Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Kasım Ayı İstatistikleri  (Okunma sayısı 2385 defa)

Ruhi

• E-Posta
Kasım Ayı İstatistikleri
« : Kasım 17, 2013, 08:03:45 ÖS »
Bugün ne dayak yedim, ne dayak yedim belli değil. Tam yazıyordum.. Sonra kazanan rapor yazar diye Levent'e veriyorum kalemi. :)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
Ynt: Kasım Ayı İstatistikleri
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2013, 11:36:59 ÖS »
O zaman araya kaynayayım;

16 Kasım Cumartesi

1800 pts, Late War
Mission: Breakthrough
Attacker: Soviet Forward Detachment (Batuhan)
Defender: Wermacht Panzergrenadier Company (Bekir)
6-1 Soviet Victory!

Açık söyleyeyim, Bekir'in piyadesiz, bol Tiger'lı listelerinden gına gelmişti ve harbi "the dayak" bir liste hazırladım. Gerçi bu sefer görece neşeli bir piyade listesi çıkmıştı ama olsun, eski zamanların acısını çıkarttık. 8) 11 T-34, 4 SU-85 ve 3 KV-85 ile bir köşeden girdik diğerinden çıktık, ciddi tehdit olan 2 Tiger'ı biraz da şansın yardımıyla 2. turdan alınca da işler çok rahatladı. Gerçi Almanların zarları da pek gününde değildi, 6 Nebel bir tur 3 kere üst üste göremedi, diğer tur koca tabakla hiçbir şeyi patlatamadı... Sovyet tankları 3. tur düşman objective'i çevresine doluşunca oyun çok uzamadı.

1750 pts, Late War
Charwood Campaign
Mission: Fighting Withdrawal
Attacker: British Guards Rifle Company (Serkan)
Defender: Luftwaffe Jager Company (Batuhan)
4-3 British Victory!

Reluctant trained hava personelimizle İngilizleri tutmaya çalıştık ve aslında işler hiç de fena gitmiyordu. Tamam Luftwaffe ekipleri hiçbir şey yapmadı :) ama 21. Panzergrenadier'den gelen piyade, 88lik ve Pak40'lar, üstüne 3 SS Tiger oyunu bayaa götürdüler. Görev bonusu olan mayına Luftwaffe pioneer'in getirdiği dikenli tel eklenince İngiliz piyadesi bir kanatta turlarca dikenli telle uğraştı, diğerine de tank getiremedi. İki tur boyunca Guards'ı ordu motivasyon zarına zorladık ama direndiler, son turdan önce de onlar bizi zorlamayı başardı, tutturamadık ve oyunu verdik. Guards çok sıkıntıymış yaw, her platoon motivasyon rerollu, her company morale rerollu, hani her bir adamı tek tek kesmek, her tankı patlatmak zorundasın çünkü adamlar kaçmıyor! Luftwaffe çok eğlenceli bir listeymiş ama reluctant olmak tabii çok ağlatıyor.
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Kasım 25, 2013, 11:34:27 ÖÖ »
23 Kasım Cumartesi

1750 pts, Mid War
Mission: Cauldron
Attacker: U.S. Armored (Ruhi)
Defender: Wermacht Grenadier Company (Levent)
US Victory

Levent'in amacı yüksek tepedeki 88'likler ile etrafı kontrol edip piyadelerle objektifleri tutmaktı. İlk tur direk destek olarak light tanklar geldi. Light tanklar 88'liklere hızla ilerledi. Armored Riflelar ise objektife half-trackları içinde güvenle ilerledi. Bombardıman ile de gene objektifi tutan piyadeleri bombaladık. Son olarak da bir grup sherman da gene aynı gruba yaklaştı. 88'liklerden bir tanesi düştü, diğeri de shooting de kritik bir iş yapmadı. Sonuncu 88'liği bir sonraki tur aldık. Aynı anda da armored rifle ve sherman shooting ve assultları yiyen piyade eridi ve yok oldu. Bir de o objektife ulaşmaya çalışana diğer piyade'nin arkasından reconlar gelince, Levent oyunu bıraktı.

1750 pts, Mid War
Mission: Breakthrough
Attacker: Luftwaffe Felddivision Company (Levent)
Defender: U.S. Airborne (Ruhi)
US Victory

İlk defa gerçekten kalabalık Almanlara karşı oynadık. Gene bir tepe ve üstünde 88'likler vardı ve gene pek iş yapamadılar. Levent'in Firepower testleri tutmayınca 2 tur boyunca, 2 bail out ile kurtardık. Diğer taraftan yarmayı yapmaya çalışan alman piyadesi, amerika korkunç small arms fire'ı ve paraşütçü mortarı ile karşılaşında durdu. Alman hava desteğini, neredeyse her tur kendi hava cover'ım ile engellemeyi Arkadan gelen ve yarmaya destek veren Almanlar ise zar nedeniyle teker teker gelince, orayı tutmak için gönderdiğim paraşütçü mühendisler ve hızlıca yetişen hafif zırhlı recceler en sonda Shermanlar her tur bir birliği aldı denilebilir.  Şans çok yanımızdaydı diye düşünüyorum.

Eğlenceli oyunlardı. Geçtiğimiz son maçların tamamını Almanlara kaybetmiştik, bir değişiklik oldu. Güzel oldu. :) Eyvallah Levent.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Kasım 25, 2013, 10:16:39 ÖS »
Geç olmuş olabilir ama yinede yazalım!

16 Kasım Cumartesi
Operation Charnwood Campaign
Herouville Meat Grinder
3rd Army Medium Tank Company (Ruhi) vs
2. PanzerGranadier Festung Kompanie (Levent)
1750 pts & Late war – Fighting Withdrawal
Deutschland siegreich ist!
5-2

Ruhi'nin kötü zarlarına benim canavar gibi zarlarım eşlik edince sonuç müttefikler için tam bir kıyım oldu. Sahanın ortasında tam 4 tane mayınlı arazi sayesinde müttefik geçişine tamamen kapatmıştık. Güçlü kanadımız olan sağ kanadımıza yüklenen müttefik tankları pusudaki tigerların karşılamasıyla paramparça oldu. Tek ümitleri olan solumuzda ve görece izole olan objektife doğru koşan stuartlardı ve merkezdeki ufak piyade ünitemin desteğe gitmesini engellemek için reconlar göndermişlerdi. O kanattai birlik tamamen yok olsada panzerfasutlu 1st In Command sonunak adar dayandı ve tek başına kalan stuartı üskürttü, destekler koşarken tekrar saldıran stuart gelişine panzerfaustla yok edildi ve müttefiklerin en ufak bir umudu dahi kalmadı.

16 Kasım Cumartesi
US. Airborne Company (Ruhi) vs
Grenadier Kompanie (Levent)
1750 pts & Mid war – Hold The Line
6-1

Bu sefer mid war oynamak isteyen ruhi kalabalık bir paraşütçü listesi hazırlamıştı ve senaryo piyadelerin saldırması için pek uygun değildi. Uzun bir yol boyu koşan paraşütçüler roket baraylarının ateş altında zor anlar yaşadı, sol kanadımıza koşan reconlar hızlıca bertaraf edilince, roket bataryaları paraşütçüleri hücum edemeyecek sayılara indirmişti ve sapasağlam alman mevzilerine destekler de gelmeye başlamıştı. Son darbeyi, sol kanadımızdaki delikten sızıp arkamıza geçemeye çalışan stuartlara, pusudan çıkan zırhlı&mobil topçu bataryalarımız olan Wespelerin ölüm yağdırması, indirdi.
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2013, 10:18:16 ÖS Gönderen: DNA Maniac »
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Aralık 01, 2013, 01:25:50 ÖÖ »
30 Kasım Cumartesi

1750 pts, Late War
Mission: Hasty Attack
Attacker: U.S. Armored (Ruhi)
Defender: SS Panzer Grenadier Company (Levent)
German Victory

Yav, hani bazen minyatür oyunlarında olur ya, bu işte bir hata var dersiniz. Levent ile Late-War oyunlarında bu hissiyattan kurtulamamaya devam ediyorum. Mid'de de bir ara böyle olmuştu. Hani olayı çözüp, doğru modelleri alana ve yeni ordulara kadar falan. Bakalım bunda da öyle olacak mı diye merakla bekliyorum.

Late'de almanlar müthiş bir anti-tank piyadeye sahipler. Hani assultta haliyle öyle değiller ama savunmada uzaktan öldürülmesi neredeyse mümkün olmayan bir sürü AT değeri olan silahlı Almanları sökemiyoruz. Kafamda matematik yapıyorum gerçekten topla roundlarca zayıflatmadan çözebilecek bir sayıda tank da aklıma gelmiyor.

Bu oyunda gene Alman ordusunu direk ikiye bölündü(Senaryo başardı aslında). Ama bir tarafta 4 tane AT close combatlı Alman vardı. Bir de diğer tarafa geçtik. Levent'in Tigerları da vardı ama hani acayip iş falan yapmadılar.  Sol kanatta 4 tane AT silahı (Assult ederken defensive fire da ortalama 2 tane tank bıraktırıyor bu arada hani assult fazını saymıyorum bile Tank assultları 5-6 bu adamların) o yüzden diğer kanada gittik. Hem piyadeler hem de 6 tank ile.

Tank assultu direk bitti. Hani 2 piyade kaldırdık 5 tank kaybettik. Sis atamadığım için ve tank hücumunda bir şey alamadığım için piyadelerle yüklenmek aptalcaydı.

Kısacası boş boş baktık Almanlara. Daha biraz daha izleyeceğiz diye düşünüyorum. Ama Almanlar Mid de rahat savunurlar, late de Tanklara karşı da zayıflıklarını çözmüşler, alman piyadesi rüya gibi. Daha çok bombartment daha çok piyade dedim.

Tamı tamına: Bir yıl önce falan Tank company oynamak isterken elde sadece sherman olduğundan onları alıp sonra 2 tiger'a 1 turda 6 tane Sherman verdiğim ve bir daha uzun süre, bir sürü minyatür alana kadar zırhlı oynamadığım oyun geldi.

