Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Gereksiz Muhabbet vol1 EU4'te Gürcistan ile hayatta kalma mücadelesi  (Okunma sayısı 7724 defa)

Barbar139

• E-Posta

Danimarka'yı yice İskandinav ulusu haline getirip Amerika'yı köpeğim yaptıktan sonra biraz Survival takılalım dedim ve Gürcistan ile oyuna başladım.

Gürcistan neden survival? Sene 1444, kuzeyde Moğollar, güneyde Timur, doğuda Ak-Kara Koyunlu, batıda Osmanlı. Ve hepsi de Gürcistan'dan nefret ediyor. Fuck-fest! İlk 5-6 denemem, baya tecavüzle sonuçlandı. Birinde Golden Horde, diğerinde Kırım, öbüründe Kara Koyunlu filan hepsi beni birer kez yıktı sağolsunlar. Son denememde, az buçuk işleri toparladım gibi, onun hikayesini anlatayım.

Oyun başladığı andan itibaren yaklaşık 10 yıl içinde bu yukarıdaki güçlerden biri kesinlikle tepeme biniyordu. Buna engel olmak için düzgün Ally seçmek, bu Ally'ları zamanı geldiğinde satmak ve bolca da şans gerekiyordu. Sırayla anlatayım;

1-Oyun başladığı gibi "Give/Request Military Access" filan gibi gereksiz uygulamalarla Litvanya'ya kendimi sevdirdim ve hemen Ally oldum. Bu, Litvanya'yla komşu olan Kırım'ın hemen doğrudan bana çullanmasını önledi.

2-Sonra zaten beni sevmekte olan Moskova'yla Ally oldum. Böylece Golden Horde da doğrudan bana dalmadan önce iki kere düşünecekti. Ama noldu? Kazan Hanlığı gitti Moskova'ya daldı, onların müttefiki olan Kırım, bana ters ters bakmaya başladı. Çaresiz Moskova'yı sattım ve savaşa girmedim. Şu an benden nefret ediyorlar. Bu sırada tabii Golden Horde'un bana dalmasını engelleyecek birşey kalmadı ama şans eseri onlar da pek elleşmediler.

3-Elimde ne kadar altın varsa Kara Koyunlu'ya hediye ettim ve hemen "Improve Relations" işine giriştim. Onların bana dalmasını engelleyen birşey olmasa da benim hakkımdaki düşünceleri -100'den -10'a filan düşünce o kadar gaza gelmiyorlar.

4-Yanımda masum masum oturan Trabzon'a "Fabricate Claim - Invade" şeklinde giriştim ve Trabzon'u topraklarımıza kattık.

5-Sonra sırada Candar Beyliği vardı. Onlara da aynı şekilde giriştik ve Sinop'la Kastamonu'yu da aldık. Bu sırada tabii Türk patriotlar fırsat kollamakta ve Osmanlı da "hayırdır bilader, gel İstanbul'a gir istersen" modunda takılmaktaydı. Kara Koyunlu'yla ilişkileri -10'a filan getirince bu sefer ordaki diplomatı Osmanlı'ya yönlendirdik ve başladık padişahı yağlamaya.

6-Bu sırada doğuda güzel gelişmeler oldu. Golden Horde-Kırım-Kara Koyunlu-Timur-Memlük filan birbirine girdi, olan Ak Koyunlu'ya oldu. Toprak kaybetmeseler de tüm orduları dağılmış şekilde savaştan çıktılar ve en önemlisi artık Ally'sız kalmışlardı. Hazır bana görev de çıkmıştı; "Protect our Brethren in Armenia!" diye. Daldık Ak Koyunlu'ya. Erzurum, Ermenistan ve Kurdistan bizim oldu.

