Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Ocak Ayı İstatistikleri  (Okunma sayısı 2078 defa)

Barbar139

• E-Posta
Ocak Ayı İstatistikleri
« : Ocak 05, 2014, 07:17:10 ÖS »
4 Ocak Cumartesi

Late War 1800 pts, Hasty Attack
Attacker: Panzer Kampfgruppe, Confident Veteran, Desperate Measures (Doruk)
Defender: Udarny Strelkovy Battalion, Fearless Trained, Red Bear (Batuhan)
4-3 Axis Victory

Doruk'un "LW oynayalım" ricası üzerine ben de yeni boyadığım 122'lik toplarımı deneyeyim dedim ve çıktım karşısına. Liste olarak, Trained olarak vurulan ama bombardıman dahil tüm Skill testleri 3+'ya geçen Udarny piyadesini kullandım. Bu listenin piyadesi iyi olsa da tank desteği olarak çok kısıtlı, 3 KV-85'in yanına 5 tane de bildiğin Mid War T-34'ü aldım. ZIS-2'dir flamethrower'dır derken uçağa puan kalmadı. "Yaw zaten Alman'ların LW uçak desteği en fazla Sporadic, o da gelse gelse 1-2 tur gelir çok can yakmaz" dedim ve uçağı salladım.

Doruk da tam ters köşe yapmış. Yeni kitap Desperate Measures'dan Stuka Ace Ruddel'i almış listesine. Bu abi çok fena, 5 zarla gelmeye başlıyor, bina-orman yanı umursamadan auto spot ediyor, template altındaki en fazla 2 takımı 2+'ya vuruyor, FP hatırlamıyorum ama hiçbirini kaçırmadığından ya 2+ en kötü 3+ olması lazım. Neyse başladık oyuna, Rudel 5 zarı 1'e indirene kadar neredeyse her tur geldi  :) ve benim 122'lik topları teker teker avladı. Birkaç tur da paşalar Pin'de yattılar. Sonunda bombardıman yapmaya başladığımda tek topla Alman tanklarını avlamaya çalışıyordum, o da çok yaşamadı birkaç tur sonra Rudel onu da yedi. Panter'ler ve King Tiger ZIS'ları ve KV'leri temizlediğinde StuG'lar piyademin dibine girdiler ve ateş açmaya başladılar. Flame basıp koştuk üstlerine, mühendisler birkaç tank avladı, bıdık T-34'ler hem Panter'leri arkadan vurdu hem düşman "captured T-34"leri indirdi, bu arada ortamı boş bulan diğer piyade grubum düşman obj'e koştu filan hani Doruk "oyunu aldım" derken bir anda neredeyse kazanıyordum.

Oyun iki mühendisli piyade grubumun da StuG ve zırhlı Anti-air ekiplerine assaultunda çözüldü diyebilirim. Mühendisler çaktı, Almanlar güzel zar atıp toplamda bir iki tank kaybederek yırttılar, bu birkaç tur sürdü ve piyademiz kırıldı, sonunda oyunu da vermiş olduk.

Özetle, Udarny listesini beğendim, ama Shurmovik yine şart. Desperate Measures almanlarıysa cidden korkutucu. Enjoy the War, because peace will be terrible şeklinde bir kuralları var, platoon moral atması gerektiğinde her takım kendi başına 3+ atıyor, dolayısıyla çok zor kaçıyorlar.

