Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Age of Sigmar  (Okunma sayısı 4774 defa)

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta
Age of Sigmar
« : Temmuz 04, 2015, 09:08:28 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Çoğunuz zaten görmüşsüzdür, GW'nin yeni Fantasy oyunu Age of Sigmar bugün itibariyle satılmaya başlandı. Kuralları web sitesinde ücretsiz olarak bulabilirsiniz, tüm ordular için de yayımlanan dökümanlara ulaşabilirsiniz:
http://www.games-workshop.com/en-GB/age-of-sigmar-compendiums?_requestid=283607

Bu Fantasy için 9.edisyon olmadı, okuduğum ve takip ettiğim yorumlardan sonra anladığım kadarıyla bu yeni bir oyun olacak. Bildiğimiz, yıllarca oynadığım WHFB'dan tamamen farklı yapısı olan bir oyun. Elimizdeki modellerle oynayabileceğimiz bir oyun ama sistem çok farklı. Artık ünite değil model üzerinden, puan değil wound sayısı üzerinden ordular kuruluyor. Magical item seçenekleri yok, modellerin sabit kuralları var. En enteresan şeylerden biri de artık oyunun tamemen "for fun" kafasına dönüşmüş olması. Artık bu oyun kuralları ile turnuva düzenlemek pek olası gelmiyor. O tarz kurallara örnek olarak:

Kurt Helborg
Pride of the Reiksguard:Helborg’s skill is as legendary as his moustache is magnificent. You can re-roll any failed hit rolls when attacking with the Runefang so long as you have a bigger and more impressive moustache than your opponent.

Grail knights:
The Grail Vow: You can re-roll all failed hit rolls for this unit if, before rolling the dice, you hold aloft a grail or goblet and shout ‘For the
Lady’ in a heroic voice.

İsteyen olursa kuralları okuyup birkaç deneme maçı yapabilirim, açıkcası istiyorum da. Denemeden önce tamemen yok saymak istemiyorum. Ama acı gerçek şu ki; bu kurallarla fantasy oynanmaz arkadaşlar. Benim tavsiyem ya ETC ile ya da KOW (her ikisiyle de olablir) devam etmek olacak. Konuşalım isterim bu konuyu; kule sakinleri olarak bence bu konuda hep birlikte bir düşünelim

vace

• Üye
  • My will be done!
Ynt: Age of Sigmar
« Yanıtla #1 : Temmuz 05, 2015, 12:27:04 ÖS »
9. edisyon diye bir şey olacak mı?
Tomb Kings
2189+

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Temmuz 05, 2015, 02:46:10 ÖS »
9. edisyon diye bir şey olacak mı?

Buna cevabım, aynı zamanda umudum şu yönde; evet 9.edisyon olacak. Böyle düşünmemin nedeni AOS'un gerçekten başka bir oyun olmasından kaynaklanıyor. Kuralları ücretsiz zaten, okuyun kendiniz görün. Eğer olaki 9.edisyon bu ise demek ki GW artık WHFB'ı kafasından çıkarmış demektir. Çünkü WHFB tayfasının en çok sevdiği mass battle olayı, ordu kurma süreci, magic fazları vb. süreçlerin hiçbiri AOS'ta mevsut değil.

Ama 9.ediyon olacaktır diye düşünüyorum. GW nasıl End Times'ta sattı sattı şimdi hepsi işe yaramaz oldu, bunda da satacak satacak bir bakmışsın aaaa 9.edisyon. Böyle düşününce, ne biçin firma bu GW yaw?

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Temmuz 05, 2015, 03:31:41 ÖS »
Açıkçası çok takip edemedim ama "cüce oyuncusunun sakalı rakibinden uzunsa reroll alması" fikri bana biraz fazla geldi... Kaldı ki dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama, modelelrin ölçekleri 28mm değil gibi... hani boyanmış bir storm hetehötö etheral ile space marine modelini yan yana gördüm...AoS modeli rahat 5mm daha uzun gibi duruyor... Neyse benim çok deneyesim yok... birileri öynar beğenir ise, belki sonradan ben de katılıtım... ama şu anlık fantasy oynayacak olsam KoW derim... ;)

stalth

• E-Posta

stalth

• E-Posta

mereghost

• Katılımcı
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Temmuz 09, 2015, 02:01:29 ÖÖ »
Bu kurallar alfanın alfası gibi görünüyor. Diğer yandan, bir halta benzeyecek gibi de görünmüyor; internette henüz beğenen bir tane adama rastlamadım.

Okuyup okuyup "ya bırah allaşkına" dedim. Boşverin; vakit ve para sabit varlıklar, başka oyuna harcayın.

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Temmuz 09, 2015, 09:07:25 ÖÖ »
Bence oynanmaz diye bir şey yok. Sırf eğlencesine ve meraktan dolayı oynanabilir. Ama bildiğimiz Fantasy artık yok. Yıllarca para/emek/sevgi yatırdığımız bu hobiye sırf GW yüzünden bir son verecek de değiliz. Dışarda güzel sistemler var, hızlıca gelişmekte olan sistemler. Bence GW'nin bu yaptığından sonra KOW ve Avatar of War sistemleri bu boşluğu doldurmak adına daha hızlı davranacak. Mesela KOW'un 2.edisyonu çıkmak üzere, AOW da ingilizceye çevirdi kurallarını. Bu iki sisteme özellikle bakmak lazım. Her ne kadar GW'nin sisteminde derinlik/çeşitlilik henüz olmasa da bu yakın zamanda olmayacak anlamına gelmiyor.

