Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Marine Codex  (Okunma sayısı 4022 defa)

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Marine Codex
« : Eylül 17, 2013, 11:39:16 ÖÖ »
Selamlar,

Codexi inceledim ve açıkca beğendim. Neden mi?

Ben ole SM 14 CSM 13 puan gibi çekişen gençlik tadından anlamam, doğru düzgün maç yapamadığımdan bu konu hakkında bilgim artık iyicene zayıfladı. Ama şu olaylar çok güzel yenilikler;

1. Chapter Tactics; tek kelimeyle 12 den isabet.
Eskiden SM vardı; hani bunu Ultrmarine olarak düşünenler çok ama aslında Ultramarinlere özel hiçbir şey yoktu; herşey Ultramarinler için yazılmış ama hiçbirşey onlara özel değil durumu. Farklı Chapter ordusu kurmak isteyen mecbur kitaptaki az sayıdaki özel karaterleri almak durumundaydı.
Chapter Tactics ile hangi ana chapter'dan gelmekte iseniz a chaptera ait savaşma doktirinine sahip bir ordunuz oluyor. Buna Ultramarinler dahil ki bence Ultramarine chapter taktiği tam benim kafamdaki Ultramarine savaş makinasına uygun olmuş, hatta cuk oturmuş. Special karaterleri isterseniz yine kullanın tabii.
Aynı doktirinden chapterlar aynı detachmentta; farklı doktirinden chapterlar ally olarak bulunur ise yam bir bomba. Sons of Guilliman ve Ultramarine temalı adamları aynı detacmentta koyup yanına White Scars Ally alırım gibi kafalara koş koşabildiğin kadar.

2. Scout'lar; geri geldiler, yehuu...
Land speeder storm'un dedicated transport olması, scout biker özelliklerine yapılan hafif ama güzel ayarlamalar, sniper silahların etkinliğinin artması ile birleşince scoutları bolca kullamak hatta scout army kurmak mümkün hale gelmiş. Dediğim gibi çekişmeci kafası beni aşıyor ama friendly maçlar hatta tüsot turnuvasına hobi ile uğraştığını bilen adam formatında katılanlar için neden olmasın dedirten bir alternatif. Scout temalı bir campaign ordusu daha bi super tabi ki de.

3. Skies of Storm; hızlı ve havalı.
Land speeder storm, storm talon ve storm raven ile hızlı ve havalıyız artık. Biliyorum bunlar bir şekil eklenmişti ama adam gibi codexte görmek iyi oldu.

4. Hunter Killer; uçak uçağın ilacıdır OUT
Uçağa karşı uçak almak şart devri bizler için de sona erdi artık. Elimizde şukela AA tanklarımız var. Math Hammer de ne kadar etkinler bilemem ama istediğimiz gibi bir ordu kurarken uçarcalara karşı şansınız olmasını sağlayacak alternatifleriniz olması çok güzel. İlla uçak almak zorunda değilsiniz, SM'in ayağı yere basar kafasında da ordu kurma şansınız var artık.

Özetle; İstediğiniz temada ve hikayede ordu kurmanız için size birçok farklı ve oturaklı alternatif sunan bir codex olduğu için ben yeni codexi beğendim.

Alın, okuyun, oynayın ;)

Ruhi

• E-Posta
Ynt: Marine Codex
« Yanıtla #1 : Eylül 17, 2013, 11:59:14 ÖÖ »
Umut iyi yapmış bu başlığı açarak.

Öncelikle, codex ilk bakışta harika görünüyor. Gerçekten harika ama. Öyle acayip güçlü, bozuk bir şey de göremedim. Forumlarda special karakterlerden bir tanesinin biraz bozuk olduğu tartışılıyor ama ünite olarak şu kötü diyecek bir şey görmedik açıkcası.

- Chapter Tactics win. O kadar farklı ordu kurulumları mümkün ki listeyle inanılmaz. Hani zaten cidden çok çeşitli idi SM şimdi, müthiş olmuş. Bir de yeni chapter kitapları falan çıkartıyorlarmış, süper, über.

- Command Squad uygun puana ve havalı. Command squadlar herhalde her listeye girer diye tahmin ediyorum. Çok şık olmuşlar.

- Scoutlar ve Tactical marineler, az daha ucuz. Gayet uygun olmuşlar.

- Anti-Air tanklar güçlü, ucuz ve iyiler. Ama Heavy Slot'u Marine'in çok iyi, seçim gerektirecek diye düşündüm.

----------------

Ordu Seçenekleri:

Çok fazla varlar şüphesiz. Ama aklıma gelen birkaç bir şey atmak güzel olur diye düşündüm.

- Line Infantry:
Bir sürü tactical ve devastator marine. Az biraz da AA desteğiyle bir ordu. Bir sürü bolter, vb. için reroll to hit ile acayip bir ateş sayısı.

- Scout + Heavy
Scoutlar çok iyiler, yanlarına terminatör ve centurionlarla acayip hoş bir hammer&anvil yapılabilir.

- Armored Phalanx
Land Raiderlar malum son dönemde iyice güçleniyor. 2 Land Laider dolusu termi veya centurion (450 x 2 civarı düz oluyorlar),  3 şekil heavy choice ve 1-2 scout veya tactical ile bayağı iş yapılabilir diye düşündüm.

