Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Anzio Çatışmaları - İzmirCon 2015 (Bol Resimli)  (Okunma sayısı 2420 defa)

Barbar139

• E-Posta
Anzio Çatışmaları - İzmirCon 2015 (Bol Resimli)
« : Mayıs 14, 2015, 09:58:37 ÖÖ »
İzmirCon olur da büyük FoW oyunu dönmez mi? Bu seneki senaryo Anzio Çatışmaları üzerine kuruluydu.

Anzio'daki çıkarmanın hemen sonrasında Müttefik orduları sahilden beklenen hızla ilerlemeyi başaramaz, bunun üzerine Almanlar karşı saldırıya geçip Müttefiklerin sahil hattını dağıtmayı amaçlar. Oyunda Almanlar tüm güçleriyle saldırıyor, Müttefikler savunuyor ancak Müttefiklerin tüm tankları Reserve'den oyuna giriyor. İlk tur Reserve için 3 zar atıyoruz, sonraki turlar Reserve zarlarına birer zar ekliyoruz.

Masada 3 hedef var, biri orta bölümde, Almanlar biraz ilerleyip bu hedefe kolayca çökebilir. Diğer iki hedef Müttefik kontrolünde. Almanların kazanmaları için bu Müttefik hedeflerinden birini almaları yeterli. Müttefikler ise bu hedeflerin ikisini de korumak zorunda, eğer birini kaybederlerse ve geri alamazlarsa, bu sefer ortadaki hedefi Almanlardan kurtarmak durumundalar.

Ordu listeleri kabaca;

Müttefik tarafı: US Parachute Rifle (bol paraşütçü, az Sherman ve M10 Tank Destroyer desteği), US Armoured Rifle (bol bazukalı piyade, az Sherman az Stuart desteği), New Zealand Tank Squadron (iki grup Sherman, iki grup Yeni Zelanda piyadesi)

Alman tarafı: Panzerkompanie (bol Panzer IV H, az Panther), Panzerkompanie (Panther ve StuG G ağırlıklı, Gepanzerte ve Panzergrenadier desteği), Grenadierkompanie (bol bol Alman piyade ve mühendis)

Dizilimde genel olarak Alman sağ kanadına Panther ve StuG'lu bölük yerleşti. Alman sol kanadında Panzer IV H'lı bölük vardı. Alman merkezinde ise piyadeler koşacaktı. Müttefik savunmasında iki kenardaki hedeflere de Armoured Rifle çökmüştü, Paraşütçüler mekanize piyadenin hemen önünde ilk savunma hattını oluşturuyordu. Masa ortasında ise Paraşütçüler ve Yeni Zelanda piyadesi, ihtiyaç durumunda ortadaki hedefi tehdit etmek için bekliyordu.

Oyun başladığında Alman sol kanadında Semih abinin Panzer IV H grupları, paraşütçüleri çevirecek şekilde ilerledi.

Alman merkezinde Levent'in Grenadier ekipleri hemen koşup beklendiği üzere kasabayı ve hedefi sağlama aldı.

Alman sağ kanadında Afşin tankları ve Panzergrenadier ekipleriyle önden, Gepanzerte ekibiyle yandan hücuma kalktı.

Ve ilk Müttefik destekleri! Ahmet'in Yeni Zelanda tankları Semih abinin tanklarının karşısına ilerliyor.

Merkezde Levent, "objective almak bize yetmez! Daha da ilerlemek lazım" diyor ve daha da ileri atılıyor.

Afşin'in Panzergrenadier ekibi oyunun ilk assaultu için benim (Batuhan) kontrolümdeki paraşütçülere yaklaşıyor.

Ancak yeter sayı tam 5 başarılı atış ile geri püskürtülüyorlar.

Paraşütçüler önde dövüşürken Ruhi'nin arkadaki Armoured Rifle grubu ense yapıyor.

Semih abinin karşısında da durum aynı. Paraşütçüler Alman tanklarını beklerken Armoured Rifle yatış. Ama burada Alman tankları Yeni Zelanda Sherman'ları ile çok uğraşıyor ve bir türlü piyadenin üstüne yürüyemiyor.

Merkezde, Levent'ten oyunun ilk başarılı assault'u geliyor. Duman atıp koşan Grenadier, Ahmet'in Yeni Zelanda piyadesini son adama kadar yıkıp samanlığı alıyor.

Oyun arası!

Alman sağ kanadında işler Afşin için iyi gitmiyor. Gepanzerte, Amerikan Priest topçusundan Time on Target yiyince yerinde çakılı kalıyor. Panzergrenadier de sayıca az olunca Afşin göreve StuG'ları çağırıyor.