Eyvallah Levent.
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2013, 01:38:31 ÖÖ Gönderen: anchorite »

- Mark Twain

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Aralık 01, 2013, 03:05:37 ÖS »
Aslında Ruhi de bir rapor yazmış ama ben de kumpanya için yazmış bulundum, havalı isimleri filan var diyerek buraya da yapıştırıyorum :)

Operation Charnwood Campaign Stage 2
30 Kasım Cumartesi

Arada diyorum biraz da müttefikler kazansın da fotolu savaş raporları görelim diyorum, sonra "sweet smell of success!"

Bretville sur Odon
Mission: Counterattack
Defender: USA Medium Tank Company
Attacker: 1. SS Panzerdivision - Leibstandarte SS Adolf Hitler (SS Panzerkompany)
5-2

Tam "Amerikan tanklarına bi counter attack yapsak" diye düşünürek hazırladığım -ve tabi savunmak ta gerekebilir diyip 3 piyade birliği koyduğum- ordu, bölge ve görevleri random atmamıza rağmen doğru yere denk geldi.
1 grup kalabalık mühendis 3 parça ormanın arasındaki objektifi korumak için yerleşmişti ve pusuda pek muhtemel shermanlar vardı. Yan bölgede objektif ise bomboş bekliyordu ve biz tüm gücümüzle ve tam hız koşturduk. zırhlı recce ler olası uzak pusu yerlerini araştırırken piyadelerden biri önümüzdeki ormana doğrudan daldı, tankların tümü alan kontrolü için kanatlardan ilerlemeye başladı ve mekanize piyade yoldan tam hız ilerlerdi, aa lar ise merkezdeydi. Piyadeyi temizlemeye koyulduk daha sonra arkamızdan çıkan shermanlar bize epey zor anlar yaşattu ama sonunda onları da pes ettirdik. Ormanların içindeki objektifi 2 piyade ve tanklarla korumaya almışken zırhlı piyademizde uzaktaki objektife yerleştik. Amerikan destekleri koşuyordu ama 2 objektifi birden temizleyebilceklerini inandılarsa bile bunu zamanında yapmaları imkansızdı.

Assualt On Caen
Mission: Hasty Attack
Defender: 12. SS Panzerdivision - Hitler Jugend ( SS Panzergrenadierkompany )
Attacker: USA Medium Tank Company
6-1

2 Bölük piyade, 4 hmg+2mortar , 2 tiger ve 4 stug luk bir liste hazırlamıştım ve korunması gereken 3 objektife sadece 2 piyade yerleştirecek olmak biraz ürkütmüştü. Öte yandan Mid-War da almanlarda olmayan panzerfaust ve panzershrek lerden arsızca almıştım. Ne kadar işe yarayacaklarından emin değildim. Verdiğim 125 puan beni çok mutlu etti!

Ortaya yerleşen shermanlar ve stuartlar nereye gerekirse oraya gider gibi bir pozisyon almışlardı ama muhtemelen shermanlar sağ kanadımıza ve stuartlar ben yanlış birşeyler yapmazsam sol kanadıma gidecekti, sol kanadımda kalabalık, mekanize bir mühendis birliği vardı ve biraz yardımla savunmamızı yokedebilirlerdi. Immediate ambush ile ortadaki yüksekliğe doğru tiger lar merhaba dedi ve amerikalılar plana uygun ilerledi. Kedicikler sis yemelerine rağmen her tur en az bir tank avladı. Tam saldırı zamanı geldiğinde 2 tur üst üste range in yapamayarak sis atamayan priestler amerikan taarruzunu yüz üstü bıraktı. CiC ile birlikte stuartlar durmaktansa şanslarını denemeye tercih ettiler ve sonuçta piyadeler biraz azalsa da stuartlar yok oldu. Pin den kalkan piyademiz pozisyon alan mühendisleri azaltmışken kedicikler temizliğe devam etti ve CiC yi aldılar. Tank hunterlar kediciklere ciddi zarar veremedi ve pin den kalkan piyademiz mühendislerin saldırısına imkan vermedi. sağ kanattaki piyademizin daha da çok anti tank silahı vardı -CiC- ve müttefikler için durum pek umut vaadetmiyordu.

2 maç için de çok teşekkür ederim!
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Aralık 01, 2013, 04:31:51 ÖS »
Abi Amerikalılar'la late war'da büyük kedi avlamak ciddi sıkıntı çünkü AT12 nin üstünde pek birşey yok. Hani uçak ve topçu iş yapmıyorsa olay sıkıntıya girebiliyor. İngilizler'de AT14 tank hunter'lar filan var yine korkutuyorlar biraz. Herhalde olay biraz Ambush'un iş yapması. AT12 Sherman'larla da elden geldiğince zorlamak lazım.

Panzerfaust Tank Assault 6 ile çok can sıkıyor, hani ben anca ağır tanklarımın Turret Rear MG'lerine güvenip veya kalabalık piyadeyle önce bir flame sıktıktan sonra dalabiliyorum. LW Alman piyadesine kolay bir cevap yok gibi =) Forumda filan bir bakınayım hakkaten US Armor LW'da neler alıyormuş...
"If you're going through hell, keep going."