Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Kentsel Dönüşüm Felan - Infinity Savaş Raporu  (Okunma sayısı 1352 defa)

burock

 • Velmont Evi
 • İleti: 2071
 • War, war never changes...
  • Hobi Blogum - Garganthar
  • E-Posta
Kentsel Dönüşüm Felan - Infinity Savaş Raporu
« : Şubat 20, 2014, 10:33:08 ÖÖ »
Infinity battle reportlarla güzel. Güzel bir haftasonu gününü Deniz ile denk getirince bir battle report yapalım dedik. Geçen battle report 150 puandı, bu sefer işi biraz daha büyüttük ve 250 puanlık listelerle kapıştık. Önce listeler:

ARIADNA
Asker

Puan

SWC
Combat
Group

Line Kazak
    Rifle+LGL
14
1
1
Cateran
    T2 Sniper Rifle
29
1
1
Para-Commando
    HMG
32
1
1
Dozer
    Traktor Mul Control Device, Rifle, D-Charges
18
0
1
Traktor Mul
    Uragan MRL
19
1
1
Chasseur (Forward Observer)
    Rifle, Light Flamethrower, Antipersonnel Mines
22
0
1
S.A.S
    Chain Rifle, Grenades
23
0
1
Scout (Forward Observer)
    Ojotnik, Antipersonnel Mines
29
0
1
Tankhunter Lieutenant
    AP Rifle, Adhesive Launcher, D-Charges
27
1
1
112
    Light Shotgun
12
1
1
Highlander
    Chain Rifle, Smoke Grenades
6
0
2
Line Kazak
    Rifle
9
0
2
Line Kazak
    Rifle
9
0
2
Toplam
249
5

PanO Military Orders
Asker

Puan

SWC
Combat
Group

Order Sergeant
    Combi Rifle
13
0
1
Order Sergeant
    Combi Rifle
13
0
1
Order Sergeant
    Combi Rifle
13
0
1
Order Sergeant
    Spitfire
20
1
1
Crusader
    HMG
35
1,5
1
Teutonic Knight
    Combi Rifle, Panzerfaust
44
0
1
Teutonic Knight Lieutenant
    Combi Rifle, Panzerfaust
42
1
1
Magister Knight
    Panzerfaust
29
0
1
Spec. Sergeant
    MULTI Sniper Rifle
39
1,5
1
Toplam
248
5

MAÇ ÖNCESİ YORUMLAR

Burak: “En son boyadığım Cateran, Dozer ve Traktor Mul’u listeye yedirmek için epey bir uğraşmak zorunda kaldım. SWC daha önce hiç olmadığı kadar problem oldu bu nedenle. Hazır Traktor Mul’u almışken Guided Missile çiizliği yapayım dedim. Birinci planım, forward observerler ile rakibin ağır zırhlılarını ya da link team’inden elemanları marklayıp guided missileler ile indirmek. Önce hüplet, sonra gümlet hesabı. İlk tur yeteri kadar hasar veremezsem, buna ikinci tur da devam edebilirim. İkinci planım ise Para-Commando ile PanO hatlarının arkasına sızıp olmuşları toplamak. Tabi esas konu, bunları yaparken görevleri de yerine getirebilmek...”

Deniz: ” Temelini oluşturduğum Military Orders ekibine fusilier mi, Order Sergeant mı ikilemine düştüydüm aslında. Full religious liste her zaman avantajlı olur, nolur nolmaz Combat Jump boşa gitmesin diyerek yine full religious bir listeyle geldik. Bu seçimin ne kadar doğru olduğunda maçın devamında anladım. Plan, karşı tarafın atışlarını link ekibe ve Magister Knight’a çekip (Not: Magister Knight dodge zarlarına +3 alan ve  14 Phys. İstatistiğine sahip bir arkadaş) Teutonic Knight’larla da gerek yüksek istatistikleri gerekse cool abiler oldukları için görevleri yapalım diye düşünmüştük.”

