Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Hail Caesar Kural Seti ile 10mm Dark Ages - Early Medieval  (Okunma sayısı 2891 defa)

Ruhi

• E-Posta
Hail Caesar Kural Seti ile 10mm Dark Ages - Early Medieval
« : Aralık 10, 2014, 08:58:09 ÖÖ »
Bilgilendirmelere devam edeyim istedim.

Bu iş kesinleşti. Yani kesin oynuyoruz. Ne zaman olacağıyla ilgili bir sorun var sadece. İstanbul'dan birkaç kafa arkadaşla, Batuhan'ın müthiş uğraşıyla tabi bir de ortak zemin bulundu. Millet ordularını seçti falan. Ancak zaman olarak olay masada.

Bahar sonu, yaz başı gibi adam gibi oynayabiliriz gibi görünüyor. İzmir'den;

Kim ne oynuyor?
Ben Büyük Selçuklu İmp. oynayacağım, Deniz Bizans bakınıyor ve Çağdaş da Teutonic düşünüyor. Levent de Crusaders diye iç geçiriyordu. Batuhan sanırım Arap başlayacak. Bir ondan bir bundan olmaması babında en azından kişisel olarak yaza doğru diye düşünüyorum. Diğer taraftan, deneme oyunları falan yapası var Çağdaş'ın sanırım. Yüz tane falan (gerçekten) ordu var hani. Heh.

Kurallar ve fiyat?
Napoleonics kurallarına çok benziyor. Malum iki kural seti de aynı firmaya ait. Gene emir ver, emir yerine gelmiş mi durumu üstüne oyun. Görünen o ki 16-20 ünite ile bayağı geniş oynanıyor oyun. Bir ünite yaklaşık 20 TL'ye falan mal olduğundan, fiyatı o. Kural seti popüler ve Historical Warmaster'ın Dünya'da bir tık önüne geçmiş görünüyor. Çok iyi kurallar yav.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Ynt: Hail Caesar Kural Seti ile 10mm Dark Ages - Early Medieval
« Yanıtla #1 : Aralık 16, 2014, 09:50:13 ÖS »
20*20=400 civarı mı düşünmeliyim fiyatı? süvari birlikleri daha ucuza yada pahalıya denk geliyor mu?
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Aralık 17, 2014, 09:15:38 ÖÖ »
Biraz değişiyor Levent ama olay şöyle diyeyim.

3 tane top, savaş makinesi, vs. 20 TL
1 Tam birlik atlı, piyade 20 TL(15 Atlı, 30 Piyade çıkıyor)
3 Fil 20 TL

NOT: (4,5 pound ama işte o girdi bu çıktı shipping falan derken 20 TL'ye geliyor bu sıralar)

Ünitelerin büyüklükleri var. Yani bu yukarıdakiler standartlar için. Kendi ilk ordularımla ilgili konuşayım. Turkoman (Türkmen işte) Atlı Okçuları Small yani 1 tane birlikten(15 Atlı olan 20 TL'likten ) 2 tane yapılıyor. Ama hani ekstra puan ver büyüt falan opsiyon. Aynı şekilde Avusturya Jager'leri small skirmisherlar genellikle. 1 Taneden (30 piyade çıkan 20 TL'lik poşetten) 2 tane 15'lik small ünite çıkıyor.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2015, 10:26:07 ÖÖ »
Ordu listelerinin maalesef hala PDF'i yok, kitabı da out of print. Demo versiyon Army Builder 3.x indirince orada Hail Casear var. 3 birlik yapmana izin veriyor sistem. O da yeterli gibi.  Ne olduğunu görüyorsun işte.

Ben kendi listemi paylaşayım. Mayıs 10-15 gibi, Con sonrası sipariş vereceğim.

İlk safha da;
- 8 Türkmen Atlısı (Mongol Light Cavalary with Bow, Saber kullanacağım gibi). Hepsi small(küçük ve dağınık gruplar) toplam 4 poşet alacağım(1 poşet 22 lira gibi falan bir şeye geliyor), her poşetten 2 birlik yapacağım.