Kısacası elimizde bir sürü model var ve önümüzde de iki güzel oyun sistemi (hani ETC ve Swedish sistemi saymıyorum bile). Bence bu noktadan yola çıkarsak ara verdiğimiz yerden devam edebiliriz.

Deeyo

• Moderator
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Temmuz 09, 2015, 10:36:28 ÖÖ »
Kow'u sevemedim Çok oynamadım ya kanım ısınmadı, bir turda  Bir kişi oynar diğer kişi bakar gibi bir yaklaşım oyunu hızlandırsa da eğlencesini azaltmakta, görece de baya basit. Warthrone ise daha karmaşık ve daha eğlenceli geliyor.
Age of Sigmar'da deneme oyunu oynamayacağım eğer hep beraber girmeyi düşünmezsek,  en fazla ETC oynarım.
dey layt com and me wan go hom...

stalth

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Temmuz 09, 2015, 06:47:24 ÖS »
Abi ben sahiden beğendim warthrone'u ve bazı uyarlama ordu kitapları da var whfb ve kow'dan ispanyolca ama hani ordu listesi nihayetinde ve çevirisi çok zorlamaz sanıyorum deneyesimiz olursa ve hali hazırda yayınlanmış ordu kitapları kesmezse.

Fanmade hepsi tabi ama üretici yayınlamış forumda, şunlar var;

Light elves
skaven
vampire lords
orcs & goblins
abyssal dwarves
undead
« Son Düzenleme: Temmuz 09, 2015, 06:52:38 ÖS Gönderen: stalth »

blackwinter

« Yanıtla #10 : Temmuz 10, 2015, 09:52:22 ÖÖ »
Alkim age og sigmar deneme oyunu oynarim ben eger istersen. Bakin karargahta adamlar oynadi cokta begenmisler.

Oyun hakkinda bilgimiz olmadan fikrimiz var durumundayiz.
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #11 : Temmuz 10, 2015, 11:03:06 ÖÖ »
Oyun hakkinda bilgimiz olmadan fikrimiz var durumundayiz.

Kurallar bedava nette var üstat, nasıl bilgimiz olmadan fikrimiz olduğunu düşünmüşsün anlamadım. Oyuna burda kötü berbat diyen olmadı zaten. Asıl mesele bunun 40K türevi bir oyun olması(internette bir yorumda warhammar 20K diye bir yorum görmüştüm, tam isabet olmuş). Mass battle Fantasy olmaması, elimizdeki modellerin yakın zamanda satışının bitip ilerleyen zamanda yeni modeller değiştirilecek olması, yok dans edersen ya da bağırırsan re-roll alman felan vb. bir sürü şeyden dolayı benim gibi herkes tepkili ya da üzgün. Hani bunlar fikir değil, bayağı somut bilgi.

Ben zaten 40K oynayan arkadaşların bu oyunu çok beğeneceğini düşünüyorum. WHFB oyuncuları için de hazır elimizde model ve kuralları varken oynamaları gerektiğini düşünüyorum.

blackwinter

« Yanıtla #12 : Temmuz 10, 2015, 01:24:28 ÖS »
Ben bu yazdiklarinin hepsini biliyorum. Kurallarida okudum warscrollarida okudum. Battlereport izledim.

Oynamadan nerdrage te herkes be onu diyorum. Oyun bu okuyarak anlasilmaz oynayarak seversin yada sevmezsin.
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #13 : Temmuz 10, 2015, 03:53:47 ÖS »
Abi öyle diyorsun da, eski bir WHFB oyuncusu olarak bu olaya baktığında gerçekten bunun WHFB'ın bir devamı olduğunu mu düşünyorsun? Modellerin boyutu değişti, tam bir Marine oldu, base'ler değişti, orduların ismi değişti, kurallar komple değişti, oyunun adı bile değişti üstat :) bence bu oluşan tepkiler çok normal. Doğal olarak bir WHFB oyuncusu bildiğimiz Warhammer'a devam etmek isterse önünde ya 8.edisyona devam etmek ya da başka sistemlere geçmek gibi iki seçeneği var, ki bu da GW yüzünden. Yani burda bence en büyük hata tüm bu olanları oyuncuların beğenmemesine bağlamak olur.

Bence bundan sonra GW'nin oyun sistemlerini ana sisteme oturtmadan devam etmek gerekir, bu 40K için de bence böyle olmalı. Adamlar işlerine gelmeyince yok bunlar End Times diyip WHFB'yi kapattı, yarın aynısını AOS ve 40K'ya da yapacaklar. Bu fikir değil, kesin bilgi :)

stalth

• E-Posta
« Yanıtla #14 : Temmuz 15, 2015, 01:34:11 ÖS »