YERLEŞİM

Deniz yerleşim açısından görece avantajlı olan tarafı seçince ben de inisiyatifi aldım. Sol kanadımdaki binanın arkasına Lt, doktor ve Dozer gibi, savaşa girmesini hiç arzu etmediğim modelleri yerleştirdim. Traktor ve LGL Kazak ortadaki binanın içindeydiler. Traktoru zaten guided missile için kullanacağımdan nerede olduğu önemli değildi. LGL Kazak’ı ise mümkün olduğunca merkezi bir noktaya yerleştirmek istedim ki nerede ihtiyaç varsa o tarafa mümkün olduğunca hızlı ilerlesin. Sahada bolca terrain olmasından dolayı, hatlar arasında clear LoS olan tek kısım olan sağ kanadımda ise pusuya yatmış Cateran ve tek amacı jumper nöbeti olan 2 Kazak vardı. Benim açımdan oyunun gidişatını belirleyecek infiltratorları, sol-orta kısımlara yerleştirdim. Highlander de hemen onların arkasında başlama düdüğünü bekliyordu.PanO yerleşirken, LoS olan sol tarafı değerlendirmeyi düşünerek iki Teutonic abiyi de o tarafa koydu. Link team, yerleşim alanının ortasındaki binanın çeşitli katlarında ayrık olarak (template nanik) duruyordu. Onlara destek mahiyetinde, Magister Knight zeminde konuşlandı.
 


Burak: “Yerleşim fena olmadı benim için. Deniz’in order sayısı az. Başlama avantajı ile order sayısını biraz daha azaltabilirsem bu iş olur gibi.”

Deniz: “ O camolar’dan hangisi sniper?!”

GÖREVLER

Ariadna: Primary – Triangulate   Secondary – Collect
PanO   : Primary – Blockade   Seconday – Triangulate

ARIADNA TUR 1

Klasik bir Impetuous hareket, alınan ARO ve smoke grenade ile savuşturma temalı zar alıştırmalarından sonra, Highlander ile sol kanattan ilerlemeye devam ettim. İskoç abi, Magister Knight’in koruduğu, aynı zamanda link team’in olduğu binayı da gören dar, enlemesine koridoru dumana boğarak sahneyi camolu Chasseur’a bıraktı.
Chasseur birkaç order ile ve dumandan faydalanarak ilerledi ve dumandan çıkarak siper aldı. ARO olarak Magister kaçarak uzaklaşmaya çalışırken, link leader bir discover denedi; fakat buna gerek kalmadan kendini ifşa eden Chasseur, her Ariadna askerinde bulunan Casio saatindeki bir düğmeyi tıklamıştı bile. Aynı anda savaş alanının ta öteki tarafında, elindeki Traktor kontrol paneline bakmakta olan Dozer, ekranda yanıp sönen noktayı görünce gülümsedi ve ateşleme tuşuna bastı: Bip... Bip... Bipbipbipbipbip... ve o patlama sesi.Magister Knight indikten sonra, link leader ile birebir kalan Chasseur şansını bir denedi, hatta onu vurmayı başardı. Armor zarını tutturan Deniz, guts zarında şanslı değildi ve link leader prone yatıp görüşten çıktı. Kalan orderlerde LoS’unda kimse kalmayan Chasseur tekrar camo olurken, LGL Kazak savaş alanının ortasına doğru ilerledi.

Burak: “Oyun öncesinde kafamda olanı hem de daha ilk roundda gerçekleştirebilmek çok güzel. İskoç abi, iki tırt Kazak ile aynı combat groupta olduğundan dolayı hem order konusunda sıkıntı çekmedim hem de harcadığım ordere acımadım. Daha sonrasında ise FO-guided missile kombosu çalıştı. Bu arada, görev olarak her Triangulate çıktığında Antipode almadığıma üzülüyorum. 6-6 ile karşıya hop diye ulaşmak varken şimdi ancak Para-Commando ile puan alabilirim ya da çok order harcayıp kavimler göçü yapmam lazım...”

Deniz: “Magister Knight’ı ilk turda kaybetmek bütün planımı bozdu aslında. Herşeyi geçtim Blockade görevi var adam kaybetmemiz lazım. Forward Observer’ı bu kadar erken ve ağzımın içinden çıkmasını ve bu kadar ARO’dan sonra hayatta kalmasını beklemiyordum. Blockade için o Chasseur ve Highlander’ı oralardan sökmek lazımdı.”

