Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Antikalaşmış Bir Oyun Türü : Adventure  (Okunma sayısı 4014 defa)

Fizban

• Misafir
Antikalaşmış Bir Oyun Türü : Adventure
« : Şubat 17, 2012, 04:36:30 ÖS »
Eyy gidi eski günler, oyun firmalarının daha iyi adventure & icon adventure oyunu yapmak için yarıştığı, LucasArts'ın zibilyon tane starwars oyunu yanında (kesinlikle daha fazla starwars oyununu kınamıyorum yanlış anlaşılmasın) adventure oyun yaptığı günler. Artık nerdeyse hiç yeni adventure oyunu çıkmıyor. Bir ara Vampyre Story çıktı, Monkey Island'ın yapımcılarının kurduğu bir firmadan o fena değildi ama hiç birinde eski hava yok. Bir kaç örnek ile başlayayım. (Bu örnekleri yazarken gerçekten  artık böyle oyunları oynayamadığımız için üzüntü duyuyorum)

Maniac Mansion ve monkey island 1 ile başladım bu sevdaya. Daha sonra grafikler daha da güzelleşti, tıpkı televizyonda izlediğimiz çizgi film kalitesindeydi, Pentium 100MHZ makinamda.  "I wanna be a pirate" diyerek girdi Guybrush hayatımıza. 4 oyun koşuşturduk Le Chuck'ın  peşinden. Maniac Mansion 2 : Day of the Tentacle 'da Bernard, Hoagie  ve Laverne' nin hikayesinde benjamin franklin, george washinton ile takıldık. Sam&Max te psikopat tavşanımız ve Cool köpeğimiz ile suçla savaştık. Kimimiz hayranı olup çizgifilmlerini indirip izledik. Grim fandango ile bir azrail'in günlük ve i hayatını gördük (katıla katıla güldüğüm eylendiğim bir oyundur). Full Throtle ile tam gaz ilerledik, sersileri dövdük, köpeklerden kaçtık. Indina Jones ile Atlantisin gizemlerini ortaya çıkardık.  The Dig ile apayrı bir dünyada karanlıklar içinde bulmacalar çözdük. Hele o efsanevi Broken Sword Serisinde Templarların gölgesini takip ettik. Discworld gibi eylenceli bir dünyada dolaşma fırsatı bulduk.

Tam adventure tepe noktasını yaşar iken, 3d teknolojisi gelişti. Ve Lucas Arts'ta oyunlarının 3d versiyonlarını duyurdu. İlk duyuru guybrush hayranlarını memnun etti, Monkey Island 4 (3d).  SOnraki projeler Full Throttle: Payback, Full Throttle: Hell on Wheels ve  Sam & Max: Freelance Police. Monkey Island 4 çıkınca tutmadı. Bunun 2 sebebi var. Birincisi Gelişen oyun sektörü ve 3d teknolojisinin büyüsüne kapılan adventure oyuncularının o yöne kayması ve Gönülden Monkey Island'a bağlı olanların bu yeni 3d Guybrush'ı sevmemesi. Lucas Arts 2d ye dönüş yapmayarak. Tüm Adventureları iptal etti ve projeleri durdurdu. Ve benim gibi numune kalmış adventure severleri üzdü.

Bu aşamadan sonra Broken Sword Serisinin yeni oyunları, Discworld Noir ve bir sürü dedektiflik oyunu çıktı. Ben hiç birinden bu eski lucas oyunları kadar zevk alamadım. (ki bunlar da süper oyunlar). BU arada akladığım phantasmagoria , atlantis the lost tales , sanatarium ve runaway gibi daha bir çok, güzel adventure serileri var ama şu an Lucasarts ve benzeri tarzda adventure havamdayım.

Bundan uzuuuun yıllar sonra Telltale bizi biraz olsun sevindirid. Dizi şeklinde kısa oyunlar ile Monkey Island ve Sam&Max i tekrar karşımıza getirdi. Eski günleri hatırladık, eski karakterleri yâd ettik.

Sonuç olarak o eski point & click adventure öldü. Ve ne yazıkki Resurrect edicek kadar oyuncu kitlesi yok. Bize de ScummVM üzerinden eski oyunları tekrar tekrar oynamak kalıyor. Belki rüyamızda dünyayı ele geçiren tentacle'ı guybrush'In pembe gemisi ile durdururuz.

Benim gibi eski adventure manyakları 2 satır yazı yazarlarsa inceden bir geyik olur.

Speʃʃs are Sharper Than Swords..

Ruhi

• E-Posta
Ynt: Antikalaşmış Bir Oyun Türü : Adventure
« Yanıtla #1 : Şubat 17, 2012, 05:08:26 ÖS »
Broken Sword serisinin hastası çoktur herhalde yav. Çok büyük oyunlardı. Monkey Island isle.. hani efsane zaten.