İkincil Olarak (Temmuz gibi hayal ediyorum)
- Kurmay ve muhafızları 4 Zırhlı Atlı Okçu&Lancer (Henüz tam kara vermedim ama Mongol Heavy Cavaly olacak gibi) 4 Poşet alacağım.

Son olarak (Artık oynama durumumuza göre Ağustos, Eylül falan gibi)
- 2-4 Seljuk Piyade veya Okuçu (Osmanlı tımarlı piyade kullanacağım sanırım) Gene 2-4 poşet alacağım.

Total 12 poşet minyatür ile 16 birlik olacak diye planlıyorum şimdilik ama oynadıkça değişebilir şüphesiz. Tüm ordu da 250-270 TL olur diye planlıyorum işte.

NOT: Resim ekleyeyim dedim yav.
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2015, 11:16:47 ÖÖ Gönderen: anchorite »

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2015, 01:24:15 ÖS »
Ordu kitabına gerek yok abi. Black Powder kafası deriz. Bende bunlar var dersin oynarız. Karşıdaki orduya göre senaryo yazarız vs vs.

Yani kafana göre, ne boyamak istersen, ne hoşuna giderse al. :)
"If you're going through hell, keep going."

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Nisan 10, 2015, 10:31:35 ÖS »
Bu arada Modeller hangi firmanın, çok güzel gözküyorlar...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2015, 11:50:03 ÖS »
Pendraken'den almayı planlıyorum şimdilik.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Nisan 13, 2015, 12:28:51 ÖS »
Abi bu işin ustaları zaten kuledeki herkesin aldığı Pendraken ve benim aldığım Magister Militum. Magister'ın yelpazesi biraz daha geniş gibi, az daha pahalı ama. (Magister Milium'da siteye üye olunca, olmadan önce görünen fiyatlar düşüyor biraz, 6.50 görünen paket 5.25 filan oluyor.)

Peki ben neden mi Magister tercih ediyorum? 1-Napolyonik İngilizleri var. 2- Az bir sterlin farkla takip numarası veriyorlar. 3-Daha çeşni gibi.
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Nisan 13, 2015, 02:26:21 ÖS »
Artık official olarak ben Hail Caesar fan'ıyım. Muazzam kuralları varmış.

Dün Semih ile oynadık. Blackpowder ile kural farkları nedeniyle kafa çok karıştı falan ama kuralları bir güzel okuyunca tekrar, kafamda oturdu. Oyun sistemi harika. Gerçekten adamlar Blackpowder'da yaptıkları üç, beş zayıflığı da atmışlar.

- Haliyle dönemsel olarak daha doğru olarak; oyun CC'de bitiyor. Shooting ile adam kaçırmak için cidden çok shooting lazım. Genellikle, birlikleri yavaşlatmak için kullanışlı gibi.
- Break, Flee, destroy falan çok net. Kırılma gene aradaki casuality farkıyla oluyor. Atılan zara göre kaldım veya destroy oldum olmuyor. Daha renkli bir yapısı var.
- Üniteler arasındaki farkları daha belirgin yapmayı başarmışlar. Piyade, atlı, vb. break test tabloları bile biraz farklı.
- Dün oynarken Semih ile masa biraz birbirine girdi, ve üniteler iç içe geçti, vs. Hani biraz benim Selçuklu skirmish atlılar nedeniyle ama, gene de kuralları temiz okuyunca aslında masanın çok anlaşılır durması gerektiğini fark ettim.
- Charge, Support, vs. falan Blackpowder da gibi oynadık dün. Diğer taraftan tekrar okuyunca çok daha temiz çözümlendiğini düşündüm.

Yav, ne kadar pozitif bir hissiyata kapıldım anlatamıyorum. Gerçekten harika bir sistemmiş. İstekli olursa geyik yaparız, ben düzenli olarak Blackpowder ve Hail Caesar oynamaya devam edeceğim.

NOT: 3-4 Division yani 12-16 ünite ile oynamak doğru gibi göründü gözüme.

- Mark Twain