Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: DnD 5th Edition! Rumorları..  (Okunma sayısı 8050 defa)

Ruhi

• E-Posta
DnD 5th Edition! Rumorları..
« : Ocak 09, 2012, 09:26:29 ÖS »
http://www.nytimes.com/2012/01/10/arts/video-games/dungeons-dragons-remake-uses-players-input.html?_r=1&pagewanted=all

Yav, sonunda.. O kadar heyecanla okudumki. Yeter, 1371 - 1374. Kimseyi ikna da edemiyorum Pathfinder'a. Yahoo....
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Ynt: DnD 5th Edition! Rumorları..
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2012, 11:21:57 ÖS »
abi zerre anlamadım demek istediğini.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Ocak 10, 2012, 01:52:36 ÖÖ »
Yukarıda;

- Herkes ile Forgotten Realms oynamak durumunda kalıyorum. 3 ve 3,5 edition için baz alınmış Forgotten Realms yılları ise 1370 - 1378 arası.

- Forgotten Realms ve 3,5 dışında ise, Pathfinder harika bir sistem. Ancak kimseyi ikna edemiyorum.

demek istiyor ve beceremiyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2012, 07:19:02 ÖÖ Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

blackwinter

« Yanıtla #3 : Ocak 10, 2012, 09:02:49 ÖÖ »
abi DND 3-3,5 düşmanı biri olarak (evet bağnaz, örümcek kafalıyım- umutla& burak söylemeden ben yazayım çünkü bu bizlerin sonsuz tartışması :D ) şunu söyleyebilirimki Pathfinder mükemmel ve acaip zevkli bir sistem.

bi aralar umut bize oynatmıştı. 2-3 seans oynamış olmamıza rağmen hala aklımdadır.

kingmaker oyununu oynamıştık. keşke fırsat olsada devam edebilsek.

Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Ocak 10, 2012, 09:28:34 ÖÖ »
açıkçası sistemi çok iyi bilmesem de iyi olduğunu duymuşluğum var hatta fırsat olsa oynamak ta isterim ;)

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Ocak 10, 2012, 10:01:32 ÖÖ »
- Pathfinder'ın bu hazır oyun pathleri müthiş. Pazio korkunç iyi iş çıkartıyor. Dert, romanları ve hikayeleri sanırım. Yani sadece Baldur's Gate oyun serisi bile FR'ı çok ileri taşıyor hani. Pazio'da henüz o büyüklük eksik gibi görünüyor bana. Bu sebepten 5th edition beni çok heyecanlandırdı. Ama 4th'daki gibi patlarsa D&D bence, bir daha hiçbir şey sistemi yıllarca kurtaramaz.

- Sistem olarak hani müthiş bir fark yok 35 ile. Biraz daha AD&D'ye benziyor havası var ama daha çok kozmetik diye düşünüyorum. Ama Salih örneğinde olduğu gibi işe yarıyor. :P Ör:/Monsterı öldürüp, anında yanında yazan xp'yi aldığında oyuncu, kulağında 'THACO' kelimesi yankılanıyor diye düşünüyorum.

- Mark Twain

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Ocak 10, 2012, 10:11:28 ÖÖ »
Geçen hafta hasta yatağımda yatarkene tekrardan Pathfinder karıştırmaya başladım. Tekrardan çok beğendim oyunu, hakaten iyi yapmışlar. Daha da önemlisi... Bırakayım Monte Cook açıklasın;

Alıntı
One of the best things about the Pathfinder RPG is that it really necessitates no “conversion” of your existing books and magazines. That shelf you have full of great adventures and sourcebooks (many of them very likely from Paizo)? You can still use everything on it with the Pathfinder RPG. In fact, that was what convinced me to come on board the Pathfinder RPG ship. I didn’t want to see all the great stuff that had been produced thus far swept under the rug.

AD&D Player's Options kitaplarını ve D&D kitaplarını bilenler 3th Ed.'nın aslında AD&D Player's Option'ın derlenip toplanmış ve sadeleştirilmiş hali olduğunu da bilirler. Yani D&D, AD&D, AD&D 2nd Ed., AD&D Player's Option, D&D 3rd Ed., D&D 3,5 Ed. ve Pathfinder aynı oyun siteminin edisyonları aslında. En günceli olan Pathfinder kesinlikle amacını gerçekleştirmiş, yani işin özünü bozmadan sistemi daha iyi hale getirmiş.

Peki 4th Ed. nedir? Mekaniğini pekçok yönden beğendiğim bir sistem ama geçmiş ile ile hiçbir ilgisi yok. Yani Pathfinder cismen 4th Ed. ise ismen klasik D&D'nin devamıdır. Eh tabii asıl olan isim değil içerik. Bu nedenle ben şu an bize bu işi sevdiren sistemin güncel hali olan Pathfinder'ı takip ediyorum. Yarın bu bayrağı 5th Ed. devir alabilirse onu da takip edebilirim. Tabii işin özünü bozmadan sistemin daha iyi hale getirebilirlerse!