PANO TUR 1

Deniz orderleri Tötonlar’a bastı. Şövalyelerden birisi ters kanattaki Chasseur’u discover ederken diğeri ilerleyip Cateran’ın görüşüne girdi; ama Cateran’ın camosunu hemen bozmadım. Tötonlar’ı istediği şekilde konuşlandıran Deniz, bir önceki tur yusuflayan link liderine “Davran!” deyince hem discover edilmiş Chasseur hem de sırasının geldiğini düşünen Cateran tarafından AROlandı. Bir araba mermi israfından sonra kimseye bişiy olmamıştı; ancak öyle olmaz böyle olur diyen Töton, erken öten horoz misali Cateran’ı indiriverdi. Destek atışından mahrum kalan Chasseur, link lideriyle yine birebir kalmıştı; ancak avantaj bu sefer PanO’da idi. Buna rağmen önce 5 spitfire atışını dodge eden Chasseur, Cirque du Soleil performansı göstererek bir de Töton panzerfaustundan kurtuldu. Deniz, panzeri ateşlemek için Lt orderini kullanmıştı, yani Lt’nin kim olduğu belli olmuştu.Burak: “Cateran’ın inmesi kötü oldu tabi; ama Chasseur dünyaları dodge ederek ibreyi tekrar bana çevirdi gibi. Esas önemli husus PanO Lt meydana çıktı. Benim turumda öncelikli hedefim onu indirmek olacak.”

Deniz: “Lt order’ı harcamakla harcamamak arasında çok gidip geldiysem spitfire’lı link leader’ın traktörle ölmesini engellemek lazımdı. Extraordinary times demand extraordinary measures :)

ARIADNA TUR 2

Turun başında İskoç manyak duman bombasını atmayı beceremeyince link lider tarafından indildi ve cesedi Chasseur’un hemen yanına düştü.PanO Lt kimliği belli olunca FO kombosundan vazgeçip Para-Commando’yu indirdim. Deniz’in solundan, Tötonlar’ın olduğu taraftan gelen HMGli abi Lt’ye nişan alır almaz, savaş alanının tam ortasındaki binanın tepesinde gizlenmiş olan TO camolu Spec. Sergeant meydana çıktı. Atılan zarlar sonucu Para-Commando’nun Töton Lt’yi kevgire çevirmesi yetmiyormuş gibi, TO camo abiden yediği DA sniper mermisine armor atması kalbimi kazandı. Bununla beraber, Para-Commando hala sniper tehdidi altındaydı, dolayısıyla plan değiştirip, TO camolu adamları avlamak için sahip olduğumuz ender yöntemlerden birini uygulamaya koydum. LGL Kazak ile epey bir order yakıp, parabolic shot için uygun bir noktaya geldim ve LGL ateşlemeye başladım. Üç atış sonucu TO camolu abi indi; hatta arada dispersion ile bir grenade link liderin üzerine düştü de adam gene ölmedi. Ölmemesine ölmedi ama guts gene tutturamayıp prone yattı, hacıyatmaz oldu. Son orderim ile, sniper tehdidinden kurtulan Para-Commando düşman hattının köşesine bir Triangulation beacon’u dikti ve turu karşıya verdik.Burak: “Lt. kill, TO camo kill, primary görev için bir puan... Bir round için hiç fena değil. ”

Deniz: “ Paracommando... Sana kızdım ve laflar hazırladım...”

PANO TUR 2

Full religious olan PanO timi, Lt. kaybından normalde olacağı kadar etkilenmediler. İki order harcayıp yeni Lt. seçildikten sonra sağ kalan Töton benim hatlarıma doğru ilerlemeye devam ederek Triangulation beacon dikmeye çalıştı. Benim bu tarafı savunan tek askerim bir tırt Kazak idi, bir de ta düşman deployment zoneden destek ateşi yapabilecek Para-Commando vardı. Beacon’u dikmek için WiP tutturamayan Töton, aldığı AROlara rağmen yaşadı. Töton’u daha fazla riske atmak istemeyen Deniz, hacıyatmaz order sergeant ileayaklanıp, maçın başından beri kendisine bela olan Chasseur’u crit ile indirdi. Oyunda atılan tek crit buydu bu arada...

