Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: WHFB Hakkında Merak Ettiğiniz Ama Sormaya Korktuğunuz Yine de Sorduğunuz Herşey  (Okunma sayısı 115973 defa)

geekfart

• Misafir
    • E-Posta
Sorularım:
1. Undead'lerin hayatta kalabilmeleri için (ben böyle anladım) yakınlarında üst seviye bir birim olması gerekiyor sanırım. Peki bu işlevi Heroes ve Lords kısmında yazanların hepsi görebilir mi? Kendi başına hareket edebilen birlikler var mı? Bearer ya da Musician gibi birlikler bu işlevi yerine getirebilir mi? Bir de bu iki özel birim ne işe yarıyor?

2. 2000 puanlık bir ordu kurma hedefim var. Bu sorunun cevabına göre belki biraz değişecek bir liste de yaptım. Yalnızca bu puana dahil olan bilmediğim bir şeyler var mı bilmiyorum. Birimlerin puanları zaten yanlarında yazıyor. Bunlara eklenen option'ların puanları da yazıyor. Power'ları da seçiyoruz sanırım özel birimlerin kullanabildiklerine göre. Onların da puanları var. Bunların dışında puan harcayan bir şey var mı?

Sorular şimdilik aklıma gelmedi. Gelince yazarım. Kural kitabını okumaya devam. :)

2 undead ordusu var biri Tomb Kings biri Vampire Counts. TK'da orduyu ayakta tutan Hierophant denilen priest(diğer ordulardaki wizardlarla aynı) VC'de ise ordunun generali olan Vampir. Bu ikisi ölme durumunda ordular toza dönüşmeye başlıyor, bir tanesi hemen o faz diğerleri ise kendi turunun başında. Hiero ordudaki en yüksek level priest ve ordunun lore'unu kullanmak zorunda. Vampirde de durum aynı gibi onda bu rolü general alıyor.

Bu orduyu ayakta tutma hikayesi dışında undeadleri bağlayan ekstra bir şey yok. Her ünite kendi başına yürüyebiliyor diğer işlevlerini yerine getirebiliyorlar. Battle standart bearerı ünitelerdeki sancakları taşıyan kişiler olarak düşün. Sancak yapılan combat sonucuna etki eden bir şey ayrıca victory points getiren bir şey ve bazıları da magical olabiliyor. Musician adı üstünde müzisyen, reformlarını swift yapmanı sağlıyorlar(reform normalde tüm moveunu alır, böyle olunca bi de üstüne yürüyebiliyorsun). Kaçan ünitelerin toparlanmasında +1 veriyorlar bir de combatta berabere kalırsan müzisyeni olan kazanır. ;D

Puan kısmı falan karışık en güzeli army builder denen bir program var oradan bak kurcala. Aşağıdaki linke güncel dosya var programı da biri(Ruhi?) sana PM ile ulaştırır.

http://kulesakinleri.org/main/index.php?topic=1224.0

Tüm bu sorularını Kule'ye bir gün gelsen bire bir sorsan daha etkili yanıtlar alırsın kafanda olay daha bir net canlanır. Herkes yardımcı olacaktır. ;)

Şuraya bakman yeterli;

http://kulesakinleri.org/main/index.php?board=25.0

Yanıt için çok çok teşekkürler. Sorun şu ki ben Ankara'dayım. İnternet ortamında danışabileceğim bir burası var gibi duruyor. Daha Ankara Oversoul'daki vampircilerle konuşamadık. Orduyu toplayayım zaten benim gibi bilmeyen yeni başlamış bir arkadaşla demo maçı yapar, iyice öğreniriz. Burada sormak istediklerim çok kafama takılanlar. Daha hızlı yardımcı olunur diye yazıyorum :)

Ha bu arada benim ordu vampire counts olacak. Orduya general olan birimi de lords ya da heroes kısmından seçiyoruz di mi? Diğerleri olmuyor sanırım.

3. Şuradaki ifadedeki "3d6 Strength 2 hits" kısmının nasıl işlediğini açıklayabilir misiniz? "When a Terrorgheist with this upgrade is removed as a casualty, all units that were in base contact (friend or foe) take 3d6 Strength 2 hits."

4. 1000 puanlık bir orduya Vlad Von Carstein (495 puan) katmak akıllıca olur mu?

5. Peki lordu katmadığımızı varsayarak, aynı 1000 puanlık orduya 2 x Terrorgheist (450 puan) katmak akıllıca mıdır?

6. Strigoi Ghoul King Terrorgheist'leri mount edebiliyor. Yalnız puanlama kısmını tam anlayamadım. Strigoi'nin profilinde 260 puan kendisi ve 225 puan mount için gerektiği yazıyor. Bunların üzerine bir de Terrorgheist'in puanını (225 puan) eklemeli miyim, yoksa bu mount için gereken 225 puan zaten onu mu temsil ediyor?

7. Şunu da doğru mu anlamışım merak ediyorum. Bir lordun Vampiric Powers kısmında yazan güçleri zaten var. Bir de puanla ek güç alabiliyoruz (?) Çünkü bazı Power'lar hiçbir lordun listesinde yok.

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta
Benden de bir soru var arkadaslar. Round Table of Bretonnia forumundaki kullanicalar tartismis bunu ama ben sizin bu konuda ne karar verdiginizi merak ettim. Cunku anladigim kadariyla herkes farkli yorumlamis bunu. Siz nasil bakiyosunuz bu olaya?

"Q: Does a weapon that gives a bonus to a characteristic only give
that bonus when being used to attack a model?(p4)
A: Most weapons, including magic weapons, state when the
bonus is given. For example, a model with the Fencer’s
Blades will always have Weapon Skill 10 whilst a model with
a great weapon will only have +2 Strength when striking an
enemy in close combat. When a weapon does not say when
the characteristic bonus applies, then it only applies when
striking, or being struck, in close combat."

After this FAQ i think We could ad The bonus of "bearer" magical weapons to The +2 strenght lance bonus.

In This case antihero sword + lance = +3 strenght , +1attack vs 1hero.

.. Its Clear enough i think. If it is written bearer, the bearer takes the bonus ALWAYS.
It is different to "when the wielder"..

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
problem şu ki lance ile saldırırken, Swordof anti Heroes ile saldırıyor olmuyorsun ve +A ve +S bonusları bu silahla saldırıken geliyor yani bence kullanılamaz... Açıkçası kural olarak kullanılabilseydi dahi, bu kural açıklarını lehine değerlendirmeye girerdi... ;)

blackwinter

problem şu ki lance ile saldırırken, Swordof anti Heroes ile saldırıyor olmuyorsun ve +A ve +S bonusları bu silahla saldırıken geliyor yani bence kullanılamaz... Açıkçası kural olarak kullanılabilseydi dahi, bu kural açıklarını lehine değerlendirmeye girerdi... ;)

FAQ da son derece muğlak bırakılmış olmasına rağmen. semih e katılıyorum. mantık ve fluff wise kullanmadığın silahın bonusunu alamıyor olman gerekir diye düşünüyorum.

hani FRp de frostbrand kılılç taşırsın ama bonuslarını kullanırken alırsın gibi.
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

vace

• Üye
  • My will be done!
Vampir için bir vampir daha al, böylelikle yaşamasa bile yedeği olur. 3 hero falan al.
Tomb Kings
2189+

vace

• Üye
  • My will be done!

Yanıt için çok çok teşekkürler. Sorun şu ki ben Ankara'dayım. İnternet ortamında danışabileceğim bir burası var gibi duruyor. Daha Ankara Oversoul'daki vampircilerle konuşamadık. Orduyu toplayayım zaten benim gibi bilmeyen yeni başlamış bir arkadaşla demo maçı yapar, iyice öğreniriz. Burada sormak istediklerim çok kafama takılanlar. Daha hızlı yardımcı olunur diye yazıyorum :)

Ha bu arada benim ordu vampire counts olacak. Orduya general olan birimi de lords ya da heroes kısmından seçiyoruz di mi? Diğerleri olmuyor sanırım.

3. Şuradaki ifadedeki "3d6 Strength 2 hits" kısmının nasıl işlediğini açıklayabilir misiniz? "When a Terrorgheist with this upgrade is removed as a casualty, all units that were in base contact (friend or foe) take 3d6 Strength 2 hits."

4. 1000 puanlık bir orduya Vlad Von Carstein (495 puan) katmak akıllıca olur mu?

5. Peki lordu katmadığımızı varsayarak, aynı 1000 puanlık orduya 2 x Terrorgheist (450 puan) katmak akıllıca mıdır?

6. Strigoi Ghoul King Terrorgheist'leri mount edebiliyor. Yalnız puanlama kısmını tam anlayamadım. Strigoi'nin profilinde 260 puan kendisi ve 225 puan mount için gerektiği yazıyor. Bunların üzerine bir de Terrorgheist'in puanını (225 puan) eklemeli miyim, yoksa bu mount için gereken 225 puan zaten onu mu temsil ediyor?

7. Şunu da doğru mu anlamışım merak ediyorum. Bir lordun Vampiric Powers kısmında yazan güçleri zaten var. Bir de puanla ek güç alabiliyoruz (?) Çünkü bazı Power'lar hiçbir lordun listesinde yok.

General karakter olmak zorunda o yüzden evet Lord veya Hero olacak.

Terrorgheist bir close combatta dövüşüyor ve bunun sonucunda da öldü, öldüğü zaman onunla temasta bulunan ünitelere 3d6 S2 hit vuracak diyor.

Vlad Von Carstein herhalde special karakter WHFB da biz special karakter kullanmıyoruz. Zaten kural/ordu kitabının ordu composition kurallarına bakarsan bunun da mümkün olamayacağını görürsün. Aynı durum Terrorgheist içinde geçerli. Ekte gönderiyorum.

diğer sorular Semih'in special katkısıyla olabilir. :)
Tomb Kings
2189+

geekfart

• Misafir
    • E-Posta

Terrorgheist bir close combatta dövüşüyor ve bunun sonucunda da öldü, öldüğü zaman onunla temasta bulunan ünitelere 3d6 S2 hit vuracak diyor.

Vlad Von Carstein herhalde special karakter WHFB da biz special karakter kullanmıyoruz. Zaten kural/ordu kitabının ordu composition kurallarına bakarsan bunun da mümkün olamayacağını görürsün. Aynı durum Terrorgheist içinde geçerli. Ekte gönderiyorum.

Teşekkürler de ben zaten anlamıştım o kadarını da yalnızca 3d6 S2 vurmak ne demek onu soruyordum.

Vlad Von Carstein ve Master Necromancer ya da Campire Lord arasında bir fark yok. Ben sadece puanlama yönünden sormuştum. Onu kastettiysen sanırım haklısın biraz fazla puan yiyorlar.

Düz iki adet vampire lord ya da vampire kullanacağım sanırım. Hem orduyu yayabilmek daha kolay olur hem de yedek dediğin gibi.

blackwinter

Teşekkürler de ben zaten anlamıştım o kadarını da yalnızca 3d6 S2 vurmak ne demek onu soruyordum.

Vlad Von Carstein ve Master Necromancer ya da Campire Lord arasında bir fark yok. Ben sadece puanlama yönünden sormuştum. Onu kastettiysen sanırım haklısın biraz fazla puan yiyorlar.

Düz iki adet vampire lord ya da vampire kullanacağım sanırım. Hem orduyu yayabilmek daha kolay olur hem de yedek dediğin gibi.

special karakterler oyunda dengesizlik yaratabildikleri için genelde kuledeki maclarda ve turnuvalarda kullanılmıyorlar. yani bazen centilmenlik dışı kuralları olabiliyor. Vlad modelini alıp Vampire Lord olarak kullanmakta hiç bir sıkıntı yok ancak Vlad Von Carnstein' nin -ve bütün specia char ların- özel kuralları ve yarattığı dengesizlik sebebiyle  rakibe danışmadan almak biraz sıkıntılı.

ha kesinlikle kullanılmaz diye bir şey yok. ama centilmenlik gereği rakibe soruyoruz.

Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta

Öcelikle hobiye hoş geldin... :) Bir Vampir oyuncusu olarak elimden geldiğince cevaplayayım...

3) 3d6+2 demek 3 tane 6lık zar at sonrada 2 ekle demek... hani diyelim 2-4-6 attın bunları yopladın 12 sonra 2 daha ekledin... 14 hit etti demek oluyor.... Eğer terrorgeist öldüğünde herhangi bir dost yada düşman ünite ile taban tabana temasta ise (bu ancak yakın dövüşteyken oluşabilecek bir durum) dokunduğu ünitedel biraz önce bahsettiğim kadar hasar alıyorlar... 

