Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: DnD 5th Edition! Rumorları..  (Okunma sayısı 8051 defa)

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
Ynt: DnD 5th Edition! Rumorları..
« Yanıtla #15 : Ocak 23, 2012, 09:09:08 ÖS »
Eveeet yine bir d&d editionalrı arası karşılaştırma konusuna hoş geldiniz, abi başlıktan bağımsız olarak b konuyu kule cemaati olarak en az 6 sefer konuşmuşuzdur. Neyse ver elini 7.,  ;)

Ben de şahsen 3 ve türevlerine alışamış biriyim, ad&d de ruh vardı, kurallar dandikti vs tamam ama adamlar FR DL RL DS PS gibi zımbasal settingler yaratıp bunları hayata geçirmişlerdi.

Bu biraz toplumun kuşaklar boyunca istek ve düşünce tarzının değişmesinin sonucu ortaya çıkıyor bence. Ad&d oyuncu kitlesi daha hayalperest ve duygusal insanlar, bu kişileri köşeleri sert kurallar ve sayılar cezbetmiyor, anlatılan güzel masallar çekiyordu. Daha sonraki kuşalarda daha realist rekabetçi ben merkezcil ve agresif nesillerin kişileri bu oyunları oynamaya başladı, bu durum da oyunun bir arkadaşlarla hayal kurma oyunundan benim adamım herkesi döver tarzı rekabetçi bir oyuna dönüştürdü. Bunun en son noktasını 4th ed. ile yakinen izleyebilirsiniz.

Fakat pathfinder da o eski hava gerçekten var, ayrıntılara dikkat isim şehir nehir ülke hayvan gibi olguların arkalarını doldurma istekleri çok hoşuma gitti, bu durum daha herşeyin "all is lost" aşamasına gelmediğini gösteren güzel bir göstergesi.

Fizban

• Misafir
« Yanıtla #16 : Ocak 24, 2012, 01:52:11 ÖS »
pathfinder 4th edition falan bir yana, inşallah 5th çıkarken 4th baz alınmaz. 3.5 üzerinden devam ederler çünkü 4th (bence) çok diablovari olmuş.
WoW vari board game desek ;D

hmmm daha reel bir yaklaşım.

Eveeet yine bir d&d editionalrı arası karşılaştırma konusuna hoş geldiniz, abi başlıktan bağımsız olarak b konuyu kule cemaati olarak en az 6 sefer konuşmuşuzdur. Neyse ver elini 7.,  ;)

evet milyon kere yapılmış bir geyik. ve yerinde bir tespit. Ammavelakin 5th, 4th tabanlı olursa bu sefer kuralları okumakla bile vakit kaybetmicem ve d&d olayını 3.5ta kapanmış varsayacağım. Ama 5th, 3.5 tabanlı olursa, hele hele 3.5'un eksikleri üzerinden bir temel atıldıysa, "Return of D&D" diyebilirim.
Speʃʃs are Sharper Than Swords..

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #17 : Ocak 24, 2012, 02:33:11 ÖS »
Levent'in yaklaşımı hoşuma gidiyor. Hani, biraz daha derinliği olan settingler üzerine gidilirse sistem çok kötü olmadıkça iş yapar.

Hatta ilk heyecanım üstüne düşündükçe biraz daha azaldı. Şu sıralar 5th edition beklentim kalmadı bile diyebilirim. Sebebi ise basit aslında, ve Levent'in söylediğiyle tam örtüşüyor: Forgotten Realms.

Geri döndürmeleri için bayağa 4th edition ile çıkan malzemelerin tamamından vazgeçmeleri lazım. Yani 4th çıkarken yüzlerce romanı, bilmem ne kadar setting expension'ı atın çöpe, tekrar sıfırdan satalım dediler. Olmadı. Biz yaptık siz yapmayın deyip, 1400'lerin başını falan yazmalar ise, yazık olur gider bu settinge. Bunu da yapmazlar herhalde.

FR'ı bırakıp 5th edition'ını bambaşka bir setting veya settinglerde çıkarmaları gerekiyor. Bu da zor gibi.. Pazio yada, Black Library iş yapacak sanırım. Muhteşem işler çıkartıyorlar.

NOT: Ben de üzülüyorum mesala Underdark'ın gitmesine ama ne yapalım. 60 yaşında hala geyiğini yaparız, eskiden Toril diye bir yer vardı diye. Heh.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Fizban

• Misafir
« Yanıtla #19 : Şubat 08, 2012, 04:40:22 ÖS »
sanki 4th değilde 3.5 havası var gibin. Craft gibi olaylarda da nonweapon proficiency olayına dönmeleri güzel olmuş. Power yerine ezber tabanlı büyünün geri gelmesi mage serverler için sevindirici.
En iyisi üzerinde uzuuuun uzuuuun tartışıp daha sonra derin bir sessizlik ile çıkmasını veya internete sızdırılmasını beklemek. Bize geyik konusu çıktı işte :-)
Speʃʃs are Sharper Than Swords..

