Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: WHFB Hakkında Merak Ettiğiniz Ama Sormaya Korktuğunuz Yine de Sorduğunuz Herşey  (Okunma sayısı 116025 defa)

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
yavaş oldukları kısmında ciddi hatan var.. Oyunun eski edisyonlarında bile yavaş değillerdi (Anvil of Doom diye bir oyuncakları var... shooting fazında engelleyemediğin bir şekilde 5/6 ihtimalle bir ünitesine charge et dedirtebiliyor... ki bu oyunun oynadığımız edisyonu için inanılmaz güçlü bir şey, ayrıca yeni edisyonda 2d6+3" e charge edebildikleri, senin piyadenin ise, 2d6+4" e charge edebildiği düşünülürse hız konusunda ne demek istediğimi anlamış olursun ;) ) Bunu haricinde Vampire Counts ile karşılaşabileceğin en ters ordulardan biri Dwarflar;

Avantajları:
1) Topları büyük yaratıkları çok kolay avlayabiliyor...
2) Grudge Thrower dedikleri mancınıkları, yüksek vurma ihtimali ve diğer mancınıklara göre daha yüksek yaralama ihtimali ile her ordunu piyadesine bela...
3) Dwarflara özel kendi büyülü eşyalarını kendileri dizayn ettme ve özel dispell kuralları sebebi ile özellikle bizim için elzem olan büyü fazını kitleme yeteneğine sahipler... 
4) Yüksek Ld sebebi ile Terror ve fear gibi bizim önemli kurallarımızdan daha az etkileniyorlar....
5) Yüksek Ws, yüksek T ve basit piyadenin dahi great weapon kullanabilmesi sebebi ile kaya gibi sert ünitleri var...

Dez avantajları;
1) Büyü fazları yok
2) Düşük insiyatif sebebi ile Purplesun ve Pit of Shades gibi insiyatif test at yada öl büyülerine karşı zayıflar...
3) Orduda herolar haricinde 1'den fazla atak yapan adamları yok

Deeyo

• Moderator
    • E-Posta
ilk maçın ise taktik düşünmekten çok kuralları öğrenmeye odaklanmanı öneririm. Bol bol soru sor karşıdakine ya da bilen kişiye. Bol bol da öğüt al.
Karşı taraf tecrübeliyse kazanma olasılığın en fazla onun izin vermesi ya da zar tanrısının oğlu olmanla var.
dey layt com and me wan go hom...

althar amadeous

• Grimgar Nadir Keski
    • E-Posta
bence acemi şansı unutmamak lazım büyük ihtimalle alkımın dediği şekilde karşı tarafı soru yağmuruna tuttuğunda kesin yenersin :D şaka bi yana

kural kitabını iyice gözden geçir aynı şekilde ordu kitabını tam hakim olursa ilk bir kaç oyundan sonra taktiklerin ortaya çıkmaya başlıcaktır.

aynı zamanda internette bazı sitelerde ordu rosterlarını yayınlayan playerlar var onların kini bak. ayrıca bizim istatistik kısmındaki maç sonuçlarına bakarak biraz daha fikir alabilirsin.

Beastmen - 5000 pts
Space Orcs - 3100 pts
Gothic Chaos - 1000pts
BB-Orc team - Dwarf team
Stompa - Looted Shadow Sword

geekfart

• Misafir
    • E-Posta
Yardımlarınız için teşekkürler. Benimki acemi heyecanından yoksa kazanma hastası değilim :D İlk oyunlarımı öğrenmek için oynayacağım elbette ki :)

Cücelerde Leadership ve toplar başa çok bela olur gibi görünüyor. Bizim orduda da core unit'lerin 2-3 ld var. Belki crypt ghouls durumu düzeltebilir biraz. Ld fail olursa dissolve mu oluyor undead birlikleri yoksa kaçıyorlar mı?

Şöyle bir hedef ordu listesi yaptım ilk alacağım modeller de belli olsun diye, sizce nasıl? Daha fazla core unit mi olsa acaba diye düşündürdü beni. Bir de eğer puanlamada bir hatam varsa lütfen söyleyin :)

General
Necromancer (Level 1 Wizard, Master of the Dead, Mounted on Corpse Cart)
--Corpse Cart (Unholy Lodestone)
205 pts

Heroes
Vampire (Level 1 Wizard, Vampiric Powers: Dark Acolyte, Summon Creatures of the Night, Equipment: Lance, Heavy Armor, Mounted on Hellsteed)
--Hellsteed
182 pts

Special Units
2 x Bat Swarms
70 pts

Core Units
29 x Crypt Ghouls
--1 x Crypt Ghast
310 pts

20 x Skeleton Warriors
--1 x Skeleton Champion
--1 x Musician
--1 x Standard Bearer
130 pts

5 x Dire Wolves
--1 x Doom Wolf
50 pts

5 x Dire Wolves
--1 x Doom Wolf
50 pts

Toplam = 997 pts

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Necromancerini hele ki generalini sakın Corpsechart'a bindirme, eğer bindirirsen, top mancınık ve büyü gibi konularda direk hedef alınabilecek hale getirmiş olursun... Generalini ünite içinde saklamak daha mantıklı... Bunun içinde bineksiz olması daha iyi... Ayrıca genaralini kaybettiğin anda ordun Ld atıyor ve tutturamadığı kadar farkla toza dönüşmeye başlıyor... Ama ordunun march edebilmesi (normal move'unun 2 katı hızlı hareket edebilmesi) için generalinin 12" çevresinde olması gerekiyor... Bunun anlamı istesen de istemesen de generalinin savaş alanına çok yakın olacağı... Bunu göz önünde tutarak Necromancer yerine Vampiri General Yapmak daha mantıklı(koruması daha kolay) Aynı şekilde Vampirini Hellstead'e bindirisen ordunda onun haricinde atlı figürün olmadığı için top/mancınık/büyü maması olur(eğer kendisi ile aynı tür (yaya,atlı,canavar gibi) modellerden en az 5 tanesi ile bir arada iken dışardan gelen saldırılardan direk etkilenmez)... İlla dayanıklı olmasını istiyorsan sana tavsiyem, Talisman of Preservation ve Enchanted Shield ikilisini kullanman bu sayede, Yaya Vamipinin 3+Aromur, 4+Ward save'i olur ki generalini Ward save olmaksızın oyuna çıkarmak genelde onu büyük olasılıkla kaybetmene sebep olacak, bu durum da ordunun toza dönüşmesi ile son bulacaktır.

Ünitenin core kısmı gayet başarılı özellikle Direwolves ünitelerini nasıl kullanacağını öğrendiğinde çok iyi üniteler olacağını göreceksin... Başta özellikleri zayıf gibi gözükse de bu adamların gerçek işi makine (top/catapult vs...) avlamak ve rakibin savaş alanında istediği gibi pozisyon almasını engellemek... Kurtlarını daha önemli bir ünitenin yandan yada aynı anda iki ünitenin saldırısına uğramasını engelleyebilecek şekilde yerleştirirsen hem düşmanı bir tur oyalamış olursun hemde bunun karşılığında 40 puan vermiş olrusun ;) aynı zamanda köpkler ucuz olduğu için oyunu başında ilk olarak onları yerleştirerek rakibinin nasıl bir planla yerleşeceği hakkında fikir sahibi de olabilirsin...

Bat Swarm güzel bir ünite olmakla birlikte dikkatli kullanman gereken bir ünite... Bat swarm ile düşman mutlaka yandan yada arkadan saldırmalısın...önden saldırırsan yaralarından çok zararları olur.... Çünkü düşman daha mukavim olan adamlara vurmak yerine senin yarasalara vurur (T2 oldukları ve armour save leri olmadığı için bu arkadaşlar çok hızlı bir şekilde erirler ve savaş sonucunu etkileyecek olan puanları(combat resulation) rakibine kazandırırlar...)

Tabi ki en önemli şey birirnci elden tecrübe kazanmaktır... Bol Bol oyun oyna... ünitelerini ve Hero kurulumlarını dene sonunda sana en uygununu bulacağına eminim... ;D ve iyi şanslar...

geekfart

• Misafir
    • E-Posta
Hmm.. Binek olayının sorun olacağını ben de tahmin etmiştim. Peki Vampire'ı Ghoul birliğine katıp Necromancer'ı Corpse Cart'a bindirsem Hellsteed'den kalan puanla da Core Unit ya da Special Unit alabilirsem alsam? Daha iyi olacak sanırım.