4) 1000 puanlık orduya en fazla 250 puanlık lord level karakter koyabilirsin bu sebeple Vlad'ı koyamazsın... koyabilecek olsaydın da koymanı tavsiye etmezdim... 1 model kaybettiğinde ordunun yarısını kaybetmek kötü olacağı gibi, tüm orduu yarı puanın kaplayan bir modelin 1000 puanlık bir orduda oluşturacağı dengesizlik te bir okadar kötü olurdu ;)

5) 1000 puanlık orduya en fazla 250 puanlık rare alabilirsin bu da en fazla 1 tane Terrorgeist demek... Ama o dahi 1000 puanda çok güçlü bir ünite... ve ordunun 1/4 puanını tutuyor... top yada mancınık(stone thrower) ile vurulursa ortalama iki atışta oyundan çıkıyor bunu da unutma... ve en önemlisi generalini kaybedersen Ld4 olduğu için neredeyse anında ölüyor...

6)Evet Normal Vampir Zombie Dragon'a Ghoul King Terrorgeist'e binebiliyor ve tam düşündüğün gibi, terror geistin puanını Ghoul Kingin altından bir kere alman yeterli (o binek için)

7) Evet eğer Lord level karakterine (Vampire Lord yada Ghoul King) alıyorsan 100 puana kadar, Hero level (Vampire) karakterine alıyorsan maksimum 50 Puana kadar vampiric powers alınabiliyor ayrıca bunu üzerine istersen lord
için 100, hero level için 50 puana kadar magical item da alabiliyorsun...
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2013, 05:00:10 ÖS Gönderen: Azactoth »

geekfart

• Misafir
    • E-Posta

Öcelikle hobiye hoş geldin... :) Bir Vampir oyuncusu olarak elimden geldiğince cevaplayayım...

3) 3d6+2 demek 3 tane 6lık zar at sonrada 2 ekle demek... hani diyelim 2-4-6 attın bunları yopladın 12 sonra 2 daha ekledin... 14 hit etti demek oluyor.... Eğer terrorgeist öldüğünde herhangi bir dost yada düşman ünite ile taban tabana temasta ise (bu ancak yakın dövüşteyken oluşabilecek bir durum) dokunduğu ünitedel biraz önce bahsettiğim kadar hasar alıyorlar... 

4) 1000 puanlık orduya en fazla 250 puanlık lord level karakter koyabilirsin bu sebeple Vlad'ı koyamazsın... koyabilecek olsaydın da koymanı tavsiye etmezdim... 1 model kaybettiğinde ordunun yarısını kaybetmek kötü olacağı gibi, tüm orduu yarı puanın kaplayan bir modelin 1000 puanlık bir orduda oluşturacağı dengesizlik te bir okadar kötü olurdu ;)

5) 1000 puanlık orduya en fazla 250 puanlık rare alabilirsin bu da en fazla 1 tane Terrorgeist demek... Ama o dahi 1000 puanda çok güçlü bir ünite... ve ordunun 1/4 puanını tutuyor... top yada mancınık(stone thrower) ile vurulursa ortalama iki atışta oyundan çıkıyor bunu da unutma... ve en önemlisi generalini kaybedersen Ld4 olduğu için neredeyse anında ölüyor...

6)Evet Normal Vampir Zombie Dragon'a Ghoul King Terrorgeist'e binebiliyor ve tam düşündüğün gibi, terror geistin puanını Ghoul Kingin altından bir kere alman yeterli (o binek için)

7) Evet eğer Lord level karakterine (Vampire Lord yada Ghoul King) alıyorsan 100 puana kadar, Hero level (Vampire) karakterine alıyorsan maksimum 50 Puana kadar vampiric powers alınabiliyor ayrıca bunu üzerine istersen lord
için 100, hero level için 50 puana kadar magical item da alabiliyorsun...