Mid War 1800 pts, No Retreat
Campaing Tur 1
Attacker: US Parachute Rifle Company, Fearless Veteran, North Africa (Serkan)
Defender: Panzergrenadierkompanie, Confident Veteran, North Africa (Batuhan)
4-3 Ally Victory

Serkan abinin listesi çok basitti, 3 Sherman ve 4 top dışında her yer paraşütçüydü! Oyun cidden çok gitti geldi, paraşütçüler var güçleriyle en yakın obj'e koşarken biz orayı bir panzergrenadier ve StuG ekibiyle koruyorduk. Sonradan yardıma gepanzerte de yetişti ama ciddi şanslı bir top atışı ile (Time on Target, 2 half-track patlar, içinden kimse sağ çıkamaz, moral kaçar) tüm gepanzerte ekibi tek turda oyuna veda edince işler çok zorlaştı. Assaultta gariplikler birbirini izledi, 15 defensive fire atışından 5 adet 4+ gelmedi ve bir türlü amerikalıları geri püskürtemedik. Sonra paraşütçüler 6 to hit zarının hepsine de 1 atarak durumu dengelediler :) Kıran kırana dövüş oldu, paraşütçülerin iki platoon birkaç adama düştü ama CiC desteğiyle bir türlü kaçmadılar.

Sonra yardıma Panzer III'ler geldi ama bu sırada paraşütçüler obj olan ormana çöreklenmişti. Çaresiz yaklaştık ve "Sneak Up on Tanks" olayını yemek zorunda kaldık. ve kaçınılmaz son :) Levent'le uzun zaman önce bir Fallshirmjager listesine karşı kapışmıştım, (onu da kaybetmiştim) o zamandan beri böyle okul çıkışı paraşütçü listesiyle dövüşmemiştim, güzel bir deneyim oldu.

İki maç da çok dengeli gitti, ikisini de kaybettim o tabii ayrı konu :)
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2014, 10:17:49 ÖÖ Gönderen: Barbar139 »
"If you're going through hell, keep going."

Barbar139

• E-Posta
Ynt: Ocak Ayı İstatistikleri
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2014, 10:18:07 ÖÖ »
Evet yazdım sonunda, 2 maç da burada.
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

• E-Posta
Ynt: Ocak Ayı İstatistikleri
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2014, 11:54:13 ÖÖ »
4 Ocak Cumartesi

Mid War 1780 pts, Hold the Line
Campaing Tur 1
Attacker: German Panzerkompanie
Defender: US Tank Company
5-2 Axis Victory

Gene bir campaign maçı, gene bir hezimet. Tank ile savunma yapmak cidden zor, ama maç 40 dakika sürüyorsa bu sadece ondan olamaz. Levent muhteşem bir oyun çıkardı. Hani bir süredir bir oyunda bu kadar zekice alt edilmemiştim.

Levent çok basit bir liste çıkmış. 2 tank birliği, bir mekanize ağır topçu, bir hafif zırhlı öncü, bir motorsikletli öncü.

Oyunda korumam gereken iki objektif vardı. Bir tanesi geride bir tanesi önde.

Gerideki objektifime doğru doğru recceler muazzam bir hızla yaklaşınca panikledim ve dikkatim dağıldı. Sağ kanadımdan gelen 5'lik panzer ve mekanize ağır topçu'ya karşı duran siperlerdeki bol bazookalı mühendilere biraz fazla güvendim sanırım.

Ani saldırı karşısında kafam karıştı ve hızla gelen reccelere karşı shermanları kullandım. Mühendislere destek olsun diye de 2 tank avcısını.

Özetle yetersiz kaldırlar. Hani şans, vs. ile gene iyi iş çıkartabilirlerdi. Diğer taraftan "Fortune favor the bold" . Tank avcıları bir şey patlatamadı. 5 Panzer ve iki mekanize topçu tank avcılarını aldılar, sonra da mühendisleri söküp attılar. Mühendisler çok kayıp vermişti. Onlar da moral tutturamayınca objektif bomboş kaldı. Shermanlar arkadaydı ve yetişmeleri mümkün değildi.

Çok çok iyi oyundu. Eyvallah Levent.

NOT: Ufak bir not eklemek istedim. Hani yıllardır oyun oynuyoruz. FoW "gamer" kafasıyla çok ama çok ileride. Eğer hani strateji, taktik, değişen durumlara göre hızlı karar verme, asimetrik düşünme, vs. gibi olaylar size keyif veriyorsa düşünmeden başlayın oyuna.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2014, 01:33:26 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain