Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: 40K ETC  (Okunma sayısı 3660 defa)

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta
40K ETC
« : Mart 04, 2015, 05:23:59 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Diğer grupların facebook sayfalarına yazdım, bizim dernek için de buradan size sormak istedim. Bildiğiniz gibi ETC olaylarına giriştik, paldur küldür oldu biraz ama çok büyük bir aksaklık olmazsa gideceğiz gibi. Oteller tutuldu, biletler alındı, takım kaydımız yapıldı. 2016 ETC yunanistan'da olacak ve acaba sizce bir 40K takımı çıkarabilir miyiz Türkiyeden? Böyle bir şeyi destekler ve ister misiniz?

tulmir

• E-Posta
Ynt: 40K ETC
« Yanıtla #1 : Mart 06, 2015, 07:54:31 ÖS »
İzmirli 40K oyuncularında bu konuda bir fikir beyan edecek olan yok mudur bu konuda?

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2015, 10:25:22 ÖS »
Hani zaten pek Warhammercı kalmadı gibi. Benim kanım, gerçekten Warhammer'ın competitive bir oyun olmadığı yönünde. ETC'nin bir nebze competitive hava kattığı aşikar ama cidden mücadele etmeye deyecek bir competitivelık yok. Hani cidden hiciv olsun diye söylemiyorum; rekabet seviyesi tavla kadar falan. Tavlanın da büyük ustaları da var. Adamlar düzenli olarak kazanabiliyorlar ama en ufak ciddi tavla turnuvasında iyi oyuncunun belli olması için 25 oyun oynanıyor . Fantasy'de 40K'da da oyun doğası itibariyle 2-3 saat sürdüğünden, iki oyuncu arasındaki üstünlüğü öyle 5 maçta falan çıkartamıyorsunuz. Tek maç üstünden oynuyorsunuz. Tek maç olunca da maalesef düzenli olarak zarlar çok etkin rol oynuyor gibi geliyor ve iki oyuncu arasındaki beceri farkını büyük ölçüde gölgeliyor.

40K, Fantasy'ye göre bir tık daha competitive(taktiksel çeşitlilik özellikle combolarla dönmüyor henüz), hani iyi kötü uzun bir zamanın birikimini silip atmadılar ama gene de rekabet için çok uygun değil diye düşünüyorum. 2 edition önce biraz daha uygundu, random assault, D weaponlar, çok güçlü shooting, reserve'den gelip assult edememe ve zarlı psionic oyunu bayağı eğlenceli yapsa da biraz önce yukarıda belirttiğim gibi gene şans faktörünü oldukça yükseltti.

Bunları söyledikten sonra ETC'ye hiç değilse dolaşmak için gitmeyi ben çok istiyorum. Hem de yanı başımızda gerçekleşecek. Süper de olur.  Diğer taraftan ben gidebilirsem ne yalan söyleyeyim FoW ile gitmeyi tercih ederim :). FoW daha basit olduğundan ve üniteleri toplu yok edebilecek büyü gibi olaylar olmadığından daha competitve diye düşünüyorum.

Edit: Nasıl uykuyla yazdıysam okunmuyordu, Türkçe yaptım.
« Son Düzenleme: Mart 09, 2015, 02:42:49 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2015, 09:12:26 ÖS »
Saol üstat yorumun için ve düzeltmen için :D

ETC sadece kuralları toparlayan ya da competitive yapmaya çalışan bir yapıya sahip değil, eşleşme sistemi ve takım yarışması oluşu nedeniyle aslında senin çizdiğin tablodan çok farklı bir yapıya olan bir turnuva sunuyor oyunculara. 3 gün boyunca her takımın 64 maç yapması ile oluşan bir sıralmaya sahip, yani tek tek kişilerin rekabeti ile sonuçlanan bir turnuva değil (elbetteki zarların belirleyici olmayacağını söylemek mümkün değil bir noktaya kadar). Bunun yanında en büyük artılarından biri (40K da ne kadar vardır bilmiyorum ama) Warhammer sistemindeki random durumları olabildiğince aza indirgemeye çalışması. Kısacası özlenilen, istenilen sisteme getirmeye çalışıyor ETC wargaming olayını. Bence kurallara ve genel yapısına bir ara tekrar bir göz at üstat, eminim çok daha fazlası olduğunu göreceksin. Aslında WHFB tayfasını için ETC'nin bu kadar çekici hale gelmesinin nedeni de yukarıda saydıklarımın toplamı işte.

Evet, 40K oyuncuları bayağıdır sessizler. Ama bence ETC olayı onlara da çok keyifli bir fırsat sunuyor. Umuyorum ki Türkiye'den bu işi üstlenecek birileri çıkar 40K adına. Valla FOW Türkiye olarak ETC'ye gidilmesi beni inanılmaz mutlu eder, eminim çok çok fazla katkısı olacaktır bu FOW hobisine. Açıkcası ben de acaba FOW'a mı dönsem diye düşünenlerdenim, özellikle Afşin'in harika modellerini sürekli görüyorken :) Süper olur üstat

tulmir

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2015, 01:48:30 ÖS »
Yeni draft'a ulaşabildim, merak edeniniz vardır belki diye buraya da ekleyeyim istedim. 40K bilenlerinizden ufak eleştiriler ve yorumlar alabilirsem süper olur, birazcık da olsa bir fikrim olsun istedim çünkü. buyrun:

http://www.teambelgium.eu/ETC_Shared/European%20Team%20Championships%20-%202015%20Rulespack%20Draft%201.4.pdf