7-Osmanlı'da tahta geçen 2. Mehmet artık yeter dedi, bana savaş açtı ve tüm Doğu Anadolu'yu işgal etti. Neyse ki Litvanya ile müttefikiz, onlar da Osmanlı'nın müttefiki olan Kırım'ı işgal ettiler ve savaş skoru bir nebze eşitlendi. Sonra Fatih'le oturduk pazarlık masasına. Kastamonu'yu verdim, Ermenistan'ı da özgür bir devlet olarak serbest bıraktım, öyle kabul ettiler barışı.

8-Ermenistan'ı vassal yapma yolunda hemen çalışmalara başladık, Military Alliance + Royal Marriage + Improve Relations. Yüce İsa izin verirse birkaç seneye kadar vassallık teklifimiz gelecek.

9-Tabii bu zamana kadar beklemiş olan Türk ve Kürt patriotlar isyan ederek memleketi birbirine kattı. Mecbur isteklerine boyun eğdik, şu anda prestijim -10larda ve Kurdistan'la Sinop'tan vergi alamıyorum. Sağlık olsun.

En azından şimdilik hayattayız. :)
"If you're going through hell, keep going."

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
Ynt: Gereksiz Muhabbet vol1 EU4'te Gürcistan ile hayatta kalma mücadelesi
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2014, 03:47:20 ÖS »
EU4 demişsin gereksiz demişsin, çok ayıp olmuş :D

Benim de barbarlarla anlayışım anlı, parası neyse ver, hiç çekinme, savaşma ver parasını kurtul :) Genova ya da bir fabricate claim atsan çok başarılı olur aslında, gemiyle onlar adam getirmeye kalkınca güçleri çok sınırlı kalıcak, el bet warscore savaş sebebi senin elinde olduğu için artacak. Ayrıca eline sağlık, Iron Mode İspanya bitince iron mode Venedik vardı onu da sonlandırıcam. Bu arada Dünyanın hakimi olmaya oynasam da oyun kolay olmuyormuş yaw. İspanya'ya bu seferde Artan liberalizm hareketleri damgasını vurdu. -6 Stability!!! Ve ülke kaynatan eventler dizisi. 3000 küsür altın verip +4 revolt chance ile başımızdan def ettik. Çok fenaymış bu eventler, ne zaman rahatlasam belimi büküyorlar.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2014, 09:44:49 ÖS »
Cenova'ya fabricate claim çok iyi fikirmiş. Ama ben toparlanana kadar Kırım oraları köpeği yaptı, Genova'yı da vassalı yaptı... Kara Koyunlu'yla baya uğraştım, tam kafa kafaya dövüşüyorduk ki Memlük de Kara Koyunlu'ya girdi, sonra bunların iç isyanları çıktı, Dağıstan, Karabağ ve Shirvan'ı aldım daha ilerlemedim. Zaten sürekli türk-kürt ortak isyanları belimi fena kırıyor. "Türk-Kürt kardeştir, Gürcistan kalleştir!" sloganları duyuyorum zihnimde. Golden Horde'a bir el attım onlar güçsüz düşünce, Astrakan ticaret merkezi benim oldu, Macaristan müttefikim, Moskova'yla da baya sıkı fıkıyız. Anca işleri toparladım gibi.

Tabii her an bir Osmanlı, Memlük veya Pers istilasına maruz kalabilirim...

Bay V

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2014, 12:09:33 ÖÖ »
Bi gazla yükledim tutorial oynuyorum. Oyun bana diyor ki şu gemileri al, Terra Incognita'ya doğru ilerle (mavi ok var tabikette ama Terra Incognita'da) gemileri alıyorum, Terra Incognita olan bölgeye sağ tıklayamıyorum. Gitmiyor gemi. Bi yandaki normal açık bölgeye falan gidiyor. Nedir nasıl olacak?

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2014, 12:15:55 ÖÖ »
alıyım bu oyunu, iyimiş  ;D

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2014, 02:50:44 ÖÖ »
Bi gazla yükledim tutorial oynuyorum. Oyun bana diyor ki şu gemileri al, Terra Incognita'ya doğru ilerle (mavi ok var tabikette ama Terra Incognita'da) gemileri alıyorum, Terra Incognita olan bölgeye sağ tıklayamıyorum. Gitmiyor gemi. Bi yandaki normal açık bölgeye falan gidiyor. Nedir nasıl olacak?