Merkezde Ambush! Levent'in çok ilerleyen piyadesine Amerikan HMG ekibi ile merhaba diyoruz ancak çok büyük kayıp verdiremiyoruz.

Ve bir avuç Amerikan Paraşütçü StuG'ları da durduruyor. Alman sağ kanadındaki saldırı neredeyse tüm gücünü tüketti. Panter ekibi Paraşütçüleri uzaktan taramaya devam.

Merkezde Ambush'tan çıkan HMG ekibimiz top atışlarıyla yalan oluyor. Grenadier ve Parachute Rifle ekipleri bakışıyor.

Stuka ve Panzer atışlarıyla dağılan Yeni Zelanda tanklarının yerini, yenileri dolduruyor. Ahmet'in tankları bir bir patlıyor ama görevlerini yapıyorlar ve Alman sol kanadında Semih abi paraşütçülerimin üstüne yürümektense Sherman'larla ateş düellosuna giriyor.

Panzer IV H'lar başladıkları yerden çok az ilerleyebildi.

Ve oyun sonu. Afşin'in saldırısı paraşütçüler tarafından durdurulunca Müttefikler olarak tüm tank desteklerimizi ve Naval Gun Fire atışlarını Semih abinin tarafına yoğunlaştırıyoruz. Company Morale atmak zorunda kalan Semih abi, zarı kaçırıyor ve Almanlar, "tamam artık yaw uzatmayalım" deyip çekiliyor.

Millet eşyalarını toplarken benim şebekliklerim devam ediyor.

Oyuna katılan herkese çok teşekkürler! Ben çooook eğlendim. Halen tadı damağımda. Yazdığım senaryodan da çok memnunum, hani çok basit ve güzel bir oyun oldu bence. Tek bir hedef düşse oyun Almanların, düşmedi oyun bizim oldu. Bu tarz saldıran-savunan şeklinde büyük oyunlar için de tecrübe oldu. Değiştirilebilecek tek şey, belki puan durumuydu. 5000 vs 5000 oynadık. Aynı kurallarla saldıran tarafa biraz daha puan vermek belki iyi olabilir. 6000 vs 5000 belki.

Neyse, sonraki oyuna artık! Umarım keyif almışsınızdır, tekrar çok teşekkürler!
"If you're going through hell, keep going."

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
Ynt: Anzio Çatışmaları - İzmirCon 2015 (Bol Resimli)
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2015, 11:36:48 ÖÖ »
Eline sağlık!

Bir kaç notta ben düşeyim;
* Önüme bir objektif daha atın beraberliğe gidelim :P
* Neyse cidden masaları yetişebilmeolayına göre biçimlendirmek gerek, tam ortada olunca gerçekten 36"inch mesafeye hem uzanmak zor hem ölçmek sıkıntı, ayrıca belim hepimizden tiksiniyor :D
* Bu tarz büyük oyunlarda gerçekten attacker lara daha fazla puan vs. vermek lazım gibi gözüktü bana da çünkü normalde savunmada yetersiz kalınsa da, bu oyunlarda savunmaya gönlünce birlik ayrılabiliyor, kimse eksik kalmıyor.

Tekrar;
Eline Sağlık!
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2015, 12:24:58 ÖS »
Kesinlikle çokkeyifli bir gündü... Yapımda ve yayında emeği geçen herkesin ellerine sağlık.. Daha nicelerinde hep birlikte oynayabilmek dileklerimle ...

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2015, 12:52:25 ÖS »
Eyvallah abiler!

Bu tarz büyük oyunlarda gerçekten attacker lara daha fazla puan vs. vermek lazım gibi gözüktü bana da çünkü normalde savunmada yetersiz kalınsa da, bu oyunlarda savunmaya gönlünce birlik ayrılabiliyor, kimse eksik kalmıyor.

Aynı fikirdeyim. Bir dahakine saldıran-savunan muhabbetlerinde 6000 vs 5000 deneyelim.
"If you're going through hell, keep going."

Mustafa

• Forum Enthusiast
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Mayıs 27, 2020, 03:57:42 ÖÖ »
Anjiyo çatışmaları diye okuyunca merak edip girdim, çok güzel işler.. Anılarınız kaybolmasın istiyorsanız, ve daha fazlası için KULE FORUM

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2020, 06:04:26 ÖS »
Anıların yarısı imgurun azizliğine uğramış ya lan!
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Mustafa

• Forum Enthusiast
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Mayıs 31, 2020, 08:52:47 ÖÖ »
Evet abi yaw :/ image hosting katletmiş çoğu şeyi. Vitrine bi girdim ordum yok !  :o