Tam bu sırada mekana ferepe için gelen Özgün ile selamlaştık. Masadaki scenery bolluğunu gören Özgün, batrep'e adını veren müthiş yorumunu yaptı: “Bu ne Sulukule gibi olmuş masa”  :D

ARIADNA TUR 3

Kentsel dönüşüm geyikleri ile başladığım turda, önce Para-Commando ile beacon dikmeye giden Töton’u indirdim. Töton’un cesedinin yakınındaki tırt Kazak, kendi combat grubunun orderleri ile önce Töton’dan cube topladı, sonra da kendi köşesine Triangulation beaconu dikti, aslan...! Bu noktada PanO adına masada sadece link team kalmıştı, dolayısıyla Para –Commando siper alıp, link lideri indirmeye çalıştı. Yine vurulan Order Sergeant yine AS tutturdu, yine prone yattı  :D Düşmanı pinleyen Para-Commando, ilk Lt.’den cube toplamak için ilerledi ve onu collect ettikten sonra LoS dışında siper aldı. Geri kalan orderleri, LGL Kazak’ı PanO sağ köşesine yolladım, bir sonraki round beacon dikebilecek pozisyona geldi.

Burak: “Primary 1, Secondary 2 puan daha, woo-hoo...”

Deniz: “ Ufaktan beacon’ları diksek mi artık biz de?”

PANO TUR 3

Bir önceki tur ölen Töton meğersem yeni seçilen Lt. imiş, gitti iki order daha... Deniz, bu zamana kadar beklettiği HMGli Crusader Brethren’i combat jump ile Para-Commando’nun arkasına indirdi. Şans gene benden yanaydı ve Para-Commando o orderde ölmedi. Bunun üzerine biraz manevra yapıp cover alan Crusader bu kez Para-Commando’yu indirdi; ancak kendisi de tırt Kazak ARO’su ile öldü. Cover öldürür! Son kalan order ile Deniz, tüm link team’i kendi sağ tarafına bakacak şekilde konumlandırdı. Amacı, beacon dikmeye giden LGL Kazak’ı AROlamak idi.

Burak: “Deniz combat jump ile bana bir önceki turumda Para-Commando’nun facing’ini nasıl malca ayarladığımı gösterdi. Çok kızıyorum kendime böyle rookie mistake yapınca...”

Deniz: “ Arkadan vurulan Teutonic Knight’ı yukardan geldikten sonra vuran Para-Commando’yu, yukardan geldikten sonra arkadan vuran Crusader Bretheren. Ah sweet irony...”

ARIADNA TUR 4

Beacon’u dikmeye gitmeden önce, ARO tehdidini azaltabilmek için son numaramı oynadım. Oyun başından beri kımıldamamış (askerlik yan gelip yatma yeri değildir!) Scout FO, link leaderi mark etmeye çalıştı. İki round ardarda yaptığı denemelerde başarısız olduğu yetmiyormuş gibi, ikinci orderin ARO’su ile yattı. Başka çarem kalmayınca LGL, cautious move felan da içeren bir dizi manevra sonucu beacon’u dikebilecek bir yere geldi. İlk WIP’i kaçırsa da ikinci WIP’i tutturarak beacon’u dikti ve üçüncü primary puanımı kazandırdı. Tam bir Ulubatlı destanı sıtayla, link team ARO’larıyla delik deşik oldu tabi.Deniz: “ Ariadna güçlü irade! Secondary görevi Burak’ın triangulate olsun yeaa...”

PANO TUR 4

Son turda Deniz kendi görevlerini yapmak için link team ile binadan inmeye başladı. Bir-iki adam düşüp kafayı gözü yarsa da, biraz evvel LGL Kazak’ın diktiği köşeye kendi beacon’unu dikti ve maçı böylece bitirdik.

SONUÇ VE YORUMLAR

Oyun sonunda görev puanları ile Ariadna galip geldi (3-2 vs. 2-1).