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #20 : Şubat 08, 2012, 09:23:57 ÖS »
white wolf'un yeni WoD'ı tanıtırken kullandığı bir cümle var.''bizim WoD maceramız burada bitti ve şimdi yenisi başlıyor ama sizinkisi aynı sona boyun eğmek zorunda değil. '' campaign settinglerin her yeni sürümde garipleşmesi bana hep bu lafı hatırlatıyor yani sizin krynn'iniz felaket üstüne felaket yaşamak, blood war'unuz bitmek zorunda değil yanicesi bence sistem kitapları setting kitaplarında bağımsız kurcalanmalı diye düşünmekteyim galiba bu yüzden de d&d benim için 3 değil 4. ediyonda bitti. 5. edisyondan beklentilerim;

-base attack & armor class dengesizliğinin giderilmesi(özellikle 8.-9.levellardan sonra vuramamak diye bir durum kalmıyor)

-classlar arası dengesizliğin giderilmesi( skill point ayrı hit point,base attack ayrı feat apayrı olaylar)(artık rogue oynanabilsin)

genel olarak 5th edition'dan beklentim d20 modern ve star wars saga edition gibi dengesini çok iyi yakalayan sistemlere benzemesi

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #21 : Şubat 09, 2012, 09:09:35 ÖÖ »
Bende Dünya barışı istiyorum... ;D ;D ;D Umarım istediklerin olur İsmail... Bu arada settinglerdeki değişim, TSR-> Wizards of the Coast -> Hasbro değişimi bence, yani sistemden bağımsız diye düşünmek biraz zor çünkü 3 ve 3 teki settings gelişimi WoC(Warriors of Chaos gibin oldu)'un , 4 ve 4 deki settings gelişimi ise Hasbronun bakış açısını yansıtıyor bence...

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #22 : Şubat 09, 2012, 11:37:34 ÖÖ »
abi özellikle sw saga edition bahsettiğim hususlarda nokta atışı yapıyor vakit bulursan muhakkak gözat şahane d20 çözümleri var

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #23 : Şubat 09, 2012, 12:34:46 ÖS »
Starwars Saga 3,5 ile 4th arasında bir yerde kalıyor benim bildiğim ve temel olarak D&D 4th ed mantığıyla hazırlanmış bir sistem o da.

Şu da var İsmail'in dediği sıkıntılara 4th ed çok başarılı çözümler getiriyor, hani zaten Saga 4th dan 1 yıl önce çıktı, birbiri ardına akan sistemler bunlar. 4th ed da pekçok zara bağlı özellik (HP, stat vb.) puan dağıtımına göre yapılmakta, bu da sistemi tavladan satranca yakınlaştırmaya yarıyor, ayrıca büyücüler ezber yapmıyor, levela bağlı belli güçler alıyorlar, fighterlar da öyle, roguelar da öyle. Alınan özellikler farklı olduğundan karakterlerin işlevleri farklı ama etkinlikleri aynı. Yani 4th ed rogue gayet oynanıyor.

Özetle, İsmail, senin bu dediklerin zaten 4th ed gerçekleşti, 4th ed oynasaydın ya. :)
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2012, 01:01:23 ÖS Gönderen: Antimodes »

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #24 : Şubat 09, 2012, 12:56:26 ÖS »
Anımsatırım;
Sistemlerdeki 3 etkin faktör ve ne oldukları

Mekanik; Oyunun zar sistemi.

Arka Plan;Setting back ground genişliği

Role Play; Role Play ve hayal gücüne kadar uygun olduğu.

4th oynamadım, ancak roleplaydense mekanik kısma daha fazla önem veren ve backgroudnu belli ölçüde zayıf olduğu düşünülen bir sistem.

5th edition'da ancak geldikten sonra rumorların bir anlamı olacak.

dey layt com and me wan go hom...

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #25 : Şubat 09, 2012, 07:21:17 ÖS »
Özetle, İsmail, senin bu dediklerin zaten 4th ed gerçekleşti, 4th ed oynasaydın ya. :)

yok abi 4th sagaya göre bi hayli suni bi sistem,yani nasıl desem neler yapabileceğini değilde nasıl yapacağını betimliyor her an..büyücüysen sen şu üçünden birini tut elinde gibi yaklaşımlar zaten oyunun en temel hatalarından

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #26 : Şubat 10, 2012, 09:11:25 ÖÖ »
@İsmail; senin bu yazdığın 2 madde açısından 4th ed gayet başarılı, ayrıca geyik yapmıştım. ;D

@Alkım; sistem %99 mekanik demektir bence. Backgroun'da campaign setting, RP'de oynayan adam belirleyicidir. AMA çok haklısın çünkü imaj herşeydir, susuzluk hiçbirşey, yane kitaptaki resimlerden temasına iyi paketlemek çok kritik. İşte bu ambalajdır okuyanda RP ve background havasını yaratan. ;)

4th ed konusunda İsmail taşı gediğe oturtmuş gerçekten, kitaplardaki resimlerden, temasına, her şeyiyle çok suni bir şey bu 4th Ed. Bir de oyananabilirliği çok zayıf bir sistem, DM'isek kompiter değilizya kardeşim dedirtir. 5th ed'ını daha bi gerçek yapsınlar, bir de DM'leri bilgisayar zannetmesinler yeter. ;D