Peki şöyle bir şey var, generalin kesilirse Lore of Vampires'dan büyü yapabilen bir birim onun yerini alabilir diyor. Yani vampire ölürse necromancer'la idare edebiliyorum di mi? Hatta ekstra bir necromancer da skeleton warrior'ın başına verebilirsem süper olurdu.

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
generalin ölürse, öldüğü fazın sonunda (move,magic,shoot yada close combat) Vampir kuralı olmayan herkes için Ld testleri atıyorsun (bunun anlamı çok şanslı zarlar atmazsan, bil cümle Direwolves, Spirithosts ve büyük canavarını kaybediyorsun çünkü hepsinin Ld' değerleri 4 ve aşağısında)... bir sonraki senin roundunun başında (normalde yine Ld at yada toza dönüş olması gereken anda) oyunda Lore of Vampires bilen başka bir modelin varsa bu testleri atmıyorsun... Ama bu model generalin olmuyor yani ordunun march etme yeteneğini kaybediyorsun... CorpseCart'ı necro bineği olmadan special slottan alabiliyorsun... bence öyle almak daha iyi çünkü üstünde necro varken top yada stonthrower ile vurulursan hem corpsechart hem de necromancer ayrı ayrı vurulmuş sayılıyor... bu durumda necromancer'in neredeyse otomatik ölmüş oluyor... (vurulduktan sonra 2+ya wound (top S10, Stonethrower ortası S9) ve genelde herhangi bir koruma olmadığından) Necromancer'i İskelet ünitesinin içine koyarsın, corpsecart'ı da tek başına gezdirebilirsin ;)

geekfart

• Misafir
    • E-Posta
Öneriler için teşekkürler :) Verdiğin tavsiyelere göre ordu listesini değiştirdim. Generali Crypt Ghoul'ların başına, Necromancer'ı da Skeleton Warrior'ların başına vereceğim. Bat Swarm'ları eledim (M=1 çok düşük maalesef) onların yerine 5 adet Skeleton Warrior, 1 adet Crypt Ghoul, bir de Necromancer'ıma Nightshroud ekledim.

General
Vampire (Level 2 Wizard / Vampiric Powers: Dark Acolyte, Summon Creatures of the Night / Equipment: Heavy Armor)
179 pts

Heroes
Necromancer (Level 1 Wizard / Master of the Dead / Magic Items: Nightshroud)
125 pts

Special Units
Corpse Cart (Unholy Lodestone)
120 pts

Core Units
30 x Crypt Ghouls
--1 x Crypt Ghast
320 pts

22 x Skeleton Warriors
--1 x Skeleton Champion
--1 x Musician
--1 x Standard Bearer
155 pts

4 x Dire Wolves
--1 x Doom Wolf
50 pts

4 x Dire Wolves
--1 x Doom Wolf
50 pts

Toplam = 999 pts

vace

• Üye
  • My will be done!
Alıntı
Bat Swarm'ları eledim (M=1 çok düşük maalesef)
Orduna birşey diyemeceğim ama Bat Swarmlar hover mış. Yani uçuyo ama march yok, yani 10" gidebilir.
Tomb Kings
2189+

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Öneriler için teşekkürler :) Verdiğin tavsiyelere göre ordu listesini değiştirdim. Generali Crypt Ghoul'ların başına, Necromancer'ı da Skeleton Warrior'ların başına vereceğim. Bat Swarm'ları eledim (M=1 çok düşük maalesef) onların yerine 5 adet Skeleton Warrior, 1 adet Crypt Ghoul, bir de Necromancer'ıma Nightshroud ekledim.