Burak: “Oyun benim açımdan oldukça zevkli geçti. Oyun öncesi planladığım her şeyi uygulama fırsatı buldum. Bunun yanında, parabolic shot ile TO camo almak da işin tuzu biberi oldu. Bence oyun bana ikinci turda geldi. Hem Lt. kill hem de daha ilk orderimde TO camolu abinin kendisini göstermesi ve turun devamında ikisinin de ölmesi PanO vurucu gücünü ve daha da önemlisi psikolojik tehdidini azalttı.
Kafamı kurcalayan konu, listedeki askerlerden 5 tanesini oyun boyunca hiç kullanmamış olmam (112, Dozer, SAS, Lt, diğer tırt Kazak). Toplam 89 puan harcadığım bu askerleri de faydalı kılmanın bir yolunu bulabilmeliydim. Ha tabi bi de o Para-Commando’nun facing’ini yanlış ayarlama mallığı var canımı sıkan... :(


Deniz: “ 13 order’a karşı 7 order başlamak tabii ki üzücü ama Burak’ın yerleşiminden bir kaç modelin kafayı pek kaldırmayacağı belliydi. FO+ Guided Missile işini hiç düşünmeden çıktım ve Magister Knight’a cezayı kesti. Aslında FO’ın yaptığı delikanlılık orada maçı değiştirdi. Keza bu adam yüzünden LT belli oldu ve oyunun bizim açıdan sonu ufaktan belli oldu.

Bu kadar elit bir ekip ile nasıl oynanır hala tam kafam basmıyor. TO Camo’lu sniper’ı doğru yere yerleştirmeyi başarabildim ancak bu sefer yine biraz erken davrandık. Combat Jump’lı şovalye de biraz geç gelince o da geldiği gibi gidince bu arkadaşları kullanmayı biraz daha iyi öğrenmem lazım diyorum kendime.”


MoM1: Para-Commando. İki Lt.kill aldı, bir primary, bir de seconday puan kazandı.
MoM2: Link leader Order Sergeant. Defalarca vuruldu, hep armor tutturdu. Yusufladı, yılmadı. Son turda fildişi kulesinden inip hem deployment zone’deki LGL Kazak’ı indirerek Blockade puanını aldı hem de beacon dikerek secondary puanını...
MaloM: Scout FO. Hem düşmanı iki kere marklayama hem de ARO ile öl.
ZaroM: İlk PanO turundai Chasseur’un link leader’in atışlarını dodge ettiği zar. O dodge sayesinde ne orderler harcadı oraya Deniz...

Eyw abicim...
War, war never changes...

Deeyo

 • Moderator
 • *
 • İleti: 2351
  • E-Posta
Ynt: Kentsel Dönüşüm Felan - Infinity Savaş Raporu
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2014, 11:17:49 ÖÖ »
süper olmuş ellerinize sağlık
dey layt com and me wan go hom...


Ruhi

 • Administrator
 • İleti: 5562
  • E-Posta
Ynt: Kentsel Dönüşüm Felan - Infinity Savaş Raporu
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2014, 11:07:25 ÖS »
Süper, elinize sağlık yav.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

 • Administrator
 • İleti: 2032
  • E-Posta
Ynt: Kentsel Dönüşüm Felan - Infinity Savaş Raporu
« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2014, 10:38:16 ÖÖ »
Burak şükela olmuş.

Bunu belli bir programla mı yaptın abi? Ben de FoW battrep'lerde kullanayım diyorum bu yazı şeklini, okları ve ateş efektlerini, çok iyiymiş.
"If you're going through hell, keep going."

burock

 • Velmont Evi
 • İleti: 2071
 • War, war never changes...
  • Hobi Blogum - Garganthar
  • E-Posta
Ynt: Kentsel Dönüşüm Felan - Infinity Savaş Raporu
« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2014, 10:41:13 ÖÖ »
Burak şükela olmuş.

Bunu belli bir programla mı yaptın abi? Ben de FoW battrep'lerde kullanayım diyorum bu yazı şeklini, okları ve ateş efektlerini, çok iyiymiş.

eyw abicim.

snagit programını kullanıyorum. www.techsmith.com/download-snagit-win-thankyou.html
War, war never changes...