyonunu belirledikten sonra) aynı charge'a devam edebilir yada loS ve max charge mesafesi içindeki (12+move karakteristiği) başka bir üniteye redirect diyebilir...  bundan sonra kaçan ünite bir charge daha yerse otomatikman bir kez daha flee zarı atıp kaçıyor... Tüm charge deklarasyonu bitip, sıra charge moves kısmına geldiğinde senin ilk charge dediğin ünite (hold cevabı alan) redirect edemediği için yakalayabilecek olsa da olmasada 2d6 sını atıyor eğer charge deklare ettiği üniteye yetişebiliyorsa, üniteyi yok ediyor yoksa failed charge atıp attığı zarın büyüğü kadar ilerleyip duruyor...  

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Güzel soru... Stand and shoot tepkisi söylendiği anda yapılıyor... ama bununla ilgili bir kural var mı bilmiyorum... yani Centigor örneğinde charge eden ünite panik atamazsa, charge'a kalktıkları yerden mi yoksa, centigorlara 6" kaladan mı kaçmaya başlar ?

baran

• Misafir
    • E-Posta
aynı hatayı yapıyorsun... ilk gelen adama hold denildi, hold reaksyonu anında çözüldü ve yerinde durdun... ikinci gelen adama flee dedin ve daha hiç bir charge zarı atılmadan önce sen flee zarını atıp kaçtın... Bu üniteye en son charge deklare etmiş olan ünite isterse (sen zarını atıp modellerinin son pozisyonunu belirledikten sonra) aynı charge'a devam edebilir yada loS ve max charge mesafesi içindeki (12+move karakteristiği) başka bir üniteye redirect diyebilir...  bundan sonra kaçan ünite bir charge daha yerse otomatikman bir kez daha flee zarı atıp kaçıyor... Tüm charge deklarasyonu bitip, sıra charge moves kısmına geldiğinde senin ilk charge dediğin ünite (hold cevabı alan) redirect edemediği için yakalayabilecek olsa da olmasada 2d6 sını atıyor eğer charge deklare ettiği üniteye yetişebiliyorsa, üniteyi yok ediyor yoksa failed charge atıp attığı zarın büyüğü kadar ilerleyip duruyor...  

Detaylı açıklama için çok teşekkür ederim. Son bir soru daha charge eden kişi zarını ne zaman atıyor? karşıdaki reaksiyonu söylemeden önce diye biliyorum. Zarı görüp ona göremi reaksiyon veriyor?

burock

• E-Posta
bide stand & shoot olayını irdelesek tabi bizde bunu yapcak 1-2 unite var ama netleşmesi için soruyorum. bir ünite benim centigorlar charge etti diyelim bende trowing axe var 6" girincemi sallıyor bu baltaları yoksa reaksiyonu verince salıyoz

S&S, max menzile girer girmez yapılır.

bide trowing axe atarken charge yapanın minumum move na bakılmıyo galibe stand &shoot 1 inc deyken bile diye biliyoz galiba netleştirleim hani okudum ama kafada ?? oluştu

Normalde S&S yapabilmek için, şarjör birlikle aranda, şarjör birliğin move'si kadar mesafe olmalı. Ancak eğer S&S yapılacak silahın özelliği "Quick to Fire" ise bunu dikkate almıyoruz, her koşulda S&S yapabiliyoruz. Throwing Axe de Quick to Fire bir silah olduğundan her koşulda S&S yapılabilir.