Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: (TÜSOT) Savaş Seni Çağırıyor!  (Okunma sayısı 9279 defa)

Barbar139

• E-Posta
Ynt: (TÜSOT) Savaş Seni Çağırıyor!
« Yanıtla #30 : Ocak 19, 2012, 11:14:47 ÖÖ »
Hakem konusunu bilemem de, Kule Sakinleri arasında "Tüsot'a üye olmayacağım." diyen yoktur herhalde. Bir muhabbet edelim insanlarla ama, kendi açımdan, "Tüsot İzmir Temsilcisi; Kule Sakinleri" diye bir açıklama yapılsa hiçbir itirazım olmaz. Hani bizim zati hali hazırda bi sürü kumpanyamız ve arada gaza gelerek düzenlediğimiz turnuvalar var, bunları Tüsot'a dahil ederiz, formatına uydururuz olur biter bence.

Ha ama şöyle de bir konu var ki, İzmir'de tek warhammer veya minyatür oyunu oynayanlar Kule Sakinleri değil. Kule Sakinleri'nden hoşlanan/hoşlanmayan, Kule Sakinleri'nin yaptığı organizasyonlara gelmeyecek/gelemeyecek insanlar var. Tüsot bunların hepsini kapsasın, Kule Sakinleri adını kullanmasın derseniz ona da saygı duyarım. O zaman dediğin gibi, bir temsilci/hakem seçilir ve bu arkadaş herkese haber verir, Tüsot organizasyonlarına herkesi çağırır. Ancak bu durumda bu organizasyonların en azından Kule Sakinleri topluluk odasında olmaması lazım gelir, çünkü Tüsot ne kadar ayrı mesele olsa da bizim topluluk odamızda görmek istemediğimiz arkadaşlar var.

Hani burada iki yıllık üyeyim bunları söylemek bana mı düşer orasını da bilmiyorum ama, Tüsot organizasyonu Kule'de olacaksa ve bu organizasyona geçmişte aramızdan gönderilmiş arkadaşlar gelecekse ben pek hoşnut olmam. "Kule Sakinleri'nin koyduğu kurallar yerindedir, iyidir, hoştur" denirse bence "Tüsot İzmir = Kule Sakinleri" olmasının hiçbir sakıncası yok.
"If you're going through hell, keep going."

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #31 : Ocak 19, 2012, 11:43:31 ÖÖ »
Öncelikle dokümanları okudum ve yapıyı gerçekten beğendim. Ana çerceveyi korumak adına üst kurulu değimez tutup esas olarak işin yürüyeceği oyun gruplarının seçim ile kendilerine baş seçmeleri çok güzel düşünülmüş.

Şimdi, bu hakem meselesine cevap yazacaktım ama elim varmıyor... du.

Bence bizden 3 kişi yapabilir bu işi Semih, Erdinç veya Ruhi. Hani bilgi, tecrübe ve zaman imkanları açısından budur bence.

@Semih; Abi hakem olarak yılda 3 turnuva düzenleme kotan var, turnuva dediğim tek günlük olaylar, Yani yılda 3 pazarımı ayırabilirim diyorsan hakem olmak konusunda hiçbir engelin yok.

@Bauhan; Dokümanlarda Hakem turnuvanın oynanacağı yeri ayarlar ve mekan kurallarına uyulmasını sağlar manasında açıklamalar. Yani, eğer turnuva Kule'de düzenlenecekse Hakem kim olursa olsun Kule'nin kurallarına uymak zorunda; bu durumda Kule'ye giremez dedinilen bir kişi otomatik olarak Kule'de düzenlenen TÜSOT turnuvasına da katılamaz. İzmir Tüsot = Kulesakinleri gibi bir olaya girmeye gerek yok yani; TÜSOT dokümanlarında ki sistem işi zaten net bir şekilde çözüyor.

Tüm bunlara değindikten sonra geleyim elimin varmadığı kısıma.

Arkadaşlar dokümanları incelediyseniz görmüşsünüzdür, puan sistemine dahil olabilecek turnuvalarda WYSIWYG kuralı uygulanmak zorunda! Ve turnuvalar 3 farklı puanda düzenlenebiliniyor 1500, 1850, 2000. Geçtim 2000'i 1500 WHYIWYG turnuva ordusu çıkabilecek adam var mı aramızda?

Hani belki 1 tek Ruhi vardır. Ben de hayvan gibi model var ama araçlar el yapımı mesela, hadi onu geçtik sergantlara powerfist + combi melte aldım diyorum, nereye alıyon baba bee.

Eğer biz Kulesakinleri olarak bu savaş çağrısına cevap vereceksek bu işi oturup bir güzel konuşup değerlendirmemiz gerekir diye düşünüyorum. Olmadı ayrı bir başlık açıp bu konuyu şöle bir tartışalım.

EDIT: WYSIWYG de yetmiyor, modelleri en az 3 renk ile boyanmış olması da zorunlu.
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2012, 12:11:36 ÖS Gönderen: Antimodes »

salnihra

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #32 : Ocak 20, 2012, 10:50:33 ÖÖ »
Bu konuları ayrı bir başlık altında açmanın uygun olacağını düşünüyorum ben de, moderatörlerden rica edebilir miyiz acaba? Yoksa ben de ayrı bir başlık açabilirim elbette :)

Yukarıdaki endişeler haklı endişeler elbette ama atla deve olan şeyler de değil.

- Tüsot İzmir = Kule Sakinleri dememiz mümkün değil, Tüsot yapılanmasının temel amacı mekan ve topluluklardan bağımsız olarak tüm hobiseverler için ortak olarak uygulanabilir kurallar/platformlar oluşturmak.  Tüsot A5 tipi turnuva deyince (Wh40k 5. edisyon kuralları için yazılmış A tipi turnuva formatı demek bu kabaca :) ) herkesin aynı şeyi anlaması ve bir Tüsot hakemi (hakem aynı zamanda tüm organizasyondan sorumlu kişidir) tarafından düzenlenecek olan turnuvalara katılan herkesin, kuralların uygulanması, turnuva düzeninin sağlanması, oyun oynama sürelerine riayet edilmesi, model disiplininin sağlanması gibi konularda standart bir uygulama ile karşılaşmasını temin edilmesini amaçlıyoruz.  Böylece mesela bir kişi mesela İzmir'de, Ankara'da, Antalya'da, vs bir yerde Tüsot turnuvasına gidecek olursa gönül rahatlığıyla belli standartlarla karşılaşacağından emin olabilmeli.  Sizin de hoşunuz gitmez mi iş/tatil sebebiyle gittiğiniz tanıdık olmayan bir yerde turnuva standartlarından emin olarak turnuvaya katılabilmek, ve başka bir şehirde yaptığınız bir savaşın genel rating'inize etki etmesi? Önemli amaçlarımızdan bir tanesi de ELO rating ile Türkiye çapında tüm oyuncuların sıralanmasını sağlamak ki grand tournament (Türkiye şampiyonası), veterans tournament (sadece yüksek elo ratingli katılımcıların girebileceği tip turnuvalar), beginners tournament (sadece belli bir ELO rating altındakilerin katılabileceği turnuvalar) ve son nokta olarak yurtdışına oyuncu göndermek için elimizde veriler olsun.

- Bir kez daha altını çizmek istediğim şey, Tüsot'un olarak hobi hayatınıza karışmak gibi bir niyeti kesinlikle yok, kendi yoğurdunuzu ister sade, ister üfleyerek, ister bal ekleyerek nasıl isterseniz öyle yemek herkesin en büyük hakkı, ben de istemem kimsenin gelip boş zamanlarımı nasıl geçireceğim hakkında ahkam kesmesini (kimin ne hakkı var böyle birşeye, ne münsasebet?!).  Tüsot turnuvularında turnuva mekanının kuralları geçerlidir, herkesin kırmızı giyerek (zira kırmızı en güzel renk!) girmesi mümkün olan yerde bir turnuva olacaksa, kırmızı gömlek, kazak vs. tedarik etmeniz gerekebilir :P.

-  Hakemlik kurumu, hakem olan kişilere çok büyük bir sorumluluk getirmiyor, tüm yıl boyunca 3-4 tane etkinlik yaparak hakem statünüzü devam ettirebiliyorsunuz (arzumuz ne kadar ekmek o kadar köfte tabii ki!).  Bu sistemi kurarken herkesin işi gücü, ev hayatı olduğunu aklımızda tutarak çalıştık doğrusu.

- WYSIWYG konusunu ise lütfen gözünüzde büyütmeyin, turnuvalarda ihtar sistemi bundan var, İstanbul'da yaptığımız ilk turnuvalarda çok daha fazla ihtar oluyordu bu konuda, zamanla azaldı, insan mecbur kalınca o kadar hızlı model boyuyor ve modelleri düzenliyor ki şaşırırsınız gerçekten :) Yeniden "eli yüzü boyalı adamlar" günlerimize döndük burada ve çocuklar gibi şeniz adeta :D

« Son Düzenleme: Ocak 20, 2012, 10:52:33 ÖÖ Gönderen: salnihra »
Aşkta ve savaşta her yol mubahtır!

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #33 : Ocak 20, 2012, 12:23:45 ÖS »
Selamlar,

Tüm yazılanlara tamamen katılıyorum, kurmuş olduğunuz sistemi beğendimi zaten sölemiştim.

Gerçekten amaca hizmet edecek iyi düşünülmüş bir yapı oluşturmuşsunuz, elinze sağlık.

Saygılar,