Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Ekim Ayı İstatistikleri - 2015  (Okunma sayısı 899 defa)

Barbar139

 • Administrator
 • İleti: 2033
  • E-Posta
Ekim Ayı İstatistikleri - 2015
« : Ekim 25, 2015, 06:11:11 ÖS »
24 Ekim İstanbul - More Firepower Turnuvası

Öncelikle Berkay'ın eline sağlık. Süper keyifli bir turnuvaydı. Her ne kadar baştan belli senaryolar, iki liste olayı ve proxy durumları çok tercih edeceğim uygulamalar olmasa da değişik bir hava kattığını itiraf etmem gerek.

Listelerim şöyleydi; Red Army Tankovy ve Red Army Strelkovy. Tank listesinde T-34, T-60, SU-85, SU-122, BA-10 ve Razvedki üniteleri vardır. Strelkovy'de de iki tane 18lik piyade, yanında mühendis-flamethrower desteği, Scout, ZIS-2, SU-122 ve KV-1 üniteleri bulunuyordu. Piyade listem, rakip tank ve çok elit piyade listelerini iyi döver diye düşünüyordum. Tank listem ise rakip mekanize ve az AT desteği olan piyade listelerine karşı etkili olacak şekilde tasarlanmıştı.

Gelelim maçlara; (rakiplerin seçtiği listeleri bold ile gösterdim)

Round 1 - Hasty Attack vs Serkan (British Heavy Armoured - British Parachute Rifle)
Batuhan: Red Army Tankovy 4-3 Win

Senaryo Hasty Attack olunca savunmak tam bir zulüm. O yüzden saldırmak için Serkan abi de ben de tank listelerimizi seçtik. Aslında Strelkovy listem, Serkan abinin iki listesine karşı da avantajlı gibi duruyordu ve savunsam bile çok aşırı zor durumda kalmayacağımı düşündüm. Ama hem belirsizlikten korktum, hem de aslında biraz Challenge dedim ve Tankovy seçtim. Zar atışması sonucu da saldıran taraf bendim.

Gayet çekişmeli bir oyundu, T-34 grubumla Serkan abinin bir objectifi koruyan Sherman'larının üstüne yürüdüm, oradaki barbutu kazandım ve o kanadı ele geçirdim. Diğer kanatlarda Serkan abinin diğer Sherman grupları SU-122 ve SU-85'lerimi yedi ama T-34'lerin ele geçirdiği tarafa yardıma gelemediler. Rakip scattered reserve'ler de çok ters köşelerden çıkınca T-34 grubu obj'e çöktü ve oyunu aldık. Zor bir maçtı, reserve'ler doğru yerlerden gelmiş olsaydı diğer Sherman grupları desteğe yetişip maçı çevirebilirlerdi ama olmadı.

Round 2 - Breakthrough vs Togan (German Grenadier - Panther)
Batuhan: Red Army Strelkovy 5-2 Win

Togan abinin Panter listesi tank listemi dümdüz ederdi, piyade listesi de Pak40 ve 88lik ekibiyle göz dolduruyordu. Hal böyle olunca Strelkovy seçmek farz oldu. Hem Strelkovy iki listeye karşı da avantajlıydı. Togan abi Grenadier seçti ve zar atıştık, saldırıyordum.

Breakthrough'da asıl korkulması gereken; saldıran tarafın, obj dibinden çıkan delayed reserve'leri. Masada o ana kadar ne dönerse dönsün, kim ne kadar avantajlı görünürse görünsün obj dibinde koca bir Strelkovy ekibi belirince işler değişiyor. Buna hazırlıklı olmanız gerekiyor yoksa oyunu otomatik kaybediyorsunuz gibi birşey. Bizim oyunda da aynen böyle oldu, Strelkovy grubum reserve'den geldi, objective'e çöktü ve el sıkıştık.

Round 3 - No Retreat vs Mehmet Apaydın (Guards Heavy Tankovy - Guards Strelkovy)
Batuhan: Red Army Strelkovy 5-2 Lose

Şimdiye kadar iyi gitmiştik, finalde Mehmet'le karşılaştık. En azından iki Sovyet listesinin finalde karşılaşması gurur vericiydi. Kaybeden kim olursa olsun kazanan Kızıl Ordu olacaktı!

Mehmet'in listeleri tam bana ters köşeydi. Guards Strelkovy listesi piyademi döverdi, tanklarımı da döverdi. Heavy Tank listesi için de aynı şey geçerliydi, tanklarım onun KV-1'lerini alamazdı ve piyade listem de ancak onu ittirebilirdi. Kısmet deyip Strelkovy seçtim. Mehmet de Guards Strelkovy seçtik, zar sonucu saldıran taraf oydu.

Red Army Strelkovy'i en güzel ne döver diye sorsalar artık cevabım net; Guards Strelkovy. Baya çaresiz kaldım, infiltration ile ilerleyecen koca Fearless Trained grubu, iki büyük Fearless Conscript ekibimi de kesti, Mehmet'in God of War (12 topluk dev Sovyet topçu ünitesi) ekibi reserve'den yardıma koşmaya çalışan tanklarımı dövüp durdu. Son çare, tank escort'lu KV-1 grubum ile obj'e çöken düşman piyadesine daldık ama zarlar pek yardım etmedi, KV-1 tanklarım Strelkovy'nin yancısı mühendislerden dayağı yedi ve oyunu çaresizce kaybettik.

Sonuç: 2nd Overall

Genel olarak süper bir gündü. Elektrik kesintisi, mum ışığı altında maç keyfi! 2. olmak tabii ki çok güzel bir duygu ama Red Army Strelkovy'nin çaresiz kalacağı durumu gördüm. Tahmin ettiğim üzere kalabalık Sovyet piyadesini, neredeyse aynı kalabalığa sahip az daha elit bir piyade listesi çok net dövüyor. Strelkovy listesine KV-1 desteğinin çok fazla puan yediğini ve yapacağı işin de o puana pek değmeyeceğini zaten biliyordum, yine de KV-1'in efektifliğinden emin olmak adına denemek istedim.

ETC listelerine etkisi olayına baktığımızda, ister Guards olsun ister Red Army, bir Strelkovy listesi takıma güven verecek gibi duruyor. Kesin olmalı demiyorum ama Strelkovy çok iyi bir "tank kilitleyici" ve saldırması gerekirse de hiç sıkıntı yaşamadan rakibe çöküyor. Bununla beraber; sanırım götüreceğimiz listeleri üç ana başlıkta toplayabiliriz; anti-piyade, anti-tank ve all-comer listeler. Her türden 2 tane koyduk mu elimizi biraz kuvvetlendirebiliriz gibi.

Turnuvayı düzenleyen Berkay'a tekrar teşekkürler!
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

 • Administrator
 • İleti: 5562
  • E-Posta
Ynt: Ekim Ayı İstatistikleri - 2015
« Yanıtla #1 : Ekim 27, 2015, 10:43:54 ÖÖ »
Zevkle okudum abi. Tebrikler bir sürü.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Deeyo

 • Denetim Kurulu
 • *
 • İleti: 2354
  • E-Posta
Ynt: Ekim Ayı İstatistikleri - 2015
« Yanıtla #2 : Kasım 10, 2015, 09:33:41 ÖS »
geç bakmışım ama tebrikler
dey layt com and me wan go hom...