- Bike!
White Scars tabi bu işin ilahı gibi olmuşlar. White Scars chapter tactics muazzam güçlü. Ayrıca at, pardon bike üstünde command squad çok uygun puan.

--------------

O kadar çok var ki seçenek. Benim ilk gördüğüm çok mümkün olanlar bunlardı. Hani zaten bunların bir çoğu yapılıyordu. Ama aynı etkiyi yaratamıyordu. Mesala Bike'ların biraz ucuzlaması, command squadın bike ile uygun puan olması "biker" orduları güçlendirdi. Line infantry chapter tactics ile reroll to hit ile ateş ediyor ve muazzam bir güç sağlıyor, vb.

Süper, über!
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

blackwinter

« Yanıtla #2 : Eylül 17, 2013, 02:49:23 ÖS »
iron hands oynarsan soyle bisey var:

The Nigh Unkillable: Chapter Master on bike with artificer armor, the Shield Eternal, weapon of choice. This provides a Warlord who is T5 W4 2+/3++/6+FNP with Eternal Warrior and IWND.

245 puan bu
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2013, 06:34:15 ÖS »
Salih iyi hatırlattı, yeni Codex'den beğendiklerim.

5. Chapter Master; gerçekten artık masterlar
Captain ile birebir aynı sadece orbital strike için 25 puan fazla ve bike üstünde iken bikeları captainlar gibi troop yapmıyordu. Yani kötü bir Captain seçeneğiydiler.
Şimdi ise arada 40 puan fark vad ama puan farkına değer özelliklerde var. Orbital strike yine var. Bike a bindi mi bikelar troop oluyor, tıpkı captain gibi. +1W ve +1A alıyorlar captainların üstüne. Yani Captain yerine chapter master alma alternatifimiz var artık.

6. Relic; o ne güsel bi tatdır.
Temalı flufflı ordular içiin müthiş bir hikaye. Kurtlardaki sagalara benzettim ben ama daha bi havalısı tabii. Yok efenim Emperor'ın kutsadığı kaseler filan. Chapter kitapları çıktıkça daha da güzel itemlar çıkacaktır mutlaka. Tabii ben çekişen adam olarak değil hikayesi olan ordu konutanı yanından bakıyorum. Üstlerine campaign yazılacak tadda oyuncaklar be yaw...

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Eylül 17, 2013, 06:53:19 ÖS »
The Nigh Unkillable: Chapter Master on bike with artificer armor, the Shield Eternal, weapon of choice. This provides a Warlord who is T5 W4 2+/3++/6+FNP with Eternal Warrior and IWND.
245 puan bu

Lord on Thunderwolf with Bear Saga
T5 W4 2+/3++ Eternal warrior; üstüne cc de Ws den bağımsız 3+ to hit, +1S, +1A ve counter attack.
240 puan bu

blackwinter

« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2013, 07:48:34 ÖS »
245 puan bu

Lord on Thunderwolf with Bear Saga
T5 W4 2+/3++ Eternal warrior; üstüne cc de Ws den bağımsız 3+ to hit, +1S, +1A ve counter attack.
240 puan bu

3W wolf lordlar. FNP ve IWND yok abi. ve  270 puan

bu master a bir wound vermek için 40 küsür bolter shot gerekiyor. 1 turnde öldürecem diyorsan 208 tanecik :)  böyle bir dayanıklılık yok.

ha şunun zevki var bu irond hands chapter master, wolf lord SM de bildiğin captain a denk gelir ;)

tam karşılaştırma yapabilmek için AB update bekliyoruz tabiki.
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2013, 08:11:11 ÖS Gönderen: blackwinter »
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Eylül 17, 2013, 10:01:39 ÖS »
Eternal warrior nasıl oluyorlar abiler? Relic falan mı?
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2013, 10:07:42 ÖS Gönderen: anchorite »
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

blackwinter

« Yanıtla #7 : Eylül 17, 2013, 10:57:37 ÖS »
shield of eternalş: 3++, EW, adamantium will veriyor. 50 pts
"Horus Rising"

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Eylül 18, 2013, 01:49:39 ÖÖ »
Thunderwolf W vermiyordu değil mi. Bence vermeli, ondan aklında ole kalıyo. ;)

Abi; Iron Hands motor master thunder hammer ile 250 puan. Wolf Lord ise 270 puan. W3 also dahi S8'e S10, 3+ to hit +1 atak ve counter attack de az şeyler değil abi. Hani o kadar dayanıklı değil ama cc de ölüm makinası.

Şimdi tüm yeni codexlerde puan düştüğünü de göz önüne alırsak SW codexindeki thunder lord ile iron hands adamı arasında ben bir fark göremiyorum. Abartı ise aynı abartı yani. Puanları aynı olmalı diyebiliriz ama yeni codex düşük puan tüm codexlerde var, SM'e özel değil.

Her yeni codex çıktığında ağlanır ama bence bu editionda ole abartı bi codex çıkmadı, belki biraz Tau ama o bile o 5th ed'daki yeni codexler abartısında değil. SM codexi de ole çok abartılacak bi codex de değil. Bu senin verdiğin örnek de dahil. SM sağlam olacak tabii, GW satış politikası bu ama SM alır gider durumu göremedim ben açıkcası.