Yalnız ben geçen senelerde çok keyifli birkaç adventure oynadım/izledim. Sherlock Holmes'ün hikayeleri. Özellikle bir tane Call of Cthulhu ile bağlı bir oyun vardı harika: "Sherlock Holmes: The Awakened"

Bu sıralar hatta: "Sherlock Holmes versus Jack the Ripper" oynamaya başlayasım var. Eski hava olmasada (hani o espri anlayışı falan) The Awakened; Gabriel Knight havasını yakalıyor diye düşünüyorum.

NOT: Indiana Jones 3 ve 4'ü hatırlıyormusunuz? Fate of Atlantis'i?
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Azactoth

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Şubat 17, 2012, 05:29:41 ÖS »
Hey gidi günler hey...

Zamanında başında az oturmuşluğum yoktur Monkey Island'ından, Loom'unadan(ki yanlış hatırlamıyorsam Luckas Arts'ın ilk Adventure oyunuda bu dur.. :)) Dig'ine kadar severek oynadığım oyunlar... Hani şu anda PS3 Monkey Island serisi yine yapıldı ancak 2d mi 3d mi emin değilim :)

Fizban

• Misafir
« Yanıtla #3 : Şubat 17, 2012, 06:20:09 ÖS »

NOT: Indiana Jones 3 ve 4'ü hatırlıyormusunuz? Fate of Atlantis'i?

Her saniyesini . . .

Zaten profil fotoğrafımdan belli değil mi? aynı oyunları 20 30 kere bitirdiğim.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Şubat 18, 2012, 02:40:04 ÖÖ »
Indiana Jones 3'deki "Hava Yağmurlu mu?" esprisini sürekli yapmak istedim ama hiç olmadı yav...:)

Bir de Fate of Atlantis'deki 3 farklı bitirme yolu durumu çok hoştu diye düşünüyorum. Hani adamlar üşenmeyip yapmışlar ya. Çok garip yav.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Sulcalen

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Şubat 18, 2012, 10:10:42 ÖS »
ben şahsen maniac mansion2 yi her zaman ayrı bir sevmişimdir ne biliim grafikler falan çok iyiydi o zamana göre

Azactoth

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Şubat 19, 2012, 03:48:30 ÖÖ »
Hatta bir çizgi filmi oynar havası vardı... Baş parmakları olan bir tentakülün ne kadar tehlikeli olabileceğini unutmamak lazım ;D ;D ;D oyunun girişindeki demo da ayrı güzeldir... hani ineğinde bernard ve ekibiyle mansyonun kapısına kadar gelip sonra geri döndüğü sahne falan :)

Rhonanthor

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Şubat 19, 2012, 01:24:43 ÖS »
Beneath a Steel Sky ve aynı yapımcıların daha önceki oyunu Lure of the Temptress vardı,bir de Cthulhu adı yerine başka bir tanrı olan Shadow of the Comet vardı.

Fizban

• Misafir
« Yanıtla #8 : Şubat 23, 2012, 05:51:05 ÖS »
Ruhi,
O espiriyi bende bi türlü tutturamadım. Ve evet adamlar kasıyordu 3 ayrı sonu geç. Hikaye için sağlam kasıyorlardı. Zaten adventureda 2 şey var bir oyun içine gizlenmiş ama sık sık karşımıza çıkan mizah bir de yine mizah dolu saçmalık ile mantık arasındaki iyi düşünülmüş hikayesi.

Maniac Mansion 2 : Day of the Tentacle bunun en güzel örneği. Bir elmas bulmak için yaptıklarımız, Benjamin Franklin ile uçurtma uçurtmamız...
Artık neredeyse ezberlediğim Insult Sword Fightingin de tadı başka olur. Fate of atlantis grafik olarak maniac mansion 2 den geride kalsada, o klasik indiana jones müziği insanı manyak gaza getiriyor.

Ama benim bi aralar favorim Sam&Max teki Max'ti. tişört bile bastırmıştım kendime. Psiko polis tavşan.

ahh yazdıkça yazasım geliyor bir ara oturup baştan hepsini oyanayım bari yine gaza geldim.

Sayın Oyun Firmaları, Lütfen çizgi karakterli 2D, inceden mizah içeren güzel konulu adventure oyunlar yapın. Öyle bir oyun çıksın orjinal alıcam (Vampyre Story'i Orjinal Almıştım Sırf Destek olsun diye)

Azactoth

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Şubat 23, 2012, 11:50:32 ÖS »
PS3 için bildiğim kadarıyla remakeleri yaplıyor... Monkey Island ve Sam&Max'i görmüşlüğüm var PS3 Store da... ;)

Deeyo

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Mart 14, 2012, 01:47:27 ÖS »
Antikalaşmış bir oyun mu seviyorsunuz?
Buna benzer oyunlar bulamıyor musunuz?
alın size bulmak için hatta üretimine katkı da bulunmak için  fırsat! Gerçi ihtiyaç da kalmamış sanırım ya...

http://www.kickstarter.com/projects/66710809/double-fine-adventure

Ya da komodor'daki wasteland ne güzeld iacaba ikincisi çıkar mı diyorsunuz?

http://www.kickstarter.com/projects/inxile/wasteland-2

dey layt com and me wan go hom...