General
Vampire (Level 2 Wizard / Vampiric Powers: Dark Acolyte, Summon Creatures of the Night / Equipment: Heavy Armor)
179 pts

Heroes
Necromancer (Level 1 Wizard / Master of the Dead / Magic Items: Nightshroud)
125 pts

Special Units
Corpse Cart (Unholy Lodestone)
120 pts

Core Units
30 x Crypt Ghouls
--1 x Crypt Ghast
320 pts

22 x Skeleton Warriors
--1 x Skeleton Champion
--1 x Musician
--1 x Standard Bearer
155 pts

4 x Dire Wolves
--1 x Doom Wolf
50 pts

4 x Dire Wolves
--1 x Doom Wolf
50 pts

Toplam = 999 pts

Bence baslamak için oldukça güzel olmuş... bundan sonra neyi ne amaçla kullanmak istediğine göre vampiric powerlar ile oynarsın :D iyi eğlenceler...

geekfart

• Misafir
    • E-Posta
teşekkürler :) zaten amaç öğrenebilmek için en kısa yoldan ordu yapmak aslında.

bir de yabancı forumlardaki birkaç taktik başlığını okudum. özellikle grave guard'ları vurucu güç olarak alın diyorlar. ama bilemiyorum en az 110 pts yedikleri için bir de onlar için ayrı bir kutu daha model almam gerektiği için şimdilik pas geçmeyi düşünüyorum.

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Grave Guard ünitesi Vampir ordusunun oyundaki gerçek vurucu gücü S4, T4, Ws3 oldukları ve alabildikleri "Banner of Barrows" sayesinde +1 to hit kazandıkları için Ws6 ve daha altındaki tüm modellere 3+ ya vurabiliyorlar... Eğer karşı taraf fear'ı tutturamazsa asıl rezillik o zaman çıkıyor çünkü geriye 5+'ya vurabiliyorlar... Bir de bu adamlar Great Weapon alabiliyorlar (ki tüm kurulumlarda GW veriliyor) kendiler S4 oldukları için GW ile S6 vuruyorlar... bu da neredeyse oyundaki tüm modellere 2+ to wound demek... önlerine ne gelirse kesip biçiyorlar... fakat şunu unutma ki karşındaki deneyimli bir general böylesine çok puan tutan bir üniteyi küçük yemlerle (bakınız bizim 40 puanlık dire wolflar giib) oyalayıp oyun boyunca hiç bir efektif iş yapamamasını sağlayarak, diğer tüm ünitelerini yok edebilir.. Oyunda yüksek puanlı ve önüne gelen herşeyi kırıp geçiren bu tip ünitelere genelde DeathStar deniliyor (Bu üniteler genellikle içinde generalin de bulunduğu en az 1-2 karakter barındırıyor) bu ünitelerin avantajı tamamen yok edilmedikçe puanlarını vermedikleri için, iyi bir puan koruma yolu da olmaları... Gelecekte bu adamlardan bol miktarada almak isteyeceksin şimdilik oyunun ana kurallarını ve kendi kuralarını öğrenmeye çalışmak çok önemli... Mesela ben hala Hunger zarlarını atmayı unutuyorum ;) 

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta
Selam arkadaslar. 2500 luk bir oyun icin Lord puan sinirlamasi ve Hero puan sinirlamalari nedir? Benim kafam karisti bu konuda

Deeyo

• Moderator
    • E-Posta
maksimum %25 lord, maksimum %25 hero, minimum %25 core, MAksimum %50 special,maksimum %25 Rare olabiliyor.

Toplamı elbetteki %100 etmiyor çünkü bu oynadığın puana ilgili kategorinin maksimum yüzdesini ifade ediyor.
Yani 2500*%25= en fazla 625 puanlık (itemları, binekleri ve tüm özelliklerivb) Lord(lar alabilirsin)
2500*%25= en fazla 625 puanlık (itemları, binekleri ve tüm özelliklerivb) hero(lar alabilirsin)
2500*%50= en az 625 puanlık core ünite(ler alabilirsin)
2500*%25= en fazla 1250 puanlık special üniteler alabilirsin
2500*%25= en fazla 625 puanlık rare ünite alabilirsin

demek.

yalnız tek kısıtlama puan değil. Örneğin masa da 3 tane ünite olmalı gibi, rare üniteler 3000'nin altında 2'den fazla tekrar edemez gibi kurallar da var. Bunların hepsini army builder denen program ile kontrol ederek yapabilirsin. Daha iyisi için BRB Big red book  ve ordunun kural kitabını okuyarak öğrenebilirsin.
dey layt com and me wan go hom...

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Army builder v2 yüklersen (v3 paralı) ordu yapman çok kolaylaşır hemde yaptığın hatalarda program seni uyarır. WH için çok gerekli ve başarılı program.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler