Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: WHFB Hakkında Merak Ettiğiniz Ama Sormaya Korktuğunuz Yine de Sorduğunuz Herşey  (Okunma sayısı 115925 defa)

baran

• Misafir
    • E-Posta
Şampiyon sonuçda ünitenin bir upgradi değilmi müzisyen ve bayrakçı gibi? Bu durumda ona yapılan atak gruba yapılmış olmazmı? (Duel dışında) Bu durumda müzisyen bayrakçı şampiyon ölme sırası son olarak wound verildiğinde kaç tane adam varsa o ünitede sıra ile gider en son upgradili adamlar gider. Atak yapıldımı unitenin karakteristiklerine bakılır ama atak yaparkende şampiyon base contakda ise o vurur değilsede make way yaparak gidip vurabilir. Ben şampiyona vuruyorum diyemeyiz sonuçda üniteye yada karaktere vurursun.

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
Şampiyon sonuçda ünitenin bir upgradi değilmi müzisyen ve bayrakçı gibi? Bu durumda ona yapılan atak gruba yapılmış olmazmı? (Duel dışında) Bu durumda müzisyen bayrakçı şampiyon ölme sırası son olarak wound verildiğinde kaç tane adam varsa o ünitede sıra ile gider en son upgradili adamlar gider. Atak yapıldımı unitenin karakteristiklerine bakılır ama atak yaparkende şampiyon base contakda ise o vurur değilsede make way yaparak gidip vurabilir. Ben şampiyona vuruyorum diyemeyiz sonuçda üniteye yada karaktere vurursun.

birliğin diğer elemanlarının aksine şampiyonlar, CCde özel olarak atak allocate edilerek hedeflenebilir ve öldürülebilir (BSB syf 93 - Champions and Close Combat).

Ayrıca, Make Way! kuralı da sadece karakterler için geçerlidir (BSB syf 100), şampiyonlar Make Way! hareketi yapamaz.
War, war never changes...

baran

• Misafir
    • E-Posta
Sorunun cevabını verdin  o zaman özel olarak atak veriyorsan atak sayısını söylersin 3 adam şampiyona vuruyor diğerleri üniteye diye. zarlarını ona göre atarsın. eğer base contak yok ise sadece şampiyon ise o zaman tüm ataklar ona yapılır.

Burda işi karıştıran nokta adamların yeri dolduğu için 3 atak şampiyona diyip kesip kalan 3 atakda gruba diyebiliyormusun. ve eğer şampiyon ölmez ise o kalan 3 atak ne olur.

valla karışık bişi bende kayboldum. şampiyon ünite upgradir diyip sadece ona base contak olup grubada vurulabilir direk bence bu daha mantıklı.

neyse havlu attım :)

burock

• E-Posta
kırmızı birliğin tüm adamları aynı profil ve ekipmana sahip olduğundan aynı anda ataklarını allocate etmek zorundalar. dolayısıyla, şampiyonu yüksek insiyatifli adamla öldüreyim, sonradan step up ile gelen adam(lar)a dalarım hesabı tutmuyor maalesef :) ha, şampiyonla BtB'de olan bir hero olsa mesela yüksek inisiyatifli, o zaman bu mantıkla hareket edebilirsin, o ayrı.

devam, devam, havlu atmak yok :)

Ultor

• Misafir
Ünite upgrade kısmı da karışık biraz çünkü magical item verebildiğin championlar var. Örneğin dark elf black guard championa 1+ AS verirsen 25 puanlık item olarak o zaman arkadaşın üniteyle birlikte kaynaması da saçma oluyor. Dolayısı ile champion'ı mini karakter olarak değerlendirmek de yanlış bir yaklasım olmayabilir.

Ayrıca söz konusu championun challengeda olduğunu varsayarsak file 1'deki kimse atak yapamaz çünkü değdikleri model challengeda. Bu durumda model üniteye bağlı diyip üniteye allocate edemiyorlarsa ataklarını challenge dışında da allocate edememeleri gerekir diye düşünüyorum.

vace

• Üye
  • My will be done!
O şampiyon ölecek!

Base contactaki model dediğinden, o 2 kişi şampiyona vurur. Ondan sonrası içinde syf 93'te dendiği gibi ölürse yerine başkası geçer verilen fazla woundlar püff olur. Adamlar neredeyse karakter gibiler "look out sir" bilene var ;D Ünitenin parçası olup olmadıkları bi yerde yazmıyor ama onlar için ayrı bir bölüm yapmışlar bence ünitenin parçası değilller.

Oha bunu gönderirken 2 cevap gelmiş, ben de out...
Tomb Kings
2189+

burock

• E-Posta
aslında bence de şampiyonlar CC açısından karakter gibi düşünülmeli. sadece kitapta böle bişiy bulamadım. sadece dwarf FAQ'taki şu soru/cevap biraz o yönde:

Alıntı yapılan: Dwarf FAQ v1.3 syf 3
Q. How are attacks/hits/wounds allocated and models removed in a unit of Trolls Slayers and Giant Slayers? (p33)
A. Treat the Giant Slayers as champions for the purposes of allocating close combat attacks and shooting hits. When casualties are suffered, remove models of the appropriate type from the back of the unit, and fill any resulting ‘gaps’ by sliding units forwards or sideways so that the unit is in a legal formation. Note that the Giant Slayers are champions, and so can benefit from the ‘Look Out Sir’ rule.

blackwinter

burak

o zaman buna göre challenge ta champion öldürürsek EoTG atabiliriz.
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

burock

• E-Posta
burak

o zaman buna göre challenge ta champion öldürürsek EoTG atabiliriz.

EoTG kuralının tam açıklamasını okumak lazım. Hatırladığım kadarıyla o kuralda açık bir şekilde karakter öldürmek gerektiği yazılıydı.

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Ozaman ben gireyim araya :) karakterlerde şampiyonlarda ünitenin parçasıdır. Fakat karakterlerede şampiyonlara da ayrı ayrı atak yapılabilir. Burda durum şu normal rank & file modellere atak yaparken kime allocate ettiğinin hiç bir önemi yok. Btb'deki adam şampiyonsa ona vurmak zorundayız açıkça çünkü o da bir model ve biz hangi modele allocate ettiğimizi söylüyoruz. aslında normal rank&file için de söylüyoruz ama onu belirtmenin bir anlamı olmadığı için zorluk çıkartmıyor.

Make Way kısmına gelince, turnuvada bakmıştım şampiyonlar ve karakterler Make Way yapabiliyorlar.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

burock

• E-Posta
Ozaman ben gireyim araya :) karakterlerde şampiyonlarda ünitenin parçasıdır. Fakat karakterlerede şampiyonlara da ayrı ayrı atak yapılabilir. Burda durum şu normal rank & file modellere atak yaparken kime allocate ettiğinin hiç bir önemi yok. Btb'deki adam şampiyonsa ona vurmak zorundayız açıkça çünkü o da bir model ve biz hangi modele allocate ettiğimizi söylüyoruz. aslında normal rank&file için de söylüyoruz ama onu belirtmenin bir anlamı olmadığı için zorluk çıkartmıyor.

leventin dediği bence çok basit ve net bi açıklama. itirazı olan?

Make Way kısmına gelince, turnuvada bakmıştım şampiyonlar ve karakterler Make Way yapabiliyorlar.

ı-ıh... BRB syf 100 - Make Way. Characters altında anlatmış ve sözcük olarak da character kullanmış. şampiyonların make way yapabileceğine ilişkin bişiy yok. aşağıya alıntıladım.

baran

• Misafir
    • E-Posta
Şampiyonlar make way yapabilmek zorunda yoksa challenge kabul ederken sıkıntı olur. Tıpkı kabul etmediklerinde arkaya gittikleri gibi. Belki sadece bu ikisi yapıyolardır ama bu durumdada saçma olmazmı her türlü make way yapabilmeleri lazım. Yoksa şişirdiğimiz şampiyonun bazı durumlarda bir anlamı kalmıyor. İsimli şampiyonlar bile var.

burock

• E-Posta
Şampiyonlar make way yapabilmek zorunda yoksa challenge kabul ederken sıkıntı olur. Tıpkı kabul etmediklerinde arkaya gittikleri gibi. Belki sadece bu ikisi yapıyolardır ama bu durumdada saçma olmazmı her türlü make way yapabilmeleri lazım.

daha dün akşam oynadığım maçta ortaya çıkan bir durum bu. artık challenge kabul etmek için BtB'de olamana gerek yokmuş. Aşağıda alıntıladım (BRB syf 102 - Accepting a Challenge). Karakterin "just a part of unit" olması yetiyor.

Yoksa şişirdiğimiz şampiyonun bazı durumlarda bir anlamı kalmıyor. İsimli şampiyonlar bile var.

O sizin peynirliğiniz. bizde öyle şampiyona item verme, isim verme yok. hepimiz mehmetçik :P

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta

Aynen katılıyorum, dün fırsatım olsa ben de karakterler de combined unit'in bir parçasıdır, ünitenin parçası olmanın bu konuyla bir alakası yok deyu yazacaktım.

Buna ben de katılmıyorum burak'ın yaptığı alıntıda açıkca sadece aynı base'e sahip karaterler make way yapabilirler diyor. Şampiyon sadece challenge kabul ettiğinde yerinden oynayabilir. Örneğin yandan giren ve şampiyona btb de olmayan bir düşman üniteye vurmak için şampiyonun yerini değiştiremezsin.

Tıpkı kabul etmediklerinde arkaya gittikleri gibi.

Şampiyonlar kabül etmedikleri challenge karşılığında arkaya gönderilemezler. Ekte ilgili kural var.

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
İyi yakalamışsın umut :) Artık daha da mutluyum ozaman. Yaşasın kaçışan karakterler!

Şu Make Way kısmına kuleye gidince bi bakıcam, çünkü turnuvada yaptım hareketi karşıdan itiraz gelince açıp gösterdim kitabı, açıkça karakter ve şampiyonlar diyordu. Gidip onu bulmam lazım :D
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler