Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Bir Aceminin Boyama Günlüğü Bölüm 1  (Okunma sayısı 3153 defa)

Deeyo

• E-Posta
Bir Aceminin Boyama Günlüğü Bölüm 1
« : Ekim 28, 2013, 09:20:04 ÖÖ »
Uzunca bir süredir Cüceleri bırakmış Lizardmen oynuyordum. Günün birinde yolda yürürken, skinklerin nasıl bir ortamda yaşadıkları üzerinde muhakeme yaptığımı ve görüntülerinin kendimce nasıl olduğunu da düşündüğümü farkettim. Baktım Oğulcan’ın modellerini elbette bir yere kadar kullanabileceğim. O zaman neden kendim almıyorum dedim Old One’s yoluna baş koydum.
İşte aşağıdakiler Lizardmen birleştirirken boyarkenki maceralarım.

-   Düşündüm ne gerekecek bana diye. Batalyon 12 skink, 20 saurus, 10 temple guard ve 8 coldone ile taş gibi bir paketti, bol skink oynamayı da sevdiğimden bir kutu da skink sipariş ettim içinden 24 tane çıkıyor.
-   Her ne kadar pek boyamasam da elimde Cüceler için aldığım hatırı sayılır bir boya paleti var. Eksikler hep yeşil tonlarda biraz da wash. İlk kurduğum hayallerin üzerine ekleyeceğim şeyleri belirledim. Camo greeni infinity için almıştım zaten knarloc green basecoat ile thraka green wash ısmarlayıp (bir de biel-tan shade diye bir boya aldım şu GW’nin yeni boya isimlendirmesinden meğersem Thraka’nın aynısıymış shade; wash demekmiş...)
-   2-3 hafta içinden pegasus’tan siparişler geldi. Skink kutusuyla başladım. Aklımda sadece onların neye benzeyeceği vardı.
-   Skink kutusu güzel, ama 24 blow pipe’lı skink yapamıyorsunuz.  20 blow pipe var 4 tanesi Javelinli oluyor. Tersi de geçerli.
-   Spruedan parçaları keserken mutlaka keski kullanmak lazımmış. Başta bıçak kullandım. Keserken blowpipeların birini kırdım, yapıştırmak zorunda kaldım. Sonra diğer sprue’da bir tane daha, küfrettim yapıştırdım.  Sonra 3. Sprue’da  bir tane daha kırdım (3 sprueda da hep aynı yerdeki kırıldı demek ki o keserken boşluğa geliyormuş. Ver elini hırdavatçı.
-   Modellerin birleşme yerlerini maket bıçağıyla yontarken yüksük kullanacağım.
-   Birleştirdim çok da zor olmadı. Sadece 4 javelinli skinkin kalkanlarını yapıştırmadım.
-   Salondaki yemek masasının üzerinde çalışıyorum. Skinkleri Baselere yapıştırırken patex kullandım, sonra gazete sermeden masanın üzerine bıraktım kurusun diye, gece orada kaldı. Sabah kontrol ettiğimde masanın yüzeyinde 24 tane ince çizgi halinde renk değişimi var, hanıma 1 hafta söyleyemedim korkumdan....
-   Birleştirirken şu kafa şu tip gövdeye eline şu tip silah vereyim diye düşünmek eğlenceli bir şey. Kutuda fazladan eşyalar var....
-   Siyah Sprey, ulen yeşil Mat sprey kullanacaktım Burak gözümü korkuttu. Kolay olurdu boyaması vesselam.
-   Şu spruedayken sprey at olayından çekiniyorum. Birleştirirken detay kaybolur farkedemem diye herhalde.
-   Boyayacağız bakalım. Bu skinkler bataklık ve ormanlarda gezdiklerinden hareketliler ve kolay kolay görünmüyorlar, cangıllar yeşil olur, ergo Bunlar da yeşil olmalı ve hatta cangılların dipleri pek ışık almadığından koyu yeşillerdir...
-    3-5 tanesini önceden boyadım beğendim vallahi, işte foto. 
http://kulesakinleri.org/main/index.php?topic=2676.msg25596#msg25596
-   Tüm dışı biraz koyulaştırdığım knarloc green ile boyadıktan sonra, Knarlock green ile dry brush (kırk yıllık ayakkabı boyacısıyım, ilk defa boyama terimi kullanıyorum hem de hakettiği yerde) thraka green wash ardından. Gözler Sarı. Skinklerin kafasının üstünde açılıp kapanır gibi görünen bir perde var orayı camo green yaptım incelen deri ışığı geçirir hesabı. Tam en üstteyse bir ibik gibi bir şey var bence oraya Skink kızdığında, heyecanlandığında kan doluyor, orası blood red.
-   Javelinlerin şeklini pek sevmiyorum. Javelin dediğin cirit şekli, şekli standard iki uçlu kürdan gibi olmalı yani olimpiyatlardaki cirit gibi, oysa bunlar daha çok spear’a benziyor.  Yontamam da becerikli bir şekilde. Bundan tek renk yapamadık iki renk oldu.
-    En büyük sorun taşma yapmak, Taşma Yapma, Taşma Yapma!
-   Gözlere artistik şeyler yap dediler, siyah wash sarı green wash vb. , 1 tanesine yaptım sanırım beceremedim. Geri kalan 23’ünden ayıramıyorum aralarında kayboldu...
-   Hepsi bittiği akşam hanıma seslendim koş içeri kertenkele girmiş diye, koştu geldi elinde burulmuş gazete hehehehe....
-    Skinklere 5 mayısta girişmişim 3 Haziran da bitirmişim... Tabanları ellemedim.

-    Geldik Batalyona... Batalyon güzel ama bir tek aklımda Cold oneların renk şeması var...
-   Önce Cold oneları birleştirdim bu sefer problem yok kafalar biraz aptal görünüyor, contemporary arta göre miley cyrus dili çıkarışı... (stupidler ya işte ondan sanırım). Vücutlar basit kelle değişiyor gövde iki parça. Arka ayakları üzerinde duruyorlar.
-   Şimdi hedef gövdenin kıpkızıl olması. Bunlar hafif sürü mantığındaki yırtıcılar, etle besleniyorlar, saklanmaya gereksinimleri yok veleciraptor tarzı yani. Dolayısıyla parlak kırmızı olabilirler ve hatta olmalılar!
-   Beyaz sprey faciası ; Daha parlak olsun diye beyaz sprey ayatım demiştim, daha önce metal infinity modellerinde işe yaramıştı. Akçalı Mehmet Efe’nin spreyinden mi, ben mi beceremedim, modeller plastic diye mi bilmem, atların yüzeyi pütür pütür oldu. Eski diş fırçam ile modelleri iyice fırçaladım beyaz tozlar gitsin diye.
-    Binicileri birleştirdim. Ne renk boyayacağımı heniz bilmiyorum. Bunlara siyah atacağım...
-   Modeller güzel, eyere binmiş alt gövde ve üst gövde birleşiyor üzerine kollar ve kafa gelecek. Öne doğru atı süren adam eğilişinde olduklarından, eyer ile üst gövde arası büyük bir çukur, dış tarafa değdirmeden  boyamak zor olacak, İçten dışa doğru boya öğüdünü verdi Salih.
-   Coldonelara koyulaştırılmış blood red ile base coat attıp, üzerine blood red ile dry brush (bak gene terim!) eyer , boyunluk ve kafalıklara gold brown,  Eyer gold brown kaldı. Boyunluk ve Kafalıklara burnished gold geçtim. Burnished gold tek başına hiç bir şey kapatmıyor. Ama gold brownun üstüne (zannedersem herhangi bir sarı olur) değişik bir altın efekti veriyor. Gövdeye ardından mor wash.
-    İkinci biradan sonra çok güzel taşma yapıyor...
-   Kendime not boyayı çalkalamadan önce ağzı iyi kapalı mı diye kontrol et hele ki wash ise.... Neyseki elim ve üzerimdeki kıyafetler hariç bir zarar yok.
-   Atlar bitti meh. 5 Haziran da başlamışım 24 temmuz da bitirmişim, yaz sezonun, beyaz spreyin moral bozukluğunun etkisi var, ancak en fazla etkiyi geniş yüzey için doğru fırçayı kullanmamam yarattı.
-    Arada Lizardmenin yeni kitabının çıkacağını öğrendik, şansa bak.
-   3 hafta söylenti dinledik kitap çıktı. Çıktığı gibi yeni oyuncaklardan bir Bastiladon, bir ripperdactyl/terradon kutusu, kitap ve high magicin olduğu bir sipariş verdim.
-    İndirimsiz Bundle mı olur!
-   İlk biniciyi boyamaya başlarken üzerinde uzunca düşündüm bunun renk şeması nasıl olacak diye. Çünkü aynı renk şemasını infantryde de kullanacağım (Saurus Cavalry=Saurus Infantry+cold one). Yeşil olacak ama Skinklerle aynı renk olmamalı.  Şimdi bunlar kas gücü ve ana birllikler, saklanmaya ihtiyaçları yok, daş gibiler. Daha açık renk olabilirler o zaman, siyah üzerine açık yeşil (camo green), omurga üzerindeki dikenler koyu yeşil (knarlock green). Gereken yerlere devlan mud wash, thraka green, nuln oil.
-   Games workshopun yeni boya kutucukları kapanmıyor. Yepyeni Nuln oil kurumuş ağzı arkadan azıcık açık kaldı diye, 3 senelik valejo boyaları taş gibi duruyor. Musluk suyuyla sulandırdım, modellerde kireçlenme yaparsa orjinal efekt elde etmiş oluruz.
-    Yine Taştı ismail.
-    Procrastination zamanı...
-    Yeniden boyamaya başlamak zor. Bir akşam masayı yeniden kurdum, büyük iş yaptık diye bıraktım. Ertesi gün yeniden başladım.
-   Silahların rengini şuna göre belirledim. Bizim infantrynin Weapon skili düşüktür. Saurusların ana görevi göğüs göğüse çarpışma olduğuna göre aslında iyi silah kullanabiliyor olmalı. o zaman neden kötü WS? Çünkü silahların yapıldığı malzeme kötü. Neden? Çünkü jungle’dan sert maden çıkmıyor, o zaman çelik, demir az, bronz, tunç olabilir.  Altın çok, mücevharat da vardır ama daha sert maden yoktur, Bunlardan yapılan silahlar en iyi savaşçıların elinde olabilir (coldone riderlar, temple guard, herolar vb.).  Mücevharat da az boyarız, saksağan mıyız biz dikkatimizi çeksin, hoşumuza gitsin, insiyatif düşük. Selam ver ertesi hafta aleyküm selam gelsin.
-   Semih’in tüyosuya gittim oyuncakçıdan Carnasaur ve Stegadon aldım, 23 lira.
-   Bir ara bastiladon ne renk olur diye düşündüm sonuçta sauruslarda kullandığım renkten farklı olmalı, ve ben temple guard için aldığım temple guard blue hariç tüm yeşilleri kullanmışım. Farklı bir renk olsun ve yeşil olsun. Bastiladon otçul olduğuna göre zırhı ve gövdesi bir otun rengi olabilir. Şimdi benim modellerin sağında solunda olan tüyler için kullandığım bir renk var. Bu renk uygun sanırım.
-   Bronz renk yok elimde ne renk olduğundan da emin değilim, tunç içinde öyle. Dark flesh ve hairy brownu karıştırdım (elimdeki en sevmediğim kahverengi renk, karışımda kullanıyorum) . Bronza benzer bir renk elde ettim. Ancak nasılsa bazı karışımlarda değişik güzel bir pas rengi oldu.
-    Boyaları karıştırarak renk elde edince ton farklarına alışıyorsunuz. Taşmalar boya karışımları ile elde edilmiş renklerde ise felaket.
-   Valejo boyaları şişelerin ortasından sıkarak paletin üzerine döküyorsunuz. Bir tanesinin ucu tıkanma yapıyordu  bir şekilde açıyordum, bu sefer açamamışım, bir sıktım boyanın yarısı palette duruyor. Gold brown boyanacak ne varsa boyadım. Biraz da kendime sürdüm. Yine de bir modeli unutmuşum.
-   Colde oneların bannerı için iki seçenek vardı, çin ejderhasınasına benzeyeni seçtim daha akan bir görüntü olur diye. Değişik bir freehand highlight yapabilir miyim acaba?

-   Elimdeki fırçaları değiştirmem gerek. Büyük fırçaları iyi kullanamıyorum Triple 0’dan bile kalın geliyor bazı yerlerde, yoksa çok taşma oluyor. Gerçi bu durumda da yatmadan önce 10000 fırça darbesi oluyor.
-    Boyamayla ilgili kendi murphy kanunlarını oluşturabilirim.
-   Bir renk kullanıp modellerin aynı yerlerini boyayacağım, bir miktar boya alıp palete koyuyorum. Sonra tek tek modelleri elime alıp orayı boyuyorum. İşim bitti diyip başka bir renge geçtiğimde farkediyorum ki bir modeli bir önceki renge boyamayı unutmuşum.
-   Taşırma mı yaptım, düzeltme boyasını atarken de diğer renge taşırıyorum.
-    Şimdi bu yazıyı yazarken arada anlatmak istediğim şeyler için fotoğraf koymanın kolay olacağını düşündüm. Örneğin Valejo boyala kaplarının uç kısımlarını anlatacağım. Bunu anlatmak yerine bir fotoğraf koysam ne kadar kolay anlaşılırdı. Oysa yazıyla anlatmak için hem ne anlatmak istediğiniz kelimelere dökecek bilginizin olması gerek hem de okuyanın kullandığınız kelimeleri bilmesi. Fotoğraf koyabilme özelliği işi basitleştirirken aynı zamanda aptallaştırıyor.
-   Patex tübü, hep donuyor ve kapanıyor, evde bir sürü donuş açamadığım patex tübü var. Nasıl düzgün kullanırız...
-   Cold onelar tamamen bitti.
http://kulesakinleri.org/main/index.php?topic=2676.msg28962#msg28962
-    Biniciler atların üzerinde düzgün durmuyor. Kolları birleştirmeden önce daha güzel oturuyorlardı. Yapıştırmak taşıma işini çok zorlaştıracağından yapıştıramam.
-   Cold onelara 5 haziranda başlayıp, 26 Ekimde bitirmişim. Çok uzun sürdü, Şimdi sıra Saurus infantry’de.
-.....
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2013, 12:56:32 ÖS Gönderen: Deeyo »
dey layt com and me wan go hom...

Barbar139

• E-Posta
Ynt: Bir Aceminin Boyama Günlüğü Bölüm 1
« Yanıtla #1 : Ekim 28, 2013, 12:04:26 ÖS »
Yeni başlayacak insanlara da çok faydalı olur diye düşünüyorum.

Patexe ben şöyle bir çözüm buldum, büyük tüp alıyorum ve hep dik koyuyorum, kapakla kapatmıyorum tepesine düz küçük bir karton koyuyorum
"If you're going through hell, keep going."

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Ekim 28, 2013, 12:51:39 ÖS »
Ylan alkin seni tanimasam ne komik adam bu diyecem ha, super olmus :)

Sticky!
War, war never changes...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Ekim 28, 2013, 12:58:46 ÖS »
Süper.. Eline sağlık abi.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #4 : Ekim 28, 2013, 01:30:59 ÖS »
Bazı yerlerde sesli güldüm.
Tomb Kings
2189+

tulmir

• for the Lady and for the King!
    • E-Posta