Bunun dışında Pathfinder'ın bir +'sı daha var, Paizo'nun yaklaşımı TSR zamanını anımsatıyor, hani milyar dolarlık oyuncakcı Hasbro D&D'yi elegeçirmeden önceki günleri. Sanırım yılların yobazları olan Levent ve Salih'i ikna eden de bu havasıdır. WoTC bu havayı yakalayabilir mi, bu da ayrı bir soru işareti...
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2012, 10:15:25 ÖÖ Gönderen: Antimodes »

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Ocak 10, 2012, 10:36:29 ÖÖ »
- Pathfinder'ın bu hazır oyun pathleri müthiş. Pazio korkunç iyi iş çıkartıyor. Dert, romanları ve hikayeleri sanırım. Yani sadece Baldur's Gate oyun serisi bile FR'ı çok ileri taşıyor hani. Pazio'da henüz o büyüklük eksik gibi görünüyor bana. Bu sebepten 5th edition beni çok heyecanlandırdı. Ama 4th'daki gibi patlarsa D&D bence, bir daha hiçbir şey sistemi yıllarca kurtaramaz.
- Sistem olarak hani müthiş bir fark yok 35 ile. Biraz daha AD&D'ye benziyor havası var ama daha çok kozmetik diye düşünüyorum. Ama Salih örneğinde olduğu gibi işe yarıyor. :P Ör:/Monsterı öldürüp, anında yanında yazan xp'yi aldığında oyuncu, kulağında 'THACO' kelimesi yankılanıyor diye düşünüyorum.

AD&D'de monster öldürüp anında XP aldığımız hiç olmadı bee. Kim olm AD&D'ye böyle bok atan adamlar, bana isim ver Ruhi. :P :)

Abi bir yerlerde yazmıştım, 90'lar oyun sistemlerinin değil campaign settinglerinin yıllarıydı, bakınız wikipedi. Millet yaratıcılığını binbir tip prestij klas hazırlamak için değil yeni alemler yaratmak için kullanıyordu. 2000 yıllarda ise bu iş değişti, odak noktası hikayeyi değil sistemi geliştirmek haline geldi.

Adventure path olayını iyi değerlendirmek lazım. Önce 15-20 sayfalık o maceraya özel bir player's guide çıkıyor, tamamen fluff üzerine, sırf hikayede gerçekten yaşabilecek kararakter yaratmaya yardım için hazırlanmış. Devamında 6 modül, 100'erden 600 sayfa ve bunun yarısı adventure geri kalan yarısı ise expansion. Maceranın geçtiği bölge detaylandırılıyor; orada yoğun inanılan dinlerin bölgesel klisesi anlatılıyor; bölgeye özel yaratıklar yaratılıyor, bölgenin siyasi, ekolojik ve sosyal yapısı macera içinde yer tutuyor.

Kingmaker macerası ile ilgili bir yorumda "Kingmaker Player's Guide Pathfinder'a başlamak için beklediğim bahaneymiş." diye yazmış bir eleman. İşte olay budur, Hasbro'nun bizden çaldığı, Paizo'nun geri verdiği budur. Yani;

Detaylarda ki incelik!

Şirketler büyüyüp globalleştikçe sistem gereği bu özelliklerini kaybediyorlar. Yüksek satış yapmak adına genele kaçıyorlar. Bu yapı en üstten en alta herkesi etkiliyor. Detaylarla uğraşmak verimsizlik olarak görülüyor ve kimse uğraşmıyor.

İşte bu yüzden 10 yıl uğraşıp D&D'ye geçiremediğim Salih 16 sayfalık Kingmaker player'e guide'a 10 dakka bakıp Pathfinder'ı kabul etti. Sistem hakkında daha tek kelime okumamıştı halbuki. Yani monster XP'si nasıl alınıyor farkında bile değildi. ;)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Ocak 10, 2012, 11:39:48 ÖÖ »
açıkçası sistemi çok iyi bilmesem de iyi olduğunu duymuşluğum var hatta fırsat olsa oynamak ta isterim ;)

http://paizo.com/products/btpy8pfu?Pathfinder-Campaign-Setting-Dragon-Empires-Gazetteer

Buradan başla Abi bence sen. ;)

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Ocak 10, 2012, 02:20:07 ÖS »

http://paizo.com/products/btpy8pfu?Pathfinder-Campaign-Setting-Dragon-Empires-Gazetteer

Buradan başla Abi bence sen. ;)

alındı... indirildi... okunacak :)

blackwinter

« Yanıtla #10 : Ocak 10, 2012, 06:30:54 ÖS »
Sanırım yılların yobazları olan Levent ve Salih'i ikna eden de bu havasıdır.

dayanamıcam,

sensin lan yobaz !!!

kapitalist düzene köle olmuş RPG sistemleri ile gelme bana...
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Ocak 10, 2012, 11:04:17 ÖS »
Haklısın Salih, size yobaz diyerek kendimi çürütüyorum.

Uzun lafın kısası, bizlerin DnDye ısınamamız sistemle değil işin genel havası ile alakalı. Temelde 3,5 ile aynı sistem olan pathfindera sıcak bakmamız da bundandır.

İşin mekaniği değil ruhudur bizim için olay. Kimimiz ısınamasada kabullendi benim gibi, kimimiz hepten red etti Salih gibi.

Neyse bunlar artık geride kaldı, Pathfinder imdadımıza yetişti saolsun. ;)

İsmayil

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Ocak 10, 2012, 11:23:31 ÖS »
soran olursa sizin için çok sevdi, kavuşamadı, göç etti de diyelim mi abiler  ;D muhabbet nerelere varmış ya.. bi oyun sistemi için değer mi canım abim, ha güzel abime benim

Fizban

• Misafir
« Yanıtla #13 : Ocak 19, 2012, 06:08:04 ÖS »
pathfinder 4th edition falan bir yana, inşallah 5th çıkarken 4th baz alınmaz. 3.5 üzerinden devam ederler çünkü 4th (bence) çok diablovari olmuş.
Speʃʃs are Sharper Than Swords..

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #14 : Ocak 19, 2012, 06:31:04 ÖS »
pathfinder 4th edition falan bir yana, inşallah 5th çıkarken 4th baz alınmaz. 3.5 üzerinden devam ederler çünkü 4th (bence) çok diablovari olmuş.
WoW vari board game desek ;D