Tutorial hiç girmemiştim o yüzden atıyorum, kazara gemilerin liderini değiştirmiş olabilirsin, explorer olmadan başlarında gitmezler yada daha saçma ihtimal ile düzgün yere tıklayamıyorsun terra incognita da karaya denk geliyo gemiler gitmiyor :)

Ayrıca tutorial yerine how to play izlesen daha iyi, epey video yayınlanmıştı diye hatırlyıorum.
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Bay V

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2014, 04:01:45 ÖÖ »
Tutorial'de Explorer koyman lazım gibi bir şey söylemeden gemileri buraya götür demek çok mantıklıymış.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2014, 12:27:02 ÖS »
Tutorial'de Explorer koyman lazım gibi bir şey söylemeden gemileri buraya götür demek çok mantıklıymış.

O muymuş olay? Explorer koymamış mısın? Bende de şey olmuştu ama bu normal oyunda oldu, Amerika'yı keşfederken "Wasteland" olan bir bölgeye denk gelmişim (geçilemiyor, ele geçirilemiyor) inatla orada neden karaya çıkamıyorum diye zorluyordum kendimi :)

alıyım bu oyunu, iyimiş  ;D

Al abi. Oyun en iyi Rönesans öncesi-sonrası grand strateji oyunu. Daha önce EU serisini hiç oynamadıysan biraz kafa karıştırabilir ama bir kere adapte olunca cidden çok keyifli. Levent'in dediği tutorial videoları normal tutorial'dan daha kapsamlı sanırsam. Ama normal tutorial da fena değil, ben oynadım, eski oyunlarınkine nazaran daha güzel, daha bir anlatmış neyin gerçekten önemli olduğunu.

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Ocak 04, 2015, 03:31:55 ÖÖ »
Konuyu dirilteyim istedim zira Gürcistan oynarken sürekli aklıma Batu'nun denemesi geliyordu.

Son patch ve iron man modunda giriştim. Kara koyunlu etraftaki herkesi köpeği yapmaya karar verdiği için buna seyirci kalamam diyip etrafımdaki küçük devletlere Casus Belli filan beklemeden tekme tokat girdim. Sonunda herkes benden tiksindi ama bi miktar büyüme şansım oldu. 2 defa kara koyunluyla, 2 defa kırımla alabildiğim kadar borç alıp, tümünü paralı askere yatırıp hayatta kalma mücadelesi verdim, Gürcistan dağlarında destanlar yazdık.

Sonra Golden horde la savaşınca rusyanın sevgisi kazandım ki bundan sonra oyunu rusya endeksli oynadım desek yeridir. Ne zaman ki Rusya uzak diyarlarda savaşa girdi, olası saldırılara karşı ordu üretip bekledim. Ne zaman rusya belini doğrulttu biz de kara koyunlulara saldırdık. 2 saldırımızın sonucunda da Osmanlı bize arkadan saldırdı, belimizi büktü ama yenemedi.

Kırım zaferinden sonra Polonya dostluğu osmanlıyla iki cephede savaşma imkanı verince Devyarasa osmanlıya saldırdık ve 2 ili ele geçirmeyi bile başardık. Osmanlının çılgın yükselişinden ve avusturyayla kanka takılmalarından ötürü biz 3 devlet ancak yeniyoruz, savaş gidip geliyor ama herşey yolunda giderse hatay civarından osmanlıyı ikiye bölüp neşeyle sindiricez, Batuhanın intikamını alıcaz!

Bu arada Persleri yen yen bitmiyor, kocamanlarmış gerçekten :D

« Son Düzenleme: Ocak 04, 2015, 03:34:50 ÖÖ Gönderen: DNA Maniac »