Heh sonunda bi vampir oyuncusu bulabildiğim iyi oldu :D Çok sağol cevaplar için. Bugün ilk birliğimi aldım 10 x Crypt Ghouls. Şimdi birleştiricem onları da :)

Anlayamadığım kısımlar var, şöyle,

3) Abi zar hesabını ben de biliyorum o kadar frp oynuyoruz da sonundaki STR 2 ne anlama geliyor peki? 14 str 2 oluyor misal senin dediğin örneğe göre.

7) Bu bilgiler rulebook'ta di mi? Okuyayım da yanlışlık olmasın :)

vace

• Üye
  • My will be done!
Rulebook To Wound chart.

S'i x olan bir ünite T'si x olan üniteye Wound verebilmek için 4 5 6 atmalı yani kısaca 4+. Mantıken de Str'i karşı tarafın Tho'suna eşit o zaman 50% ihtimal diye düşün.

S=x+1 VS T=x o zaman 3,4,5,6 atmak lazım;3+. Yani S arttı zardaki şans ta arttı.

Terrorgheist 14 S2 vuracak diyelim. Karşısında da normal insan ünitesi olsun onların T=3. Bu durumda sen 14 tane zar atacan 5+ gelenler wound vermiş sayılacak, sonra da varsa saveleri atacak karşı taraf. 14 S2 den de bu hesaba göre yaklaşık 5 tanesi 5+ gelir. Ortalama 5 wound verir diyebiliriz.
Tomb Kings
2189+

geekfart

• Misafir
    • E-Posta
şimdi oldu :)
sana da basit kuralı açıklattım kusura bakma. ama combat sistemini anlamış oldum. sağol.

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
7) nolu bilgi senin ordu kitabında var an akural kitabında değil... Bu arada genel kullanılan terim olarak rulebook yada BRB (Big Red Book) Oyunun ana kural kitabını, ArmyBook (40K için Codex) ise senin ordu kitabın için kullanılıyor... Örnek yukarıdaki Woundlama kısmı BrB de bulabilirsin ama Vampiric powers ve hangi karakterin kaç puanlık Vampiric power / kaç puanlık Magical item alabileceğini Armyboook'ta bulabilirsin ;)

Ghoullar oldukça agresif bir ünite ancak ünite olarak 10 model çok küçük kalır... genelde min 30 ghoul kullanılıyor hatta ghoullardan Horde (ön sıra 10 model arkaya doğru minimum 3 sıra) yapmak daha mantıklı çünkü atak sayılarını çok arttırıyorsun bu durumda karşındakini hem normal olarak hem de poison ile woundlama ihtimalin çok artıyor...

geekfart

• Misafir
    • E-Posta
7) nolu bilgi senin ordu kitabında var an akural kitabında değil... Bu arada genel kullanılan terim olarak rulebook yada BRB (Big Red Book) Oyunun ana kural kitabını, ArmyBook (40K için Codex) ise senin ordu kitabın için kullanılıyor... Örnek yukarıdaki Woundlama kısmı BrB de bulabilirsin ama Vampiric powers ve hangi karakterin kaç puanlık Vampiric power / kaç puanlık Magical item alabileceğini Armyboook'ta bulabilirsin ;)

Ghoullar oldukça agresif bir ünite ancak ünite olarak 10 model çok küçük kalır... genelde min 30 ghoul kullanılıyor hatta ghoullardan Horde (ön sıra 10 model arkaya doğru minimum 3 sıra) yapmak daha mantıklı çünkü atak sayılarını çok arttırıyorsun bu durumda karşındakini hem normal olarak hem de poison ile woundlama ihtimalin çok artıyor...

Puanlar, Power'lar, Item'lar filan yazıyor da kural olarak bir şey yok ya benim anlamadıklarım kurallar zaten o da brb'yi okuyunca olacak sanırım. Sizin başınızı ağrıtmayayım daha fazla burda :D

Dediğin gibi zaten bir kutu aldım da Battalion'dakilerle birlikte 30 oluyorlar öyle kullanacağım.

geekfart

• Misafir
    • E-Posta
Ordumu tamamladıktan sonra ilk maçım Dwarf'larla olacak. Mobil olmayıp toplarının bayağı güçlü olduğunu biliyorum. Bir de slow koyan bir üniteleri varmış. Sizce Vampire Counts ordusunun Dwarf karşısında taktikleri nasıl olabilir?