Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Kolay-Hızlı-Tabletop FoW Piyade Boyama Tutorial  (Okunma sayısı 4656 defa)

Barbar139

• E-Posta
Kolay-Hızlı-Tabletop FoW Piyade Boyama Tutorial
« : Şubat 12, 2012, 02:15:09 ÖÖ »
Flames of War
Kolay-Hızlı-Tabletop Quality
Piyade Boyama

Selamlar,

Flames of War minyatürleri gördüğünde birçok insanın verdiği tepki aynı oluyor; bu kadar küçük adamlar nasıl boyanacak? Ben bugün bu sorunun yanıtını vermeye ve elimden geldiğince, hem masada kötü görünmeyen, hem de hızlı ve kolay boyanan modeller nasıl olur anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle, dikkatinizi çekerim, masada kötü görünmeyen, “tabletop quality” model boyamanın nasıl olacağını göstereceğim. Anlatacağım şekilde boyanan minyatürler “çok güzel” veya “harikulade” görünmeyecekler, sadece “güzel, göze kötü görünmeyen” şekilde olacaklar. Eğer “muhteşem” boyama nasıl olur diyorsanız, Flames of War resmi sitesini ve kural kitabındaki boyama önerileri kısmına bakmanız gerekecek.

Başlayalım o halde. Her işin başı kopya çekmek. Flames of War sitesindeki ve kitaplardaki boyama önerilerine baktığımda ilk fark ettiğim şey adamların koyu renk basecoat üstüne açık renkle boyama yapmaları oldu. Bunun ardından detayları belli etmek için ustalık gerektiren bir teknikle, her detaya ve girintiye siyah çizikler çekiyorlar. Ancak bu iş oldukça zahmetli, yani bize yaramaz. Birkaç çözüm denedim, ilk seçenek, boya-wash-highlight oldu.

Wash, her ne kadar mucize de olsa, warhammer modellerinde muhteşem sonuçlar da verse Flames of War minyatürlerinin küçüklüğü, modellerin wash sonrası çok kirli görünmelerine yol açıyor. Bunu engellemek için uyguladığınız wash miktarını azalttığınızda da detayları yeterince açığa çıkaramıyoruz. Highlight wash sonrası kirliliği bir derece alsa da yine sonuç güzellik-kolaylık eğrisinin istediğim yerinde olmadı.

O zaman ne yapacağız? Öncelikle, beyaz astar yerine siyah astar atacağız. Modelleri tabana yapıştırdıktan sonra her tarafını yeterli miktarda siyah astarla kapatıyoruz.

Neden siyah astar?

Hataları güzel örtüyor, modelin en ücra köşelerini boyama zahmetine girmekten kurtuluyoruz. Ama bundan da öte, amacımız, wash kullanmadan detayları açığa çıkarmak. Bunu kolayca yapmak için siyah astara ihtiyacımız var. Bir diğer neden, yine tembellikten ötürü, tabanı boyama zahmetinden kurtulmak olabilir.

Sonraki adım drybrush. Çocukların ana üniforma rengini, fırçayı iyice kurutarak, drybrush ile minyatürlere uyguluyoruz. Sonuç, en azından benim açımdan, tatmin edici düzeyde.

Detaylar yeterince açığa çıktı, wash atıp modeli kirletmemize de gerek kalmadı. Yanlış anlaşılmasın, wash daha büyük modelleri kirletmez, hatta boşlukları doldurmadaki en büyük yardımcımızdır. Ancak Flames of War modellerinin küçük olması, wash uygulamasının modeli gereğinden fazla kirletmesine yol açıyor.

Kıvrımların açığa çıkması bize bundan sonra nereyi boyayıp nereyi boyamamız gerektiğini de anlatıyor. Sırada, modelin farklı renkteki bölümlerini boyamak var. Bunlar genelde botlar, kask, silah, çanta-çıkın ve el-yüz bölümleri. Buraları artık drybrush ile boyamayacağız, bulabildiniz en küçük fırçayı (00 tercih edilmeli) alarak bu kısımları boyayın. Muhteşem bir iş çıkarmanıza gerek yok, zaten ekipmanlar yeterince küçük, fırçayı hafifçe değdirmeniz çoğu detayın boyanması için yeterli olacaktır. Modelin daha güzel görünmesi adına tüfeğin metal bölümlerine (namlu, mermi haznesi) metalik renk ile ufak dokunuşlar yapmayı unutmayın.

Boyamayı tamamladıktan sonra el-yüz bölgesine yine en küçük fırçanızla, çok çok hafif bir wash uygulaması yapmanızı öneririm.

Bu kadar, bir takım askerimiz artık flock işlemi için hazır. Evde olmadığı ve henüz ne şekilde flock atacağıma karar vermediğim için ben çocuklara bu işlemi uygulamadım. Ancak bundan önce, yaparsanız daha hoş görünecek son bir detay var. Tabanın kenarlarını farklı bir renge boyarsanız, hem özgün bir dokunuş yapmış olursunuz, hem de masada daha canlı görünmelerini sağlarsınız. Ben her, çeşit masaya uyum sağlasın, şehir savaşında da, kırsal arazide de uyumsuz durmasın diye taban kenarları için koyu bej bir renk tercih ettim.

Takımınız hazır. Benim açımdan tüm işlemler, astarın kurumasını beklemek hariç 45 dakika gibi bir zaman aldı. Bunun en az 10 dakikasını fotoğraf çekmekle geçirdiğim düşünülürse (evet kötü bir fotoğrafçı olduğumdan bu birkaç pozu aslında onlarcası arasından seçtim) boyama işlemi takım başına yaklaşık 35 dakika. Başlarda en zorlanılacak bölüm detayları boyamak olabilir, herşeyde olduğu gibi “practise makes perfect”.

Keyifli boyamalar.

Batuhan

Not: Kule Sakinleri ve Mahzen dergisi için hazırlanmıştır.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2012, 04:32:46 ÖÖ Gönderen: DNA Maniac »
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

• E-Posta
Ynt: Kolay-Hızlı-Tabletop Piyade Boyama Tutorial
« Yanıtla #1 : Şubat 12, 2012, 02:22:01 ÖÖ »
Gerçekten muhteşem olmuş abi.. Çok beğendim.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2012, 04:26:50 ÖÖ »
Sehr gut, soldat!

Propaganda heryerde! :P
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #3 : Şubat 12, 2012, 10:50:07 ÖÖ »
Sehr gut, soldat!

Propaganda heryerde! :P

Şöle de o zman bize katılın boyama zahmetinden sizi kurtarayım. :)

Ellerine sağlık güzel olmuş çalışma, Batuhan.
Tomb Kings
2189+

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Şubat 12, 2012, 12:51:53 ÖS »
Çok başarılı... Ellerine sağlık Batuhan.

Wretched

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Şubat 13, 2012, 12:38:13 ÖÖ »
Çok şık abi eline sağlık

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Şubat 13, 2012, 01:10:26 ÖÖ »
Çok teşekkürler :) Yaklaşık on kadar boyama stili denemesinin ardından minyatürü ortalamanın biraz üstünde güzel gösteren en kolay yöntemin bu olduğuna karar verdim. Görseniz, çocukların yarısı beyaz astarlı yarısı siyah, bir kısmında deli gibi wash var, bir kısmına wash değmemiş... Aslında siyah astar kullanmamın ve wash atmamamın bir nedeni de highlight'ı güzel yapamıyor olmam.  :)
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Şubat 13, 2012, 08:26:54 ÖÖ »
2003'den beri uğraşıyor olman da başka bir etkileyicilik katıyor abi.. :)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain