Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Forum Kullanımına Dair Sık Sorulan Sorular  (Okunma sayısı 851 defa)

hazalimu

• Denetim Kurulu
  • *
    • E-Posta
Forum Kullanımına Dair Sık Sorulan Sorular
« : Ekim 05, 2022, 12:09:30 ÖS »
1.      Başvurular nasıl olmalı?

Oyun duyurusu açıldıktan sonra karakter adınızı ve o hafta için başvurduğunu kaçıncı oyun olduğunu belirterek başvurabilirsiniz.
Örnek: Karakterinizin adı Valery’dir ve başvuracağınız ilk oyunsa “Valery (1. Oyun)”, üçüncü oyunsa “Valery (3. Oyun) şeklinde yazabilirsiniz.

2.    Diyelim ki bir oyuna adımı yazdım, daha sonra bir başka oyun açıldı ve ona daha çok katılmayı istedim. Bu durumda adımı ilkinden silip diğerine “1. Oyun” diye yazabilir miyim?

Yazamazsınız. Çünkü bu, her şeyden önce etik bir hareket değil.

Örnek: Valery X oyununa “Valery (1. Oyun)” diye yazıyor. Bir başka oyuncu Heredot ise X'e bakıyor ki X'e yeterli sayıda kişi yazmış. Diyor ki “ben buna giremem, gideyim de bir başka yazayım”. Bu arada Valery Y oyununu görüyor ve diyor ki "hmm bu Y daha benlikmiş" ve gidip X'teki adını silip Y'ye “Valery (1. Oyun)” diye yazıyor. Bu arada diğer oyunlara çoktan adını yazdığı ve bu takdire şayan hareket de aklına gelmediği için 2. ya da 3. oyun diye yazanlar geride kalırken bu takdire şayan hareketi yapmış olan Valery Y'de öncelik kazanıyor. Y açılana kadarki süre içerisinde de Valery Heredot ve diğerlerinin önünde yer alıyor. Kısacası Valery iki ayrı oyunda da başka insanların hakkını yemiş oluyor.

Valery “ama Katılımcılar henüz belli olmamıştı” diyecek olursa cevap şudur: İnsanlar o liste dolmadan adını yazmaya çalışıyor ve GMler olarak her saniye gönderinin başında durmadığımızdan hemen güncellememiş olabiliriz. Ancak bu, bizim kusurumuz değil Valery, senin etik ilkelerinle alakalı bir mesele.

3.      Oyuna 5 kişi alınacakmış, şu an için zaten 6 kişi yazmış, ben de ismimi yazmalı mıyım?

Önceliğiniz varsa oyuna girme olasılığınız yüksek olacağından yazabilirsiniz ama değilse de riske girilebilir elbette. Ama sonrasında “2. oyun yazmıştım giremedim şimdi başka yere 2. oyun yazabilir miyim?” diye sorarsanız cevabı tabii ki hayır, başka bir oyuna 3. oyun diye yazmanız gerekir.

4.      Öncelik neye göre belirleniyor?

Üçüncü oyuna dek oyuncular +1 puan gibi kabul edilir. Oyunlarda belirtilmiş bir özellik, grup üyeliği vs. varsa bunlar da +1 kabul edilir. Örnek: Valery Navigation özelliğine sahip oyuncuların öncelikli olduğu bir oyuna 3. Oyunu olarak yazar. Bu durumda Valery Navigation özelliğine sahipse +1 puan alır, 3. Oyunu olması bakımından da 0 alır. Yani +1 puana sahiptir. Aynı oyuna 1. Oyun olarak başvurmuş ve Navigation özelliğine de sahip olan Heredot ise +2 puan sahibi olduğundan Valery’nin önüne geçer.

5.    Bu hafta hiçbir oyuna giremedim. Ne olacak?

Ne yazık ki bunda yapabileceğimiz bir şey yok. 5-6 GM olarak haftada en az ikişer oyun açtığımızda ortalama 50 kişilik oyun oynanmış oluyor. Biraz sabır istiyoruz sadece. Bu hafta kutu oyun gününe gelebilirsin :)

6.    Karakterim öldü? Şimdi oyunlara nasıl kaydolacağım?

Öncelikle Ishu rahmet eylesin. Yeniden karakter yaratıp oyuna devam edeceğini duymak da mutluluk verici :)

Yapman gereken şu: Oyun duyurusunun altına, eğer katılacağınız ilk oyunsa, “Yeni Karakter, Oyuncu İsmi, (1. Oyun)” şeklinde yazabilirsiniz.

7.    Harita üzerindeki belli bir yere gitmek ya da belli bir şeyi araştırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Oyun talepleri için açtığımız forma gitmek istediğiniz yeri, gitmek isteme sebebinizi, varsa diğer gidecekler için gerekli özellikleri ve gidenlere vereceğiniz parayı yazarak GMlere talepte bulunabilirsiniz. GMlerimiz sizinle ortak bir gün ayarlamaya çalışacaklardır.

8.    Oyun içi bilgi almak, bir söylenti oluşturmak ya da bir gruba katılmak istiyorum.

Bunları oyunlar içerisinde oyuncularla etkileşime girerek, role-play içinde yapmanız tercih edilir ancak elbette her zaman bunlar için uygun zaman bulunamayabilir. Böyle bir durumda yine Oyun İçi Talep Form’una hangi konuyla ilgili bilgi edinmek istediğinizi vs. yazarak talepte bulunabilirsiniz.

9.    Diyelim ki bu kurallara uymadım, ne olacak?

Öncelikle bir uyarı alırsınız, ardından 1 hafta oyundan uzaklaştırılırsınız, tekrarlamanız üstüne YK’dan tamamen çıkarılırsınız.

10.   Ama…

Kurallar herkes içindir, esnetilmez.
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2022, 05:30:19 ÖS Gönderen: Zamir »